stavba akumulačních kamen

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
Odpovědět
natalka25
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: úte 15 úno 2011 10:46

stavba akumulačních kamen

Příspěvek od natalka25 »

Dobrý den, prosím o radu, jsem tu nový tak mi prosím omluvte různé chyby atd. S tavím v dílně akumulační kamna na principu rocket stove mass heaters-raketová kamna, s převodem sálavého tepla do teplovodního výměníku, budou celé zaizolované a místo sudu šamot a izolace. A ted mám dilema, jestli použít směr spalinových cest originálu dolu a pak postupně stoupat do několika poschodí a pryč do komína, nebo od vrchu dolu a spodem pryč do komína. V nejvyšší patro bude zasypáno vrstvou písku ve kterém budou hliníkové trubky s vodou. Když budou horké spaliny stoupat v vzhůru postupně prohřejí celí sloupec materiálu až k trubkám s vodou ale pak budou podle mě mít dost velkou teplotu odcházející spaliny, nebo opačně o vrchu dolu. V každém případě se bude muset hlídat teplota v písku a včas přestat topit a do dalšího zátopu využívat naakumulované teplo. Děkuji o radu,popř.názor


sao
Zasloužilý člen
Příspěvky: 393
Registrován: sob 03 bře 2007 13:40
Bydliště: MORAVA
Dostal: 7 poděkování

Re: stavba akumulačních kamen

Příspěvek od sao »

Nedělá si tady někdo z nás srandu ??


Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Re: stavba akumulačních kamen

Příspěvek od Peter11 »

Dělal jsem kamna ze staré nádrže na plyn. Spaliny které jdou z kamen jsou dost studené, takže vzniká kondenzát . Je potřeba nádobka s odkalovacím ventilem (T kus jako u kamen na peletky).. Pro jistotu aby to nechytlo zpětný tah, je vhodné vyrobit na výstup odsávací ventilátor, stačí docela slabý. Zítra můžu přiložit nějakou fotku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


natalka25
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: úte 15 úno 2011 10:46

Re: stavba akumulačních kamen

Příspěvek od natalka25 »

srandu si nedělám, proč myslíte?


natalka25
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: úte 15 úno 2011 10:46

Re: stavba akumulačních kamen

Příspěvek od natalka25 »

Takhle to bude jako na vašem obrázku, ale místo toho výměníku s vodou tam bude šamotová deska a tam kde mate vývod spalin to bude pokračovat jako u kachlových kamen, spalinové cesty několik metru. A úplně na vrcholu se teprve bude akumulovat teplo do písku a převádět teplo do trubkového výměníku. Akorád nevím jestli takhle, jako na obrázku,nebo výstup spalin nahoře co máte kreslený výměník a pokračovat s spalinovýma cestama dolu. S dovolením použiju vaše foto.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


natalka25
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: úte 15 úno 2011 10:46

Re: stavba akumulačních kamen

Příspěvek od natalka25 »

Ještě druhé foto
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


natalka25
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: úte 15 úno 2011 10:46

Re: stavba akumulačních kamen

Příspěvek od natalka25 »

tak to pro jistotu udělám s obou my výstupy s přepínací klapkou, protože mě v tom stejně nikdo neporadí, dokud to nevyzkouším který výstup bude lepší co se tyče přenosu teploty. a ten písek tam je protože nevím jaké teploty tam budou, takže budu moct kdykoli posunout topného hada výš či níž. a celé to vymýšlím proto že mě nebaví pořád lítat ke kotli,dusit to,zasí...at a podpalovat komín navíc s velkou spotřebou.


Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Re: stavba akumulačních kamen

Příspěvek od Peter11 »

Odvod spalin vždy spodem. Pokud bude delší cesta spalin tak musí být odsávací ventilátor, nejlépe s ovládáním otáček. Nejteplejší část "kotle" je v horní čtvrtině. Dole to už skoro nehřeje. Samozřejmě záleží na míře ochlazování povrchu.


Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Re: stavba akumulačních kamen

Příspěvek od Peter11 »

natalka25 píše:.............. a celé to vymýšlím proto že mě nebaví pořád lítat ke kotli,dusit to,zasí...at a podpalovat komín navíc s velkou spotřebou.
Lepším řešením je použití akumulační nádrže na vodu a z ní pak regulovat teplotu vody pomoci trojcestného ventilu. Já mám nádrže na 3000 litrů a používám automatickou regulaci dle venkovní teploty.
Kotel může pracovat vždy na plný výkon než se dobije akumulační nádrž.


Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“