Tepelné čerpadlo

Návrhy konkrétních zařízení.
Odpovědět
django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od django1 »

Aquarius1 píše:Kdys jsem vyhodil absorbční lednici s mrazákem.Dnes bych chtěl celej aparát zpět,už kvůli tomu tichu a téměř nicotným nákladům na provoz.
Průser je, že v Africe se prosazuje absorpční systém, který já používám k nehynoucímu údivu okolí už roky. Tak jako je army čutora obalená filcem, afrikáni mají systém dvou hrnců s mezerou vyplněnou odpařující se vodou, já chladím sodovku na pláži trikem s metylem (metyl je levný ). Mám nachystanou skříň s voštinou, která vyžaduje jen doplňování vody. haha. V zimě netřeba. Kdysi se používaly hrnce blízko vodní hladiny. Já mám vodu celoročně 4-6°C. Na co ententiku. Posvítím earth batery. ( earth batery, Lion a LM317 . )


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
dasdas
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: pon 26 pro 2011 10:35

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od dasdas »

Zdravým Chlapy
Mám otázku :
Chcel by som urobiť systém s TC ako stabilná teplota na udržanie teploty chladiča by sa dala použiť studna 12m hlboká nepoužívana ? 1,2m skruze je prázdna by som zaizoloval aby udržala 10mkubiickych vody ? Dalo by sa to ? aky tepelný stali výkon by sa dal asik odoberať ? Ďakujem všetkým čo by to odhadly - vypočítali


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3118
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od Ilem »

Záleží na tom, jaká bude výchozí teplota. Když začneš na 10°C můžeš odčerpat 117 kWh, než to zamrzne. Při výchozích 20°C to bude 223kWh... Když to předehřeješ na teplotu varu, dostaneš 1167 kWh, než to zamrzne. To je teorie. V praxi je důležité, jak účinně se ti podáří teplo odebrat.
Pro tvou představu, kdybys měl malý pasívní dům, spotřebuješ za zimu cca 5000 kWh na topení. Jak dlouho budeš topit z takové studny si už snad dopočítáš sám.

Stálý výkon můžeš odebírat jen z nekonečně velké studny. Každá jiná pojme jen určité množství energie.


"Dum spiro spero"
Ciceron
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od martin11 »

s tímto jsem koketoval asi před 15ti roky...studna podobných rozměrů....musíš udělat čerpací zkoušku, kolik litrů studna dává za minutu litrů....vyčerpanou vodu musíš vracet do země...nejlépe ve dvou vsacích cca 15-20m daleko.vykopat podobnou prostoru ..do potoka je škoda vylévat podzemní vodu...!!!....já měl cca 12-15 l/min což mě stačilo na system voda voda... teplota čerpané vody cca 10-11°C...záleží co chceš vytápět...kolik M3....jinak Ilem :good: :bye:
p.s bohužel jsem nerealizoval, protože jsem se z té nemovitosti odstěhoval...rozvod...nevej majitel je pako...a problému nerozumí....ale jinak je to topení za30% ceny elektřiny..... :idea:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3118
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od Ilem »

Já jsem realizoval a není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá :-)


"Dum spiro spero"
Ciceron
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od martin11 »

ono to udělat "amatersky" vlastně ani nejde...a profi je třeba pečlivě vybrat firmu....Kutil tady na foru je od tohoto problému expert, dokonce o tom napsal knížku s docela podrobným návodem....ale čerpadlo není jenom kompresor....
...takže co mohu osobně doporučit...podívat se na firmu JESY.. tato firma je ryze česká a vyrábějí si vše sami...teda asi mimo kompresoru. automatiku si dělají sami....martin11 :D

p.s. juknul jsem na JESY....nejsem si jist, zda-li ještě tepelná čerpadla dělají.....takže asi na dotaz???


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3118
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepelné čerpadlo

Příspěvek od Ilem »

Ale jde. Neuděláš kompresor, neuděláš TEV a neuděláš trubky, ale pospojovat to do kupy amatérsky jde. Stačí k tomu prostudovat knížku Antonína Žeravíka "Stavíme tepelné čerpadlo". Jsou tam všechny potřebné výpočty. Jedno takové TČ jsem udělal a fungovalo,... dokud nedošla voda ve studni. :(
Bohužel celá naše republika vysychá. Nedoporučuji stavět systém voda/voda. Když jsem dělal čerpací zkoušky, měl jsem 8 l/s. Tak jsem se pustil do stavby. Když jsem to konečně dodělal, už byly jen 2l/s.... To nic, na spolehlivý chod mi stačí 1 l/s. Ale po dvou letech už bylo jen 0,4 l/s, tak jsem to vyměnil za vzduch/voda. Ale to už tak dobře netopí. Reálný COP je cca 2.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Odpovědět

Zpět na „Stavebnice“