Linux.

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

ahoj

Příspěvek od laik »

Právě testuju Live CD Linux Slax......su naprosto uchvácen.... :jump: :jump: :jump:
po neuspěšným spouštění Pc linux os (vždy se sekl)
sem se bál co bude toto....a super...není to sice český ,ale klávesnice jo...akorát nevím jak napsat zavináč a vubec další znaky????
Spuštění proběhlo během minuty a všechny komponenty funguji hned bez jakýhokoli nastavování ...wifi routrer ,bezdrát.klávesnice a myš dokonce aji foták to našlo hned....dokonce sem aji během chvilky pochopil v angličtině jak se přes program Kopete připojit na icq...
všechy ostatní programy taky super,...ani by člověk nemusel už nic doinstalovávat...jen snad nějakýho ftp klienta.(teda pokud tady není,což nepoznám když moje znalost angličtiny je mizivá..).....no pro všechny co se bojí Linuxu j,ako sem se bál já ,bych měl vzkaz ,že teda tady není čeho.....win sem instaloval i z doplnkama desítky hodin a toto běží celí během minuty a to myslím doslova minuty....samozřejmě když bych se to pokoušel dostat na disk tak mě to zabere asi nějakej čas ale i tak.....a to grafický prostředí KDE ,ani nepoznáte že nejste na win.....
takže.....já si ještě trochu užiju fakt velice rychlýho systému kde hned po kliknutí naběhne to co chci (a to mám na dnešní dobu starej poočítač)..
a budu muset pustit win,u kterýho musím čekat na všechno několik minut..... :cry: :cry:


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Zavináč

Příspěvek od Aquarius1 »

Zavináč napíšeš pravím ALT+zavináč na klávese je to klávesa 2 nahoře(ale to jistě víš)


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Návštěvník

zavináč

Příspěvek od Návštěvník »

Já sice ve SLAXu nejedu ale je to fakt dobrý a rychlý.
Ten zavináč se většinou dělá "pravý ALT + 2".
Já mám UBUNTU několik měsíců a s Widlema jsem jednou provždy skončil. Když je pořebuju tak je pustím virtuálně.
Honza :roll:


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: ahoj

Příspěvek od poota »

To laik: ve Slaxu jsou všechny programy přidávané jako tzv. moduly. Když se podíváš na http://www.slax.org/
a tam si najdeš řádek Language, v tom si ťukneš na "cs" abys to měl v češtině, a dál na Tvořit Slax. Tam už jsou předvolené moduly, které tvoří základ distribuce, bez kterých systém neběží. Když přejdeš na Moduly, tak můžeš vybírat, co chceš nainstalovat nebo vybrat. Takže si podle návodu můžeš vybrat a vybavit kompletní systém, nechat si z něj vytvořit ISO obraz, stáhnout a vypálit. Nebo obraz pro USB klíčenku. Nebo si jenom stáhnout moduly, které Ti schází, a ty si přidat do nainstalovaného systému. Případně si pak nechat vytvořit CD podle toho, co máš nainstalované. Píšu Ti to dost obšírně, ale je to proto, že tam jsou, tuším že asi tři, moduly s češtinou. Jeden počešťuje systém, druhý KDE a třetí Firefox. Takže můžeš mít i kompletní češtinu. V běžícím systému se s moduly pracuje přes Správu modulů. Zdravím - poota


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Dík

Příspěvek od laik »

moc dík za rady.....stejně si budu muset nejdřív prostudovat nějaký příručky abych se naučil pár kláves.zkratek a pod.....protože pod win je to všechno jinak.....


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Klávesnice

Příspěvek od poota »

To laik:
V Linuxu si můžeš vybrat jakékoli klávesnice, nejběžnější u nás je kombinace cs_us, kdy se mezi nimi můžeš přepínat běžnou klávesovou kombinací, a nebo si nadefinovat vlastní. Já používám pouze českou qwertz klávesnici a "anglické" znaky mám dostupné přes "šedý" Alt + nějaké písmeno. Horní "háčkovaná" řada dává tytéž znaky, které tam jsou pro US. U písmenkového pole si to vyzkoušej v nějakém textovém editoru a případně si to napiš na čelo klávesy, ale mám dojem, že je to úplně stejné, jako u Billa - poota


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zdravím

Příspěvek od laik »

Sem si stahl Mandrivu live cd a chtěl vyzkoušet ,ale chová se mě na pc skoro stejně jako Pc Linux os ,hoooodně pomalí,asi větší hardwar. nároky ne?...mám Pentium 3 1G ale jen 256 ram.....takže ,co mě zatím valilo dobře z těch live cd ,je ten Slax......Ale při instalaci na hadr by mě ta Mandriva měla jet dobře ne?.....přeci jen má víc místa na operace než jen tu malou ramku ne?...
když mě na to ted jede win xp a celkem obstojně..... No vyzkouším a uvydím ,mám jeden starší disk 10G tak ho použiju na otestování....
tak hezkej víkend přeji.....


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Příspěvek od Aquarius1 »

Mandriva je náročnější na počítač ale pokud nemáš přehnané nároky vyhovuje,s tou pamětí máš pravdu.Je to v grafice,někomu stačí základ jiný potřebuje všelijaké efekty.Taky záleží na instalaci,pokud instaluješ z prostředí win bude linux pomalejší pokud nainstaluješ jako plnohodnotný sys je rychlejší,má i výhodu v tom že nespouští nic co nechceš tj pokud něco spustíš zavolá si to co je potřeba žádný knihovny,je to přeci jen texťák a nějaké zpožďování nepřipadá v úvahu nepotřebuje defragmentaci ani jí vlastně nemá .Já používám Win a Ubundu podle toho co zrovna dělám a jsem spokojen.Mandriva má výhodu že vidíš do win to třeba to mí ubundu neumí.


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Mandriva

Příspěvek od poota »

To laik:
256 mega paměti je dnes opravdu dost málo, je možné, že se Ti systém zpomaluje tím, že musí používat odkládání paměti na disk, do swap oddílu. To se dá zjistit některou sledovací utilitkou. Dost taky může pomoci vypnutí veškerých efektů v Nastavení→Plocha. Případně použití některého méně náročného Správce oken, třeba fluxbox, ICEWM, nebo fxce. Pochopitelně k nim musíš používat programy, které nejsou závislé na KDE nebo Gnome. Ještě je potřeba rozlišovat, jestli jenom trvá dlouho, než se program spustí - v tom případě to pochopitelně zdržuje načítání a rozbalování z CDčka, pokud jde o Live distribuci. Tomu se odpomůže instalací, kdy se z disku čte mnohem rychleji. Některá menší Live ovšem používají rozbalení přímo do paměti, ale musí se tam vejít a ještě zbýt část paměti pro běh systému. Takže pokračuj v bádání a případně se podívej po další paměti. Jsem s Tebou - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Mandriva

Příspěvek od laik »

Zdravím tak sem nainstaloval tu mandrivu na jeden starsí hard,ted testuju a učím se,běží to celkem v pohodě.nainstaloval sem si prostředí gnome....akorát musím dozjistit jak přesně doinstalovávat programy.....teorii chápu tak to nějak dostat do praxe..jde mě hlavně o nějakýho ftp klienta...akorát mě mandriva nechce detekovat druhej disk.na kterým mám win..ale to nějak vyřeším.....z tou pamětí máš pravdu že je to málo ale nemá smysl dokupovat starší sdramku....to radši koupím novější počítač a tento nechám ženě na účetnictví stejně ji musím nechat win. kvůli účetnímu programu........
tak zatím pěkný léto přeju a at žije Linux.....


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Mandriva

Příspěvek od poota »

To laik: v Mandrivě máš mezi programy "Instalovat a odebrat software", k témuž se dostaneš přes "Nastavit váš počítač". Když to spustíš, tak to asi napřed nabídne možnost přidat repozitáře, tak to odsouhlas. Pokud si nastavíš jenom aktualizační repozitáře, tak nemůžeš instalovat nic nového, takže nastav obě možnosti, tedy celkem dvakrát. Ještě přes "Volby > Správce zdrojů softwaru" si zruš zaškrtnutí u instalačních médií, abys je tam nemusel pokaždé dávat.
Potom Ti to ukáže přehled všech programů, tedy těch, co máš nainstalované, i těch, které si můžeš nainstalovat. Je jich hafo, takže si můžeš vybrat podle filtrů, např. Nainstalované, Nenainstalované, Aktualizace atd. Nainstalované mají zaškrtnutý čtvereček, když na něj ťukneš, tak se zaškrtnutí zruší a znamená to, že chceš program odinstalovat. Pro instalaci přesně naopak. Občas to na Tebe plivne, že musí k tomu, co chceš, nainstalovat ještě nějaké závislosti, když to nedovolíš, tak zruší výběr toho posledního programu. Když máš všechno, jak jsi chtěl, tak klepneš na [Použít] a počkáš, až se to provede. Tolik k programům.
Z Winů je snazší přechod na KDE, ale je to jen věc vkusu.
Přes "Nastavit váš počítač" > "Sdílení v síti" už najdeš nastavení sdílení disků s Windows. Dobře se bav - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zdraím

Příspěvek od laik »

K tomu druhýmu disku.....mě to mandriva nechtěla brat už při přihlašování ,psalo to ,ještě než vůbec naběhla ,něco v tom smyslu ,že je tam nějakej hardware z kterým se nechce bavit.....nevím přesně moc sem to pak nestudoval a vzdal to.....


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Linux.

Příspěvek od poota »

Vlákno se nám po vyčištění trochu smrsklo, ale bude se to líp číst.
Pokud tu někdo postrádá nějaké příspěvky, najde je v Offtopicárně - poo.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
martinq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1235
Registrován: pon 27 bře 2006 16:33
Bydliště: Prágl
Dal: 31 poděkování
Dostal: 203 poděkování

Re: Linux.

Příspěvek od martinq »

Zkus Ubuntu 9.04 s balíkem na video a audio. Má to ovladače na vše vyrobené do roku 2010, s pamětí RAM vyjde i se 64MB bez grafického prostředí, na xwindows je třeba 256MB, na běžné použití stačí bohatě tak jak je na CD - internet, Kopete (ICQ,mesenger, IRC a další komunikátory krátkých zpráv), Openoffice 2.2, Gimp, email klient ve třech verzích. Při vypnutých efektech xwindows si vystačí i se starými VGA kartami se 4MB paměti. Pokud používáš Skype lez doinstalovat (asi 14MB balíčky přímo pro Ubuntu), na CAD malování je k dispozici VariCAD pro domácí použití po registraci zdarma (asi 80MB balíčky).
Kdybys to nesehnal, tak přivezu i s balíčky na CD nebo flešce.


Vím, že vím vše, aneb meditace o ničem.
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux.

Příspěvek od laik »

Mám v plánu koupit notas tak si tam skusím z tím Ubuntu pohrát, v domácím pc asi musím nechat xp-čka protože žena....... jde třeba o to že filmy a pořady na voyo.cz jsou tak nějak vázaný na soft od win.....
a jelikož nemáme tv, tak kouká občas na některé pořady na netu a ty win mají tu výhodu že pomocí nich spustím vše......


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“