Gaussmetr - měření intenzity magnetického pole

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
habana

Re: Habana

Příspěvek od habana »

lajos píše:Blbě jsem se vyjádřil, ne že ti nepodporuji tvoji kompaktní verzi, jen jsem chtěl odstranit milný předpoklad že u sondy by nějaká připojovací délka vadila(ty kriste pane).

milný = mylný :roll: :roll:
Chápu to jinak. Joooo.


habana

Re: rušení a tak

Příspěvek od habana »

Akord píše:Zdravím,
rušení je zpravidla tím vetší, čím je menší signál a čím je vetší impedance vedení, na kterém se vyskytuje. Halluv čip má zpravidla dost nízkou impedanci, pokud obsahuje i elektroniku, pak taky není obvykle duvod na vysokou impedanci. Takže rušení na vstupu nebude markantní i bez stínení, pokud nebudou dlouhé prívody. Pokud se v prípravku vyskytuje napájení, pak není problém pridat jeden operák, a impedance na výstupu je pak na tak nízké hodnote, že rušení nemá šanci. Zároveň se jím dá nastavit takový zisk, že merící pristroj, (treba multimetr na rozsahu 2V) bude prímo ukazovat hodnotu v Teslech, prípadne v Gaussech, pokud se sympatie k obema pánum ruzní.

ANO, tak sem to s tim voperákem přesně myslel. :roll: :roll:
... a řek sem si, že když už jeden voperák, tak proč to neudělat vše v jednommmmm...to je ta moje utkvělá myšlenka, udělat celej aparát vjednom....
A ať uš soudruch Tesla anebo soudruch Gauss, to už je šumákkkkk.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

kompaktní / nekompaktní verze

Příspěvek od adam.benda »

Ty rozměry u kompaktní verze nevypadaj vůbec špatně... já bych s ní klidně souhlasil. Jakou max. intenzitu magnetického pole bude zařízení přibližně schopno změřit? V případě, že bych měřil nějaké extrémní magnetické pole (a samozřejmě, pokud ho měřák bude schopen měřit), neovlivní magnetické pole nežádoucím způsobem elektroniku, která bude v kompaktní verzi velice blízko? Asi ne, jenom tenhle dotaz pokládám projistotu...


Uživatelský avatar
wh173
Starší člen
Příspěvky: 101
Registrován: stř 01 lis 2006 10:05
Bydliště:
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

cena?

Příspěvek od wh173 »

vypadá to zajímavě :D .. možná bych si taky kousek vzal... jak to vypadá s cenou?


Who told you, you could do this like that?
belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

kompakt vs kablik

Příspěvek od belamachina »

mne by sa hodila verzia kde by sa spicka sondy dala predlzit kablikom ku krabicke. Su miesta v masinkach kde sa nedostanem s celim merakom, teda ak dlzka kablika /0.5m? 1m ? 1.5m ?/ neovplivni meranie. ak by to bol problem urobit na konektor tak mam zaujem o obe verzie s moznostou napojenia na digitalny merak. napajanie cez klasicky zdroj na nokie alebo od vietnamcov s multikonektormi. Aka bude cena? radovo v stovkach korun aby som mal aspon nejaku predstavu.

vdaka


habana

Re: kompakt vs kablik

Příspěvek od habana »

belamachina píše:mne by sa hodila verzia kde by sa spicka sondy dala predlzit kablikom ku krabicke. Su miesta v masinkach kde sa nedostanem s celim merakom, teda ak dlzka kablika /0.5m? 1m ? 1.5m ?/ neovplivni meranie. ak by to bol problem urobit na konektor tak mam zaujem o obe verzie s moznostou napojenia na digitalny merak. napajanie cez klasicky zdroj na nokie alebo od vietnamcov s multikonektormi. Aka bude cena? radovo v stovkach korun aby som mal aspon nejaku predstavu.

vdaka
No mam nápad, udělám nejdříve tu kompaktní verzi as komu se nebude líbit,
...tak uvidíme.
A cena? zatím sem nic nepočítal, to až to bude celý v kupě.
Alee počítám řádově stovky korun českých.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: kompaktní / nekompaktní verze

Příspěvek od adam.benda »

adam.benda píše:.... Jakou max. intenzitu magnetického pole bude zařízení přibližně schopno změřit? V případě, že bych měřil nějaké extrémní magnetické pole (a samozřejmě, pokud ho měřák bude schopen měřit), neovlivní magnetické pole nežádoucím způsobem elektroniku, která bude v kompaktní verzi velice blízko? Asi ne, jenom tenhle dotaz pokládám projistotu...
Pokud se nepletu, na elektroniku měřáku by mohlo mít vliv jen střídavé magnetické pole o vyšších frekvencích, což se měřákem stejně měřit nebude.. takže ok.. ale skutečně bych rád měl představu, jak intenzivní mag. pole půjde měřit.. jaká bude přibližně horní mez?


habana

Re: kompaktní / nekompaktní verze

Příspěvek od habana »

adam.benda píše:
adam.benda píše:.... Jakou max. intenzitu magnetického pole bude zařízení přibližně schopno změřit? V případě, že bych měřil nějaké extrémní magnetické pole (a samozřejmě, pokud ho měřák bude schopen měřit), neovlivní magnetické pole nežádoucím způsobem elektroniku, která bude v kompaktní verzi velice blízko? Asi ne, jenom tenhle dotaz pokládám projistotu...
Pokud se nepletu, na elektroniku měřáku by mohlo mít vliv jen střídavé magnetické pole o vyšších frekvencích, což se měřákem stejně měřit nebude.. takže ok.. ale skutečně bych rád měl představu, jak intenzivní mag. pole půjde měřit.. jaká bude přibližně horní mez?
Hele, všechno bude asi trochu jinak. Na pokecu s karlem m jsem byl ukecán, abych nedělal kompaktní verzi. Jsem poměrně tvárný materiál a tak jsem na to přistoupil.
Jeho největším argumentem bylo, že jednak zalitá elektronika do epoxidu (a to by v kompaktní verzi muselo kvůli vodorezistenci tak být) je neopravitelná a jednak když by kompaktní verze někomu upadla na zem, tak by se z ní mohl v důsledku výše uvedeného stát totální šrot. V případě oddělené verze to odnese při pádu eventuálně jen hallova sonda, což reprezentuje bratru hodnotu několika půllitrů dobrýho moku.
Navíc se sonda dá vyměnit za případně jinak orientovanou sondu... no prostě bude to víceúčelovější bazmek... :roll: :roll:
Problémem trochu je, že jaksi diskuze na toto téma trochu vázne a proto to udělám vpodstatě tak, jak bude chtít karel m, pakliže se tedy nenajde nějaký oponent. :roll: :roll:
Vcelku ale jeho argumenty přijímám a považuji za opodstatněné.
takže sondička bude oddělená, koukal jsem konečně trochu pořádně do datasheetu, výstupní impedance hallovy sondy je opravdu velice malá, jak tu někdo (tuším lájoš) tvrdil, takže s rušením na delším přívodu nebude asi opravdu žádný problém.
Co se týká max. měřitelného magnetického pole, tak to teda datasheet neuvádí, je zde jen uveden údaj typické citlivosti sondy (Allegro A1302LH)a ta je 1,3mV/G.
Napájecí napětí je omezeno hranicí 6V. Z toho mi vyplývá, že maximální měřitelné mag. pole bude 6000/1,3= 4615 Gaussů (0,4615T).
Teorie a praxe se ale běžně, jak všichni víme, rozcházejí.
Jinak na elektroniku samozřejmě střídavé magnetické pole vliv má, vzpomeňme si třeba na dost známý příklad se závitem (cívkou) který je umístěn ve střídavém magnetickém poli....
Počítám, že tak do konce tohoto týdne bude funkční vzorek a pak už jen jestli se najde někdo, kdo má přístup k nějakýmu přístroji, kde bychom mohli ten náš ocejchovat.
A když ne, tak budu muset někde vobjevit nějaký pracoviště s gaussmetrem sám, myslím že to nebude nic těžkýho. :roll: :roll:


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

málo.. (?)

Příspěvek od adam.benda »

Nakonec budu asi radši za tu nekompaktní verzi... :good:
Max. měřitelná intenzita kolem 0,5 T ? Předpokládám, že to asi nepůjde zvednout co.... ..třeba na 2 Tesla.. Jako nechci votravovat, ale možná je to škoda, jen 0,5 T ... ..Jasně že to nepůjde... kvůli omezené hranici napájecího napětí 6 V... I tak budu za měřák rád.. je to nepatrný mínus...


habana

Re: málo.. (?)

Příspěvek od habana »

adam.benda píše:Nakonec budu asi radši za tu nekompaktní verzi... :good:
Max. měřitelná intenzita kolem 0,5 T ? Předpokládám, že to asi nepůjde zvednout co.... ..třeba na 2 Tesla.. Jako nechci votravovat, ale možná je to škoda, jen 0,5 T ... ..Jasně že to nepůjde... kvůli omezené hranici napájecího napětí 6 V... I tak budu za měřák rád.. je to nepatrný mínus...
Přesně. Ledá by sme našli nějakou lepčí hallovu sondu....
Chci říct sondu, která to zvládne.
čučim na to do katalogu a nic co by měřilo vejš nevidim, tahle sonda je jedna z největším rozsahem. No nic, kouknu ještě k jinejm výrobcům.
Naposledy upravil(a) habana dne čtv 11 říj 2007 19:44, celkem upraveno 1 x.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: kompaktní / nekompaktní verze

Příspěvek od Akord »

habana píše:Co se týká max. měřitelného magnetického pole, tak to teda datasheet neuvádí, je zde jen uveden údaj typické citlivosti sondy (Allegro A1302LH)a ta je 1,3mV/G.
Napájecí napětí je omezeno hranicí 6V. Z toho mi vyplývá, že maximální měřitelné mag. pole bude 6000/1,3= 4615 Gaussů (0,4615T).
To bude nejaké nedorozumení. Pokud je to jen halluv čip bez elektroniky, pak není možné, aby se výstup blížil co i 10procent napájení, Halluv jev není tak velký, aby fungoval zhruba v desítkách procentech napájení. Takže mi z toho vychází, že ta citlivost nemuže být 1.3mV/G, ale na treba 1000G(to je zas dost málo), nebo jsou špatne milivolty. Dále omezení na pul Tesla mi taky prijde v prípade čipu bez elektroniky bezduvodné, pokud se nevztahuje treba na konkrétní linearitu. Pokud to má v sobe elektroniku, pak to muže být i tak jak je napsáno, ale divil bych se a pátral bych po tom, nebo i po účelu čipu.


habana

Re: kompaktní / nekompaktní verze

Příspěvek od habana »

Akord píše:
habana píše:Co se týká max. měřitelného magnetického pole, tak to teda datasheet neuvádí, je zde jen uveden údaj typické citlivosti sondy (Allegro A1302LH)a ta je 1,3mV/G.
Napájecí napětí je omezeno hranicí 6V. Z toho mi vyplývá, že maximální měřitelné mag. pole bude 6000/1,3= 4615 Gaussů (0,4615T).
To bude nejaké nedorozumení. Pokud je to jen halluv čip bez elektroniky, pak není možné, aby se výstup blížil co i 10procent napájení, Halluv jev není tak velký, aby fungoval zhruba v desítkách procentech napájení. Takže mi z toho vychází, že ta citlivost nemuže být 1.3mV/G, ale na treba 1000G(to je zas dost málo), nebo jsou špatne milivolty. Dále omezení na pul Tesla mi taky prijde v prípade čipu bez elektroniky bezduvodné, pokud se nevztahuje treba na konkrétní linearitu. Pokud to má v sobe elektroniku, pak to muže být i tak jak je napsáno, ale divil bych se a pátral bych po tom, nebo i po účelu čipu.

Ano, má to v sobě něco elektroniky.


Uživatelský avatar
DrJarda
Stálý člen
Příspěvky: 56
Registrován: stř 22 srp 2007 19:13
Bydliště: blízko Rakovníka

Re: kompakt vs kablik

Příspěvek od DrJarda »

habana píše:A cena? zatím sem nic nepočítal, to až to bude celý v kupě.
Alee počítám řádově stovky korun českých.
Za ty prachy mi to může při nejhorším ležet ve skříni :)
Taky si jeden objednávám.


habana

Re: kompakt vs kablik

Příspěvek od habana »

DrJarda píše:
habana píše:A cena? zatím sem nic nepočítal, to až to bude celý v kupě.
Alee počítám řádově stovky korun českých.
Za ty prachy mi to může při nejhorším ležet ve skříni :)
Taky si jeden objednávám.
Hele, chlapi,
tak do teď šounim všude možně a z mojí marný práce mi vysvítá, že najít nějakou hodně málo citllivou hallovu sondu bude asi dost štrapáce, všichni to ženou na extrém, t.j. na citlivosti do kompasů, atd...
Tenhle obvod, co propaguju je fak zatim nejméně citlivej ze všech, který sem dneska shlédl. Takže pro dnešek končim a du dělat něco záslužnýho, abych nepomřel hlady. :roll: :roll:


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

citlivost Hall.čipu

Příspěvek od Akord »

Porád mi to nejde do hlavy, proč by delali tak divnou citlivost, když by tam byl zesilovač.
Spíš si myslím, že veškerá elektronika v čipu je proudový zdroj na napájení Hallového generátoru. Ale nevím. Zemská indukce je zase kolem 0.05T, a to je zas dost méne.
Chtelo by to overit ty jednotky, samotné Hall.generátory rozhodne problém s indukcí i kolem 2T nemají, spíše naopak. Prominou, pokud to je správný parametr.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“