Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Přístroje, nápady a rady pro udržení zdraví.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od poota »

Toto vlákno je určeno ke zveřejňování zkušeností s léčením pomocí IR světla o vlnové délce 940 nm a to pomocí profesionálních výrobků, případně jejich doma vyrobených náhrad i s popisem jejich konstrukcí. Zároveň je i pro UV světlo o vlnové délce 405 nm.
Craft píše:Před cca. 2 měsící jsem měl řekl bych podobný problém s kloubem palce na pravé noze a nebyl jsem si vědom, že bych nějak něšťastně zakopl, prostě to začalo bolet z ničeho nic a bolest se stupňovala tak, že jsem měl problém již na tu nohu došlapovat. Jelikož mám zkušenosti, že tyto problémy celkem úspěšně řeší mnohdy aplikace infračerveného světla o vlnové délce 940 nm, již před nějakou dobou jsem pro svou mamču vyrobil prototyp přístroje i s pulsním IR světlem, což je trochu složitější, který u ní spolehlivě řeší občasný problém s jedním neposlušným kloubem (mírně opotřebená chrupavka). Nic jiného tady u ní předtím nezabralo, jedině gelová injekce do kloubu, což není zrovna levná záležitost. Mimochodem takový přístroj pod názvem BioBeam 940 třeba prodává firma Drixon, ale silně předražený, na ebay.com jej lze koupit výrazně levněji. Tak jsem si jej od mamči půjčil a již u prvního použití jsem měl pocit, jakoby mi tím palcem zevnitř někdo kroutil, (třeba se tam něco uhnízdilo a to infra světlo mu nedělalo dobře :) ) Po druhém použití se problém velmi zmírnil, ale nechtěl se odporoučet úplně. Ani 2 další aplikace již nějak problém úplně neodstranili, ale už jsem mohl v pohodě na nohu došlapovat a bez problémů chodit. Nakonec jsem si vzpomněl na starou dobrou detoxikační vaničku a již po prvním použití jsem měl stejný pocit kroucení palce zevnitř. Po druhém použití problém prakticky zmiznul a mohu palcem znova hýbat jako předtím. Toliko mé zkušenosti s expresním řešením kloubních problémů :)

P.S. Pro případné kutily uvádím, že jeho úplně nejjednoduchší a taky dobře funkční varianta je 16ks IR diody (940nm, průměr 5mm) seriově zapojit a rozdělit do dvou paralelních větví po 8 ks a v každé větvi pouze přiřadit odpor 120R. Napájení je 12V ss.Tím by měl být proud protékající diodami kolem 20mA. Diody se pak uspořádají do čtverce 4x4. Hlavně se do toho pak zbytečně nedívejte, i když by to očím nic udělat nemělo. Funkčnost si ověříte pomocí digi foťáku třeba v mobilu, jedině tak uvidíte vyzařované světlo z IR diod, které je pro lidský zrak neviditelné ;)

Kód: Vybrat vše

Základní zapojení IR diod 940nm:

       --X--X--X--X--X--X--X--X--120R---- +12v
      /                                /
-12v ----X--X--X--X--X--X--X--X--120R--


Uspořádání IR diod:
X X X X
X X X X
X X X X
X X X X
Craft píše:Nechce se mi kvůli tomu zakládat nové vlákno a jelikož jsem to základní zapojení infra přístroje již tady jednou uvedl, konkrétně tady http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... start=1455
tak jenom doplním nové info. Mamča si nakopla prst 8.5. na noze, který ji celkem dosti opuchl a byl i tmavší barvy, čili se vytvořila podlitina, ale hýbat s ním mohla, takže zlomené a snad ani naražené to nebylo. Ale chodit se ji moc dobře nechodilo, ale nikde nemusela, takže to bylo v pohodě. Kdyby něco měla volat. Dneska jsem ji něco vezl a ukazuje mi prst na noze a koukám jako blázen, prst jako předtím, jako by si jí nic nestalo. Jak jsem se ji ptal, čím to dokázala, tak mi sdělila, že si ten infra přístroj dala pouze jednou na půl hodiny na nohu. Kdybych to neviděl na vlastní oči, nevěřil bych, že to zvládne odbourat nejen zánět, ale dokonoce i onu tmavou podlitinu. Dokáže to více než jsem sám čekal :)

Myslím, že samostatné vlákno by pro tento přístroj a zkušenosti s ním, bylo velice přínosné. Ti méně chápaví, k nimž patřím i já, by určitě ocenili podrobnější popis konstrukce i schema zapojení - poo.
Bardioc píše:
Poota píše:Ti méně chápaví, k nimž patřím i já, by určitě ocenili podrobnější popis konstrukce i schema zapojení - poo.
:) Ahoj, tady už to máš konstrukčně hotové - ZDE
Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Léčení infračerveným světlem

Příspěvek od poota »

Jak vidno, pro náhradu profesionálních přístrojů lze použít rozličná řešení.
Jedním z nich je použití diodového clusteru, určeného pro kamerové systémy. Ty používají napájecí napětí 6V.
Craftem navrhované zapojení je určené pro napájení 12V.
Prodávané IR diody pro vlnovou délku 940 nm mají napájecí napětí od 1,2 do 1,6V, takže lze použít napájení od 1,5V jediným článkem až po 12V například z autobaterie.
Konstrukce by neměla být nijak zvlášť obtížná, je pouze nutné dodržet správnou polaritu napájení, správné napětí pro jednotlivé diody a správný maximální proud.
Napětí lze docílit sériovým řazením diod, případně kombinovaným s napěťovým děličem.
Proud lze omezit sériovým odporem.
Diodové clustery se prodávají za 239,- Kč.
Totéž poskládané z jednotlivých diod by mělo vyjít tak asi na stovku + strávený čas.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Craft
Zasloužilý člen
Příspěvky: 475
Registrován: sob 25 srp 2007 21:27
Bydliště: Severní Morava
Dal: 34 poděkování
Dostal: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: MMS - Zkušenosti uživatelů II.

Příspěvek od Craft »

Bardioc:
Velmi zajímavý tip, tohle mě jako samostatný komponent vůbec nenapadlo :) Otázkou ovšem je, jestli se nejedná pouze o 3mm IR LED (jsou moc malé), jak je to zapojené a taky uváděný proud je příliš velký. Asi se po něčem takovém podívám u čínských přátel, protože ta hotová infra "hlavice" by všem mohla ušetřit práci a vše velmi zjednodušit :)


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Z druhé strany spektra ... (405 nm)

Příspěvek od A(&F) »

... tento příspěvek, prosím, považujte tak trochu za OOT, jelikož pojednává o destruktivním vlivu fialového světla na bakterie, nicméně "žánrově" se nejlépe hodí do tohoto vlákna ... ;) ... http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1 ... -pacienty/ ... odkaz obsahuje video s vysvětlením principu ...

Vzhledem k tomu, že jsem téma rozšířil, tak to sem patří :D - poo.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Léčení infračerveným světlem

Příspěvek od A(&F) »

poota píše:Napětí lze docílit sériovým řazením diod, případně kombinovaným s napěťovým děličem.
Proud lze omezit sériovým odporem.
... popř. zdrojem konstantního proudu ... viz např. http://amarokcz.wz.cz/LEDDRVLP.htm ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Craft
Zasloužilý člen
Příspěvky: 475
Registrován: sob 25 srp 2007 21:27
Bydliště: Severní Morava
Dal: 34 poděkování
Dostal: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od Craft »

Díky pooto za převedení do samostatného vlákna.
Určitě se dá použít zapojení i pro menší vstupní napětí, rozhodující je tady ale onen proud (cca. 20mA) a tím i optimální výkon IR diod. Nicméně toto jednoduché zapojení je pouze pro konstantní svit, čili se nejedná o pulsní svit IR diod, ale mám odzkoušeno, že i to je naprosto dostačující.

Teorie a vlastní zkušenost je taková:
Pro léčbu kloubů, svalů, kostí se i v klasické medicíně úspěšně používá vlnová délka infračerveného světla 940nm. Pro špatně hojící se rány zase 660nm. Zatímco zdroj světla v podobě IR diody 940nm, lze koupit již za několik kč / 1ks, u IR diody 660nm je situace naprosto opačná, cena 1ks IR diody 660nm je tady až nechutně vysoká. Nicméně tady naštěstí to lze řešit jinými způsoby, jako je třeba KS, popřípadě jiné prostředky. Někteří uvádějí, že zdroj světla se má při aplikaci držet nad ošetřovaným místem cca. 2 až 3cm, ale tohle vás zaručeně přestane po chvíli bavit. Osobně jsem to měl volně a přímo položené na ošetřovaném místě a co vím, mamča taky. Doba aplikace je od 5 min. do 30 minut. Vlastní zkušenost je taková, že ideál je 20 - 30 minut. Méně to je o ničem. Používá se zde jak trvalej svíticí režim, tak pulsní. U pulsního režimu je nutno ale dodržet jisté specifika (svit-tma-velikost proudu), jinak to nebude fungovat dobře. Nicméně zkoušel se i onen pulsní režim, ale neshledal se u něj nějaký výraznější léčebný efekt, než u obyčejného trvalého svitu, proto si myslím, že je naprosto dostačující, čímž se zároveň zachová ona jednoduchost zapojení. Ještě jedna podmínka by neměla být opomíjena a to je výkon použité diody. Měla by zvládnout vyzařovat aspoň 4mW.
Co jsem viděl lidi si podomácku vyrábějí dokonce různě velké infra podložky (rekord jsem viděl s 5000 IR LED :)), přesky, atd. z velkého množství IR diod. Nicméně tady už to osobně nepovažuji za moc rozumné, protože se už jedná o poměrně velký výkon a kdo ví, co to může časem způsobit, jako vedlejší efekt. Prostě jako ve všem i tady by mělo platit všeho s rozumem ;)
Jinak při aplikaci se může cítit pocit tepla až mírná bolestivost. Pokud je bolestivost, je lepší ošetření místa dělat ze vzdálenosti 2 až 3cm, což mě nebavilo držet, tak jsem to řešil tak, že jsem to na chvíli přerušil (cca. 10 minut) a pak pokračoval tak, aby aplikace byla v celkovém čase 30 minut.
Snad ještě jedna maličkost. Je dobré umístit doprostřed toho kruhu nebo čtverce IR diod, malou 3mm vysoce svítivou červenou LED diodu. Ale pozor, některé zase svítí až moc, což taky není optimální. Sám jsem to řešil tak, že jsem koupil několik kusů a vybral zkusmo tu nejvhodnější. Její smysl je v tom, že díky tomu se lépe zaměřuje ošetřované místo, takže vidíte přesně, kde proud světla dopadá. Prostě neměla by ta červená LED doslova zářit, ale taky by neměla svítit zase příliš málo, aby ten směr světla byl na ploše dobře viditelný. Toliko mé praktické zkušenosti.


A(&F):
Tu reportáž o tom novém světle už jsem taky viděl. Otázkou je, jak široký záběr to bude mít.


Jinak když už je řeč o ultrafialovém světle, tak UV lampy, neboli germicidní UV lampy (UVC) jsou taky dobrá věc a hodně využívané v různých odvětvích. Bohužel při přímém vystavení pro lidské zdraví nebezpečné, viz. http://cs.wikipedia.org/wiki/Germicidn%C3%AD_lampa
Nejvíce se asi používá pro desinfekci vody pro bazény nebo pitné vody. Taky ji mám vřazenou ve své filtrační sestavě na pitnou vodu a je to znát. Zatímco v některých pouzdrech filtračních vložek a hadičkách se má po čase tendenci usazovat jakoby sliz, v pouzdře UV lampy, která je umístěna až na konci, tj, před vyústěním na vovodní pípu, naprosto nic :)


Uživatelský avatar
Craft
Zasloužilý člen
Příspěvky: 475
Registrován: sob 25 srp 2007 21:27
Bydliště: Severní Morava
Dal: 34 poděkování
Dostal: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od Craft »

Jenom menší doplnění. Běžně se používají infračervené lampy o výkonu 100 a více wattů, pracující ve spektru od 780 - 1400 nm. Jejich působením se rozšíří cévy a dochází k lepšímu prokrvení pokožky, čímž by se měla urychlit i doprava kyslíku. Je vhodná třeba při prochladnutí nebo bolesti svalů. Použití je ale pouze od 5 do 10 minut, díky většímu výkonu lampy. Nicméně spektrum je u této lampy dosti široké a lepší je právě použití pouze vlnové délky 940nm. Co jsem o tom četl a dle vlastních poznatků bych si dovolil tvrdit, že infra světlo o této vlnové délce má schopnost výrazně urychlovat nejen regeneraci tkáně, ale i kloubů a kostí, zřejmě až na buněčné úrovni, což by mohlo vysvětlovat i ten rychlý léčebný efekt. Vlnová délka 660nm má zřejmě pro změnu zase desinfekční vlastnosti, ale tohle nemám odzkoušeno, takže netuším, jak dalece je to účinné.


cimirek
Zasloužilý člen
Příspěvky: 493
Registrován: čtv 15 čer 2006 5:56
Dal: 258 poděkování
Dostal: 213 poděkování

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od cimirek »

Hlásím pozivní zkušenosti (zatím cca 5 případů), kolena, kyčle, bolesti po zlomenině při změně počasí.


Uživatelský avatar
Craft
Zasloužilý člen
Příspěvky: 475
Registrován: sob 25 srp 2007 21:27
Bydliště: Severní Morava
Dal: 34 poděkování
Dostal: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od Craft »

Díky za vyzkoušení :good: Takže to potvrzuje, že to dle mojich dosavadních zkušeností funguje opravdu dobře.
Akorát to chce vytrvalost a pravidelnost v používání, nakonec jako u všeho ;)


natureworld
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 22 lis 2012 12:44

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od natureworld »

Dobrý den,koukám na ty příspěvky,mám stejný problém,tedy mamka moje,klouby,nějaký biobeam je dost drahý,hledal jsem něco takového,ale nenašel kromě lamp,kde spektrum je od od.. ,a jediné co jsem našel 940nm je světlo pro kamerové systémy zde: http://www.asm.cz/zbozi/infra-osvetleni ... n-28w.html ,nerozumím ale těmto věcem a tak bych se rád zeptal jestli by se tohle dalo použít....nějaká z těch infra lamp....prosím o odpověd na natureworld@centrum.cz díky moc,Dušan


Igi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 208
Registrován: sob 30 črc 2011 13:25
Dal: 31 poděkování
Dostal: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od Igi »

Tak jsem se o tuto metodu začal trošku zajímat a zjistil jsem, že léčebné využití může být i dost širší. Info tady, nechtělo se mi to číst celé, protože mě unavuje číst anglicky :-D http://heelspurs.com/led.html Tak kdyby se někomu chtělo, nebo kdo anglicky čte přirozeně, tak by tu mohl napsat stručný výtah.


natureworld
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 22 lis 2012 12:44

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od natureworld »

Ahoj mohl by mi někdo prosím sestavit tu lampu a poslat na dobírku třeba nebo bych poslal peníze účtem,cimirek mi psal,že by ji udělal,ale už se neozval,rád bych to pro mamku,má bolesti kloubů...díky


Uživatelský avatar
milda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1294
Registrován: čtv 30 črc 2009 20:34
Dal: 710 poděkování
Dostal: 489 poděkování

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od milda »

Pořídil jsem tuhle lampičku:

http://www.conrad.cz/infracerveny-led-r ... -n.k149241

je nějakej spůsob, jak zjistit, jestli funguje? Zkoušel jsem to přes tři digifoťáky a nic jsem neviděl. ;) :?


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od poota »

Změř odběr, měl by být 60 mA.
A bylo by dobré, mít u toho kontrolku, že je to zapnuté - jinak Ti to ženské nechají zapnuté furt ;)

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Léčení infračerveným a ultrafialovým světlem

Příspěvek od A(&F) »

milda píše:je nějakej spůsob, jak zjistit, jestli funguje?
... zkus třeba tohle ... http://www.tsnova.cz/p50669-testovaci-k ... -ovladacu/ ... jenom je blbý, že Tě ta karta přijde na skoro stejný peníze jako ten reflektor ... :D ...
milda píše:Zkoušel jsem to přes tři digifoťáky a nic jsem neviděl. ;) :?
... na rozdíl od postarších digi-fotoaparátů má moderní technika "za objektivem" velmi účinný IR filtr (mnohdy aj integrovaný), protože jinak by fotky nebyly v reálných barvách (CCD snímací prvek je totiž nejcitlivější na IR složku) a navíc s nimi bylo možné fotit i přes mokrý plavky nebo mokrý trička ... :mrgreen: :oops: ...... takže pokud máš k dispozici nějakou snadno kuchatelnou web kameru (popř. starej digiťák), rozeber ji, z objektivu, popř. z CCD snímače odloupni "lehce narůžovělej čtvereček" (což je právě ten IR filtr) a zase ji zase slož (bez toho filtru) ...... pak už to uvidíš ... :) ... dá se s tím užít i poměrně dost zajímavý zábavy ...

Obrázek

Obrázek

(z http://www.danyk.wz.cz/irfot.html + http://danyk.wz.cz/nocvid.html, kde jsou i další obrázky a pokec... )



PeS: ... mmch, zde na fóru se to cca před 3 roky také probíralo ...

http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=42273#p42273
http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=42303#p42303
http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=43044#p43044
http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=43046#p43046


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Zdraví“