Godzila - všeobecná diskuze

Přístroje, nápady a rady pro udržení zdraví.
Odpovědět
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Godzila - všeobecná diskuze

Příspěvek od A(&F) »

Mimo téma (offtopic)
pdob píše:...kúrňa chlapi nechcete sa na TO už konečne vy..rať? ako malý chlapci-kto do koho prvý štuchol...
... a kdo teda do koho prvý žďuchnul ??? ... po půl roce relativního klidu ... :ewhistle: ...

... k tomu, aby přestaly výpady, stačí pár snadno proveditelnejch věcí ...

- přestat ve velkým chlastat vlastní stařeckou urinu, obsahující mnoho nepříznivejch metabolitů = vliv na psychiku (/zvyšující agresi ... zažil jsem na vlastní kůži, po cca 3 týdnech užívání uriny mě samotného překvapovalo, jak moc jsem byl popudlivý, pro své okolí nesnesitelný) ...
- přestat se každodenně mnoho hodinově godzillovat + pořídit si pořádné elektrody (+ častěji je měnit, ne až po 24 sezeních) ... = rozkolísané hladiny kde čeho v organismu (/snižující schopnost zdravého úsudku) ...
- přestat poslouchat poňoukání Wulfice / popř. přestat se před ní vytahovat ...
- přestat poslouchat své ego ...

... kurňa, copak jsem jedinej, kdo si všiml, jak se dotyčnému během posledních cca dvou let posunula psychika?? ... :dknow: ...

HaF: ... před hodinou houkala siréna, což znamená jediné ... spolek vyvolených bude zítra u Jeffa probírat mnoho "zajímavejch věcí" ... to zas bude v áleji nablito ... :laugh: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Upovídaný přednášející z UK ... :D

Příspěvek od Ilem »

NAVAR píše:
Opravdu je iont ve vazbě vždy neutrální? To mi nějak nesedí.... Původně jsem myslel že může být neutrální ale také nemusí.
Klidně se nechám poučit.
Nikde jsem nepsal, že vždy, ale většinou to tak je. Samozřejmě, když si dvojmocný aniont přitáhne jeden jednomocný kationt, zůstane z něj stále jednomocný aniont. Ale příroda obvykle směřuje k rovnováze (dokonce se tomu nějak odborně říká), Pokud je dostatek materiálu, dvojmocný aniont se nejraději spojí s dvojmocným kationtem a pokud nemá, vezme za vděk dvěma kationty jednomocnými. Nebo si třeba ukousne jednu až dvě vazby z kationtu trojmocného. Takhle nějak jsem to pochopil na hodinách mé nenáviděné chemie. :?: Také je pravda, že i v té nejneutrálnější kapalině se v minimálním množství vyskytují nevázané ionty. Mám dojem, že nikdo neví proč.

A když už jsme u toho, je to zase jen můj předpoklad, ale domnívám se, že dvojmocné ionty budou v elektrickém poli pohyblivější, než jednomocné a trojmocné budou pohyblivější, než dvojmocné. To může Anrimu nabourat měření na pruhu látky :shock:
Naposledy upravil(a) Ilem dne stř 04 lis 2015 13:59, celkem upraveno 1 x.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Godzila - všeobecná diskuze

Příspěvek od Ilem »

Teď prosím, nekamenovat, nemám čas to ověřovat, tak to sem jenom hodím, jako rukavici. NAVARe, donutil jsi mě k zamyšlení. (Dežovi se omlouvám, už zase myslím) (Cogito, ergo sum)

Železo v hemoglobinu je dvojmocné Fe2+ kyslík je O2-. Jestli on ten kyslík tam náhodou nedrží elektricky dvojnou vazbou? Pak by okysličený emoglobin byl elektricky neutrální a odkysličený by měl kladný náboj. Ale mám dojem, že se O nahradí CO2, čímž by zase zůstal neutrální. Nevím, někdo, kdo ví víc, tu rukavici, prosím, zvedněte.
Už jsem něco našel, CO2 reaguje na HCO3-, takže jedno železo může nést z těla dva uhlíky a tím se znovu stává neutrální.

Takže je dost pravděpodobné, že "mrtvá" krev, která nenese ani O2, ani CO2 (ve formě HCO3) bude mít hemoglobin s kladným nábojem. Pak se Anrimu jeho pokus "povede".


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Godzila - všeobecná diskuze

Příspěvek od A(&F) »

Ilem píše:Pak by okysličený emoglobin byl elektricky neutrální a odkysličený by měl kladný náboj. Ale mám dojem, že se O nahradí CO2, čímž by zase zůstal neutrální.
... a co CO ??? ... tedy oxid uhelnatý .... ;) ... jak je potom možné, že ten má vazbu na hemoglobin cca 196× silnější vazbu než kyslík ??? (díky čemuž dochází o "otravám", lépe řečeno k udušení, když CO obsadí hemoglobin a nezbývá pak žádné místo na kyslík, potažmo i na ox. uhličitej) ...... hele, Ileme, téměř žádná sloučenina nemá zcela nulový/neutrální náboj ... protože pokud by tomu tak bylo, většina chemických reakcí by nemohla vůbec proběhnout ... a to ani za dodání energie z vnějšku (nebo by ta dodaná energie musela být neúměrně mnohem větší) ...

... takže jak už jsem napsal: ...
A(&F) píše: ... ehm ... jak to citlivě říci ... pls, doplň si chem. vazby + Paulinga ...
... + přihoď k tomu ještě Van der Waalsovky ...... zjednodušeně např. zde ... http://mineralogie.sci.muni.cz/kap_3_5_ ... _vazby.htm ... (poslyš, nemyslím to fakt ve zlým/bez urážky, ale tohle se opravdu budeš muset "doučit" pouze ty sám ... zkrátka patří to základnímu středoškolskýmu vzdělání ...... tys tu chemii musel fakt děsně nenávidět ... :D ) ...

... :bye: ... Anri ...

--------------
PeS: ... s tou vazbou kyslíku a uhličitýho na hemo je to mnohem složitější, ... je to především o fyzice ... viz parciální tlak ... (biologii jsi také nenáviděl ??? ... :angel: ... )


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Godzila - všeobecná diskuze

Příspěvek od Ilem »

Však jsem psal, že nevím, že mě to jen tak napadlo.
Mimo téma (offtopic)
Biologi jsem měl rád, ale křivka zapomínání je neúprosná. V té době jsem také uměl zpaměti na kytaru asi 700 písniček, dnes sotva 50
Jen by mě zajímalo, kde se tam ten náboj vezme, když jsou všechny vazby obsazené?
To, proč některé reakce probíhají ochotněji a jiné méně ochotně mi zůstává záhadou, ale ve školní lavici bych asi vypadal dost blbě, tak mi nezbude, než umřít v nevědomosti :oops:


"Dum spiro spero"
Ciceron
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Godzila - všeobecná diskuze

Příspěvek od NAVAR »

Ilem píše:Však jsem psal, že nevím, že mě to jen tak napadlo.
Mimo téma (offtopic)
Biologi jsem měl rád, ale křivka zapomínání je neúprosná. V té době jsem také uměl zpaměti na kytaru asi 700 písniček, dnes sotva 50
Jen by mě zajímalo, kde se tam ten náboj vezme, když jsou všechny vazby obsazené?
To, proč některé reakce probíhají ochotněji a jiné méně ochotně mi zůstává záhadou, ale ve školní lavici bych asi vypadal dost blbě, tak mi nezbude, než umřít v nevědomosti :oops:
O smrti bych nepochyboval o té nevědomosti jak u koho. :D Viz. níže.
http://fikus.omska.cz/~bojkovsm/termodynamika/vdws.html
A tady je uveden i hemoglobin a jeho vazby.
http://fikus.omska.cz/~bojkovsm/termody ... vazba.html


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Godzila - všeobecná diskuze

Příspěvek od A(&F) »

Ilem píše:Jen by mě zajímalo, kde se tam ten náboj vezme, když jsou všechny vazby obsazené?
... třeba protože (zjednodušeně) existuje mnoho dalších možností a zákonitostí ...... viz např. voda, ... nebýt "vodíkových vazeb" (spojení přes vodíkové můstky, tak by za běžných podmínek nebyla kapalinou, ale plynem ... (jak jsem zde na FuP popsal již před lety , ... přesto tomu mnozí dodnes odmítají uvěřit ... :P ) ...
Ilem píše:To, proč některé reakce probíhají ochotněji a jiné méně ochotně mi zůstává záhadou, ale ve školní lavici bych asi vypadal dost blbě, tak mi nezbude, než umřít v nevědomosti :oops:
... mno, tak abys "neumřel hlópé" (jak by řekl Honza Kutil :bye: ), tož tady máš jednu knížku, ve které najdeš vysvětleno vše, co ti "nechtíc uniklo" ve škole ... ;) ...... tuto předválečnou knihu jsem (v ještě starším 1. vydání) dostal onehdá od svého prastrýce Augustina (magistra pharmacie), cca před 40-ti roky, když jsem se v devíti letech začal zajímat o chemii ....... neboj, zhltneš ji jako nic (takříkajíc na posezení), neb je nádherně napsána, velmi krásně poutavým a srozumitelným stylem ... a přestože jsou v ní některé věci dávno překonány (např. Mendělejovka s 92 prvky :D ), možná ti osvětlí pár věcí, jenž ve škole "šly takříkajíc mimo tebe", jen protože je páni kantoři nebyli schopni zábavně vysvětlit (popř. se se dovíš pár věci, které se v běžné škole normálně neučí) ....... já osobně jí vděčím za hodně, neb nebýt právě ji, zřejmě bych nikdy v plné míře neobjevil ono tajemně chytlavé kouzlo chemie, jenž se tak po elektronice stala mou další celoživotní věrnou družkou ... :) ...

... přeji příjemné počtení ... http://xshare.cz/Zh2/Chemie%20kolem%20nas.pdf ...

... :bye: ... Anri ....

--------------------
PeS: ... mmch, Ileme, všimni si, že ačkoliv tato kniha z velké části pojednává (i) o fyzikálních dějích (vč. dějů elektrických), tak ji napsal gymnaziální profesor chemie ... ;) ....
Naposledy upravil(a) A(&F) dne stř 04 lis 2015 21:16, celkem upraveno 1 x.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Godzila - všeobecná diskuze

Příspěvek od Ilem »

Díky za knihu. Doufám, že tam toho bude víc, než v odkazech, které jsi sem postnul. To že jsou 4 druhy vazeb samozřejmě vím, iontová, kovalentní, vodíkový můstek (elektrická) a indukovaná. To je takový základ, že kdybych tohle nevěděl, musel bych na chemii úplně chybět. Stejně mi to nevysvětluje, proč třeba CO3 vzniká mnohem ochotněji, než NO3. Zkrátka, že uhlík je mnohem reaktivnější, než dusík. Možná je to v počtu valenčních elektronů, ale to už je moc složité na to, abych to teď v časovém presu studoval.

Doufám, že ses v prvních řádcích minulého příspěvku pouze nepřesně vyjádřil. Takhle, jak to čtu by mohl vzniknout dojem, že zaměňuješ dipólový moment s iontem. Takže to uvedu na pravou míru. Například molekula vody, která má relativně silný dipólový moment se stále chová elektricky neutrálně. Elektrickým polem ji otočíš, to ano, ale nepohneš s ní ani k +, ani k - ani o píď, dokud ji nerozložíš na H a O (ionty)
O vodíkových můstcích vím docela dost a dokonce vím, jak se dají fotit klastry a že tvoří celkem pravidelné struktury. Na fotkách to vypadá moc hezky.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Upovídaný přednášející z UK ... :D

Příspěvek od A(&F) »

Ilem píše:
A(&F) píše: nějaké připomínky k navržené metodice ?? ...
Jestli na to máš čas, pusť se směle do toho. Dalo by se sice namítnout, že Vafarin může změnit elektrolytické vlastnosti krve, ale nechme tak. A když to natočíš na video, bude to důkaz téměř nezvratitelný. :hip:
... čas by se našel, ale bude nutno počkat až nastane ten "správný čas" ... neb "Venca" mi asi dříve svou krev dobrovolně nedá (to by byl boj ... :laugh: ) ...... na pokus bych sice mohl použít i tu svou (byť v mém stavu není dvakrát moc dobré pouštět si žilou, když mi ji ty vampířice z hemo laborky sajou skoro každý týden), ale nevím, zda by to díky její "modré barvě" nebylo moc zavádějící ... :mrgreen: ...
Ilem píše:Takže je dost pravděpodobné, že "mrtvá" krev, která nenese ani O2, ani CO2 (ve formě HCO3) bude mít hemoglobin s kladným nábojem. Pak se Anrimu jeho pokus "povede"
... dovolil jsem si ti škrtnout ten HCO3-, neb s hemoglobinem nemá nic společného (= neváže se na něj ... nebo se snad pletu??) ...

... jinak to ostatní by na výsledek nemělo mít zásadní vliv, byť tím, že se krev ocitne v prostředí s nižším tlakem (než je v krevním řečišti) samozřejmě způsobí její "degassnutí" ...... pokud by však mělo, pak zřejmě nezbude, než pokus provést "naživo" (za použití neželezných elektrod, aby nedošlo ke kontaminaci) ...

to all: ... neposkytl by někdo z "intenzivních godzilistů" pro "imbecilní technoblábolivé :eclap: bádání" opravdu hodně jeté / dlouho neměněné obaly (nejlépe kompaktní houbičky) z katodových elektrod ??? ... thx ...

... Anri ...

-----------
... mmch, ještě jsi nereagoval na toto ... :) ...
A(&F) píše:
Ilem píše:... Ideálně, kdyby bylo jednomocné nebo čtyřmocné, abys ho rozeznal od ostatních. ....
........ ale nějak ti teď fakt nevim, jak rozeznat to jednomocný železo od teho čtyřmocného ... :ethink: ... :laugh: :laugh: ... poradíš?? ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Godzila - všeobecná diskuze

Příspěvek od Ilem »

HCO3
http://lidsketelo.webnode.cz/dychaci-soustava/
U jednomocného a čtyřmocného železa neumazávej ty smajlíky. Jsou tam schválně, pokud jsi to nepochopil.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Godzila - všeobecná diskuze

Příspěvek od A(&F) »

... pls ...
... a která část textu v tom odkazu ukazuje na součinnost HCO3- s hemoglobinem ?? ...
Ilem píše:U jednomocného a čtyřmocného železa neumazávej ty smajlíky. Jsou tam schválně, pokud jsi to nepochopil.
... ve http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=140572#p140572 (kde jsi se jedinkrát zmínil o "jednomocném a čtyřmocném železu") jsou snad nějací smajlíci ?? ... já tam totiž žádný nevidím ... :dknow: ...

... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Nedávej hladovému rybu, nauč ho rybařit ...

Příspěvek od A(&F) »

Ilem píše:Doufám, že ses v prvních řádcích minulého příspěvku pouze nepřesně vyjádřil. Takhle, jak to čtu by mohl vzniknout dojem, že zaměňuješ dipólový moment s iontem. ...
... co myslíš?? ... :lol: ... to opravdu tolik hodně o mě pochybuješ ?? ... :| ... (byť uznávám, že někdo by si možná ten odstavec (vcelku) mohl vysvětlit mylně ... sry) ...
Ilem píše:To že jsou 4 druhy vazeb samozřejmě vím, iontová, kovalentní, vodíkový můstek (elektrická) a indukovaná. To je takový základ, že kdybych tohle nevěděl, musel bych na chemii úplně chybět.
... sry, ale do hlavy ti nevidím, takže můžu pouze odhadovat (na základě předvedeného), kolik toho vlastně znáš či neznáš ... nehledě na to, že znát ty které pojmy ještě stále neznamená, že aj opravdu víš, co znamenají (přestože bys to při svém vzdělání měl znát ... teda alespoň ke zkouškám ... :D ... nic ve zlým) ...
Ilem píše:Stejně mi to nevysvětluje, proč třeba CO3 vzniká mnohem ochotněji, než NO3. Zkrátka, že uhlík je mnohem reaktivnější, než dusík. Možná je to v počtu valenčních elektronů, ....
... aha ... tak tady je zřejmě zakopán onen pověstný pes ... možná se mýlím, ale zatím to na mě dělá dojem, že zřejmě příliš moc nechňápeš, proč je v "tabulce Mendělejeva" rozdělení prvků právě do těch kterých skupin ... a co to rozdělení (jenž je charakterizuje) obnáší pro jejich vlastnosti ...... je to tak?? ...... pokud ano, tak buď v naprostém klidu ... neb jak jsem měl možnost poznat, v tomto běžně tápe převeliká spousta vzdělanců (dokonce i mnozí otitulovaní VŠ přírodních věd ... :bhead: :roll: ... což však ukazuje na katastrofální stav našeho školství) ...... zkrátka, když scházejí "základní stavební kameny", tak potom mnohdy nedává smysl ani to ostatní, na ně navazující ... :ewhistle: ...

... takže záleží pouze na tobě, zda využiješ možnosti posunout se tam, kde jsi již dávno mohl (/měl) být a knihu si přečteš ... přeji, ať ti ta kniha (spolu s animacemi v odkazech od Navara, VdW) ukáže světlo, jenž tě vyvede z "temnoty" ... ať ti pak vše konečně zase začne dávat smysl ... :) ...

... :bye: ... Anri ...

---------------------
PeS: ... jinak samozřejmě budu rád, pokud po případném přečtení dáš vědět, zda splnila svůj účel (v což doufám, protože jinak bych ti ji ani nenabízel) ...
Naposledy upravil(a) A(&F) dne čtv 05 lis 2015 12:50, celkem upraveno 2 x.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Godzila - všeobecná diskuze

Příspěvek od NAVAR »

A(&F) píše:
Ilem píše:Jen by mě zajímalo, kde se tam ten náboj vezme, když jsou všechny vazby obsazené?
... třeba protože (zjednodušeně) existuje mnoho dalších možností a zákonitostí ...... viz např. voda, ... nebýt "vodíkových vazeb" (spojení přes vodíkové můstky, tak by za běžných podmínek nebyla kapalinou, ale plynem ... (jak jsem zde na FuP popsal již před lety , ... přesto tomu mnozí dodnes odmítají uvěřit ... :P ) ...
Ilem píše:To, proč některé reakce probíhají ochotněji a jiné méně ochotně mi zůstává záhadou, ale ve školní lavici bych asi vypadal dost blbě, tak mi nezbude, než umřít v nevědomosti :oops:
... mno, tak abys "neumřel hlópé" (jak by řekl Honza Kutil :bye: ), tož tady máš jednu knížku, ve které najdeš vysvětleno vše, co ti "nechtíc uniklo" ve škole ... ;) ...... tuto předválečnou knihu jsem (v ještě starším 1. vydání) dostal onehdá od svého prastrýce Augustina (magistra pharmacie), cca před 40-ti roky, když jsem se v devíti letech začal zajímat o chemii ....... neboj, zhltneš ji jako nic (takříkajíc na posezení), neb je nádherně napsána, velmi krásně poutavým a srozumitelným stylem ... a přestože jsou v ní některé věci dávno překonány (např. Mendělejovka s 92 prvky :D ), možná ti osvětlí pár věcí, jenž ve škole "šly takříkajíc mimo tebe", jen protože je páni kantoři nebyli schopni zábavně vysvětlit (popř. se se dovíš pár věci, které se v běžné škole normálně neučí) ....... já osobně jí vděčím za hodně, neb nebýt právě ji, zřejmě bych nikdy v plné míře neobjevil ono tajemně chytlavé kouzlo chemie, jenž se tak po elektronice stala mou další celoživotní věrnou družkou ... :) ...

... přeji příjemné počtení ... http://xshare.cz/Zh2/Chemie%20kolem%20nas.pdf ...

... :bye: ... Anri ....

--------------------
PeS: ... mmch, Ileme, všimni si, že ačkoliv tato kniha z velké části pojednává (i) o fyzikálních dějích (vč. dějů elektrických), tak ji napsal gymnaziální profesor chemie ... ;) ....
Jo tak to je jiná liga, takhle napsaná kniha....
Čím dál více mám pocit že staré knihy byly lepší a nebo minimálně praktičtější.
Dávám přednost srozumitelnému vysvětlení dějů než jejich dokonalému nesrozumitelnému popisu, protože když to člověk chápe tak si je hodně věcí schopen odvodit díky fantazii.
Dnešní knihy mi připomínají spíše "google + CtrlC+CtrlV + nějaká omáčka a vzorečky, takový nesourodý mišmaš.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Godzila - všeobecná diskuze

Příspěvek od Ilem »

A(&F) píše:... pls ...
... a která část textu v tom odkazu ukazuje na součinnost HCO3- s hemoglobinem ?? ...
Že by tady?
Přenos CO2 krví
3 formy:
1. rozpuštěný v plazmě
2. ve formě HCO3-
3. vázaný na hemoglobin
ad 1/ v malém množství – 8 %, nezůstává v molekulární podobě – přeměňuje se na HCO3-
ad 2/ z HCO3- se v plicích změní zpět na CO2 – 67 %
CO2 + H2O (plazma)  H2CO3  HCO3- + H+
ad 3/ váže se na hemoglobin v kapilárách a v plicích se zase uvolňuje – hemoglobin může
opět vázat O2
- 25 %

Jo, už to vidím, četl jsem nepozorně :oops:
A(&F) píše: jsou snad nějací smajlíci ?? ... já tam totiž žádný nevidím ... :dknow: ...

... Anri ...
Tak tady se omlouvám, asi byly ruce rychlejší než mozek. Určitě jsem tam chtěl dát tyto 3 smajlíky :laugh: :laugh: :laugh: Teď už to snad dává smysl.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nedávej hladovému rybu, nauč ho rybařit ...

Příspěvek od Ilem »

Mimo téma (offtopic)
A(&F) píše:...... je to tak??
V podstatě je to tak. O tabulce pana Mendělejeva vím akorát tolik, že je seřazena podle atomových hmotností a rozdělena podle skupin podle vlastností. Vybavují se mi například lantanoidy, aktinoidy, halogeny, kovy, víc si asi nevzpomenu. Ale proč je který prvek ve které skupině, a jak na to Mendělejev přišel mi zůstává záhadou. Pak si ještě pamatuju, že nahoře u prvku byly nějaká čísla a dole taky a mělo to nějakou logiku. Z pohledu chemika asi pěkný zmatek v mé hlavě. Snad o vánocích bude víc času, abych tu knihu v klidu nastudoval. Dík.
A když už off topic, vysvětlím, proč to tak je. Může za to náš chemikář. Při prvním zkoušení jsem něco řekl špatně,... to se stane. Dostal jsem za 3. Při druhém zkoušení jsem to uměl, jednou jsem se přeřekl a hned opravil. Dostal jsem zase za 3. Při třetím zkoušení jsem už byl nervózní, protože jsem cítil, že mezi mnou a chemikářem neni něco v pořádku. Přeřekl jsem se asi 2x a opravil a dostal zase za 3. Při příštím zkoušení jsem se na to vykašlal, neřekl skoro nic a dostal zase za 3. Tak proč bych se sakra učil? S trojkama, které nebyly podloženy znalostma jsem došel až k maturitě. Až na maturitním večírku mi chemikář řekl, že si o mě poopravil mínění. Ještě zdůraznil, že v dobrém. Na to jsem mu řekl, že je to trochu pozdě.
Takže asi tak. :cry:


"Dum spiro spero"
Ciceron
Odpovědět

Zpět na „Zdraví“