striedač

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
rado37
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: úte 08 kvě 2012 18:54
Dal: 1 poděkování

striedač

Příspěvek od rado37 »

chcem sa spýtať či by mi niekto nevedel poradiť s otázkami:1. aká môže byť maximálna strieda zopnutia tranzistorov u polomostového striedača a prečo?
2. a prečo nie je možné použiť unipolárnu PWM pre riadenie polomostového striedača?
dakujem


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: striedač

Příspěvek od Akord »

50% preto, lebo pri väčšej by iba klesla frekvencia, nie je možné vyrobiť akýkoľvek striedavý signál s väčšou striedou, než 50%, to je možné iba pre jedinú polaritu, Pri dvojčinnom meniči akým je aj polomost je výsledkom prúd 2 polarít, nie jedinej.

Ak dodržíme striedu do 50%, tak je možné použiť aj unipolárne pwm, iba musia byť voči sebe posunuté plus nejaký mŕtvy čas na zamedzenie súčasného zopnutia. Je to zbytočne komplikované a nerobí sa to. Jednoduššia verzia je použiť jediný pwm obvod, a blokovať/prepínať jeho výstup deličkou 2 na oba tranzistory. To sa občas robilo, ale dnes to nemá význam, lebo práve toto sa nachádza v dvojčinných pwm budičoch(integráč)

jednoduššie by možno aj bolo napísať, prečo vôbec taká otázka vznikla


rado37
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: úte 08 kvě 2012 18:54
Dal: 1 poděkování

Re: striedač

Příspěvek od rado37 »

Ďakujem moc za odpoveď,
otázka vznikla pri posudku mojej bakalárskej práce, kde som tvrdil že unipolar nie je možny pri polomoste, neviem už ani z akeho zdroja som to zistil, ale zrejme to nebolo správne tvrdenie.
Ak by si mal čas tak by som mal ešte otázku, či je možné použiť aj širkove riadenie pri polomoste a ak nie tak prečo, lebo mám pocit že namiesto unipoláru tam malo byť širkove riadenie. Moc mi odpovede pomohli.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: striedač

Příspěvek od Akord »

rado37 píše:Ďakujem moc za odpoveď,
otázka vznikla pri posudku mojej bakalárskej práce, kde som tvrdil že unipolar nie je možny pri polomoste, neviem už ani z akeho zdroja som to zistil, ale zrejme to nebolo správne tvrdenie.
Ak by si mal čas tak by som mal ešte otázku, či je možné použiť aj širkove riadenie pri polomoste a ak nie tak prečo, lebo mám pocit že namiesto unipoláru tam malo byť širkove riadenie. Moc mi odpovede pomohli.
pwm pulse wide modulation je šírkové riadenie, samozrejme ide meniť striedu aj pre polomost(do 50%).

Riadenie je väčšinou vždy "unipolárne", až spínacie prvky dávajú bipolárny výsledok, až používame zhodné pojmy. (bipolárne riadenie by malo zmysel použiť napr. pri použití komplementárnych P-fet a N-fet, ale nie je to podmienka)

PWM vo všeobecnosti znamená reguláciu striedy pri nedefinovanej frekvencii. Sú možné 2 prípady - ide napríklad o dvojčinný menič, kde sa mení strieda(do 50%), ale frekvencia sa príliš nemení. V druhom prípade nejde o menič, ale napríklad zosilňovač triedy D, kde môže vystupovať aj strieda 100%, ale frekvencia je potom daná iba obálkou signálu získaného touto moduláciou. Nemám čas to kresliť, skús aj niekde pozrieť, otázka bola dosť nejasná.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“