Topení dřevem

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
Odpovědět
2Vcompany
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: pon 18 úno 2013 19:37

Re: Topení dřevem

Příspěvek od 2Vcompany »

ta zadní stěna je zasazená do patek a na vrchu stěny jsou další dvě patky na kterých sedí deflektor. Zadní stěna se dá v pohodě sundat a asi by šlo přímo pod tím deflektorem vyvrtat dirky na ten vzduch do té desky.

edit: Deflektor je mírně skosen do středu ohniště tvarem jehlanu


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Topení dřevem

Příspěvek od laik »

Zdravím
K těm krb. vložkám a vůbec dnes prodávaným různým kamnům a pod.
je potřeba opravdu se nejdříve osobně podívat co koupuji, protože většína těch levných topidel na dřevo, ale i některých těch hodně drahých, má pouze přívod primárního
vzduchu pod rošt a teď jsem narazil na jedné chatě i na vložku která měla jen primární vzduch a navíc vůbec nijak regulovatelnej,jen velká mříž ze předu do prostoru popelníku a člověk co to dělal si nelámal hlavu ani z žádnou regulační klapkou do komína, když v tom člověk zatopil tak je sice pravda že to šlo dobře, protože od sirky chytl díky tomu dobrému tahu rovnou celý špalek bez použítí hromady třísek ale fairovalo to pak na plné obrátky a dalo by se v tom i tavit železo......
Koukám občas po nějakým novým sporáčku na baráček je jich spousta a nádherných ale když se podívám dovnitř (po tom co jsem se v tomto vláknu díky hlavně pootovi naučil :good: ) tak nestačím koukat, jak je to všechno za prvé fušérská práce a za druhé tak nedokonale udělaný že to musí spalovat z tak minimální účiností že to je až hřích v tom vůbec topit.... většinou si výrobce ani neláme hlavu z nějakým sekundárním či terciálním vzduchem, regulací spalování a pod..... v jádru vlastně jen bedna kde se to zapálí a nějak shoří a jako vedlejší produkt je nějaký to teplo....
Ale hlavně že je to levný a člověk se může koukat na plameny že..... a laik co tomu nerozumí to koupí......
Jako u všeho i zde při koupi platí " dvakrát měř a jednou řež"
Každopádně ale nikdy není ztraceno a dobrej kutil si poradí i zde, většinou jak jsem koukal, to jde doma pomocí menších úprav doladit k lepšímu.
Opravdu jak psal poota,řešit to třeba tou dvojtou stěnou v zadu, nebo na boku, např. koupit kus kvalitní šamotové či litinové desky a udělat předstěnu z asi tak cca 10mm mezerou od původní stěny a pomocí dolů navrtaných dírek přivádět vzduch z prostoru popelníku do horního spalovacího prostoru......


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od poota »

Především nekupovat topidlo na velký výkon s tím, že by mohlo v zimě být i dvacet nebo třicet pod nulou. Rozhodně je lepší na těch pár dní ještě něčím jiným přitopit nebo vytápět jenom část prostoru, než po zbytek topné sezóny topit kamny seškrcenými na minimum a nebo dokonce i pod něj!
Taky je potřeba se naučit topit.
Každá kamna chtějí "to svoje" a může se to klidně lišit i kus od kusu. A taky si uvědomit, že i když chci místo topení jenom tak přibzdívat, tak je nutné kamna napřed rozfajrovat naplno a teprve potom je seškrtit, aby hořela jenom jak "za dušičky".
Na plný výkon hoří krásně a čistě každá kamna, na minimální výkon hoří čistě jenom kamna opravdu kvalitní! A průšvih je v tom, že se ta kvalita nedá poznat ani podle ceny a ani podle toho, jak tatáž kamna hoří při případném předvádění v obchodě. Je to stejné jako se ženskou - skutečné kvality se projeví teprve doma a v delším provozu. A stejně komplikovaně se i případně "přepřahá".

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Topení dřevem

Příspěvek od laik »

Zdravím
je to asi už deformace, ale jak jako stavař koukám po různých detailech staveb, všude kam příjdu, tak když někde potkám nějaká kamna tak je už taky zkoumám....
A tyto mě nedávno zaujaly, vypadá to jak klasické petry, ale má to větší a přepaženou spalovací komoru a navíc prodloužená cesta odtahu spalin v zadním prostoru kamen...
musí to asi hořet dobře, protože se v tom prej topilo koxem.....
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od poota »

Taky asi už deformace, že do všeho tak kecám :lol:
Ta přepážka zajišťuje odtah plamenů a spalin ze spodní strany sloupce paliva, takže palivo postupně odhořívá a sesouvá se dolů. Je to podobný systém, jakým pracovaly Clubky blahé paměti, které měly sopouchy po obou stranách přikládací šachty. Tento systém spodního odtahu je také nutný pro pyrolytické spalování dřeva, kdy je ještě zařazena tryska s přívodem předehřátého vzduchu.
Na horním obrázku je krásně vidět "zatápěcí" klapka, která se otvírala pro roztápění, aby šly spaliny přímo do komína. Po roztopení se zavřela a spaliny musely "okolo", aby předaly větší část tepla.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
2Vcompany
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: pon 18 úno 2013 19:37

Re: Topení dřevem

Příspěvek od 2Vcompany »

Já jsem tu vložku upravil tou komínovou klapkou a regulátorem tahu do komínových dvířek, vložka hoří dobře, ten terciární vzduch bych chtěl z důvodu dosažení dvoustupňového spalování, jsem takový ten kutil domácí, co si většinu věcí udělá sám :-)


bigben
Starší člen
Příspěvky: 105
Registrován: úte 29 pro 2009 17:00
Dostal: 12 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od bigben »

V těhle kmnech by to chtělo ještě v přikládacích dvířkách přívod vzduchu aby se mohly spalovat plyny z paliva.V kachlových kamnech jsem to řešil dutým jízkem a je to znát(lze vidět krásný namodralý plamen ze štěrbiny).Nebo by se mohl zkusit spodní tah-přes rošt spodkem do komína.Každopádně je nejhorší zasypat ohniště palivem a čekat až to pšoukne(bouchne)-ty plyny z paliva jsou schopné hořet,jen jim musíme přvést vzduch.Na tom principu lze třeba zapalovat kamna odshora-nasypete palivo a zapálíte odshora-jen je potřeba zase ten vzduch.Plyny z paliva přecházejí nahoru přes žhavou zonu a shoří.Dřevoplynové kotle-nebo clubky tahnou spodem a palivo klesá na žhavé odshora dolu-a zase je tam potřeba vzduch do žhavé zony.Pokud topíte pravidelně a nebudete dělat přestavby,postavte si zděný kamna ze šamotek a kamnářské hlíny(lze rozebrat) a můžete se vyřádit se svoji fantazií . Letos se chystám stavět kamna s odtahem spodem přes rošt abych mohl splovat bordel ze šípání dřeva-kúra a třísky.Předběžná představa-dvířka dole u roštu se vzduchovou přívěrou-horem by se přikládalo -něco jako clubky na dřevo-větší objem .


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Svícení dřevem

Příspěvek od poota »

Rozhodl jsem se vyzkoušet, zda by se nedalo spalováním dřeva i svítit, tedy něco jako pochodeň plněná drobnějším dřívím.
Protože se zatím v tomto směru nemohu při nejlepší vůli chlubit nějakým úspěchem, a to hlavně proto, že jsem žádného nedocílil, vypadá to, jako že se nic na tomto poli nekoná. Ovšem naprostý opak jesti pravdou - například právě dnes jsem odzkoušel neméně než třetí variantu řešení tohoto problému a mohu směle vydat prohlášení, že byla jen nepatrně lepší, než obě varianty předchozí, s nimiž má společné hlavně to, že je stejně jako ony předcházející v praktickém provozu nepoužitelná.
Nicméně mám prokázané kudy ne - takže jsem se rozhodl že jinudy. Svoji další variantu jsem se rozhodl hlavně pro "zmatení nepřítele" považovat, a možná že dost překvapivě, za čtvrtou.
Bude-li časem na tomto poli co zajímavého, dám vědět.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Svícení dřevem

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše:Rozhodl jsem se vyzkoušet, zda by se nedalo spalováním dřeva i svítit, ...
No, samozřejmě starý vynález louče, který je dost mizérie.

Jinak. jako každé plynové svícení, vyrobit dřevoplyn a hnát ho přes něco, co se rozpálí do běla, jako jsou třeba punčošky na plynové lampy. V louči dělají světlo rozpálené saze, ne hořící plyn jako takový. To samý se děje na rozpálených keramických punčoškách, když je spalování dokonalé. Snad to pomůže.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Svícení dřevem

Příspěvek od poota »

Zatím jsem tak někde na půl cesty mezi loučí a "plynovkou" :D

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Terciární vzduch

Příspěvek od poota »

Terciární vzduch je předehřátý čistý vzduch, který se přivádí do špiček plamenů, aby se spálil "kouř". Často se tento systém označuje zkratkou CB, která znamená "čisté spalování".
U některých kamen na dřevo se vynechává rošt, takže palivo leží na plné ploše a pochopitelně u nich není ani přívod primárního vzduchu. Regulace hoření se provádí škrcením sekundárního vzduchu, který bývá přiváděn nejčastěji skrz dvířka, aby zůstávalo jejich případné zasklení čisté.
Takováto kamna bývají často nepřesně definována jako "s dvojím spalováním", tedy stejně jako kamna, která mají rošt a pouze primární a sekundární vzduch, což je dost zavádějící.
U této modernější konstrukce by se mělo správněji hovořit o bezroštovém topeništi se sekundárním a terciárním vzduchem.
Příkladem malých kamen s tímto systémem jsou třeba Nordpeis Orion, Guča Iskra a nebo Jotul F 602 N CB, jejichž příčný řez se mi dostal do drápů, takže ho přikládám.
Jotul.jpg
Na něm je dobře vidět, jak topeniště zabírá téměř celý prostor kamen. Přikládací dvířka jsou na levé straně kamen, ještě více vlevo je varianta dvířek prosklených. Vpravo u zadní stěny kamen je patrný svislý kanál, do kterého se nasává vzduch otvorem v zadní stěně. Kanál je v celé šíři topeniště a tvoří jeho zadní stěnu a odklání plameny dopředu. Dva "schody", které vytváří na stropě spalovacího prostoru, mají ve svislých stěnách řadu malých otvorů, kterými se ke spalinám přimíchává terciární vzduch. Vlevo, tedy nad dvířky, se spaliny otáčejí směrem dozadu, takže probíhají pod horní plotnou a napojení do komína je volitelně buď v zadní stěně a nebo nahoru v zadní části plotny.
Z nákresu je docela dobře vidět, že se nejedná o žádnou velkou složitost, která by se nedala dodatečně pořídit i do jednodušších kamen.

Zdravím - poota
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od poota »

V předchozím příspěvku jsem jmenoval troje kamna o nízkém výkonu, vhodná k vytápění menšího prostoru, jakým je třeba chata. Všechna jsou určena ke spalování dřeva, produkují minimum jemného popela, teplo předávají sáláním a jejich jmenovitý výkon se pohybuje kolem 6ti kW.
NordpeisOrionCB.jpg
Nordpeis Orion CB se mi z nich zdají nejprogresivnější vzhledem k tomu, že používají pro izolaci ohniště mastkové dlaždice, které teplo i akumulují. Ohniště je bezroštové, takže regulace hoření je jenom škrcením sekundárního vzduchu.
Jmenovitý výkon se udává 3 kW, regulovatelný v rozmezí 1 až 6 kW.
Délka polen se uvádí 30 cm, roury průměr 125 mm, vývod horní nebo zadní, váha kamen 72 kg, cena v současnosti cca 15 000,- Kč u jediného prodejce.

Jotul F 602 N GD - znám z praxe, dá se na nich i docela dobře vařit. Ta písmenka v názvu jsou dost důležitá, protože odlišují jednotlivé varianty odlišné i cenou.
GD znamená zasklená dvířka. Tento typ má jmenovitý výkon 6 kW, regulovat se dá v rozmezí 1 až 8 kW. Tyto údaje jsou uváděné pro všechny typy stejné a mám dojem, že se u jednotlivých provedení přece jenom liší. Délka polen 40 cm, roury průměr 125 mm, vývod volitelně horní nebo zadní, váha kamen 60 kg, cena v současnosti cca 11 000,- Kč. Věhlas značky neodpovídá pečlivosti zpracování a leckde je pro dosažení správné funkce vhodné použít na začištění odlitků pilník. Kamna jsou bezroštová s minimem jemného popele, výkon se snadno reguluje škrcením sekundárního vzduchu šoupátkem. Zajímavé je řešení quazi terciárního vzduchu - část sekundárního vzduchu se nasává do mezer mezi vnějšími bočními stěnami a litinovými deskami, které je chrání proti žáru. V mezerách se vzduch ohřívá a je vyfukován vždy dvěma obdélníkovými otvory pod deflektor a jedním vzadu nad deflektor.
JotulF602CB.jpg
Jotul F 602 CB - vnitřní uspořádání je na řezu v předchozím příspěvku, od předchozího typu se liší "pravým" terciárním vzduchem, který není nijak regulován. Účinnost spalování se uvádí přes 80% a často se uvádí pro "nižší" varianty, které budou mít účinnost přes 70 %. Cena se v současnosti pohybuje kolem 20 000,- Kč a výš.
GucaIskra.jpg
Guča Iskra - osobně se mi zdají mít nejvýhodnější poměr cena/užitné vlastnosti. Jsou kratší, než předešlá kamna, takže vypadají spíš jako kostička. Vývod kouřovodu je pouze horní, průměr rour 120 mm. Váha 70 kg, maximální výkon 6 kW a délka polen se nikde neuvádí, předpokládám ji do 30ti cm, spalovací prostor je poměrně nízký a vejde se do něj najednou až 1,4 kg dřeva. Ohniště je s pohyblivým roštem, primární vzduch se reguluje dole na dvířkách, sekundární nahoře na dvířkách a terciární vzduch táhlem vzadu. V současnosti se cena pohybuje kolem 8 000,- Kč.

Zdravím - poota
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
ceskymo
Starší člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 30 dub 2013 23:34
Bydliště: momentalne kdekoli
Dal: 283 poděkování
Dostal: 155 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od ceskymo »

Kamna.jpg
Tak timhle tu topim uz hodne let - zadnej rost, vsechno natvrdo... komin jde ven skrz puvodni okno, venku "komin" z trubek sesazenejch do sebe a pridratovanejch k tyci :roll: , hori to dobre a vytopi to barak <100m.
Muzu zavirat/otvirat privod vzduchu vpredu pod dvirky a dampr do komina.
Drivi zdar! :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Kdo se chce zblaznit, musi mit nejdriv rozum
Každý den ráno sněz žábu a nic horšího už te nepotká
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od poota »

Krása, šlo by ještě přidat pohled dovnitř? Jenom jestli to má pouze sekundární vzduch a nebo nějak řešený i terciární či pseudoterciární vzduch. Nahoře předpokládám plotýnku na vaření - nebo se pletu?

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Topení dřevem

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše:Krása, šlo by ještě přidat pohled dovnitř? ...
Jó Americký kamna. Žádnej rošt a žádnej popelník a o sekundárním vzduchu si můžeš nechat jen zdát. Popelník je ilegální (i v Kanádii), protože se našlo dost ňoumů, kteří horký popel nasypali do plastikové popelnice, vlastně nádoby na odpadky, mezi papíry a kde co, a ještě k tomu v garáži a upálili se. Není nad prevenci. Takhle je šance, že počkaj, až kamna vyhasnou, i když víš jak. Pitomec si vždycky najde způsob, jak si ublížit.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“