Pára a parní stroje

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od A(&F) »

bagri píše:
A(&F) píše:
bagri píše:Efektivní a průkazný termoakustický jev nastává až nad amplitudou 170dB
... laskavě prosím o zdůvodnění tohoto tvrzení ... :D ...
Raději mě přesvědčte o opaku Vy. Nemusíte mít obavu, že neuznám svůj případný omyl.
... :shock: ... a není to postavený na hlavu ?? ... neb Ty zde něco tvrdíš, ale prokazovat/vyvracet to mám já ??? ... :shock: ... mám tomu snad rozumět tak, že si za svým tvrzením vůbec nestojíš ??? ... že to bylo jenom pouhé "plácnutí", nic víc ??? ... :D ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
bagri
Starší člen
Příspěvky: 137
Registrován: pon 07 led 2013 0:48
Bydliště: Na Ko 69
Dal: 87 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od bagri »

Nic víc? Nemohlo to být například laskavé odmítnutí žádosti podobnou formulací? LOL :-)

Víš co bagri, máme tady takovou administrativní dohodu, že kterýkoliv člen může vzít v potaz kterékoliv tvrzení jiného člena a je na tvrdícím členovi doložit své výroky
http://www.upramene.cz/forum/viewtopic.php?f=6&t=3062 sekce 1 body "e" a "f"
Pokud se tak nestane, je na uvážení moderátorů přeřadit příspěvky které byly vzaty v potaz a které nebyly doloženy do některého z irelevantních vláken, popřípadě i smazat. Jde-li o odmítnutí poskytnutí nějaké aspoň trochu rozumné dokumentace, je to o ničem a zavádějící. Napříště se vyvaruj výroků, za kterými odmítáš stát. To je zbytečné plácání a plácat si jdi třeba na Sysifos, tam se to ztratí v množství (pokud to zní Sysifům neškodně). SDK


Tak tyhle hodiny se nám do kufru nevejdou - Maršál Koněv, Praha 1945, Staroměstské nám.
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od Jim68 »

Já se docela bavím Walterovou turbínou, jen si nejsem jistý, jak nejlevněji vyrobit peroxid (H2O2?).


Jim68
Be happy!
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Ještě jednou REZONANCE u parního pístového motoru ...

Příspěvek od martin11 »

A(&F) píše:... http://www1.fs.cvut.cz/stretech/2012/sbornik/163.pdf ... :) ... dost mě překvapilo, že rezonátor je schopen se podchladit až na velmi hodně nízké teploty ... :ethink: ...

... další info je na blogu P. Šedého ... a příslušné video pak zde ... http://parnistroj.blogspot.cz/2012/05/rezonator.html ...
ztrochu jsem zapátral a... :hip: objevil jsem toto...http://www.ireceptar.cz/pro-kutily/post ... ho-stroje/
dotaz, je to stroj p. Šedého???
a zkusil ho někdo replikovat...a jaké jsou eventuelní zkušenosti s výrobou ...a provozem....dííík martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od poota »

Ano, je to stroj p. Šedého, jak se píše hned na začátku, což pozornému čtenáři prostě nemůže ujít :bhead:
Jedná se o některou z počátečních variant, aktuální varianty jsou na jeho blogu. Technologie výroby zůstává zhruba stejná. Než začínat s výrobou kvůli jednomu kusu, tak je jednodušší a taky levnější koupit stroj hotový.
Osobně neznám nikoho, kdo by to replikoval.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od martin11 »

na blogu p. šedého jsem to nenašel...asi mám blbý blog, protože tam je jen nějaká diskuse....mě jde jen o princip toho rozvodu, protože mě napadlo "něco" podobného. realisovat to zatím nebudu, ale načrtnu a přinesu k Jeffovi na sraz...podiskutujeme. jooo....má někdo nějaké konstrukční nápady k tomu PM zdraví m11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od Aquarius1 »

martin11 píše:na blogu p. šedého jsem to nenašel...asi mám blbý blog, protože tam je jen nějaká diskuse....mě jde jen o princip toho rozvodu,
Rozvod páry je v hřídeli toho strojku.


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od poota »

martin11 píše:....mě jde jen o princip toho rozvodu, ..
Máš ho rozkreslený na tom Tvém odkazu - "hledej, šmudlo, hledej..." :D

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od martin11 »

dront Šmudla hledá , hledá....ano to vím, rozvod tou trubičkou, která rotuje. Pochopil / na dronta slušnej výkon/. Ale, tento nápad je trochu starší, tak se poptávám, jestli je něco modernějšího, ještě jednoduššího, abych se nepachtil s něčím ještě jednodušším, nežli je ta rotující rozvodová trubička, která se zdá tak jednoduchá, že už nic jednoduššího být nemůže. no prostě mě napadlo, jako např u 2taktu sání a výfuk v jednom...já vím, byla by zde ztráta paliva /páry/...ale.... :idea: ...tak zatím dík, že není u p. Šedého, mimo rezonance, nového. :pivko: martin11 :D
p.s. 2takt je také podstatně mladší nežli obyčejný 4takt :idea: ...a ještě ta pointa....2 takt se "ladí" odporem ve výfukovém potrubí, proto se o to snažím.....nějakou :?: roli zde hraje ta rezonance. jako dront jsem si to nějak porovnal a vychází mě "jakási " shoda principů. přiznávám, že mě to napadlo až když jsem viděl ten rezonátor u Šedivého a pak u toho studenta ve školní práci. :baby:


... věřím, že se " TO " povede ......
bagri
Starší člen
Příspěvky: 137
Registrován: pon 07 led 2013 0:48
Bydliště: Na Ko 69
Dal: 87 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od bagri »

Že jsou relevantní informace dohledatelné, dokazuji tímto odkazem - http://tech.ihned.cz/veda/c1-21319280-m ... clnk&gl=cz (ne ze slabosti ale z nelenosti), a co se týká pístů větších kalibrů, 170dB je podle odborníků podceněná hodnota (!!!), nic méně, nebylo cucáno z palce, ale z práce autora, který zrovna není přítelem tohoto fóra. V zátěžovém režimu se tyto stroje chovají naprosto jinak a všechna zábavná videa tento prvek maskují. Nezištně radím Martinovi, udělej urob tak, abys to mohl, v případě neúspěchu proměnit v klasický parní stroj, který ti alespoň utáhne motorek z Merkura a ten 2 svítivé LED diody. Pokud jsi byl pravidelným odběratelem Udělej, urob si sám, za totáče mi otiskli návod na výrobu malého jednoduchého motorku na vzduch nebo páru cca 6 pozic v perfektní technické dokumentaci pro soustružnickou výrobu včetně tolerančních polích a návdavkem, protože nemám rád neúplnost, i návod, jak mít po ruce stlačený vzduch bez kompresorů s kapacitou pro 2-4 minuty provozu jedné jednotky. Spolehlivě to utáhlo bicikl...dnes je to samozřejmě překonané drahým elektrickým setem v náboji kola, který svou 0,25kW předčí všechna domácí udělátka.


Tak tyhle hodiny se nám do kufru nevejdou - Maršál Koněv, Praha 1945, Staroměstské nám.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od martin11 »

děkuji Bagri :good: za příspěvek výše. Uroba jsem odebíral, dokonce jsem měl všechna čísla. Ale :bhead: řízením osudu /rozvod/ jsem přišel o všechnu literaturu, i technickou kolem fotografování, té lituji nejvíce...ale to sem nepatří.
Prosím Bagri, pokud sem laskavě ze své dobré vůle nedá plánek toho PM, tak prosím napsat alespoň číslo Uroba, kde plánek najdu.
Na ten motorek si zcela jasně pamatuji, a už jsem se i poptával jinde :?: , jestli někdo "neví" kde je popsán, v kterém čísle sborníku.
Tak Bagri předem děkuji za vstřícnost a třeba nejen za sebe. zdraví martin11 :D



Doplněno v 12.57 dnes......děkuji HUHU :good: a CIMIREK :good: ...plánek parního udělátka již mám vytištěn. Skutečně ale musím přiznat, že to je práce pro zdatného modeláře zabývajícího se těmito věcmi. Tímto zdravím JOVA, nejlepší mechanik zde na Foru :bye:
Orig. plánek je tedy v čísle 39 z r. 1981 str. 23-26 podepsán autor ing. Zdeněk Nademlýnský
Naposledy upravil(a) martin11 dne pát 22 úno 2013 13:03, celkem upraveno 1 x.


... věřím, že se " TO " povede ......
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od huhu »

jeden takový je zde :
http://ulozto.cz/xS7fHBB/urob-si-sam-1981-rar
č. 39 str. 23 - 26


Někteří lidé mají pocit, že vědí lépe než já co a kam jsem chtěl napsat. Budiž blahoslaveni.
bagri
Starší člen
Příspěvky: 137
Registrován: pon 07 led 2013 0:48
Bydliště: Na Ko 69
Dal: 87 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od bagri »

Děkuji za dohledání. Rozpiska materiálu je samozřejmě poctivá ke všem druhům pracovní látky, ale pro "parní" provoz
je možné změnit měřítko a použitý materiál.
Klikový hřídel s rotačním šoupátkem může být z AL, pouze setrvačník z kotláku. Píst z Al, Pouzdro klikového
hřídele z mosazi, Víčko z Al (pokud nechceme pájet trubičky ale zvolíme jiné řešení se závitem a přetahovací matkou). Čep pístu - mosaz, ojnice Al, válec - mosaz, řemenice Al. Pro provoz "na vzduch" doporučuji držeti se všech parametrů (šroubky, trubičky, matice, čep úpravou z jehlového ložiska dle ČSN). Tlakový vzduch obstaral vypotřebovaný Lybar s bočním otvorem v zakulacené části pro tu část, do které se vkládá ventilek z kola - ten je nutno namačkat do otvoru i s kusem gumy, pojistit maticí a zalepit. Rozprašovač byl nahrazen trubičkou a ventilem. Dofukování normální hustilkou. Je mi záhadou, proč toto schéma chybí včetně řezů, když byl součástí motorku s rotačním šoupátkem.


Tak tyhle hodiny se nám do kufru nevejdou - Maršál Koněv, Praha 1945, Staroměstské nám.
Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Rychlost varu vody

Příspěvek od Barbucha »

Zdravím, námět k diskuzi a možná i k experimentování.
Voda - mrška podšitá, dělá občas jiné věci než by se od ní čekalo.
Již delší dobu mám pocit, že voda jednou převařená, a to tak, že se vařila déle než 30sec, se uvede do dalšího varu za kradší dobu než voda nepřevařená. Podotýkám, že počáteční teplota vody, varný přístroj a množství je v obou případech stejné. Zatím jsem nenašel čas to in natura odzkoušet a odměřit, takže to může být pouze můj lichý pocit, ale je tam. Jaký je na to váš názor, nechcete to někdo odzkoušet?
mějte se :ethink: :bye: :smoke:

Přesně tento jev je již několikrát na fóru diskutován (např. zde http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=100938#p100938 ) a není jedinného dobrého důvodu pro něj zakládat další tématicky paralelní vlákno. SDK


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Re: Rychlost varu vody

Příspěvek od Barbucha »

Přesně tento jev je již několikrát na fóru diskutován (např. zde http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=100938#p100938 ) a není jedinného dobrého důvodu pro něj zakládat další tématicky paralelní vlákno. SDK[/quote]
to asi jo, netušil jsem že podobná diskuse proběhla. :bye: :evil:


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“