Lajos-vyvíječ

Souhrn všeobecných informací nejen pro "Vodíkáře".
Odpovědět
neo
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: stř 21 led 2015 8:45
Dostal: 7 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od neo »

Tak z boomové doby nejsem ale připojím se.
Vyvíješ je pěkná práce. To sis hezky zavrtal :)
Našel jsem nějaké rozdíly mezi tvým vyvíječem a tím co popisoval Mim a co jsem četl na chatu. Prosím, neber to jako kritiku, protože ty určitě máš důvody a proč jsi to udělal trochu jinak.

1/ Nerezové závitovice- Chat [Mim] Všechny sekce jsou spojeny polyamidovými tyčkami, s plastovými matkami na koncích....

2/ [Mim] Síla elektrod je 0,5mm. Tedy těch základních. Hliníková voština je nahrazena 5mm duralem. Perforace je skoro poloviční(k ploše elektrody) a je 5 milimetrovým vrtákem - pokud máš nerez elektrody 150*250mm vysekávané 5/8 tak je v nich přibližně 620 děr ale na fotkách jsem jich v Al napočítal jen 160. Mim ale jinde píše [Mim] franta> Minule jsem to psal a zopakuji to ještě jednou. Svrtávám celou sekci najednou, mezi duralovými elektrodami...Doporučuji dát nahodu a dolů ještě 2mm obyč plech...Pak je to čisté. Svrtám si rohy a střed....pak to spojím pěti šroby a upnu do svěráku... - duralové elektrody mají mít stejný počet děr? Jinde zase Mim píše zvětšit plochu AL- udělat větší díry 6mm nebo 7, nebo použít AL voštinu.

3/Mim má na vývodu BP z elyzéru hadičku s vnějším průměrem 10mm, ale na fotce prvního vyvíječe měl tak 1/2" kolínko, MILAN píše minimálně 10mm. Peter > Na vzduch do vyvíječe ti stačí hadičky z PVC. Dal jsem tam čtyři o průměru 6mm. Na sání do motoru mám gumovou hadici o průměru 12mm.


Zapojení:
1/Toto je podle mne zapojení Peter610 a někde na chatu nad tím kroutili hlavou, asi je to možné, protože Peter610 použil dvě cívky na š120. Cívka bez předřadného odporu je na7V a proud dvou cívek bude někde okolo 5-6A. Zapojení elyzéru, VNcívky a rozdělovače v serii bude pro množství BP asi dobré. Peter610 měl ještě velkou výhodu v tom že měl bezkontaktní zapalování pro motor se stálou jiskrou, vyměnil rozdělovač bez kontaktu za rozdělovač s kontakty a ty použil pouze pro VN cívky elyzéru. VN jiskřiště ze svíčky a permanentním magnetem usměrňovat, nebo Schottkyho diodou- to myslí psal někde Gewo. DD měl taky v Toyotě 6 svíček - 4 v motoru a dvě pro dvě VNcívky.

2/Zapojení elyzéru přes rozdělovač (někde je plánek ve vlákně Mimova replika)a k tomu ještě dvě VNcívky -to nepůjde, proudově to kontakty neutáhnou- bude hořet oblouk a nikdy nezhasne. Peter s tím měl problém, někde je to na Chatu.
Kontakty na rozdělovači jsou stavěný na 3,5A možná 5A snesou. Jena VN cívka má odběr asi 2-3A a elyzér 6-8A Chat peter610> Do 6A a Chat Mim-Pohybuji se od 3,5 A do 6 A na 4 sekce Peter610 někde psal že za jizdy až 9A. Což by proudově odpovídalo, protože Peter610 měl 6sekcí- myslím, možná se pletu.

3/Jediné zapojení je elyzér na 12V trvale a dvě VN cívky přez rozdělovač. Tuto moji doměnku mohu doložit pouze tímto:
Někdo na Chatu píše i Mimův vyvíječ je spínán přeš přerušovač-mechanický kontakt.
Peter:
Víš to určitě? :)

jeff Peter> to je zase ono, Mim píše, že bipolární sekce mají být trvale připojeny,
Ještě jsem našel toto: Mim píše "Každý motor je jiný...o tom jsem po nekonečné sérii přesvědčen....Nikdy to nebeží tak, že použiješ stejný převod pro přídavný přerušovač a je to...." Znamená to tedy ještě jeden rozdělovač s převodem?

Opravdu to není kritika na tebe. Napsal jsem jak to vidím já.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od lajos »

neo-neomlouvej se pořád, není proč
1.polyamid je pro konstrukční stažení, propojit elektrody v sekcích musíš stejně-mně to takhle přišlo příhodné jednoduché-prostě takhle to vyšlo
2.elktrody 0,5mm by byli asi nejlepší ale do 1mm by mělo fungovat, Al na startovací vsázku je min. tloušťka 5mm cokoliv navíc je rezerva životnosti.
Zapojení
1.-2.primár VN cívek mívá 1,8-2,2 ohmy tak že teoreticky tam teče kolem 8A ale pokud je spínaný s nějakou frekvencí (což je dobré zajistit) tak ten proud tam teče při náběhu kolem 10mS a při vybíjení asi 2mS a ještě když je v sérii vyvíječ tak na cívku toho moc nezbyde, joo kdyby byly civky a vyvíječ paralelně tak by se přerušovač posral ale sérii by to mělo jít, ten oblouk by mělo jít ukočírovat s hodnotou paralelního kondenzátor, pozdějí až s tí si budem hrát.
3.jak zapojit sekce a VN to se může řešit při zkouškách
Je dobře že sis vytáhl svůj přehled posbíraných možností-díky


Uživatelský avatar
wolf234
Starší člen
Příspěvky: 158
Registrován: sob 18 říj 2008 12:47
Bydliště: u pajkovačky
Dostal: 9 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od wolf234 »

dík lajoš v tom čase to bola bomba hlavne mim a petr 610 - dobra vec bola to odtrhove ramienko na indučku to ušetrilo odpalene mosfety -tiež dobre bolo napučiť tie dosky do maleho objemu. skušal som to vn v tej dobe v mojom elektrolyzeri nejak mi to nešlo jazdim na ufko aj trko mam na elektrolyzer som nič neskušal . ivanovo posledne schema mi islo dobre ale musel som použiť 3 baterky v serii to je 36 voltov. tiež a ešte lepšie mi išiel vyvyjač na alternator kde som dal na rotor miesto cievky 5 prstencovích magnetov - nič sa pritom neodpali vívin hho velmi dobry a stačí na pohon aj mala vrtačka


minsc
Starší člen
Příspěvky: 175
Registrován: stř 14 zář 2011 18:29
Bydliště: Absurdistán
Dal: 11 poděkování
Dostal: 55 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od minsc »

Já teda nevím jak dobrý ten vyvíječ byl, ale z principu by mělo být vždy ekonomičtější na vývin vodíku použít buď chemii, nebo teplo z výfuku (nebo obojí). Ještě z principu by mohlo zajímavě fungovat předehřev paliva + současně vstřikování vody. Tepla z výfuku využívá třeba "HCS" : http://www.fuel-saver.org/Thread-Hydroc ... ing-System
Jen to má přes dvě sta stránek, takže nevím jestli se dostali k tomu, z čeho je vlatně ten katalyzátor, kde se rozkládá benzín na vodík, při zahřátém motoru. Celé jsem to zatím nepřečet.


Jsem hrozně chudej, a tak hraju automaty abych měl hodně peněz.
neo
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: stř 21 led 2015 8:45
Dostal: 7 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od neo »

Marteen píše:: Zabudni na to ! Údajne úspešný bol len Mim a Peter610 ale nikto nikdy to nevidel funkčné, pravda okrem Mima a Petra610.
Strata času čítať toto vlakno a vyhodené peniaze kupovať čokoľvek na túto nefunkčnú repliku.
Mim a Peter610 jsou jediní, kteří zde na fóru přiznali úspěšnost. A co Digy, Novák, Karel m, Peter, Iv? možná i další.
:) Třeba jsem úplně vedle a jen si něco namlouvám . :)

Jestli je to ztráta času a vyhozené peníze mě je celkem jedno, no i když ne úplně. Není to tak velká cifra, abych v případě neúspěchu musel jít spát pod most.
Začni u sebe, máš nějakého koníčka, lyžuječ, surfuješ na prkně, jezdíš na kole, chodíš do hospody? Kolik tě to stálo času a peněz, proč to děláš?…… pro zábavu, chceš, baví tě to.
Uvědom si, jak dlouho jsou lidé na této planetě a jak dlouho trvá tvůj život. Vždyť tu jsme jenom na návštěvě. Tak dělejme co nás baví.....
Když musíme, tak to nebaví, nechce se, nejde to, hledáme důvody proč to nejde.
Když musíme,tak je to práce, škaredá, ošklivá, hnusná, zasra.. práce.
Vždyť chlapi si jen hrajou, a čím jsou starší, tak jsou i hračky dražší.......Tak si pojďme hrát...starý jsme dost. :)

Nevím jestli se pustím do stavby elýzeru, láká mě to,…. to musím přiznat. Pokud ale budu stavět elyzér, tak pro zábavu, určitě ne se záměrem že mě to ušetří peníze, nebo že mě to bude vydělávat peníze. Jestli budu úspěšný?... nevím, možná,…..možná rozšířím zdejší řady neúspěšných.
J.


ufon
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: ned 29 kvě 2011 10:52
Bydliště: Planéta X
Dal: 12 poděkování
Dostal: 2 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od ufon »

Ahoj pokial viem uspešný boli týto Mim, DIGI, Peter610, MILAN oni to verejne priznali na chete.

Otázka na Lajoša ked si s tym Mim vyvijačom jazdil mal si pripojene prebublavanie vzduchu? a aku si mal spotrebu vody cca na 100km ?

Ďalej chcem povedať to Mim pise že v jeho vyvijači teplota vody je okolo 40 stupňov, Peter610 vravi že ma teplotu 45 stupňov, vo vyvijači je 3.1 -3.2 L vody ako sa ta voda može ohriať na 45 stupňov pri prúde 3.5 – 6A , ktoré tvrdi Mim. Ak sa vyvijač ešte prebubláva vzduchom, ktorý sa preťahuje podtlakom tak sa voda ešte chladi.
Ako je možne že tam je taka teplota ? :idea:


neo
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: stř 21 led 2015 8:45
Dostal: 7 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od neo »

lajos píše:neo-neomlouvej se pořád, není proč
1.polyamid je pro konstrukční stažení, propojit elektrody v sekcích musíš stejně-mně to takhle přišlo příhodné jednoduché-prostě takhle to vyšlo
2.elktrody 0,5mm by byli asi nejlepší ale do 1mm by mělo fungovat, Al na startovací vsázku je min. tloušťka 5mm cokoliv navíc je rezerva životnosti.
Zapojení
1.-2.primár VN cívek mívá 1,8-2,2 ohmy tak že teoreticky tam teče kolem 8A ale pokud je spínaný s nějakou frekvencí (což je dobré zajistit) tak ten proud tam teče při náběhu kolem 10mS a při vybíjení asi 2mS a ještě když je v sérii vyvíječ tak na cívku toho moc nezbyde, joo kdyby byly civky a vyvíječ paralelně tak by se přerušovač posral ale sérii by to mělo jít, ten oblouk by mělo jít ukočírovat s hodnotou paralelního kondenzátor, pozdějí až s tí si budem hrát.
3.jak zapojit sekce a VN to se může řešit při zkouškách
Je dobře že sis vytáhl svůj přehled posbíraných možností-díky
sestavení:
1/ Tvoje řešení je jednoduché a účelové, ale asi bych se držel plastových tyček na stažení. Zatím netuším jak celý elyzér funguje a co se uvnitř děje. Byl bych opatrný i s drobnýma změnama, protože všechno může souviset se vším.

2/ Nemyslel jsem tloušťku základních (nerezových) elektrod, ale že máš malý počet děr- malou plochu Al. Že jste dávali 10mm dural z důvodu větší životnosti a větší plochy jsem pochpopil. Blbě jsem to napsal.
Mim plochu Al dost často zdůrazňuje.
Mim 13.1.2007 cituji „Hliníková voština je nahrazena 5mm duralem. Perforace je skoro poloviční(k ploše elektrody)“. Perforace (plocha průměru díry? ) Al je skoro poloviční k ploše elektrody. (k čelní ploše Al elektrody? )
Ale na druhou stranu píše 24.2.2007 že Al i nerez svrtává najednou. Z tohoto bych ale pochopil, že perforace Al je stejná s perforací nerezu.
Trochu tomu nerozumím, možná jde o dva rozdílné vyvíječe.

Zapojení:
1-2/někde jsem četl že VNcívka u š120 má mít odběr okolo 3A, měřeno asi za chodu motoru na volnoběh. Čím to bylo měřeno nevím. Mě u š100 ukazoval ampérmetr (asimetr) 8-10A při stojícím motoru, za chodu nevím, to už ukazoval dobíjení aku.
S paralelním kondenzátorem bych zatím nic nedělal, Mim někde píše že se má ponechat.
Gewo:" VN cívka u auta, tak jak je zapojená, jako na potvoru produkuje negativní pulsy.. Bez kondu jsou to jen ostré krátké špičky, s kondem se výboj prodlouží a je díky proudu teplejší. Proto motor špatně běží při odpojeném kondnzátoru. Nezapomeň, že bojuješ s napětím, ne s proudem. Pár megaohmů mezi vůbec neškodí..."
Motor potřebuje dlouhou teplou jiskru aby byl schopen dobře zapálit směs- proto paralelní kondík ke kontaktům. Kdežto VN pulzy pro Elyzér potřebujeme špičaté (velké VN)ale asi nevadí že časově krátké, Pokud jsem to pochopil správně, tak aby nehořel oblouk mezi kontakty rozdělovače při větším proudovém zatížení, je vhodné přidat paralelně odpor ke kontaktům, který omezí max. napětí zpětně indukované z primáru VN cívky. Naladit VN pulz dostatečně teplý a dlouhý pro svíčku motoru a ještě dostateně špičatý pro elyzér bude umění. Snad právě proto se Mim vydal cestou (možná) dvou rozdělovačů, jeden s kondíkem pro motor a druhý s odporem (asi) pro elyzér s možností převodu. Peter610 měl bezkontaktní zapalování a rozdělovač jen pro VN elyzéru.
Tvůj nápad s motorkem ze stěračů je dobrý…. Mě se líbí. Nebude snadné ho sesynchronizovat s otáčkami motoru.
Gewo měl stejně dobré příspěvky, pořádně nakopnul a donutil provětrat mozkové závity

Poznámek mám 50A4, stejně mě chybí hodně kousků do celé skládanky, Myslím že tu bylo vše…. Bohužel už není.
Možná nastal čas namočit první dva plechy do vody. :)
J


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od poota »

neo píše:Poznámek mám 50A4, ...
Mrkni se do nich co je tam kde za zmínky o uhlíku - jednu Mimovu poznámku si pamatuji docela zřetelně: "Bez uhlíku je to o ničem". Předpokládám, že by tam toho mělo být ještě víc.
Osobně považuji vodík nikoli z palivo, ale za transportní pás, který přenáší to, co je skutečným palivem - v tom se shoduji i s Viktorem Schaubergerem - jak vidno, bláznů je vždycky víc než jeden ;)

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
neo
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: stř 21 led 2015 8:45
Dostal: 7 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od neo »

poota píše:... "Bez uhlíku je to o ničem". ......
Od Mima bohužel nic :( , ani nic podobného. U Gewa jsem našel "Bez uhlíku to nejde" ale v souvislosti s plasmou.
J


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od lajos »

ufon píše:
Otázka na Lajoša ked si s tym Mim vyvijačom jazdil mal si pripojene prebublavanie vzduchu? a aku si mal spotrebu vody cca na 100km ?

Ďalej chcem povedať to Mim pise že v jeho vyvijači teplota vody je okolo 40 stupňov, Peter610 vravi že ma teplotu 45 stupňov, vo vyvijači je 3.1 -3.2 L vody ako sa ta voda može ohriať na 45 stupňov pri prúde 3.5 – 6A , ktoré tvrdi Mim. Ak sa vyvijač ešte prebubláva vzduchom, ktorý sa preťahuje podtlakom tak sa voda ešte chladi.
Ako je možne že tam je taka teplota ? :idea:
Ano nasávání vzduchu do vyvíječe bylo funkční, poněvadž vyvíječ neměl zvláštní vlyv ani na spotřebu tak jsem spotřebu vody moc neřešil a byla minimální.
No s tou teplotou vody je všelijaké, po nějaké době jízdy se určitě zvýší teplota od protékajícího proudu ale hlavně vyvíječ býval v prostoru motoru a i těsně vedle něho a ještě spíš v létě než zimě-zkus to domyslet. Teplotu 40-45 stupňů bych vůůbec neřešil.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od lajos »

neo
sestavení
1. tvé opatrnosti se meze nekladou, pokud vím třeba peter610 se s tím nesral, příjde mi důležitější materiál rozměry, distance, jistí to výsledek v uvedené excelové tabulce
2. svrtat vše najednou je realitě dost vzdálené, vrtal jsem 6kusů 10mm hliníků najednou celou sobotu na profi stojanovce a je to věc kvality vrtáků, hlídat ostří řezné hrany-jakmile je trochu tupější vrták už nevrtáš svisle ale vrták ve spodní části vrtu ujíždý do strany. Do vrtání nerezu bych se nepustil i kdyby mi za to platili-zkus to, uvidíš.

zapojení
opět tvé postřehy posbýrané z průběhu časů jsou určitě užitečné-moc toho nemám co dodat, každý si to může probrat sám.
Co se týče synchronizace otáček mého stěračového bazdmegu bych vůbec nehrotil tam nejde o přesný souběh ale o princip a nějaký posun mezi otáčkama bude jedno-můj názor.

No nejhorší se mi zdá u repliky mim vyvíječe je že namočit dva plechy bude pro kočku, asis to myslel obrazně?

poota
abych se ti přiznal o uhlíku taky nejsem ničeho vědom ve spojitosti s mimem


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od poota »

lajos píše:poota
abych se ti přiznal o uhlíku taky nejsem ničeho vědom ve spojitosti s mimem
Tuším, že to bylo ve spojitosti s přidáváním potaše do vody, ale asi to bude mezi tím smazaným a byla to jenom taková letmá zmínka - mám ve zvyku se právě na takové zaměřovat.
Nic se neděje, pokračujte vesele dál.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od lajos »

Potaš je KOH? myslím, nebo nějaká jeho přírodní forma?


neo
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: stř 21 led 2015 8:45
Dostal: 7 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od neo »

lajos píše:Potaš je KOH? myslím, nebo nějaká jeho přírodní forma?
Uhličitan draselný K2CO3, přírodní formu neznám, nevím jestli existuje. Potaš najdeš ve Wikipedii.
J.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Mimův vyvíječ vodíku - pokus o repliku

Příspěvek od poota »

Tetička Wiki popisuje i původní způsob získávání potaše loužením popela tvrdých dřev - jestli to lze považovat za dostatečně přírodní formu.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Rozklad vody a vodík - všeobecně“