Bór - zkušenosti a diskuze

Přístroje, nápady a rady pro udržení zdraví.
Odpovědět
John.D.
Stálý člen
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 20 úno 2014 13:27
Bydliště: Ostrava
Dal: 172 poděkování
Dostal: 80 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bór - zkušenosti a diskuze

Příspěvek od John.D. »

Ahoj,

hlasím se po dalším týdnu. Malé shrnutí. 2 týdny jsem užíval v 1L vody 1 čajovku Kys. borité. Minulý týden jsem navýšil dávku na 2 č. lžičky. To celé 3x denně po jídle spolu s HCL. K tomu ještě nějaké vitamíny atd.

Navýšená dávka zatím bez nějakých problémů.
Teplé křeče ve svalech na nohách už se nekonají.
Sem tam nějaké tiky, kterých si ani moc nevšímám. Jen se dycky usměju s zahlásím: "Boron se hlásí" :)
Mám pocit, že Karpály se zlepšují. Rozhodně bolest ustoupila a zůstalo jen miezející pukání chrupavek v daném místě při krouživých pohybech zápěstím. Někdy dokonce žádné.

Asi to bude chtít delší užívání. Jen přemýšlím jak dlouho....

Zatím vše, zase se ozvu.


Mějte se krásně :)

John.D.
--------------------------------------------------------
Člověk nemusí vidět, aby věřil.... ale musí věřit, aby viděl.
topolovka
Stálý člen
Příspěvky: 37
Registrován: úte 04 zář 2012 10:54
Dal: 38 poděkování
Dostal: 43 poděkování

Re: Bór - zkušenosti a diskuze

Příspěvek od topolovka »

Beru bor už třetí měsíc. Zatím s HCL, hořčíkem, draslíkem a vitamínem C. V pondělí jsem se prudce uhodila do holeně a udělala se mi jako vždycky velká boule. Dřív mi boule vydržela nejmíň dva týdny, teď za den splaskla.


John.D.
Stálý člen
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 20 úno 2014 13:27
Bydliště: Ostrava
Dal: 172 poděkování
Dostal: 80 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bór - zkušenosti a diskuze

Příspěvek od John.D. »

Tak je další týden pryč a zase malé shrnutí. I když teda měl jsem volno už od čtvrtku a když mám volno, tak se vším kromě HCLka. Ale i tak jsem si díky tomu volnu uvědomil pár maličkostí:

1, Palec na pravé ruce. Už jsem si toho ani nevšímal, neboť mě to dlouho nebolelo. Totiž kdysi dávno tak 5 let, jsem si ho vyhodil a od té doby mám ten kloub větší. Tak nějak se jakoby né naplno, ale vrátila bolest. Uvidíme, co se bude dít dál.

2, Místa na nohou různě kdysi naražéná, taky najednou pobolívají. Vdycky jsem musel zalovit v paměti, co se mi kde přihodilo a bylo toho docela dost.

Jinak vitamíny a hořčík pořád zobu. K tomu 2čajovky v 1 litru vody 3x denně spolu s HCLkem.


Tak zase za týden podám hlášení.


Mějte se krásně :)

John.D.
--------------------------------------------------------
Člověk nemusí vidět, aby věřil.... ale musí věřit, aby viděl.
John.D.
Stálý člen
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 20 úno 2014 13:27
Bydliště: Ostrava
Dal: 172 poděkování
Dostal: 80 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bór - zkušenosti a diskuze

Příspěvek od John.D. »

Ahojky,

tak jsem tady s hlášením :). Když to tak zrekapituluji, tak jsem na Boronu 1,5 měsíce. Za tu dobu jsem vypil už skoro 250g této kyselinky, zbytek zmizí tento týden. Což mě tak přivádí na myšlenku s předávkováním. Tak jsem pro jistotu ještě vše přepočítal a to následujícím způsobem. Teda matika a chemie není zrovna moje silná stránka. Tak mě když tak opravte, když už jsem se odholal jít s tím na pranýř.

Vycházím z toho, že je maximální dávka Kys. Borité 100mg za den. Dále taky z toho, že vrchoatá čajová lžička třeba soli má 9g, či 10g má zase cukr krupice.

Moje dávkoní teda je:

Do jednoho litru vody ( odhadem ) dávám 2čajové lžičky Kys. Borité. Jde tedy o to, kolik je moje celodení dávka.

5 x 2dcl = 2 čajovky = 20.000mg
z toho vyplývá, že
2dcl = 4.000mg
takže jednodenní dávka
3 x 2dcl = 12.000mg

Což mi teda moc nesedí s doporučením v odkazu na prvních stranách tohoto vlákna:
http://www.upramene.cz/forum/download/file.php?id=10671 kde se píše mimo jiné:

Jedovatos
Je třeba si uvědomit, že dávky nad 100 mg denně mohou být jedovaté.

Akutními příznaky jsou: nevolnost a zvracení, slabost, bolesti hlavy, průjem, poškození ledvin, momentální stimulace nervového systému z následovnou depresí, vyrážky, křeče a eventuelně smrt na selhání krevního oběhu.

Údaje z náhodných otrav lidí ukazují, že smrtelná dávka bóru je u dospělých mezi 15000-20000 mg/kg váhy boronu. Merck index č.13 udává, že 5000-20000 mg/kg (= 0.35 kg - 1.4 kg per 70 kg man) kyseliny bórové je smrtelnou dávkou pro člověka. Kyselina borová tedy není o moc jedovatější než kuchyňská sůl (při 0.259 kg na 70 kg váhy). Nicméně, evropská Diagnostics Manufacturing Association (EDMA) nedávno překlasifikovala (CAS 10043-35-3 / 11113-50-1) kyselinu bórovou na prudce jedovatou....

Nechci to vytrhovat z kontextu, ale z toho mi vychází, že tuto jaksi uvedenou dávku 100mg jako nejvyšší doporučenou, jsem přeskočil rovnou 120x. Nedostal jsem se sice k akutním příznakům otravy a ani k horní hranici náhodných otrav. Váhu mám 72 - 73kilo, takže pro mě výpočet docela sedí.

Ale, tento protokol jsem si zvolil sám a rozhodně nikoho nenabádám k vyzkoušení, nebo jakémukoli užívání !!!!!!!

Ale stejně mi vrtá hlavou ten zatracený výpočet. Něco je tady někde špatně. Nebo holt mám deficit Boronu v těle a snesu i tyhle dávky. Nebo holt je chyba v tom doporučeném max. dávkování. Nebo Kys. Boritá mnou zakoupená neobsahuje tolik Bóru :). Nevím, musím to ještě prolouskat.... :bhead:

Jinak k dalším týdenním poznatkům:

Boron opravdu něco dělá a řekl bych, že tak nějak od základu. Bude to chtít rozhodně delší čas. Mám ještě jednu lahvičku s 250g. Takže se dostanu bajoko na 3 měsíce. Uvidíme.

Pokud by někomu bylo na obtíž tohle týdeníkování, dejte vědět, přestanu.


Mějte se krásně :)

John.D.
--------------------------------------------------------
Člověk nemusí vidět, aby věřil.... ale musí věřit, aby viděl.
rikardo
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 27 bře 2014 21:04
Bydliště: okr.Louny
Dal: 6 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Bór - zkušenosti a diskuze

Příspěvek od rikardo »

John.D. píše:
Do jednoho litru vody ( odhadem ) dávám 2čajové lžičky Kys. Borité. Jde tedy o to, kolik je moje celodení dávka.

5 x 2dcl = 2 čajovky = 20.000mg
z toho vyplývá, že
2dcl = 4.000mg
takže jednodenní dávka
3 x 2dcl = 12.000mg

Nechci to vytrhovat z kontextu, ale z toho mi vychází, že tuto jaksi uvedenou dávku 100mg jako nejvyšší doporučenou, jsem přeskočil rovnou 120x. Nedostal jsem se sice k akutním příznakům otravy a ani k horní hranici náhodných otrav. Váhu mám 72 - 73kilo, takže pro mě výpočet docela sedí.
Ahoj,myslím,že ty výpočty máš celkem +/- správně,jen si myslím,že si tu dávku rozhodně nepřekročil jak píšeš 120X...
Bereš tedy 12 mg denně,což je asi 8X míň než nejvyšší doporučená.
Protože si musíš uvědomit,že 12.000mg = 12mg a doporučená je těch 100mg.
Opravte mě,jestli se pletu :)

Na straně 5 "vrabco" vypočítával obsah bóru v čajové lžičce a píše,že kopitá(což znamená asi vrchovatá) má 5 g kyseliny borité a jestli je to na 100% pravda,tak toho bóru dostáváš při svém dávkování o zhruba polovinu méně,což je asi tak 6mg,ale to by chtělo asi zkusit zvážit přesně,aby bylo jasno ;)

Jinak bór popíjím už asi 2 měsíce a žádná viditelná změna se neděje ani vzhledem k lupence nebo bolestem kloubů na rukách.Tak jsem přešel jen na lehké doplňování a občas si dám cucíka :lol:


Co tě nezabije,to tě posílí...
John.D.
Stálý člen
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 20 úno 2014 13:27
Bydliště: Ostrava
Dal: 172 poděkování
Dostal: 80 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bór - zkušenosti a diskuze

Příspěvek od John.D. »

Díky Rikardo,

kopnul jsi mě správným směrem. Celý týden po různu hledám ten obsah Bóru. Věděl jsem, že jsem to někde četl a až ty jsi mě dovedl k cíli.

Pro vysvětlení - 12.000mg=12g Ale v tomhle případě, jak jsem uvedl, jde o váhu Kyseliny Borité a tam bude ten problém. Jestliže budeme vycházet z té Boronové konspirace, tak:

kyselina boritá obsahuje 17,5% bóru

Což v konečném důsledku znamená, že do sebe tlačím denně:

12 000mg Kys. Borité x 17,5%=2 100mg Bóru (raději už nebudu dávat tečku za tisíce, aby to nemátlo)

Z toho ovšem plyne zase další otázka :bhead:

Jak to,že nejsem už po smrti???? Když je denní max dávka doporučená 100mg Bóru a já ji bral 20x více. No ne, že bych z toho neměl radost :enaughty:

Nic méně jsem to od včerejška přestal brát. Z jednoho důvodu. Asi jsem se dostal k pěkné herxce. Mívám dlouholeté problémy se "svaly" mezi lopatkou a páteří. Obvykle je-li stersík v práci. Sval, či lymfa, nebo co to je, opuchne a musel jsem to vždy rozhánět masážema nebo něčím podobným jako je civčení. Ovšem teď došlo k tomu, že mě to skolilo jak nikdy předtím. A to dokonce tak, že jsem skončil na obstřikách, neboť mi to už tlačilo na nějaký nerv a nemohl jsem se nadechnout a střílelo to až dopředu někde v oblasti Solaru. Moc nepříjemný pocit.

Jasně, když se ovšem podíváme zase z5 na jedovatost: Merck index č.13 udává, že 5000-20000 mg/kg (= 0.35 kg - 1.4 kg per 70 kg man) kyseliny bórové je smrtelnou dávkou pro člověka.
A tuto hodnotu jsem teda nepřekročil. Naštěstí :laugh:

No nechám si ještě pauzu a víkend na přepracování formule, ale zatím to vidím tak, že bych najel na těch 100mg bóru za den a pokusím se to pít ne na 3x2dcl, ale nějak pozvolna v práci. Zatím mi to dost pomohlo s těmi po :ptrain: karpálními tunely. Nechtěl bych od toho upustit.

Je tady ještě jeden důležitý aspekt. To je váha vrchovaté lžičky Kys. Borité. Jenže nemám váhu co by dokázala zvážit mg. Proto bych chtěl někoho z fóra poprosit, jestli by mohl zvážit kopečkovou čajovou lžičku Kys. Borité a dát vědět.

Standartní dávka

a) 6g boraxu rozpuštěného v litru vody. Brát jednu až dvě čajové lžičky roztoku denně (25- 30mg boraxu na lžičku = cca 3mg bóru) Jde o dávku bóru coby potravinového doplňku, nikoliv o terapeutické dávkování.


Faktem je, že jsem se malinko ztratil, co by nechemik, v těch názvech, Borax, Bór, Boron, Kys.Boritá a ne vždy se jedná o mnoho názvu pro stejnou věc. :bhead:

Obvykle by se měly psát všechny zkušenosti. A tak i učiním.

Samozřejmě, jako skoro vždy, nejde přisuzovat tuhle zkušenost jenom Borónu, neboť ten si míchám s HCLkem. Za poslední dobu jsem zase dost shodil, což teda nechci. Ale to se dá nějak dokupy. Nic méně mě absolutně opustila jakákoliv chuť k jídlu. Musím se do něj nutit a nemám šanci se přejíst. Hned přichází pocit na zvracení. Takže s tou přestávkou nevím, jestli ji neprodloužím :) Musím přijít na to, čím to je. Jestli je to Boronem, nebo HCLkem, nebo vítamínama a minerálama co beru při Boronu. Fakt nevím, ale vyzkouším klasickou cestu. Vypustím vše a pomalu budu přidávat.

Uvidíme.

Díky Ricardo ještě jednou.


Mějte se krásně :)

John.D.
--------------------------------------------------------
Člověk nemusí vidět, aby věřil.... ale musí věřit, aby viděl.
rikardo
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 27 bře 2014 21:04
Bydliště: okr.Louny
Dal: 6 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od rikardo »

vrabco píše:
rikardo píše:...kolik dostávám do sebe bóru.když piju 1/4 lžičky kyseliny borité v litru vody oproti tomu samému množství boraxu?A stačí to prozatím?
Nazdar, v texte "Boraxová konspirace" sa píše:"V boraxu je 11.3% bóru a kyselina boritá obsahuje skoro dvakrát tolik, 17.5% bóru."....
Takto je to tam přesně popsaný.
No já nejsem chemik a to počítání je celkem jednoduchý,ale tady je problém,jak píšeš v názvech Borax, Bór, Boron, Kys.Boritá
Mě mate jen jedna věc,počítání procent je celkem logický,ale při větě:Kopitá čajová lyžička ma cca 5g, takže v 1L vody, je v prípade 1/4 lyž.kyseliny boritej, rozpustených približne 0,22g bóru.
Když celá lžička má tedy 0,100 bóru a 2 potom 0,200 bóru tak je někde výpočet špatnej a nebo je tam nějaká blbost v převodech,který nevidíme.Jinak by si asi veliké užívání už pocítil.Tak by to chtělo někoho,kdo to spočítá fakt přesně :)


Co tě nezabije,to tě posílí...
John.D.
Stálý člen
Příspěvky: 60
Registrován: čtv 20 úno 2014 13:27
Bydliště: Ostrava
Dal: 172 poděkování
Dostal: 80 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bór - zkušenosti a diskuze

Příspěvek od John.D. »

Výborně,

tak jsem vlastně celkem mimo s tou váhou kopečkové čajovky. Tady jsem teda dost uletěl. Vycházel jsem z 10g kopečkové čajovky. Budu to čtení muset více vnímat :).

Teď to vypadá docela jinak. Takže, budu-li vycházet z toho, že má tato kopečková čajovka jen 5g váhy Kys.Borité, tak je to podle mě asi takto.

5g=5 000mg Kys.Borité
5 000mg x 17,5%=875mg bóru v jedné plné čajovce. Což je teda 8xvíc a kousek než doporučená max. dávka na den. Vzhledem k tomu, že jsem si do litru vody dával 2 kopečkové čajovky a pil toho 3x2dcl denně, dostal jsem do sebe 1 050mg Bóru.

Ano, ten výpočet od "vrabco" sedí. na 1/4 kopečkové čajovky připadá 220mg, přesněji tedy 218,75mg což už je zanedbatelné. Sice nevím jak odvážit 1/4 kopečkové čajovky, ale budiž.

Z toho celého mi plyne, že bych s tím měl jaksi ubrat a to dávkování snížit a raději to brát déle, než to hnát do extrému a herxky. Možná tedy i ta nechuť k jídlu plyne z tohohle. No nic, vyzkoušíme. 1 kopečková čajovka do litru vody bude sice pořád nad hranicí, ale vlastně jen polovina mojí současné dávky. No ještě si to nechám uležet v headce :)

Díky rikardo, je vidět, že tohle Ti taky moc nesedělo a vrtalo v hlavě. A jelikož moje hlava to jaksi vyhodnotila stylem, zkus a uvidíš, tak jsem teda viděl :) Bohužel se člověk učí vlastně jenom díky chybám.

Mějte krásný víkend.
Naposledy upravil(a) John.D. dne pát 23 kvě 2014 14:12, celkem upraveno 1 x.


Mějte se krásně :)

John.D.
--------------------------------------------------------
Člověk nemusí vidět, aby věřil.... ale musí věřit, aby viděl.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od Slavek Krepelka »

rikardo píše: ... Tak by to chtělo někoho,kdo to spočítá fakt přesně :)
Docela mne udivuje, že si u látky, jejíž jedovatost je nižší než jedovatost kuchyňské soli, někdo takhle komplikuje život. Když vařím bramboračku, cca 5 litrů, padnou do ní zhruba dvě polévkové lžíce kuchyňské soli a ještě se mi lidi ošívaj, že málo solím. Taky to nikdo nepočítá na miligramy (a měl by).

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
MIRKO
Zasloužilý člen
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 17 bře 2011 10:27
Bydliště: Valašsko
Dal: 490 poděkování
Dostal: 228 poděkování

Re: Bór - zkušenosti a diskuze

Příspěvek od MIRKO »

Kopečková čajová lžička kys. borite se u mne rovná cca 3,75g...měřeno na střední čajové lžičce.Nechut k masu můžu potvrdit, ale nevím zda je to borem.Herxku jsem měl za šest týdnů co bor umírněně popíjím měl asi 4x...a to pořádnou, myslel jsem, že mi pukne hlava
a pálelo mě pořádně na průduškách.Je zajímavé, že herxka přichází znenadání za cca 2s a stejně tak rychle skončí...trvá tak půl hodiny...jsem z toho paf...je to vůbec herxka?...ale myslím, že jo...to samé se mi už stalo v sauně :bhead: M.


Člověk není poražen, je-li sražen k zemi.
Poražený bude jen když na té zemi zůstane.
rikardo
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 27 bře 2014 21:04
Bydliště: okr.Louny
Dal: 6 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od rikardo »

Slavek Krepelka píše:
rikardo píše: ... Tak by to chtělo někoho,kdo to spočítá fakt přesně :)
Docela mne udivuje, že si u látky, jejíž jedovatost je nižší než jedovatost kuchyňské soli, někdo takhle komplikuje život. Když vařím bramboračku, cca 5 litrů, padnou do ní zhruba dvě polévkové lžíce kuchyňské soli a ještě se mi lidi ošívaj, že málo solím. Taky to nikdo nepočítá na miligramy (a měl by).

S laskavým pozdravem, Slávek.
Jasně,máš pravdu,ale bramboračku nejíš každý den,kdežto bór do sebe cpeš denně a když si nejsi jistej,tak to pak takhle vypadá :ethink:
Jde spíš o to,ujasnit si,kolik si toho člověk do sebe vůbec dává ;)

Jinak mě maso voní pořád,akorát mám bolesti kolem žaludku a takové časté jakoby návaly do hrudníku a nevím,jestli je to od toho nebo od prášků,co beru,abych mohl vůbec něco dělat s rukama...a udělaly se mi asi zřejmě petechie na nohou,kolem kotníků a k čemu to je taky nevím,jestli k těm kloubům nebo od bóru nebo od čeho :?


Co tě nezabije,to tě posílí...
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od Slavek Krepelka »

rikardo píše: Jasně,máš pravdu,ale bramboračku nejíš každý den ...
A to jako vy solíte jen bramboračku a jiná jídla ne? To byl jen příklad.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
rikardo
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 27 bře 2014 21:04
Bydliště: okr.Louny
Dal: 6 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Bór - zkušenosti a diskuze

Příspěvek od rikardo »

Jo to je pravda,ale je to vše asi způsobeno tím,že se prostě o bóru vůbec nemluví a já třeba,dokuď jsem nenarazil na tento web,o něm vůbec nevěděl a netušil a tak to má asi většina lidí.Bohužel o soli se přeci jen mluví častěji :) Sůl je prostě všade...


Co tě nezabije,to tě posílí...
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Bór - zkušenosti a diskuze

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Oftopik ohledně diety přemístěn sem: http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 72#p128672 SDK


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
topolovka
Stálý člen
Příspěvky: 37
Registrován: úte 04 zář 2012 10:54
Dal: 38 poděkování
Dostal: 43 poděkování

Re: Bór - zkušenosti a diskuze

Příspěvek od topolovka »

Mám za sebou 3 měsíce doplňování boru. Doplňuji i HCL, hořčík, draslík a vitamin C. V poslední době jsem začala doplňovat i zinek s mědí a občas křemík z jílu. Zásadně se znížily občasné otoky, nebo se rychle vstřebávají. Mám pocit, že se organismus čistí přes kůži na nohou a rukou. Všechny dávné větší štípance a škrábance se znovu aktivují a pomalu a čistě se vyhojují.
Jako vegetariánka nemohu posoudit změnu vztahu k masu, ale celkově nepotřebuji moc jíst.


Odpovědět

Zpět na „Zdraví“