Pára a parní stroje

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Akord píše:Lovím teď jen z pameti, nejlepší lokomotivy mely celkovou účinnost 10-12% ....
Lově jenom z hlavy, měl jsem v ní dokonce 15%, ale radši jsem to včera zkouknul. Moc jsem krz to nelezl, ale co jsem prolezl tak skutečně uvádělo těch 6% v době "Argentiny" cca 1930 a později jenom trochu líp 8% u nějaké francouzké konstrukce, kterou pajcoval kde kdo, kromě Ameriky. To je ale buřt. Doma asi parní stroj přeci jenom stavět nebudu, i kdybych měl kde jak a z čeho a za co. Ono to rádo bouchá, když se to správně neurobí, a je s tím pořád starost. Jó, pro vesnici, to už by za popřemýšlení stálo. Ty lokomotivy jsou pro efektivnost šíleně limitované velikostí vůči výkonu. Na zemi by se to dotáhnout dalo, že by z toho nelezlo prakticky žádné teplo a co by lezlo tak samozřejmě na topení a zárověň na téměř uzavřený vodní systém. To by ale byla rachota to už jenom pořádně navrhnout, nemluvě o stavění. Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Ohřev vody střídavým proudem.

Příspěvek od Slavek Krepelka »

steam.doc
Hledaje cosi jiného ve svých záznamech narazil jsem na tuto zajímavost. (anglina)
Jestli se ten člověk někde velice netne, vychází z toho, že ohřev vody tímto způsobem značně překonává uznávané teoretické hodnoty a navíc u vody již jednou právě ohřáté a opět zchlazené hodnoty naproto jiné a ještě záhadnější.

Ahoj, Slávek.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od Akord »

Test#1
600ml of Water heated to boiling point in 145 seconds.
Temperature rise, 57deg C (43deg to 100 deg C)
Amps starting at 1, rising to 1.8 at boil
Conclusion:
Total energy reqired to heat the water ay this rate:
14.2Kcal/min (600*57/145*60/1000) = 990W (1Kcal=69.7W)
Actual energy consumed:
240V*1.4A = 336W
Efficiency: 294%
Tak to si počkám, kdo prijde s tím, že tohle množství dané vody ohreje pod 900W. Doufám ne v horčíkovém hrnci...i v hliníkovém by to šlo za určitých podmínek, ale ne v plastu, smaltu, nerezi. To je tak jednoduchý pokus, že by me to zatížilo tak na 20min místo TV, žejo páni, tolik bych ješte mohl doinvestovat po tech často zbytečných hodinách práce na fóru. To zas bude povyku, že jsem nemel ty správné elektrody.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Akord píše: Doufám ne v horčíkovém hrnci...i v hliníkovém by to šlo za určitých podmínek, ale ne v plastu, smaltu, nerezi.
:devil: :laugh: Akorde, mohl bys nám zde nejak vědecky dokázat, a dovolím Ti i křičet, proč že ten pokus nelze spáchat v plastikové nádobě? Mně by to děsně potěšilo. Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od Akord »

Prečti si to ješte jednou, myslím, že jsi me pochopil opačne. Stává se ti to docela často.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Akord píše:Prečti si to ješte jednou, myslím, že jsi me pochopil opačne. Stává se ti to docela často.
Takže v plastovém to spáchat jde? Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od Akord »

Já jsem napsal, že v plastovém se pro uvedené množství vody zadaných parametru spotrebuje jiste více, než 900W elektriny, a ne 336W. Klidne si to overím, pokud souhlasíš, a nebudeš namítat, že jsem použil špatné elektrody, to tolik času nestojí.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Akord píše:Já jsem napsal, že v plastovém se pro uvedené množství vody zadaných parametru spotrebuje jiste více, než 900W elektriny, a ne 336W. Klidne si to overím, pokud souhlasíš, a nebudeš namítat, že jsem použil špatné elektrody, to tolik času nestojí.
Jen ověřuj, hlavně ale zachovej stejné podmínky. Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od Jim68 »

No tak co - už jste to vyzkoušeli? A co říkáte na ten výpočet?


Jim68
Be happy!
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Jim68 píše:No tak co - už jste to vyzkoušeli? A co říkáte na ten výpočet?
Já to nezkoušel. Nicméně jsem to podstatné přeložil, ať je to k zamyšlení i pro druhé. Uli očividně ulít, ale někdo se mu to pokusil poopravit a snad správně. Ci Ty Jime na tu matiku. Ty bys na tohle měl být expert.
Ahoj, Slávek.

Jde o zhruba zkopírovanou diskuzi s opakováním atp, které jsem nekopíroval znova a znova do překladu. Slávek.
Uli píše

Nazdar všichni.
Nápad ohřívání vody puštěním střídavého proudu přes vodu mi nedala a tak jsem si to musel vyzkoušet. Výsledky, které jsem obdržel, jsou převelice zajímavé. Zde je jak jsem to provedl.
1) plastiková nádoba s trubkovými elektrodami (z další diskuze vyplynulo, že šlo o koncentrické nerezové elektrody z J.Cell) a s 600ml vody.
2) Zdroj elektřiny 240V při 50Hz
3) Svorkový ampérmetr
4) Stopky
5) Teploměr
6) lahvovaná pramenitá voda.

Test č.1
a) 600ml vody ohřáté na bod varu během 145 sec.
b) Teplotní rozdíl 57°C ze 43°C na 100°C
c) počáteční proud 1A se zvedal a skončil na 1.8A při varu
Závěr:
Celkové množství energie nutné na ohřátí vody
14.2Kcal/min (600 x 57/145 x 60/1000) = 990W (1Kcal=69.7W)
spotřebovaná energie
240V*1.4A = 336W
Efektivita: 294%

Jenže ono je to čím dál tím lepší. Poté, co jsem nechal stejnou vodu vychladnout a opakoval s ní test, zaznamenal jsem následovné.

Test č.2
a) 600ml vody ohřáté na bod varu během 65 sec.
b) Teplotní rozdíl 59°C ze 41°C na 100°C
c) počáteční proud 1.8A se zvedal a skončil na 2.2A při varu
Závěr:
Celkové množství energie nutné na ohřátí vody podle knihy
32.7Kcal/min = 2272W
skutečně spotřebovaná energie
240Vx2A = 480W
Efektivita: 473%

Má pro to někdo vysvětlení? Co způsobuje nárůst vodivosti ve vodě? Mám pocit, že je zde veliký potenciál pro vyrábění páry.

Uli

Otázky nebyly zaznamenané

Uli píše
Úterý, April 23, 2002 6:00 AM
Počáteční teplota byla vzata digitálním teploměrem a čas byl vzat, dokud voda neklokotala varem. Vzhledem k tomu, že voda vře zevnitř, vře okamžitě v celém objemu v momentě, kdy dosáhne 100°C. Nedokážu si představit, jak by v mím mohly vzniknot nějaké lokální rozdíly teploty přitom, jak se varem míchá. Učebnice tvrdí, že potřebujeme 69.7W na ohřátí 1 litru vody o 1°C na úrovni moře.

Čísi odpověď:

Co to pouužíváš za učebnici? To ji napsal Smurf nebo co?
Moje říká, že k ohřátí 1kg vody o 1°C potřebuješ 4185.5 J (specifické
teplo vody 4185.5 J/kg/K).
Když mi dáš 1W energie, pořád s ním tu vodu ohřeju o 1°C, akorát budu muset aplikovat 1W po dobu 4185.5s abych nasbíral 4185.5 J energie.

Uli píše
Testy jsem provedl na úrovni moře, protože žiju u oceánu. Taky jsem pro porovnání provedl test ve 2.2l čajové konvici se stejným množstvím vody. Tentokrát i kalkulovaná hodnota efektivnosti vyšla na 95%, jak se dalo očekávat.
Uli

Čísi odpověď:
Naprostá kravina
1 Kcal = 4185.5 J
69.7 W = 69.7 J/s
Nemůžeš srovnávat jablka s pomerančema!

Citace Uliho
> Actual energy consumed:
> 240V*1.4A = 336W


336 W je dodávaná energie. Zkonzumovaná energie může být cokoliv od 0 po masu vesmíru x rychlost světla ve vakuu na druhou.

Abys zvedl teplotu 0.6 kg vody o 57°K (=57°C), potřebuješ
0.6 kg x 57 K x 4185.5 J/K/kg = 143144 J of energy.
Pokud aplikuješ střídavý proud 240V/1.4A aplikuješ energii
½^½ x 240 x 1.4 = 237 W. ( ½^½ = sqrt(2)/2 ).
Když jsi tu energii aplikoval během 145s, dodals
145 s x 247 W = 35815 J energie.

Dodal jsi tedy 35815 J energie do systému a můžeš z něho odčerpat 143144 J tepelné energie dokud teplota nespadne na počáteční teplotní hodnotu. To dělá efektivnost ohřevu proti navrácenému teplu 143144/35815 = 3.99, takže téměř 400 %.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
bagri
Starší člen
Příspěvky: 137
Registrován: pon 07 led 2013 0:48
Bydliště: Na Ko 69
Dal: 87 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Chemtrails

Příspěvek od bagri »

Zapomenuté technologie aneb utajené teplo: V minulém století jsem objevil v jednom nádražním domečku zvláštní topné dvouplášťové těleso s vnitřním děrovaným pláštěm a rezervoárem ve spodní části. Po malé klempířské úpravě a několika hodin práce s tvrdou pájkou, po připojení ke zdroji mírné tlakové páry vydávalo kondenzační topné těleso intenzivní teplo výrazně přesahující teplotu přívodní "parotrubky". LOL:-)


Tak tyhle hodiny se nám do kufru nevejdou - Maršál Koněv, Praha 1945, Staroměstské nám.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Chemtrails

Příspěvek od martin11 »

pro bagri...prosím můžeš to "něco" z domečku načrtnout???? velmi zajímavé...dík za všechny kutily martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
bagri
Starší člen
Příspěvky: 137
Registrován: pon 07 led 2013 0:48
Bydliště: Na Ko 69
Dal: 87 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Chemtrails

Příspěvek od bagri »

Pokud mi to cikáni neodvezli do šrotu, klidně Vám to zašlu za předpokladu úspěšného dohledání (není to délkově rozměrné, odhadem asi 0,6m a váhou asi 3kg). Upravený Papinův hrnec s předehřívačem již bohužel nemám. Dovolím si uvést základní informace které vyplynuly z provozu: nejedná se o uzavřený systém, tudíž není nutnost vracet kondenzát do okruhu. Tím odpadají trable s tlakem a proniknutím páry do zpětného potrubí, což by vyžadovalo další zařízení, jakým je kondenzační hrnec a plovákový odvaděč kondenzátu. Teplota náplně ovlivňuje celkový tepelný výkon pro dosažení rosného bodu páry, zvlášť, pokud je kondenzát součástí chlazení - se stoupající teplotou v místnosti klesal tepelný výkon. Moje vychytávka měděnou trubičkou jako odpadem vody ven a zároveň jako chlazením, nedopadla dobře, protože se ucpávala ledem i když se prakticky jednalo o destilku. Původní konstrukce se ukázala jako dobrá a předky dostatečně vychytaná kromě toho kbelíku pod topením, ale asi tak plynulo z konstrukce a účelu.


Tak tyhle hodiny se nám do kufru nevejdou - Maršál Koněv, Praha 1945, Staroměstské nám.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Chemtrails

Příspěvek od martin11 »

...jojojo, popis dobrý, ale když to není načrtnuté, tak :oops: jaksi nevím o čem mluvíš....a všichni ostatní asi také ne. prosím namaluj, jen od ruky ať se nad "tím" můžeme zamyslet. vypadá to velmi zajímavě... :idea: dííík martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
bagri
Starší člen
Příspěvky: 137
Registrován: pon 07 led 2013 0:48
Bydliště: Na Ko 69
Dal: 87 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Chemtrails

Příspěvek od bagri »

LOL :-))) Chce se mi napsat: "To si děláte pr*el?", ale podle Vašich příspěvků asi ne. LOL:-D Nedokáži si představit, že bych něco tak spletitého se spousty žeber a trubek připomínající chladič auta v polouzavřeném pouzdře s nějakými výpustmi někde vůbec maloval a to dokonce ani schématicky. Proto jsem nabídl možnost zaslání, pokud ten krám ze století páry vůbec dohledám - nehodlám to ani po paměti kuchat, přeměřovat a čmárat...nikde, nikdy. Co takhle internet - nebylo něco podobného pod okny lepšího dřevěného "dobytčáku" taženého parní lokomotivou? Máte vyřešený zdroj páry s předehřívačem? Na parní žehličku to netopí! A prosím Vás, co proboha chcete hodnotit na výměníku? LOL:-D


Trochu jsem za Vás zapátral na netu pod názvem kondenzační vytápění a výsledkem jsem dostal plno stránek kolem kondenzačních kotlů. Principiálně to můžete celé obšlehnout až na to, že chlazení je prováděno nuceným přísunem studeného vzduchu, pára je nahrazena spalinami a kondenzát se vypouští ven. Staré řešení využívá přebytku kondenzátu k dodatečnému ochlazování průtokem mezistěnou, která je perforovaná (prolis děr směrem k tělesu) čímž vytváří meandry. Několikrát zahnutou trubku s radiálními žebírky ústící do placaté nádržky s přepadem nebudu popisovat. Ve spodní části je rezervoár (vana po celé délce) k zachycení odkapávajícího kondenzátu. Studená voda v mezistěně (do jisté malé výše nepřeteče), znatelně zvýší tepelný výkon, ale také ji rychle ohřeje = regulátor? Je známo, že klasická kondenzační topidla nelze regulovat. Zde jsem bezúspěšně experimentoval směrem k většímu tepelnému výkonu bez toho, aniž bych musel chladit vodou z vodovodu. Zdroj páry byl od ideálu rovněž velmi vzdálen. Nejlepší bylo ponechat bez zásahu. Na první pohled primitivní plechová věcička, ale účinná měřítkem tehdejší doby.


Tak tyhle hodiny se nám do kufru nevejdou - Maršál Koněv, Praha 1945, Staroměstské nám.
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“