Topení dřevem

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
Odpovědět
sgt. belek
Stálý člen
Příspěvky: 39
Registrován: pát 29 bře 2013 11:09
Dal: 3 poděkování
Dostal: 13 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od sgt. belek »

Zvětšit plochu střední části - rozsirenim, by mohlo zvýšit účinnost. Je v plánu zkouška? Chystám na jaro pro predpestovani ohřev, ale uvazuju o ohřevu půdy. Tam by plocha přišla vhod. Nebude potřeba další medium.


.
Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Varování

Příspěvek od Peter11 »

Tak se mi poved pěkný kousek. Nasadil jsem nedodělanou věc do provozu a nadělal hromadu škody. Nad ránem, něco po páté hodině jsem hasil požár v skleníku. Peletky zůstaly viset, chytlo to zpětný tah a v neutěsněné násypce začalo hořet. Teplota vyšplhala nad 60°C a všechny papriky se "upekly".


felda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 22 čer 2006 21:04
Bydliště: Všenory
Dal: 94 poděkování
Dostal: 175 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od felda »

Ahoj, já jsem kdysi řešil něco podobného, když jsem oživoval historický šrotovník. Pořád tam ta zrníčka ,ač to vypadalo nemožně našla nějakou konstelaci vůči sobě ,že se zastavila. Nepomohlo nic, musel jsem tam dodělat třasák. ten to v pravidelných intervalech rozrušil a zrníčka se sypala.
Ten zpětný tah -jednoduše víkem,jen přes těsnění a neprohoří.


felda
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od martin11 »

podobný problém jsme kdysi řešili...a to takto....do násypky vedla trubka, která měla zátku z vosku...kdyby teplota v násypce ...někde v hrdle..stoupla nad 70-90°C tak se zátka roztavila a system se zalil vodou z nějaké nádoby...my tenkráte 5l kanystr...jednoduché a účinné....myslím, že takto jsou zajištěny i peletkové kotle někde v oblasti šneku...kdyby to chtělo prohořet tím šnekem....zdraví :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Milan600
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: úte 01 led 2008 12:55
Bydliště: stř.čechy

Re: Topení dřevem

Příspěvek od Milan600 »

Zkoušel někdo?


Hanys55
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 06 srp 2015 8:08

Re: Topení dřevem

Příspěvek od Hanys55 »

Zdravím
tak jsem to tu dva dny pročítal a něco se i dozvěděl, avšak bych se zeptal zda by šlo u mne nějak zlepšit spalování v kotli.

Kotel je dle mého názoru dělaný
troje dvířka, horní na čištění odvodu spalin, prostření přikládací a ve spodních je popelník.
Regulace se provádí pouze spodníma dvířkama, žádné klapky atd...
Napadlo mne že bych na rošt "postavil" trubku abych dostal vzduch i nad oheň. Popřípadě mně napadlo i něco pro dvoustupňové spalování...
Jde mi hlavně prodloužení hoření náplně, v současném stavu se kotel na noc naloží a zavře, což má za následek že to přes noc trochu topí ale dosti zanáší celý kotel s komínem...
Doufám že popis je srozumitelný....
A samozřejmě spaluji dřevo...


Vaseck
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: pát 05 úno 2016 15:09

Re: Topení dřevem

Příspěvek od Vaseck »

Je to stejně debilní, jako energetické štítky domů. Trafika pro kámoše těch, které jistě nikdo nevolil!

Tím se ale topení dřevem neřeší. Asi bude nejlepší si koupit" Jotul "krbová kamna a platit cizincům, když tu český výrobce nic lepšího nenabízí.[/quote]

A co místo dřeva mít krbová kamna na jiné tuhá paliva? Nějaký pelety, uhlí? Jak dřevo?


sgt. belek
Stálý člen
Příspěvky: 39
Registrován: pát 29 bře 2013 11:09
Dal: 3 poděkování
Dostal: 13 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od sgt. belek »




Video od 14minuty


.
Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Stojan na pilu

Příspěvek od Peter11 »

Nechal jsem se inspirovat jedním obrázkem z internetu. Získal jsem nefunkční elektrickou řetězovou pilu, kterou se mi povedlo částečně zprovoznit. Se stojanem je řezání velmi pohodlné.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Míca
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: úte 15 lis 2016 12:28
Dostal: 1 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od Míca »

Koupě krbových kamen byla ta nejlepší investice, co jsme mohli udělat. Boží!


kutilstvihrachovec
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 24 lis 2016 11:23

Re: Topení dřevem

Příspěvek od kutilstvihrachovec »

Zdravím, chystám se pořídit kamna na topení, do Jotulu se mi moc nechce právě kvůli ceně, tak jsem si vybral Termoisottu, ale nejsem si jist, nakolik je spolehlivý a snadno udržovatelný ten vodní výměník.
Má s ním někdo prosím nějakou zkušenost?
Díky


Uživatelský avatar
abul
Zasloužilý člen
Příspěvky: 207
Registrován: pát 16 dub 2010 6:34
Dal: 106 poděkování
Dostal: 197 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od abul »

kutilstvihrachovec píše:Zdravím, chystám se pořídit kamna na topení, do Jotulu se mi moc nechce právě kvůli ceně, tak jsem si vybral Termoisottu, ale nejsem si jist, nakolik je spolehlivý a snadno udržovatelný ten vodní výměník.
Má s ním někdo prosím nějakou zkušenost?
Díky
Neporadím Ti sice přesně s tímto typem, zatím mám kamna LaNordia bez výměníku, ale pokud jde o celkovou úroveň téhle značky jsou na tom velice dobře. Klíčové jsou ale dvě věci:
  • dobře spočítaný potřebný výkon
  • kvalitní, resp. dostatečně suché dřevo
Při naddimenzovaném výkonu budeš muset kamna škrtit a budou Ti dehtovat. U mně to bylo do komína, u kamen s výměníkem bych se obával dehtu už na něm, je tam pro to vhodná teplota.
To samé platí i při spalování vlhkého nebo jen částečně proschlého dřeva. Nejlépe je mít zásobu na dva roky dopředu a po sezóně ji doplňovat a vzimě zase topit dva roky proschlým dřevem.
Platí zásada, že je výhodnější kamna naplnit poleny a postupně spalovat, nežli přikládat polínko po polínku.
Topím už desátou či jdenáctou sezónu v La Nordica Dorella a jediné úpravy, které jsem na kamnech dělal byla výměna plechového tepelného štítu v horní části za šamot a vytvoření trysek terciálního vzduch, který přichází ze zadní strany nahoře, před výstupem do komína. Vzduch se nasává předehřátý z mezery mezi litinovým a keramickým pláštěm. Kamna mají v základu jen dvojí spalování, takhle je možné po rozpálení úplně zavřít přední přívody vzduchu a ony pomalu a snad i účinně spalují.


Když mluvíš, tvá slova by měla být lepší než ticho.
Uživatelský avatar
wolf234
Starší člen
Příspěvky: 158
Registrován: sob 18 říj 2008 12:47
Bydliště: u pajkovačky
Dostal: 9 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od wolf234 »

Po 13 rokoch kurenia zo spodu vo viadruse 22 som našiel nejake polske videa kde to robili presne naopak zapalovali zhora. Z komína mi šiel vždy dym jak z lokomotivy a teraz nič nevidno .https://urobsisam.zoznam.sk/dom/vykurov ... spalovania czysteogrzewanie.pl


Zacheres
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: ned 01 črc 2018 3:40

Re: Topení dřevem

Příspěvek od Zacheres »

Proč se u principu raketových kamen nepoužívá ještě dodatečné přisávání vzduchu někam do zadního prostoru spalovací komory, ještě než to vlítne do toho vnitřního komínu, aby to napomohlo lepšímu spalování plynů? nebo je to zbytečné z duvodu toho, že hořící oheň strhává při té rychlosti odcházených spalin dostatečné množství přisávaného vzduchu z prostoru násypky?
Podle mě by se tam trochu toho čerstvého předehřátého vzduchu hodilo?


Marekdob77
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: pát 07 zář 2018 8:43

Re: Topení dřevem

Příspěvek od Marekdob77 »

Ahoj chtěl bych se zeptat. Mám v plánu si pořídit krb a chtěl bych v něm topit briketama.
Něco co jsem hledal jsem našel tu https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/ja ... za-topeni/
Ale potreboval bych vic poradit.
Kdyz chci topit briketama..potrebuju na to nejaky prizpusobeny krb?
Nebo jde do vsech?
Děkuji


Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“