Pára a parní stroje

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
bagri
Starší člen
Příspěvky: 137
Registrován: pon 07 led 2013 0:48
Bydliště: Na Ko 69
Dal: 87 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od bagri »

ZdeněkF píše:Ten na svém videu tvrdí, že dokázal funkci rezonátoru, ale podařilo se mu jen trochu zvýšit otáčky nezatíženého stroje, což neznamená prakticky nic.
Nesouhlasím. Rezonance hrají svou úlohu i v takovém zařízení, jakým je Stirlingův motor. Rozkmitaný sloup vzduchu mezi malým a velkým pístem spolu ve zpětné vazbě, má tím vyšší vliv na výkon, jak je snáz dosaženo rezonance aniž by byl vyžadován přídavný teplotní rozdíl. Jak v elektrotechnice, tak i v tomto případě, musí být zátěž součásti "ladění".


Tak tyhle hodiny se nám do kufru nevejdou - Maršál Koněv, Praha 1945, Staroměstské nám.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od A(&F) »

ZdeněkF píše:Tento odkaz má jednu podstatnou vadu - teoreticky popisuje, co by se mohlo - podle jeho názoru - dít, ale ve skutečnosti to nezkusil. Je to pouhá jeho představa, odvolávající se na fantazie p. Šedého.
... tak jsem čekal, jestli ještě budeš reagovat (a odpovíš mi na ty tři otázky) ... ale vypadá to, že asi ne ... ;) ...... tož když budeš mít chuť a chvíli času, skoukni si patenty tohoto pána, ve kterých se zabývá stojatejma vlnama ... https://www.google.com/search?tbo=p&tbm ... .+Lucas%22 ...... neb jak to tak vypadá, nejedná se o "fantazie p. Šedého", anýbrž o výzkum společnosti "Macrosonix Corporation" ( http://www.macrosonix.com/ ) ... :bye: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
ZdeněkF
Stálý člen
Příspěvky: 30
Registrován: pát 30 pro 2011 14:47
Dostal: 4 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od ZdeněkF »

Samozřejmě, jestli já něčemu věřím, není vůbec podstatné. Ale z těch tří otázek p Šedý odpovídá vlastně jen na 2 - tvrdí, že se snížila spotřeba páry o třetinu, ale nepíše, jak to změřil. To snížení teploty je možné, (i když zase nevěřím té hodnotě) - ale to ještě neznamená, že se čerpá teplo z okolí (viz Wiki - "termoakustický jev").
Všeobecně po delším sledování blogu p. Šedého ho nepokládám za věrohodný zdroj, protože:
1) Sám tvrdí, že měření je nesmysl, ale uvádí číselné hodnoty, které tedy musí "cucat z palce"
2) Na dotaz, jak k hodnotám přišel, neodpovídá, nebo reaguje popudlivě až sprostě.
3) V jeho hodnotách jsou rozpory - tvrdí např., že dosáhl výkonu 25 W, ale přitom rozsvítil 2 4Wattové
LED a ještě přerušovaně a navíc tvrdí, že tak nabil 35 Ah akumulátor za 3,5 h.
4) Velmi často ohlašuje "radikální zlepšení např. postavením válce svisle, přidáním gumičky pro návrat pístu, přidáním druhého válce za první, také generátor v řadě modifikacích, ale po týdnu o tom není stopa.
5) Rezonátoru připisuje neuvěřitelný vliv - způsobení zemětřesení, podstatné zlepšení zdraví, nekonečný život a t. d.
To jsou důvody mých pochybností - jinak samozřejmě uznávám význam rezonance- vždyť se využívá všude kolem nás, ale jako přizpůsobení několika prvků mezi sebou nebo k okolí, ale ne jako zdroj energie.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od A(&F) »

ZdeněkF píše:To snížení teploty je možné, (i když zase nevěřím té hodnotě) - ale to ještě neznamená, že se čerpá teplo z okolí (viz Wiki - "termoakustický jev").
... netvrdím, že to tak je, ale v tomto případě spíše vidím analogii k jevům, které jsou u Ranque-Hilsch trubic ... tzn. že dochází ke koncentraci energie z páry (tepla) na straně rezonátoru u pístu, což potom ve výsledku umožňuje snížení spotřeby páry ... (dost možná, že se s tímto jevem u jedné ze své konstrukce setkal i Viktor S. ... ;) ) ...
ZdeněkF píše:..... jinak samozřejmě uznávám význam rezonance ........ , ale ne jako zdroj energie.
... a ono je snad někde v tom odkazu uvedeno, že "rezonance je zdrojem energie" ??? ... :shock: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od poota »

ZdeněkF píše:p Šedý ... tvrdí, že se snížila spotřeba páry o třetinu, ale nepíše, jak to změřil.
Když už ztrácíš čas tím, že něco čteš, tak to čti aspoň pořádně.
Na třetinu musel snížit příkon ohřívání vody, aby mu zůstával její stejný tlak při běhu stroje v rezonančním režimu.
Jak prosté, milý Watsone :laugh:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od A(&F) »

Mimo téma (offtopic)
... a nebylo by tohle příhodnější ?? ... :D ...
Jak prosté, milý Watt-sone
... :laugh: :laugh: :laugh: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
bagri
Starší člen
Příspěvky: 137
Registrován: pon 07 led 2013 0:48
Bydliště: Na Ko 69
Dal: 87 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od bagri »

ZdeněkF píše: ale to ještě neznamená, že se čerpá teplo z okolí (viz Wiki - "termoakustický jev").
Pokud by se jevu zúčastnil takzvaný termoakustický jev, muselo by se tak dít za ohlušujících, až životu nebezpečných detonací nad 170dB, nejlépe v ultrazvukovém spektru.


Tak tyhle hodiny se nám do kufru nevejdou - Maršál Koněv, Praha 1945, Staroměstské nám.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od poota »

Nemuselo!

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od A(&F) »

bagri píše:muselo by se tak dít za ohlušujících, až životu nebezpečných detonací nad 170dB,
... chudáci skláři, tak to měli vohromný štěstí, že neohluchli, když jim ty píšťaly začaly samy od sebe pískat ( http://archiv.otevrena-veda.cz/users/Im ... rvenka.pdf ) ... :D ...
bagri píše: nejlépe v ultrazvukovém spektru.
... proč v ultrazvukovém ?? ...... a nezáleží takhle náhodou na "rezonančním kmitočtu soustavy" ?? ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
bagri
Starší člen
Příspěvky: 137
Registrován: pon 07 led 2013 0:48
Bydliště: Na Ko 69
Dal: 87 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od bagri »

TO AF
Efektivní a průkazný termoakustický jev nastává až nad amplitudou 170dB. Exponáty ze zkumavek mohou pracovat s jakoukoliv malou intenzitou, přičemž tepelná výměna se odehrává v rámci vlastního média s velmi malým teplotním rozdílem a samozřejmě nucenou dodávkou tepla. Pokud někdo psal o malém zemětřesení, je to podstatná informace toho, že použitelný termoakustický jev skutečně nastal. Akustický tón ve slyšitelném spektru je výslednicí ultrazvukových jevů. Pro systém, který je nucen zpracovat více než nezbytné minimum energie, je samovolně laděn na zlomky vlny (zachovávajíc si jistý poměr) a v případě stojaté vlny, je tak promítnuto do amplitudy nejčastěji do několika kmiten a uzlů. Video pupíkatého pantáty hovoří spíš o rezonanci a od toho se odvíjející spotřeby než termoakustického jevu. To je celý můj názor na věc.


Tak tyhle hodiny se nám do kufru nevejdou - Maršál Koněv, Praha 1945, Staroměstské nám.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od Slavek Krepelka »

A(&F) píše:... chudáci skláři, tak to měli vohromný štěstí, ...
Ještě větší štěstí budou mít vědi až dojdou na to, že při průchodu zvuku jakýmkoliv materiálem dochází ke kaskádovému piezoelektrickému jevu v materiálu, což je zmíněno i když velice nepřímo v odkaze, který jsi dal na infrazvuk, kdy se dá ze zvuku vydobýt elektřina. Bohužel, dotyční dali na "reprák" krystal který to snímal, což je dlouho známý princip elektrického snímání zvuku z gramofonové desky. Jenže on ten piezo probíhá i napřiklad ve vzduchu s postupem vlny a vzniká nejen díky postupu zvuku, ale i díky změnám tlaku a dokáže se při silných zvukových a tlakových vlnách projevit i luminiscencí vzduchu, což lze pozorovat u videí silných výbuchů.

Každé vyvedení molekulární struktury z rovnováhy způsobené jakýmkoliv vlivem vede k vyvolání elektrických potenciálů v materiálu a tím k ustanovení momentálních a lokálních nárůstů elektrických dipólů, tedy mikro-polí. Pro ty, co jim to nedochází, jsme také přesně u torzních polí materiálů pod jakýmkoliv stresem. Toto je díra, kterou se lze dostat k čerpání energie z vakua. Lokální torzní pole, což je sestava dvoupolárních a vzájemně spřažených (coupled) elektrických polí vždy indukuje ven při vyvolání stresu, stejně jako to dělají šišoule a koule VDG a nasává zpět při jeho uvolnění. Pokud se pochytá to, co indukovalo ven v podobě energie jiné, tepelné, elektrické atd a odvede se, uvolnění stresu se dobije z vakua.

Toto je alfa a omega veškerých přeměn energie s tím, že pokud se porušují valence, dochází i k magnetizování a s ním i k zahřívání a je naprosto putna, jestli to člověk vyrábí třískáním kladivem do kusu železa, nebo vrtěním magnetem nad cívkou. Teplo je jenom stojatá oscilace na rozdíl od postupné oscilace elektrického proudu. Otázkou je, jak vynaložit na vyvolání stresu co nejméně námahy, sebrat z toho co nejvíce energie a jak stress zase uvolnit s co nejmenší námahou. Jednou z cest je resonance materiálu, tedy jeho přirozená frekvence oscilace za danných podmínek, aniž došlo ke strukturálním změnám, a zase je jedno jestli nějak pravidelně mačkáme a uvolňujeme pružinu s nějakým balastem v ressonanční frekvenci, nebo vzduch, či resonujeme cívku a jádro elektrickým proudem. Jde o to pracovat s přirozenou vlastností materiálu za danných podmínek aniž bychom pozměňovali jeho strukturu, tedy pracovat v limitech pružnosti, a ne ho ohýbat, či lámat přes koleno. Platí to pro mechaniku a platí to pro elektriku a platí to pro všechny systémy převodů energie. Platí to i při rozhoupávání provazové houpačky s děckem a udržování toho houpání. V momentě, kdy dochází k zahřívání materiálu je jasné, že dochází i ke strukturálním změnám byť i pod hranicí všeobecné pružnosti, ale to ještě nemusí být příliš na škodu.

Tady je také zakopaný pes Floyda Sweeta, který namotal cívku na permanentní magnet a vysokou frekvencí o velice malé hodnotě jejího magnetického pole rozhoupal vnitřní krystalickou strukturu permanentního magnetu pod hodnotou strukturálních (krystalických a doménových) změn a sbíral další namotanou cívkou (možná aj dvěma, jednou levou a jednou pravou) ressonanční odpověď elektrického dipólu jádra, tedy permanentního ferritu takže toho, čemu se běžně říká statická elektřina za jiných okolností, ale co je stejně tak oscilujícím torsním polem oscilujícího ferritového magnetu. Určitě by šel budit i zvukem ale to už jsme u Keelyho. Problém je to vzájemně všechno vyladit. Tímto získával Floyd Sweet svůj studený elektrický proud, který mnohanásobně převyšoval watama budící proud. Pokud se přežene buzení, permanentní (ferritový) magnet se samozřejmě rozletí na cucky, protože se překonají meze pevnosti mezikrystalických valencí stejně, jako malý vibrátor o správné frekvenci dokáže rozškubnout letadlo, to už jsme u US army pokusnictví a nebo ocelovou konstrukci budovy a to jsme u Tesly, stejně jako jsme u Tesly s rozhoupáváním atmosféry oscilacema jeho cívek. Je to vše jeden princip i když v mnoha různých provedeních a extra energie jde vždy z vakua, eteru atd. a je to jen otázkou vyladění frekvencí.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od A(&F) »

bagri píše:Efektivní a průkazný termoakustický jev nastává až nad amplitudou 170dB
... laskavě prosím o zdůvodnění tohoto tvrzení ... :D ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od Slavek Krepelka »

A(&F) píše: ... laskavě prosím o zdůvodnění tohoto tvrzení ... :D ...
Já se přidám. Vortex trubka nefachá (teplotní separace), pokud nepíská a bagri, napokusničil jsem se s ní a podobnými zařízeními dost na to, abych toto nepovažoval za pověst. Ten zvuk vortex trubky totiž zcela jasně dokládá, že proudění ve Vtrubce se uspořádalo do nějakého optimálního vzoru při kterém dochází k resonanci. Zkoušel jsem trubky malé až hodně velké a z různých materiálů, ale 170dB jsem ze žádné, za podmínek, které jsem jim dal, nedostal ani přibližně. 170dB jsou už docela grády. Některé byly sotva slyšitelné, i když je fakt, že produkují i ultrazvuk. Jenže to záleží i na průměru, délce a průtoku, stejně jako na materiálu, a mám obavy, že to šlo u těch největších až do infrazvuku, anžto tóny šly přes celý slyšitelný rozsah. Jenom jako zajímavost, v trubce se musí ustanovit čistý dvojitý vortex, než začně zpívat, takže nechaotická turbulence. To lze poznat na tvaru vycházejícího vzduchu, což si lze ohmatat a dá se to taky přečíst na vodní hladině, pokud výpust (studený konec) namíříme do ní.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od NAVAR »

Ten akustický laser a věci s tím spojené jsou zajímavé.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
bagri
Starší člen
Příspěvky: 137
Registrován: pon 07 led 2013 0:48
Bydliště: Na Ko 69
Dal: 87 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Pára a parní stroje

Příspěvek od bagri »

Slavek Krepelka píše: bagri, napokusničil jsem se s ní a podobnými zařízeními dost na to, abych toto nepovažoval za pověst.
Pravděpodobně se jedná o jinou kapitolu. Nepopřel jsem, že nelze rozkmitat vzdušný sloupec s daleko menším přispěním a bez kraválu, ovšem, diskutovaný termoakustický efekt v souvislosti se samovolným čerpáním energie z okolí se v navrhovaných nebo podvrhovaných případech míjí účinkem. To, co máte na mysli, bude nejspíš souviset s n násobkem vlny, tedy v infrazvucích, což odpovídá principu akustického laseru (jak obezřetně začlenil NAVAR) - fázování vln, jejichž důsledkem může být i velmi hluboké ladění pod práh slyšitelnosti. AF: Raději mě přesvědčte o opaku Vy. Nemusíte mít obavu, že neuznám svůj případný omyl.


Tak tyhle hodiny se nám do kufru nevejdou - Maršál Koněv, Praha 1945, Staroměstské nám.
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“