Rezonanční elektromotor

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Ed Grey Motor

Příspěvek od tbest »

Když adam.benda načal toto téma, tak dám něco na prohlédnutí.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Re: motorcek s floppy mechaniky pouzity ako alternator....

Příspěvek od tbest »

belamachina píše:niekde tu na fore alebo ze by dakde inde? bol odkaz na rusov co popisovali motorcek s flopaku ako sa da vo vacsm navinut replika pouzitelna ako alternator?

cele to bolo v rustine aj s popisom ako treba navinut cievky.

hladam to uz druhy den a neviem to najst , nema to nahodou niekto?
http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 3218#13218


belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

Re: motorcek s floppy mechaniky pouzity ako alternator....

Příspěvek od belamachina »

tbest píše:
belamachina píše:niekde tu na fore alebo ze by dakde inde? bol odkaz na rusov co popisovali motorcek s flopaku ako sa da vo vacsm navinut replika pouzitelna ako alternator?

cele to bolo v rustine aj s popisom ako treba navinut cievky.

hladam to uz druhy den a neviem to najst , nema to nahodou niekto?
http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 3218#13218
robi niekto na tom alebo sa na to zabudlo?


tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Re: motorcek s floppy mechaniky pouzity ako alternator....

Příspěvek od tbest »

belamachina píše: robi niekto na tom alebo sa na to zabudlo?
Motor z laserovky mám. 12-ti a 6-ti nástavcové kotvy. Ještě čeká jedna tiskárna na rozebrání. Měl jsem je původně na pohon většího elektroletu, ale ceny čínských výrobků, mě přesvětšily, že je to moc práce a času. Navinout ho není problém. Problém je pro mě v elektronice. Počítal jsem že bych ho vzal na sraz k jeffovi a domluvil nějakou kooperaci, ale tam se na 99% nedostanu.
Vnější průměr 60mm.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

Re: motorcek s floppy mechaniky pouzity ako alternator....

Příspěvek od belamachina »

tbest píše:
belamachina píše: robi niekto na tom alebo sa na to zabudlo?
Motor z laserovky mám. 12-ti a 6-ti nástavcové kotvy. Ještě čeká jedna tiskárna na rozebrání. Měl jsem je původně na pohon většího elektroletu, ale ceny čínských výrobků, mě přesvětšily, že je to moc práce a času. Navinout ho není problém. Problém je pro mě v elektronice. Počítal jsem že bych ho vzal na sraz k jeffovi a domluvil nějakou kooperaci, ale tam se na 99% nedostanu.
Vnější průměr 60mm.

chcelo by to nieco vacsie , z hruba vo velkosti kolesa od auta :-) elektronika nie je problem


tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Bedini fan motor

Příspěvek od tbest »

Mám ohromnou radost! Můj první Bedini funguje. Ještě udělám pár lepších verzí. Pár foto pro ty kteří ještě váhají. :D
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Re: Bedini fan motor

Příspěvek od tbest »

tbest píše:Mám ohromnou radost! Můj první Bedini funguje. Ještě udělám pár lepších verzí. Pár foto pro ty kteří ještě váhají. :D
Ahoj.
Jak jsem Ti nastínil, pustil jsem se do Bediniho. Magnety jsem nechal chvíli spát. Zatím mě stály příliš mnoho času a peněz a musím se věnovat přízemnějším věcem jako je obživa a oprava mého stoletého baráku.
Postavil jsem několik dalších verzí, odpálil několik trnzistorů a doutnavek. První nadšení bylo sice krásné, když se to roztočilo, ale na zem mě vrátila manželka slovy: hm, hezký a co s tím? Realita je taková, že mé znalosti z elektrotechniky stačí pouze na to, abych spájel podle schématu pár součástek dohromady. O nějakém vylepšení, nebo dimenzování obvodu na větší zatížení nemůže být v žádném případě řeč!
Takže pokud má někdo chuť, čas a prostředky (cca 100Kč) na nákup součástek, může se pustit do pěkné hračky.
Je potřeba: 1x 2N3055, 2x1N4007, 1x1-5k pot. 1x doutnavka na 110V.
Přikládám schéma, pár obrázků a mé měření. Celý můj bazmek pošlu po domluvě jednomu skeptikovi ze zdejšího fóra na objektivní měření.
Pokud se do toho někdo pustí, uvítám výsledky.
Zdroj: http://www.energeticforum.com/renewable ... t-see.html
Video:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) tbest dne sob 03 led 2009 22:04, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bedini fan motor

Příspěvek od Ilem »

tbest píše:[Celý můj bazmek pošlu po domluvě jednomu skeptikovi ze zdejšího fóra na objektivní měření.
Měřáky máš, stačí změřit proudy a nemusíš to nikam poslílat.
Uvýst x Ivýst / Uvst x Ivst = COP.

Nechci ti kazit radost, ale vzhledem k vnitřnímu odporu měřáku bude výstupní proud téměř neměřitelný, Na vstupu určitě pár miliampér naměříš. Odhaduju COP hodně pod 1


"Dum spiro spero"
Ciceron
tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Re: Bedini fan motor

Příspěvek od tbest »

Ilem píše:
tbest píše:[Celý můj bazmek pošlu po domluvě jednomu skeptikovi ze zdejšího fóra na objektivní měření.
Měřáky máš, stačí změřit proudy a nemusíš to nikam poslílat.
Uvýst x Ivýst / Uvst x Ivst = COP.

Nechci ti kazit radost, ale vzhledem k vnitřnímu odporu měřáku bude výstupní proud téměř neměřitelný, Na vstupu určitě pár miliampér naměříš. Odhaduju COP hodně pod 1
Nekazíš. :D Mám radost hlavně z toho, že se to točí, ačkoliv je to můj první počin s nějakým obvodem. S těmi mými měřáky nemá cenu přemýšlet o přesném měření. Nechám to změřit osciloskopem. Zkoušel jsem 5W žárovku , ta se slabounce nažhavila a otáčky padly na polovinu. Příkon se zvedl o cca 10mA. Při mechanickém přibrždění se příkon nezvedá, napětí na výstupu se zvedne. Krouťák mizerný.


corpe

Příspěvek od corpe »

tak jsem to taky zkoušel..což oto, točilo se to..ale ač bylo na výstupu kolem 12V při lehkém zatížení kleslo na nulu, tak nevím kde jsem udělal chybu.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Nikde jsi neudelal chybu. Pri lehkém zatížení to ztratí i buzení a je po kmitech. Lze to samozrejme udelat i tak, že část buzení zustane, ale dost pochybuju, že by se dostal tak daleko sám autor patentu, jinak by o tom psal presneji. No a zda mu to fakt jde a neúplným popisem jen dráždí lidi, to je už otázka i pro psychologa.


tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Re: Bedini fan motor

Příspěvek od tbest »

Ilem píše:...Odhaduju COP hodně pod 1
Tak jsem trochu měřil a musím říct, že zatím teda nic moc.
Vstup 12V 100mA, výstup 12V 34mA (do 2W žárovky)
Ilem i Akord měli správný odhad. Ale nevzdávám se. Opět jsem odpálil tranzistor a doutnavku :( . Stavím to samé ve velkém.
Možná by bylo dobré, kdyby mohl Rival tyto mé výlevy přesunout do samostaného vlákna s názvem Bedini. Buzený motor s COP>1, to zatím rozhodně není.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Tbest, pokud chceš chránit 2N3055, dej tam zenerku na kolem 100V, nebo nekolik v sérii.
Mužeš použít i prípadne varistor, nebo treba IRF740 který má do hradla tu doutnavku a zenerku k zemi na ochranu hradla 15V.
Tranzistor odejde zrejme proto, že doutnavka má pri tom proudu značný odpor a nezabrání dokonale vzrustu napetí na kolektoru 2N3055. Jinak bych to asi predelal na jiný tranzistor/fet, použitý 2N3055 je spíše pro archeology pokud jich není kontainer...


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

2N3055

Příspěvek od lajos »

Jo ten tranzistor je výborný(2N3055), asi jako 555-ka, bohužel se nedá použít úplně všude-to dělají pouze ignoranti, kterým žádný jiný výkonový tranzistor není znám. Stačí vzít katalog GM nebo PS, nebo kohokoliv jiného a vybrat si perfektní rezervy. Ale pozor!!!!! ne každý tranzistor který to vydrží, funguje tam správně-zkoušel jsem to asi před rokem a čuměl jsem proč někteří typy tranzistorů tam fungují hůř??? Na to jen tak asi nepříjdete, jediné na co jsem přišel, že japonské výkonové tranzistory z koncových zesilovačů (100W/100V) tam jedou perfektně, proč?? nevím-jsou na lineární použití? snášejí přechodové jevy líp než jiné tranzistory? kdo vý? Prostě použiješ tranz. s max. proudovými, napěťovými a spínacími parametry a nic platné to není. Vyhrává koncový stupeň. Málem jsem zapomněl dodat-samo je to můj osobní dojem.


tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

2N3055

Příspěvek od tbest »

Akord píše:Tbest, pokud chceš chránit 2N3055, dej tam zenerku na kolem 100V, nebo nekolik v sérii.
Mužeš použít i prípadne varistor, nebo treba IRF740 který má do hradla tu doutnavku a zenerku k zemi na ochranu hradla 15V.
Tranzistor odejde zrejme proto, že doutnavka má pri tom proudu značný odpor a nezabrání dokonale vzrustu napetí na kolektoru 2N3055. Jinak bych to asi predelal na jiný tranzistor/fet, použitý 2N3055 je spíše pro archeology pokud jich není kontainer...
Ahoj, Díky za radu. Zenerku bych mohl zkusit. Nějakou tu určitě najdu. Myslel jsem, že tranzistor odchází proto, že nejdřív praskne doutnavka, která má chránit tranzistor při běhu bez zátěže. Občas, když se snažím najít potenciometrem nejvyšší výstupní napětí (bez připojené sekundární baterie) jen s připojeným měřákem, doutnavka se rozzáří a než stačím stáhnout, prdne a vezme s sebou tranzistor a někdy i diodu.
Pro corpe: Krouťák to fakt moc nemá, ale při přibrždění se příkon nezvedá a volty na výstupu trochu stoupnou. Jakoby to z primární baterie teklo rovnou na výstup. Jinak, zkoušel jsem nalepit na obvod neodymy a na přiložené cívce jsem naměřil 2,8V. Ale bylo to šíleně nevyvážené a házelo to. Proto stavím větší a stabilnější.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“