Topení dřevem

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
Odpovědět
marek6
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 17 kvě 2012 21:36

Re: Topení dřevem

Příspěvek od marek6 »

Čtu tady ty rúzné příspěvky kolem topení dřevem.Možná jste už někdy slyšeli o českém kotli Klemza.
Tento kotel jsem sháněl rok až jsem ho někde nakonec koupil starý na inzerát..Dneska se nevyrábí.Jde o kotel kde se spalují vlhké piliny a štěpky.Piliny nejsou.Štěpky je možné koupit kdekoliv nebo si je udělat.Kotel spaluje vlhké štěpky tak ,že z komínu nejde žádný dým.
Ze čtyř kubíků drobných štěpek z tvrdého dřeva mi zbyly dva popelníky popela.Nevím jaká je účinnost kotle ,nejsou žádné dokumenty ,ale kdo by chtěl topit štěpkama ,tak tento kotel doporučuju. .A to mám doma Viadruse 10 čl.,automat na uhlí Varimatik ,a kotel na vyjetý olej Edisgas.
Jen pro představu -kotel je válcového tvaru a shora se plní sypkým palivem.Dole je kulatý rošt a nad ním trubka ,která šikmo nahoru směřuje do vnitřního spalovacího prostoru mezi dvěma válcovými Plášti ve které je otopná voda.
Na spodním roštu štěpky hoří a plamen přechází přes trubku do té další komory a do komína ven.Když se v kotli zatopí ,trubka se rozežhaví do oranžova a vysušuje štěpky,které jsou shora nasypané.Protože shora nejde žádný vzduch kde je poklop ,tak stykem dřeva z rozžhaveným povrchem trubky a bez přístupu vzduchu vzníká dřevěné uhlí ,které pak padá dolů a vyhořívá.Plyny které vznikají při pyrolýze nad tryskou vyhořívají v komoře za trubkou .Asi tak to funguje.Pokud do roztopeného kotle nasypete kousky gumy ,nebo plastů ,všechno shoří bez dýmu.Jen je potřeba pořádný komín. Já mám Schiedel 20 cm,8 metrů vysoký.Tak kdo řeší spalování štěpek a sežene ještě někde tento kotel ,tak zjistí ,že nic lepšího není.Žádné duomixy ,lambda sondy ,ventilátory,šneky nebo jiné věci.Pokazit se dá jedinně to ,že když v kotli nic není,nehoří....blbé že ?


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Kotel Klemza

Příspěvek od poota »

Na spalování čerstvého a nebo vlhkého dříví toho moc není, takže to určitě stojí za pozornost. Pro představu jak to vypadá:

http://forum.tzb-info.cz/t.py?t=34&i=10 ... 4&poradi=1
http://forum.tzb-info.cz/t.py?t=34&i=10 ... 4&poradi=2
http://forum.tzb-info.cz/t.py?t=34&i=106147&idtext=65

případně diskuze:
http://forum.tzb-info.cz/106147-kotel-k ... -prispevky

nebo:
http://www.nasetraktory.eu/forum/viewto ... 6&start=60

Moc o tom nevím, ale vypadá to na modifikovaný systém pyrolytického spalování, u kterého je nejdůležitější a taky nejkritičtější částí pyrolytická tryska - problémy s jejím tepelným namáháním se řeší v posledním odkazu.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Topení dřevem

Příspěvek od huhu »

Náhodou jsem našel k tématu další konstrukční řešení :

www.maclab.sk/clanky/varic-na-splynovanie.php


Někteří lidé mají pocit, že vědí lépe než já co a kam jsem chtěl napsat. Budiž blahoslaveni.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od poota »

Pěkný odkaz.

Jenom mě tam zarazilo to přikládací okénko v pletivu. Ve zplynovacím režimu odhořívá zásoba paliva shora a vzniklý dřevoplyn stoupá nahoru přes žhavou vrstvu, nad kterou se mu dodává dostatek kyslíku k vlastnímu hoření. Podle mých zkušeností přiložení nového paliva shora na žhavou vrstvu plamen jenom uhasí a změní vařič ve vyvíječ kouře.
Další věc, která se mi nepozdává, je umístění nasávacích otvorů ve vnějším plášti, které se mi zdají být příliš nízko a v kombinaci s otvory ve dně zplynovací komory budou přivádět příliš velké množství vzduchu pod palivo. Tím bude zřejmě palivo spíš rovnou spalováno, než aby došlo k jeho zplynování.
Pro zplynování je lepší, když se pod palivo nepřivádí žádný vzduch a nebo jenom minimum. Toho se běžně dociluje tím, že se ve zplynovací komoře dělají otvory se stran nade dnem a otvory ve vnějším plášti se přesunují výš nad ně.
Při přímém spalování dřeva (hobo stoves) je plamen delší, svítivý a žlutooranžový, při spalování dřevoplynu je kratší, spíš průhledný do modra a hoří až nad bočními otvory přívodu vzduchu.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od poota »

Lihové a alkoholové vařiče jsou lehoučké a jednoduché. Jejich nevýhodou je jenom palivo, které se musí nosit sebou. Na delší dobu je ho potřeba větší množství a problém s ním je i při přepravě aeroplánem.
Toto vlákno je určené k diskuzi o spalování dřeva, případně topení dřívím, a to pokud možno co nejekonomičtějším.
Se zcela zvláštní potěchou pak sleduji jakákoli řešení vařičů či sporáků vhodných pro dlouhodobý pobyt mimo civilizaci, tedy pokud spalují nějakou formu dříví nebo zplynovatelného biologického odpadu.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Raketový vařič

Příspěvek od poota »

Jeho prototyp jsem předváděl na jarním srazu a někde se tu vyskytla i fotka.
Základem je spalovací komora, která je z mastku, protože mastek je nerost se zřejmě nepřekonatelnými termoakumulačními vlastnostmi. Jeho cena je zárukou, že se masově nerozšíří a šlo spíš o ověření jeho použití. Komora zároveň řeší spodní utěsnění mezery, která je mezi vnějším pláštěm a dohořívací komorou. Ta je řešená jako nahoru se rozšiřující kónus se třemi spirálovitými žebry pro rozrotování plamene, do kterého je přidáván ohřátý terciální vzduch.
S prvním provedením jsem zcela spokojen nebyl - polotovar na komoru jsem dostal s o centimetr menším průměrem, takže některé věci jsem musel řešit jinak, než jsem měl původně v úmyslu. Takže prototyp prošel úpravami.
Otvor do spalovací komory jsem zvětšil a vytvořil ještě další stejný otvor proti němu, oba otvory mají šikmou horní hranu pro lepší "nabírání" sekundárního vzduchu. Touto úpravou se prodloužila komora a zvýšilo množství dřeva, které může momentálně hořet, takže je k dispozici větší rozpětí výkonu. Zároveň bylo možné proti přikládacímu otvoru přidat ve vnějším plášti další otvory pro nasávání dalšího sekundárního vzduchu nad hořící dříví. Přikládací žlábek je nyní vodorovně a primární vzduch je nasáván do komory pod jeho spodním okrajem. Dále byly zvětšen počet a průměry otvorů terciálního vzduchu a použity silnější spodní držáky nohou s mírnou změnou jejich tvaru.
Zatím přidám fotku samostatné komory po úpravě, další fotky a informace až po vyzkoušení, které prověří, zda bylo dosaženo kýženého.
Zatím se zdá, že tento typ kamen by mohl požadavkům vyhovovat, ovšem většího rozšíření by se mohl dočkat až po zjednodušení výroby a snížení materiálové náročnosti. Pro představu - cena polotovaru na komoru je kolem 500,- Kč a cena načisto opracované komory kolem 1000,- Kč.

Zdravím - poota
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
bigben
Starší člen
Příspěvky: 105
Registrován: úte 29 pro 2009 17:00
Dostal: 12 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od bigben »

Možná by se tato komora dala vyrobit ze šamotové komínové roury-výška 33cm a průměr třeba 20cm ???Nejlevněji-Letovice!!
http://www.keramika-letovice.cz/cenik.php -já od nich bral jednak materiál na komín-šamotové komínovky o 100Kč na kus levněji než ve stavebninách a jednak kachle na kamna.A pokud chcete letos topit v nových kamnech-zděných , máte nejvyšší čas začít.Měsíc sušíte a stejně to pak ještě 14dní dehtuje a musíte topit opatrně.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od poota »

Ty šamotové vložky jsou docela dobrý typ a cena taky celkem snesitelná. Opracovatelnost dobrá a termoakumulace se dá snadno oželet.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
sano
Zasloužilý člen
Příspěvky: 942
Registrován: stř 08 úno 2006 23:48
Dostal: 18 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od sano »

dostal som od priateľa malé zariadeníčko, ktoré má šetriť 3 x množstvo dreva, použité na kúrenie. Keďže ide o jeho riešenie, nemôžem ho zatiaľ zverejniť. Prioritu na zverejnenie má priateľ.
Použiteľné len v malom, do kachlí, pecí, kozubov. Nie na veľké kotolne.

Až nebudú horúčavy vyskúšam.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od poota »

sano píše:.. malé zariadeníčko, ktoré má šetriť 3 x množstvo dreva, ..
Vyzkoušej a poreferuj, takovéhle věci nás samozřejmě enormně zajímají. Výborné by bylo, kdyby se k tomu chtěl nějak vyjádřit onen přítel, tedy pokud by mu to nekolidovalo s jeho podnikatelským záměrem. :D

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
mahatma

Re: Topení dřevem

Příspěvek od mahatma »

tak na referencie som aj ja zvedavý, keďže celý dom kúrim drevom...


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od la »

Zajímavé topidlo na dřevo .
http://www.jakbydlet.cz/clanek/541_drev ... kamna.aspx
:D
Drevoplynovy-krb.jpg
Edit: přiložil jsem obrázek z odkazu - poo.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
papax
Stálý člen
Příspěvky: 97
Registrován: pon 02 črc 2007 21:20
Bydliště: MB

Re: Topení dřevem

Příspěvek od papax »

la píše:Zajímavé topidlo na dřevo .
http://www.jakbydlet.cz/clanek/541_drev ... kamna.aspx
:D
Opravdu zajímavé topidlo, ale jediné, co mi na požadavek o technických datech odepsali je toto:

Dobrý den,

11 kW krb stojí 38 000,- Kč + DPH, známý by ho prodal za 30 000,- Kč. Z
Valašských Klobouk.

16 kW je 56 000,- Kč + DPH.

Na prezentaci pracujeme, zatím ji nemáme.

Ing. Sýkora
http://www.kodek.cz

Tel. 603546981

To jsou vyčerpávající údaje, že?


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od la »

Kdyby jen to ale to schvalovací řízení co se chystá http://www.kamnari.cz/cz/34.legislativa ... chysta-mpo


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Topení dřevem

Příspěvek od Jim68 »

Já pánové dřevem topil a nikdy (doufám) už se do toho nenechám zatáhnout. Jestli je tu někdo, kdo chce za pár kaček krb Luž 8kW (do vody + 4 kW do vzduchu), tak jsem připraven o tom jednat....:). Za zimu veme tak 25m3 dřeva...když je lehká zimka...


Jim68
Be happy!
Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“