Gaussmetr - měření intenzity magnetického pole

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
habana

Gaussmetr - měření intenzity magnetického pole

Příspěvek od habana »

Nějak nám kupodivu vyvstala potřeba měřit magnetické pole ve vztahu k vodíku.
Ujal jsem se toho problémku a nalezl jsem i řešení, které ale předpokládá použití jedné poměrně méně obvyklé součástky.
Fór je v tom, že součástku lze objednat, ale ne v kusovém množství, je to prostě špek, kterej nemaj v každym krámu.
Lépe řečeno v žádnym krámu.
Proto se chci optat zde přítomných, zda by někdo neměl zájem o takový poměrně už dobrý gaussmetr.
Měřák by v podstatě uměl měřit intenzitu mag. pole s rozlišením sever/jih, a po kalibraci i přímo v Gaussech, linearita měření je zaručena do hodnoty 23kHz (= kmitočet střídavého magnetického pole, kde to bude ještě správně měřit).
V souvislosti s tím mne napadá, že by tu mohl být i výstup na připojení k osciloskopu, aby se dal průběh mag. pole prohlížet in vivo...
Pikantní je, že zatím neznám ani cenu té součástky, už sem cenu poptal u dovozce, ta snad bude známá do zítřka.
Já spíš ale nyní potřebuji jen vědět, kolik lidí by do toho asi se mnou šlo.
Nejde ale jen o koupi té sondy, jde samozřejmě o konstrukci celého přístroje, tu bych směle zařídil.
O ceně celého přístroje popřemýšlím, mohl bych připravit třeba i stavebnici, kde by bylo vše komplet s tím, že méně smělí jedinci si mohou stavbu přístroje zařídit u kohokoliv, kdo zvládá elektroniku a umí pájet.
Takže potencionální zájemci prosím ještě nejde o objednávky, ale začněte přemýšlet.
POZOR !!!
Toto je patrně jedna z mála možností ve vašem životě, jak přijít k poměrně solidnímu měřáku za lidovku...ale i tak to bude samozřejmě něco stát.
Pro to, aby byl měřák co nejlevnější, přemýšlím o tom, že stavebnice by mohla počítat s tím, že výstupem měřáku bude analogový signál (napětí), který bude možné změřit nejen každým digitálním multimetrem ale i třeba vobyčejnym Avometem. Tam to ale samozřejmě bude i o přesnosti... přesnost celého přístroje vždy samozřejmě stojí a padá s jeho nejslabším článkem a tady to bude platit samozřejmě také.
Zkuste na netu vyhledat , kde koupíte gaussmetr a uvidíte, že....
Takže zájemci prosím vyjádřete ZDE svůj potenciální zájem a případné dotazy či připomínky.


Uživatelský avatar
sano
Zasloužilý člen
Příspěvky: 942
Registrován: stř 08 úno 2006 23:48
Dostal: 18 poděkování

2habana,

Příspěvek od sano »

Ahoj habana,
je to zaujímavá ponuka.Keď budeš mať info o cene a minimálnej objednávke tak sa ozvi. Asi do toho pôjdem.
sano


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

měřák

Příspěvek od 1220 »

Když bude, tak bych to bral, busola nestačí , hodně moc záleží na velikosti
sondy. Vodotěsnost popř. pomohu vymyslet.
K.


habana

Re: měřák

Příspěvek od habana »

Karel m píše:Když bude, tak bych to bral, busola nestačí , hodně moc záleží na velikosti
sondy. Vodotěsnost popř. pomohu vymyslet.
K.
No sonda by ve vodotěsném provedení mohla bejt tak 5,5x5,5x3mm, z ní by vedl kablík o průměru...no co krám nabídne... asi ta nejtenší dvojlinka z GMu..., délka dvojlinky tak do....dejme tomu 1,5 metru, tam je to jedno.


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Hallův jev

Příspěvek od 1220 »

habana píše: No sonda by ve vodotěsném provedení mohla bejt tak 5,5x5,5x3mm, z ní by vedl kablík o průměru...no co krám nabídne... asi ta nejtenší dvojlinka z GMu..., délka dvojlinky tak do....dejme tomu 1,5 metru, tam je to jedno.
Mně by to stačilo, Hallův jev je popsán na:
http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/el ... /hall.html
K.


habana

cena

Příspěvek od habana »

tak sem zrovna dostal zprávu od dodavatele, sonda bude stát okolo 60Kč.
Takže poměrně za hubana.
Tak ještě spočítat to okolo a dám vědět.


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

sonda

Příspěvek od jeff »

Předpokládám, že se jedná o Hallovu sondu. Rozměry 5x5mm jsou v pohodě, zajímá mě hlavně její tloušťka, 3mm je dost. Neposlali dodavatelé s cenou i nějaké upřesnění rozměrů? Bude sonda schopná lineárně snímat ss i st mag. pole v rozmezí od prakticky nuly, do 1,5T? Na sondě záleží nejvíc, to ostatní jsou už jenom elektronické obvody. Za 60.-Kč je skvělá cena, jen jsem chtěl znát její parametry.

Jeff


Pavel

Hall

Příspěvek od Pavel »

Magnetické pole se dá měřit i klešťovým ampérmetrem,který umí měřit DC proud.V kleštích je totiž tato sonda zabudovaná.Nezjistíte sice absolutní hodnotu T ale na zjíštění silnější-slabší to stačí.
Zdraví Pavel.


habana

Re: sonda

Příspěvek od habana »

jeff píše:Předpokládám, že se jedná o Hallovu sondu. Rozměry 5x5mm jsou v pohodě, zajímá mě hlavně její tloušťka, 3mm je dost. Neposlali dodavatelé s cenou i nějaké upřesnění rozměrů? Bude sonda schopná lineárně snímat ss i st mag. pole v rozmezí od prakticky nuly, do 1,5T? Na sondě záleží nejvíc, to ostatní jsou už jenom elektronické obvody. Za 60.-Kč je skvělá cena, jen jsem chtěl znát její parametry.

Jeff
koukni na ní, není to žádný tajemství: Allegro A1302 (náhrada za UGN3503...)


Uživatelský avatar
wh173
Starší člen
Příspěvky: 101
Registrován: stř 01 lis 2006 10:05
Bydliště:
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: sonda

Příspěvek od wh173 »

habana píše:
jeff píše:Předpokládám, že se jedná o Hallovu sondu. Rozměry 5x5mm jsou v pohodě, zajímá mě hlavně její tloušťka, 3mm je dost. Neposlali dodavatelé s cenou i nějaké upřesnění rozměrů? Bude sonda schopná lineárně snímat ss i st mag. pole v rozmezí od prakticky nuly, do 1,5T? Na sondě záleží nejvíc, to ostatní jsou už jenom elektronické obvody. Za 60.-Kč je skvělá cena, jen jsem chtěl znát její parametry.

Jeff
koukni na ní, není to žádný tajemství: Allegro A1302 (náhrada za UGN3503...)
vypada to, ze tady zasilaj vzorky.. http://www.allegromicro.com/en/Products ... bers/1301/ ...


Who told you, you could do this like that?
habana

Re: sonda

Příspěvek od habana »

wh173 píše:
habana píše:
jeff píše:Předpokládám, že se jedná o Hallovu sondu. Rozměry 5x5mm jsou v pohodě, zajímá mě hlavně její tloušťka, 3mm je dost. Neposlali dodavatelé s cenou i nějaké upřesnění rozměrů? Bude sonda schopná lineárně snímat ss i st mag. pole v rozmezí od prakticky nuly, do 1,5T? Na sondě záleží nejvíc, to ostatní jsou už jenom elektronické obvody. Za 60.-Kč je skvělá cena, jen jsem chtěl znát její parametry.

Jeff
koukni na ní, není to žádný tajemství: Allegro A1302 (náhrada za UGN3503...)
vypada to, ze tady zasilaj vzorky.. http://www.allegromicro.com/en/Products ... bers/1301/ ...

Jo. Zasílaj vzorky a ty už sou na cestě. Nemysli si, že sou ale zadáčo. Tak to tedy opravdu nefunguje.
Od 11. do 25. sem na dovče, takže sem s nima dohodnul, aby vzorky dorazily po 25. srpenci.
Co víc mohu udělat?


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Hall

Příspěvek od Akord »

Pavel píše:Magnetické pole se dá měřit i klešťovým ampérmetrem,který umí měřit DC proud.V kleštích je totiž tato sonda zabudovaná.Nezjistíte sice absolutní hodnotu T ale na zjíštění silnější-slabší to stačí.
Zdraví Pavel.
Skoro jsem napsal, že to jde spočítat z prurezu kleští, že jsou na to bežné vzorce.
Problém je ale, že smer ta kto merené indukce by musel být ve smeru dráhy otevrených
čelistí kleští, takže lze takhle merit samotné magnety, nebo krátké cívky, co se jejich jádro vleze do otevrených kleští, ale ne napríklad indukci ve vzduchové mezere. Jak ríkal jeff,
problém bežných hallových sond je jejich značná tloušťka (3mm), prakticky znemožňující merit prímo indukci v mezere treba v motorech.


habana

sonda gaussmetru

Příspěvek od habana »

Tak panáčkové, tlouštka sondy bude s konečnou platností něco málo pod 1mm.
Samotnej zapouzdřenej čip hallovy sondy má rozměry: 2,5x3,1x0,98mm, přičemž těch 2,5mm bych nechal jako šíři sondičky, 3,1mm jako její hloubku (hloubka sondičky na krčku nebo kablíku?), 0,98mm je její katalogová tlouštka a ta by klidně tak mohla zůstat.
Vzorky sem už znova poptával co s nima jee, ale nevím, jestli dodají za vzorky ty tenké...ty by když tak byly až na hromadnou objednávku.
Jestli teda samozřejmě projeví zájem více lidí, takhle se konat nebude asi niccccc. :roll: :roll:
Naposledy upravil(a) habana dne pát 14 zář 2007 20:44, celkem upraveno 2 x.


mavi

gaussmeter

Příspěvek od mavi »

Tak gaussmeter by se hodil nemohu jej sehnat všechny jsou strašně drahé.Pokud budeš mít nějake hotove taky bych si něco objednal.


habana

Re: gaussmeter

Příspěvek od habana »

mavi píše:Tak gaussmeter by se hodil nemohu jej sehnat všechny jsou strašně drahé.Pokud budeš mít nějake hotove taky bych si něco objednal.
jojo, asi je budu muset pro všechny udělat ty gaussmetry.
Nic náročnýho, sem zvyklej, je to vpodstatě muj chleba.
A Karel m mi pomůže s výrobou těch sondiček, už sme vo tom spolu mluvili.
Až to spočítám, tak ze mě vypadne nějaká cena.
Myslim, že dost lidová vzhledem k tomu, za kolik se takovej bazmek normálně prodává.
A budete si tam přát ručkovej anebo digitální měřák? Možná ručkovej je vhodnější, je na něm vidět přírůstek a úbytek, na digitálu nee. Anebo vobojééééé ??? :roll: :roll:
Akorát teda že mavi je anonym, takže se s nim asi ani nedomluvimmmm.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“