Blesk - vyboj

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gromit »

cituji z toho linku: "...An equal metalized balloon, at an altitude of 100 m, has a capacity C=18,84 Farads to which corresponds an average energy W = 37.68 x 10^8 Joules and a power P (per hour) = 1.04 x10^6 watts, say, about 1 Megawatt! (c)Even in the worst situation (atmospheric potential of 100 V/m) the preceding value of P (at 100 m high), would be 260 KW..."

...čili metalizovaný balón o průměru 3m a 100m vodivé šňůry + nějaký konvertor 10kVss/220st a není co řešit :idea:


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

gromit píše:
...čili metalizovaný balón o průměru 3m a 100m vodivé šňůry + nějaký konvertor 10kVss/220st a není co řešit :idea:
Tesla v praxi. :good:
Folii si můžeš koupit ve Svitu.
P.


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gromit »

PeTr1 - proč? nechci blesk, stačí pár watíků... http://f3wm.free.fr/sciences/jefimenko.html

P. - dík za tip, prý stačí vánoční řetězy - za chvíli jich budu mít hromadu ;)


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

pouštění draků, balonů a všeho ostatního

Příspěvek od martin11 »

Zdravím všechny....co chtějí cokoli pouštět do vzduchu....a to třeba i letadýlka, nebo vrtulníčky...jako já...na vysílačku...
....S hrůzoj jsem se dozvěděl...a to není opravdu žádnej ftípek, že.... PROVOZOVÁNÍ TÉTO LÉTACÍ TECHNIKY....DRACI , BALONY, LETADLA,ATD....PODLÉHÁ POVINÉMU POJIŠTĚNÍ...přeloženo do češtiny.....pouštíš draka ...výše než 30m tak to musíš mít pojištěné....povinně.....ze zákona.....budu to prověřovat...protože se mě to týká......a neznalost zákona neomlouvá...nevím pod které ministerstvo to spadá......AŽ ZJISTIM BLIŽŠÍ...NAPÍŠU.........tak...a máte po ptákách.....martin11 :pivko:
...p.s. je to povinné ručení za škody způsobené 3tí osobě...něco jako auta , ale ve vzduchu...


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gromit »

hmm... 30 metrů není moc - o prázdninách jsem zkoušel něco podobnýho - drát jsem ale vystrčil jen asi do deseti metrů - říkal jsem si, že kilovoltík už by mohl aspoň bliknout, když to budu chvíli chytat do leydenu - a ono nic... aspoň mě sousedi nemlátili vidlema, jako Prokopa Divišů...

...tak zpátky k magnetům :lol:


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
pepe
Zasloužilý člen
Příspěvky: 693
Registrován: ned 21 říj 2007 23:50

Příspěvek od pepe »

gromit píše:hmm... 30 metrů není moc - o prázdninách jsem zkoušel něco podobnýho - drát jsem ale vystrčil jen asi do deseti metrů - říkal jsem si, že kilovoltík už by mohl aspoň bliknout, když to budu chvíli chytat do leydenu - a ono nic... aspoň mě sousedi nemlátili vidlema, jako Prokopa Divišů...

...tak zpátky k magnetům :lol:
Pri mojích pokusoch (bývam hodne vysoko , vyď fotogaléria) som v priabehu nielen letných búrky nameral na ,,mojích kondenzátoroch" v špičkách až do 70 000 V . Bleskoistký nestíhali a vždy si to ,,vyžrala" elektronika . Aj to bol v mojom pripade jeden z dôvodou pračo zariadenie na ktorom som v tom čase pracoval , som mal v časoch blížiacej sa búrku vždy ,,natvrdo" výpnuté - uzemnené a to včetne ,,antény" . Pepe


Dobrý karbaník vie , že aj oko je možné prebiť .
Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Příspěvek od Elektro »

gromit píše:hmm... 30 metrů není moc - o prázdninách jsem zkoušel něco podobnýho - drát jsem ale vystrčil jen asi do deseti metrů - říkal jsem si, že kilovoltík už by mohl aspoň bliknout, když to budu chvíli chytat do leydenu - a ono nic... aspoň mě sousedi nemlátili vidlema, jako Prokopa Divišů...

...tak zpátky k magnetům :lol:
Ten drôt musí byť izolovaný a najlepšie na veternom mieste vodorovne najmenej 1,5m nad zemou. Prečítaj si vlákno "Jak na to" v podvlákne
" nejaky ten preklad ".


Tuco
Zasloužilý člen
Příspěvky: 243
Registrován: stř 10 zář 2008 17:53
Dostal: 10 poděkování

Re: pouštění draků, balonů a všeho ostatního

Příspěvek od Tuco »

martin11 píše:....S hrůzoj jsem se dozvěděl...a to není opravdu žádnej ftípek, že.... PROVOZOVÁNÍ TÉTO LÉTACÍ TECHNIKY....DRACI , BALONY, LETADLA,ATD....PODLÉHÁ POVINÉMU POJIŠTĚNÍ..nevím pod které ministerstvo to spadá......AŽ ZJISTIM BLIŽŠÍ...NAPÍŠU.........tak...a máte po ptákách.....martin11 :pivko:
K tomuhle jen malá vsuvka: spadá to pod ministerstvo dopravy, resp. Úřad pro (nebo proti, na tohle se názory různí ;-) ) civilní letectví. Nejzasvěcenější a nejaktuálnější informace budou určitě vyvěšený na nějakym modelářskym fóru, tam to vyvolalo dóst silný skřípění zubů, ale já osobně už nevím jak to dopadlo, až do konce jsem tu situaci nesledoval.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

kocourkov

Příspěvek od martin11 »

tak mě napadlo, že i ohňostroj je létající...hračka...a kdo si koupí rachejtli...a vysřelí ji výše než 30 m....což bude v návodu, tak by měl mít povinné pojištění....by mě zajímalo, jestli to sem také patří....m11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: kocourkov

Příspěvek od poota »

Ohňostroj je "trhací práce malého rozsahu", takže pro něj platí stejné oznamovací a povolovací předpisy jako pro výbušniny.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

jo...

Příspěvek od martin11 »

...a navic se zaplaceným povinným ručením nad 30 m ve výšce...protože létáš.... :angel: ...m11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gromit »

koukám, že se tady z toho stal kabaret - jste po Silvestru ještě nějak vysmátý...

Tak abych shrnul věcné informace:
- jímání elektrostatické energie z atmosféry (ne blesků!) bylo vloni navrženo v soutěži NASA "Create the future design" (předtím Franklin, Lomonosov, Diviš...)
- pokud nechceme v Česku platit pojištění, musíme se omezit na výšky do 30m
- potřebujeme izolovaný vodič propojující jímač na obloze s konvertorem na zemi
- potřebujeme dostatečně velkou jímací plochu (kapacitu?) - například balón o průměru 3m (cca 27m^2)
- dobré uzemnění pro případ bouřky a odstavení zařízení
- nepoužívat elektroniku v konvertoru xkVss/xVst (existují elektrostatické motory, které už můžou pohánět klasické generátory)

- není to ale cesta k VE - navíc se to nepodaří ;)
- ...

Další konkrétní nápady sem budu dopisovat, aby to bylo pěkně pohromadě.


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

blesk

Příspěvek od la »



Tomas

Blesk - vyboj

Příspěvek od Tomas »

V prosinci minulého roku, jsem nalepil za radiator lesklou folii na pěnovém podkladu (vypada to jako karimatka) mělo zamezit pohlcování tepla z radiatoru do stěny a toto teplo směrovat do místnosti. Toto jsem udělal na třech místech.

Těd když je bouřka dostavám celkem pravidelně bleskové výboje, které jdou "jako" ze zdi do kohoutku u topeni. Měřením jsem zjistil, že kohout od topení má velice dobrý vodivý povrh, topení je spojeno s vodovodem, který jde do studny. Ona folie má nevodivý povrch. Tyto výboje dostávám na dvou místech. Naposledy tuto sobotu. Velikost výboje je kolem 10cm.

Uvažoval jsem o uzemění folie k topení, ale když ona folie má nevodivý povrch.

Co s tím :?:


Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Blesk - vyboj

Příspěvek od Merlin »

Tomas píše:V prosinci minulého roku, jsem nalepil za radiator lesklou folii na pěnovém podkladu (vypada to jako karimatka) mělo zamezit pohlcování tepla z radiatoru do stěny a toto teplo směrovat do místnosti. Toto jsem udělal na třech místech.

Těd když je bouřka dostavám celkem pravidelně bleskové výboje, které jdou "jako" ze zdi do kohoutku u topeni. Měřením jsem zjistil, že kohout od topení má velice dobrý vodivý povrh, topení je spojeno s vodovodem, který jde do studny. Ona folie má nevodivý povrch. Tyto výboje dostávám na dvou místech. Naposledy tuto sobotu. Velikost výboje je kolem 10cm.

Uvažoval jsem o uzemění folie k topení, ale když ona folie má nevodivý povrch.

Co s tím :?:
Pěkný kondenzátor :D Dej přes to napříč kus drátu, z rohu do rohu, a ten uzemni. Nebo zastrč kus drátu mezi fólii a stěnu a uzemni. Co je za tou zdí? Nevede tam svod od špatně uzemněného hromosvodu? Kolega měl podobný případ. Pak se zjistilo, že držák svodu hromosvodu se špatnou zemí se ve zdi dotýkal traverzy...


The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“