Generátor el. energie pro větrnou elektrárnu (levně)

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Michal Šubert
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: pát 10 srp 2007 21:25
Bydliště: Nové Město na Moravě
Kontaktovat uživatele:

Generátor na větrnou elektrárnu

Příspěvek od Michal Šubert »

Zdravím.Mám takový problém,chci si vyrobit vlastní generátorek na mou maličkou větrnou elektrárničku,ale nevím o nějakých levných a dostupných materiálech na konstrukci toho generátoru.Našel jsem firmu ,kde se dají velmi levně nakoupit neodymové magnety,také si pořídím smaltovaný Cu drát.Mohli byste mi prosím napsat nějaké levné materiály na konstrukci mého generátoru,a o jakém průměru mám použít smaltovaný Cu drát ? Jinak na elektrárnu chci použít tyto magnety: http://www.rootra.com/item.php?zbozi_id ... 2mm-nickel ,byly by na ní podle vás chodné ?Chtěl bych pomaloběžný generátor,aby i při malých otáčkách dodával dostatečný nabíjecí proud pro baterii ,aby můj generátor dával 12 V,a proud 10 A ,mohl by mi prosím někdo napsat kolik by bylo potřeba takových magnetů,na které jsem posílal link,kolik cívek,o kolika závitech by měla být 1 cívka,jaký průměr Cu drátu bych měl použít,a jaká velikost by byla generátorua při kolika otáčkách by tento generátor vyráběl nabíjecí proud pro baterii ? Je lepší použít neodymové magnety,nebo feritové magnety ? Děkuji za odpověď. ;)


JOVA
Zasloužilý člen
Příspěvky: 257
Registrován: úte 21 lis 2006 11:01
Bydliště: Jižní čechy
Dostal: 7 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Generátor?

Příspěvek od JOVA »

Proč radši nezkusíš nejdřív projít trochu fórum než sem vpálíš nový odkaz? Třeba bys našel:
http://www.upramene.cz/forum/viewtopic.php?t=454
http://www.upramene.cz/forum/files/itpmg_130_211.pdf
a další které by ti odpověděli alespoň částečně na tvé otázky a pak se cíleně ptát v těch správných tématech.
Na takovýhle dotaz ti tu asi nikdo neodpoví. Ono dát dohromady tebou požadovaný generátor není nic jednoduchého a bez přesného návodu a patřičného strojního vybavení ho asi nepostavíš. Není to o tom dám tam nějakej magnet namotat pár cívek a bude to fungovat jak z fabriky.
Naposledy upravil(a) JOVA dne úte 26 kvě 2009 9:47, celkem upraveno 1 x.


xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Generátor el. energie pro větrnou elektrárnu (levně)

Příspěvek od xzzzx »

Vše pro ty co mají nápad jak vytvořit generátor na VE.
Naposledy upravil(a) xzzzx dne čtv 11 čer 2009 20:24, celkem upraveno 1 x.


Svět zboř! Já budu stát.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Nechceš pripojit nejaké kriteria? Zatím se dost probralo v sousedních vláknech, už je i problém se v tom orientovat, je to problém struktury fóra. Príspevku je tak moc, a jsou tak ruzné, že zlepšit členení si ani neumím predstavit.


xzzzx
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: stř 14 bře 2007 10:52
Bydliště: Valtice
Dostal: 1 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od xzzzx »

Akord píše:Nechceš pripojit nejaké kriteria? ......
1)Z ohledem na to, že si nikdo nebude dělat VE na činžovním domě, i přesto že pro mě je to nejlepší prostředí na stavbu si myslím, že baráčníci s pozemkem mají velkou výhodu.
2)Je hloupost začít s 10KW VE (je lepší pro okolí když uvidí 10 dvoumetrových vrtulí než jednu 10m)
3)Přál bych všem ať se dopracujeme k VE a říkej me ji třeba "FUNKČNÍ MODEL", který poskytne cca 10% celkové průměrné spotřeby domácnosti.
4)Nebude finančně rujnující pro domácí rozpočet.(myslím že je spoutu materiálu, který se kolem nás válí a je odepsán byť plně funkční.)
5)Jasné informace bez přehnaných vzorců, které je třeba aplikovat až pro doladění VE či generátoru.
6)Citaci "pokud není důležitá" k jednotlivým modelům si nechávejme na drůhý den.(všechno má svůj čas)

PS: Možná se nedopracujeme k VE, ale pokud zvládnu model(viz bod 5)) nad kterým se pozastavý můj syn bude to promě uspokojivější než mít doma na papírě funkční elektrárnu na oněch 10KW
Jednou jako malý kluk jsem si udělal motokáru z pár desek a koleček"FUNKČNÍ MODEL!". Člověk by řekl, že dnes bych měl zvládnout celé auto, ale....
A VOTOM TO JE


Svět zboř! Já budu stát.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Prispeju tímhle, tato téma je pomerne rozsypaná po více vláknech, možná by to chtelo zhrnout. Je to určitá reakce na společnou otázku generátora pro stirling v JiMiho vlákne
http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... &start=480

Link na vetrný alternátor od thecure http://www.windstuffnow.com/main/alt_from_scratch.htm
vypadá jako solidní a funkční konstrukce, nic lepší v amatérské podobe jsem myslím tady nevidel. Upozorním jen na možné zádrhely:

1. Zapojit jen do hvezdy, trojuhelník je riskantní ve ztrátách v dusledku možné nesymetrie provedení co hvezde tolik nevadí. Velikost napetí a proudu se stejne delá drátem a nesouvisí s nutností provedení hvezda nebo trojúhelník.

2. Autor má velmi výhodnou koncepci, ale potíž s výberem materiálu staturu. 2 modely kombinující podobný stator a vzduchové vinutí jsem delal, jsou kdesi i na fóru v hromadném foto. Žádný TIG/CO2 svárecí drát, to by se muselo jít na nízkou frekvenci a hodne malý počet pólu. Stejne to pokazí rídké plnení trafoplechem. Zkoušel jsem navinout podobný stator z pásku, je to ale porádná délka, pokud to nejde nekde ustríhnout ze svitku podélne (jako jsou delané toroidy) pak je to tlusté, težké a je s tím otrava. Autor se myslím nezmiňuje o tlošťce segmentu, mela by být nejméne čtvrtina šírky magnetu.
Tvar cívek a magnetu vypadá v porádku, stejne vinutí je pravý 3fáz. Protože magnet je tlustý asi 12.7mm, tak vhodná tloušťka cívkového segmentu muže být nejvíc asi 6 až 8mm, jinak nevýhodne príliš spadne indukce a tím účinnost. Pokud je axiální vzduchová mezera vetší jak 1mm, pak musí být segment tenčí, než 8mm. Se segmentem 6mm lze použít magnet i 10mm tlustý, celkový výkon o neco menší, účinnost podobná. Stejný výsledek dají 2 magnety o tloušťce 5mm na sobe. Nekteré triodyny meli vevnitr velké kotouče z magnetického pásku šírky asi 10mm podobné eskapásce, navinout toto je prakticky bez starostí. Má o neco menší sycení než trafoplech, ale mohl by stačit, když má magnet šírku asi 25mm. V prípade svitku trafoplechu/dynamoplechu není treba ani nic lepit, stačí pevne navinout a bodnout CO svárečkou, svar po povrchu na zadní strane neškodí. Jiné materiály nedoporučuji, výsledek rapidne zhoršují ztrátama v železe, prípadné to snížení frekvence vyžaduje prizpusobení celé konstrukce. Šírka pásku muže být i víc jak 10mm, ale opakuji, zvetšuje to rozmer a hmotnost.
Plech musí být orientován výlučne ve smeru obvodu, protože se magnetický tok uzavírá stejne. Není možné použít náhražky jako C jádra a podobne. Lze tak nanajvýš prekládat mírne zaoblené I sloupky z EI jader.

3. Je potreba dopredu myslet na skládání - pomocný, nebo zabudovaný závit na postupné priblížení rotoru k statoru, protože hrozí velký a nečekaný tresk s možnými následky odštípnutí patričných částí tela.

Pro príznivce predelávek opakuji odkaz na predelávku 3fázového asynchronu
http://www.neodym.sk/3f.htm

Související vlákna:
http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 49&start=0 (Edit: ... nefunkční odkaz)
http://www.upramene.cz/forum/viewtopic.php?t=587 (Edit: ... nefunkční odkaz)
http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... c&start=15


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Prece jenom mi v predešlém linku nesedí mezera mezi magnety, na sinusový, nebo sinusový s mírnou plošinkou jsou mezery mezi magnety príliš velké a myslím, že tím konstrukce trochu ztrácí. Prikládám svuj obrázek proporcí, vše je v mírce a možno to použít pro libovolný rozmer. Vinutí je koncipováno jako dvoufázové, počet cívek na vinutí není natolik velký (2 fázové pole je už plne točivé na rozdíl od jednofázu). Není však problém ho udelat 3fázove, nezmení se nic, jen počet cívek pri zmenšení tloušťky svazku. Tloušťka magnetu pro jednostranný disk aspoň 10mm, pro disky z obou stran 5mm.

Mám ješte částečne pripravený koncept rovnež účinného alternátoru se železem ve statoru, ale s minimální frekvencí, co umožňuje použití obyčejné mekké oceli ve statoru, pokud s tim budu spokojený, pak to sem hodím. Mohlo by to konstrukci dost zlevnit pri zachování rozumných vlastností, pokud to projde testy.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Akord dne ned 07 pro 2008 18:18, celkem upraveno 1 x.


Jans
Stálý člen
Příspěvky: 64
Registrován: sob 11 říj 2008 21:28

taky přispěju

Příspěvek od Jans »

aspoň na prostudování nebo inspiraci,je to sice angl.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

K predešlým obrázkum:

1. S práškem jsem delal, na predešlých link jsou statory z prášku (SMC) patrné. Účinnost uvádejí objektivne kolem 80 procent (protože prášek má zkrátka takové vlastnosti), je to taky maximum, pres které jsem se nedostal ani já. Nevýhoda - potreba obrovských tlaku, lisy od 300t.

2. Pár pekných obrázku, ale vetšinou oblbovačka, v záveru pak málo výhodný pokus o rozmístení magnetu ve 2 radách, ale za cenu zhoršeného využití magnetu v dusledku rozptylu. Na razení segmentu do ražniči není potreba zvláštní duvtip.

3. Velmi seriozní a poučný dokument, protože se odvážili priznat jak nevalnou účinnost, tak nesinusový a tím nevýhodný prubeh indukovaného napetí. Príčina je pomerne jasná - hlavne príliš velká mezera mezi magnety. Presne o tomto jsem psal dávneji.

4. Zajímavá analýza.

5. Profi konstrukce, s dobrými výsledky, trochu nešikovná mechanická konstrukce, v dusledku logických problému s uchycením statoru. Zajímalo by mne, zda mají vyrešené chlazení statoru v reálu, nebo jen na papíre.

6. Odborné okecávačky, nic moc použitelné.

Vypadá to tak, že až na výjimky se na web dávají vetšinou nepoužitelné, nebo jinak neefektivní veci. Snaha udelat co nejlepší generátor je obvykle motivována cenou, dostupností konstrukce, nebo nedostatečné informovanosti o dosahovaných účinnostech seriozních generátoru s magnety, zajímavostí... . V mém prípade to bylo a je stejne.


thecure

homopolární generátor

Příspěvek od thecure »

kdysi jsem neco zaslechl o ss generátoru s magnety, bez komuátoru.
Figl mel byt snad v tom ze mg pole se neprepolovalo ale jen prerusovalo tak to udajne vyrabelo vpodstate podobnej prubeh jako za usmernovacem
Akorde neslysel si o tom?
Dik TC


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Staré známé veci. Ale jsou dve, nebo až tri. Jedna je unipolární, nebo nekdy nazývaný i homopolární generátor a druhá homopolární alternátor. Klíč rozlišení není ve slovu homopolární, ale ve slove generátor/alternátor, a tak se obe veci navzájem zameňují a pletou. Když je v tomto výrazu použito slovo generátor, pak jde o stroj dávající hladký ss proud, kdežto v prípade slova alternátor jde o st proud. Jde o nedomyšlenou konvenci. Homopolární pouze znamená, že magnetické pole má ve význačném smeru pouze jedinou polaritu, jeho hodnota však muže stát, nebo pulzovat, proto muže stále jít o DC, nebo AC stroj. V stejnosmerném stroji na pulzaci indukce duvod není, proto se nazývá homopolární generátor, kdežto ve strídavém tohoto typu je pulzace nutná, a jedná se o homopolární alternátor. Pokud jde o podobný stroj, ale mení se zároveň i polarita indukce, pak jde o heteropolární alternátor. Slovo unipolární se pak nekdy používá jen pro odlišení DC stroje s konstantní indukcí od homopolárního ne generátoru, co je totéž, ale homopolárního alternátoru. Výsledný prubeh unipolárního, nebo homopolárního generátoru je úplne hladný ss proud.
Takový jeden unipolární, nebo homopolární generátor mám jeden rozdelaný na stole. Obvykle se používá pro bodové svárení, nebo elektrolýzu, protože v principu neumí poskytnout velké napetí i pri pomerne vysokých otáčkách. S proudy však není principiálne potíž. Prakticky však ano, protože konstrukce vyžaduje sberné kontakty, jakoby šlo o trecí generátor. Není proto vhodný jako pomalubežný.
Ten druhý typ homopolární nebo heteropolární alternátor se zase používá jako nízko až vysokofrekvenční stroj napríklad pro napájení indukčních nebo kalících pecí. Historicky ve spojení s pasivními násobiči i jako napáječ dlouhovlnných antén - vysílač. Prubeh je st proud, který má vždy obe polarity proudu, i když magnetická indukce muže mít pouze jednu pulzující.


ojozo
Stálý člen
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 04 kvě 2006 12:25
Bydliště: SR

Re: taky přispěju

Příspěvek od ojozo »

nestiham citat cele toto forum ale tuto konecne chcem aj ja trochu prispiet, lebo sa pracovne pohybujem okolo tejto problematiky
k tomu bodu 5. dalsie vylepsenie je halbachovym usporiadanim magnetov rotora podla tohoto suboru v prilohe.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Halbach je dosť bublina. V autách sa používajú odľahčené motory s feritovými magnetmi, ktoré sa bez problémov dajú považovať za halbach, iba sa okolo toho nerobí rozruch. Halbach čo ušetrí na železe musí nahnať materiálom magnetu, ide skôr o konštrukčné výhody v určitých prípadoch, než elektromagnetické.


thecure

lineární generátory

Příspěvek od thecure »

a co lineární generátory např. pro stirling

http://www.grc.nasa.gov/WWW/TECB/videos ... 1_jeff.gif

Jak je to s jejch účinností?
má cenu se tím v našich podmínkách zajímat?


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: lineární generátory

Příspěvek od Akord »

thecure píše:Jak je to s jejch účinností? má cenu se tím v našich podmínkách zajímat?
Účinnost je vždy výrazne horší, než mají rotační, nemá cenu se tím zabývat i z dalších hledisek. Jedno z nich je, že pracovní zdvih tepelného stroje je pomerne malý, a žádná konstantní rychlost pritom nehrozí. Už toto neuveritelne komplikuje konstrukci. Krom toho dnes se lineárním motorem nazývá kde co, je v tom bordel.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“