Bór - zkušenosti a diskuze

Přístroje, nápady a rady pro udržení zdraví.
Odpovědět
zina47
Nový člen
Příspěvky: 9
Registrován: sob 01 bře 2014 20:05
Dal: 19 poděkování
Dostal: 7 poděkování

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od zina47 »

zina47 píše: Napíšu jestli to pomohlo.
Pomohlo, během 15 minut pálení žáhy přestalo. Příště už budu vědět že jsem vzala málo boraxu a mám si vzít ještě.
Topolovko, já tomu moc nerozumím, ale jestli je borax zásada a HCl kyselina nemůže to spolu ve skleničce zreagovat? Slavek Krepelka o tom píše výše v souvislosti s mym pálením žáhy. Ale možná to pletu. ;)
Rikardo, borax je v pohodě.


topolovka
Stálý člen
Příspěvky: 37
Registrován: úte 04 zář 2012 10:54
Dal: 38 poděkování
Dostal: 43 poděkování

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od topolovka »

Normálně by borax zreagoval s HCL v žaludku. Nejdřív jsem vodu s boraxem zapíjela vodou s HCL nebo naopak. Teď to naliju do jedné skleničky a hned vypiju. Mám HCL v žaludku málo, borax mi bere všechnu a pak žaludek netráví.


rikardo
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 27 bře 2014 21:04
Bydliště: okr.Louny
Dal: 6 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od rikardo »

Ahoj,tak jsem dnes pořídil Borax(1/2 kg za 40,-) celkem normální cena,ale co mě zarazilo je,co to ještě obsahuje,kdy v konspirační teorii je psáno..

Borax je přírodní solí, která se běžně nachází při dolování ze suchých jezerních pánví a je zdrojem dalších průmyslových sloučenin. Hlavní zdroje boraxu se nachází v Kalifornii a v Turecku. Technicky jde o hydrát borátu sodnatého. Veškerý borax je přírodního původu a jedinný rozdíl je v obsahu vázané vody. Běžně se prodává jako technický, nebo zemědělský prostředek s čistotou 99 – 99.5%. Běžné nečistoty jsou chloridy, sírany, fosforečnany a uhličitany draslíku, sodíku a vápníku, ale neobsahuje žádné jedovaté těžké kovy. Tato čistota je společná i běžným domácím čistícím prostředkům. Lékárenská čistota není o moc lepší.

Na obale Boraxu píšou...
Obsah rizikových prvků:splňuje zákonem stanovené limity v mg/kg hnojiva:kadmium 1,olovo 10,rtuť 1,0, arzen 10,chrom 50
Nevíte někdo jak je to s příjmem těchto prvků?Olovo je těžký kov ne?
Jak je na to se složením Kyselina boritá??
Jdu to namíchat a jestli jsem dobře počítal,tak 1/4 lžičky boraxu je asi tak 1,5 gramu boraxu a to se rovná 0,15 gramu bóru.Mám to správně?
Jinak si nafotím ruce,kde mě obtěžuje lupenka a mám oteklý prst a uvidím,co to bude dělat.

Koupil jsem tenhle ten,je to stejný jako ten modrý nebo je jiný??
http://www.drogeriemartina.cz/borax-500ml,1008664.html


Co tě nezabije,to tě posílí...
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od Slavek Krepelka »

rikardo píše: ... Na obale Boraxu píšou... Obsah rizikových prvků:splňuje zákonem stanovené limity v mg/kg hnojiva: kadmium 1,olovo 10,rtuť 1,0, arzen 10,chrom 50
To, že něco splňuje nějaké limity ještě neznamená, že to obsahuje uvedené látky vůbec a když, tak v uvedených limitech, což může být skoro nic. Jde pouze o povolená maxima pro danný účel v tomto případě pro umělá hnojiva všeobecně. Například udání maximálního tlaku na pneumatice ještě neznamená, že v ní je nějaký tlak.
rikardo píše: Koupil jsem tenhle ten, je to stejný jako ten modrý nebo je jiný??
Borax je bílá, krystalická sloučenina. Pokud je modrý, je něčím zbarvený a čím, toť otázka. Možností je mnoho. Přírodně může být namodralý, nažloutlý, nazelenalý. Může tedy jít o přírodní přítomnost dalších kovů, ale je i možnost, že je pro některé účely něčím dopován i uměle.

Pokud máš jakékoliv pochyby o čistotách čehokoliv, kupuj si vše v P.A. kvalitě a máš vystaráno. Taky za to ale zaplatíš jiné ceny. Na případné nečistoty je naprosto nesmyslné se ptát kohokoliv jiného než výrobce danného produktu. Jenže ten tě nejspíš pošle do horoucích pekel a bude mít recht, pokud prodává něco jako hnojivo v rámci vládně nařízených kritérií. Nejspíš to ani přesně neví. Pokud to koupíš z farmácie, složky budou nejspíše uvedeny ve skutečných hodnotách včetně nečistot. To se definitivně týče P.A. kvality. K té dostaneš certifikát s přesnou analýzou produktu.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
rikardo
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 27 bře 2014 21:04
Bydliště: okr.Louny
Dal: 6 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od rikardo »

Díky za odpověď,jen mě to na tom obale zarazilo,nic víc.Může to tam být a nebo nemusí.Spíš mě zaujalo,že v té konspirační teorii se o olovu atd. nepíše.Jinak jsem borax je jasně bílý prášek,s tou barvou jsem to myslel na obal.Existuje s modrým a nebo zeleným potiskem. :) pak ještě na sváření a další...

Ta kyselina boritá je čistší o ty různé příměsi nebo to vyjde na stejno?

Jinak vesele popíjím,tak jsem zvědavej :laugh:
S tou gramáží to mám správně?


Co tě nezabije,to tě posílí...
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od Slavek Krepelka »

rikardo píše: ... s tou barvou jsem to myslel na obal. Existuje s modrým ...
Ach bože, a já to hodinu hledal už vzhledem k tomu, že některé boraxové přípravky skutečně modré jsou, i když se prohlašují za 99% borax.
rikardo píše: Ta kyselina boritá je čistší o ty různé příměsi nebo to vyjde na stejno?
Viz výše ... Pokud máš jakékoliv pochyby o čistotách čehokoliv, kupuj si vše v P.A. kvalitě a máš vystaráno. ...

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
jandera
Zasloužilý člen
Příspěvky: 222
Registrován: pát 09 srp 2013 16:27
Dal: 92 poděkování
Dostal: 113 poděkování

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od jandera »

V boraxech může být cokoliv, podle určení na co, bývá vylepšen různými aditivy, já bych volil kyselinu p.a (pro analýzu, čistota min. 99%)

Dá se sehnat na mnoha místech třeba :

http://likochem.cz/Chemikalie/Kyselina- ... 100-g.html

http://aukro.cz/kyselina-borita-p-a-pro ... 68981.html


rikardo
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 27 bře 2014 21:04
Bydliště: okr.Louny
Dal: 6 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od rikardo »

Díky za tip,na tom aukru vypadá dobře a je i za dobrou cenu v kvalitě p.a.
Ještě jsem koukal tady,je tam napsáno jenom čistá,ale to bude asi to samé.
http://www.funchem.cz/www-funchem-cz/es ... sta-1000-g
Každopádně objednám co nejdříve kyselinu boritou.
Jinak už mám na dnešek vypito,tak uvidíme dále. ;)


Co tě nezabije,to tě posílí...
jandera
Zasloužilý člen
Příspěvky: 222
Registrován: pát 09 srp 2013 16:27
Dal: 92 poděkování
Dostal: 113 poděkování

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od jandera »

Když je možnost výběru a jde o zdraví , tak brát co nejčistější.

zv.č zvláště čisté 99,9 %
ch.č chemicky čisté 99,8
p.a pro analýzu 99
čistý 98


mahatma

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od mahatma »

p.a. je z toho čo uvádzaš najčistejšie.
označenie potravinárska kvalita znamená, že vyhovuje potravinárskym normám na chemickú aj mikrobiologickú čistotu.
technické chemikálie môžu byť znečistené rôznymi prímesami z výrobného procesu - na vnútorné užitie neodporúčam


rikardo
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 27 bře 2014 21:04
Bydliště: okr.Louny
Dal: 6 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od rikardo »

jandera píše:Když je možnost výběru a jde o zdraví , tak brát co nejčistější.

zv.č zvláště čisté 99,9 %
ch.č chemicky čisté 99,8
p.a pro analýzu 99
čistý 98
Tak určitě máš pravdu,nejjednodušší je sehnat kvalitu p.a.Se zvláště a chemicky čistou co jsem tak koukal na netu je problém.Objednám tu z aukra a vystačí to na hezky dlouho :)
mahatma:příměsi jsou vždycky problém...


Co tě nezabije,to tě posílí...
Kov
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: pát 24 led 2014 17:45
Bydliště: Zlín
Dal: 90 poděkování
Dostal: 194 poděkování

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od Kov »

Teda vy mi dáváte! :-) Cpát do sebe jed na mravence...tak tohle hned tak neskousnu.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Kov píše: ... tak tohle hned tak neskousnu.
Však Tě nikdo nenutí. S klidem papej jedy na lidi.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od poota »

Kov píše: Cpát do sebe jed na mravence...tak tohle hned tak neskousnu.
Buď čteš velice nepozorně a nebo špatně napsanou literaturu - podívej se na to pro jistotu ještě jednou a pak dej vědět.
Borax totiž ty mravence nehubí, jako třeba aspartam (lidmi oblíbené a hojně užívané sladidlo!), ale pouze je odpuzuje!
Ale když už chce někdo zkazit boraxu pověst, tak si přeloží výraz "používá se proti mravencům" do výrazu "jed na mravence".

Takže do sebe necpi borax a své moudré rozhodnutí zapij Colou bez cukru se sladkým Aspartamem. :bye:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Bór (Boron) - Základní fakta

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše: .. Buď čteš velice nepozorně a nebo špatně napsanou literaturu ...
Nejen to. :bhead: Ani mi není jasné, jak někdo takovou kravinu může vůbec vypotit. Jed je prakticky všecko a to i na mravence, včetně MMS a peroxidů na kde co, antibiotika na bakterie, antiparazitika na červy, rum :pivko: na viry, bakterie, hmyz a samozřejmě i na člověka atd. atd.

Nicméně borax je skutečně jed na brabence a vůbec na vše, co produkuje a metabolizuje chitin, takže spoustu bakterií, plísně, červy a jakýkoliv hmyz. Na druhé straně není jedovatý obratlovcům, včetně člověka, pokud ho člověk do sebe necpe lopatou, zvláště pak kovovou.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Odpovědět

Zpět na „Zdraví“