Fórum U Pramene

 Portál: www.upramene.cz   E-mail: rival@upramene.cz

Bleší trh U Pramene
Novinka: MMS2 Maxi  Bleší trh U Pramene
     
 
Právě je čtv 25 dub 2019 2:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Domácí Brikety
PříspěvekNapsal: čtv 03 lis 2011 12:34 
Offline
Zasloužilý člen

Registrace: stř 16 dub 2008 11:00
Příspěvky: 1739
Karma: 15 
Pohlaví: Neurčeno
Darovaná ocenění: 37
Ziskaná ocenění: 262
Vlákno tematicky vydestilované, čisté, bez úprav 29.6.2012 SDK

Převzatoz blogu Petra Šedého

Asi to vyzkouším.

http://petrsedyabcd.blog.cz/1111/chytra ... e-vytapeni
Chytrá energetická briketa, převrat ve vytápění
Včera v 14:54 | Petr Šedý
V poslední době jsem se zabýval také spalováním zrní. Všude je ho nadbytek a zemědělci nevědí co s ním. Většinou plesniví a myši mají skvělý bufet. Takové zrní pak nejčastěji končí na kompostu nebo na skládkách a musí se za něj ještě hodně platit. Obrovské dotace do zemědělství, které přicházejí z EU umožnilo takovouto nesmyslnou malou hodnotu tohoto produktu a ve své podstatě stejně nesnížilo cenu chleba nebo jiného pečiva, neboť manžeři těchto podniků a distribuční řetězce se nehorázně obohacují na těchto nízkých cenách a pečivo prodávají za světové ceny. Stalo se něco neuvěřitelného, kdy cena zrní je stejná jako cena hnědého uhlí. V době, kdy třetina světa hladoví, máme neuvěřitelné přebytky těchto plodin a nelze je ani racionálně darovat, neboť sama doprava by přišla dráž...
V tomto nemožném období se dá uvažovat o spalování zrní, které má obrovskou energetickou hodnotu, která se rovná koksu. Samo spalovaní však není tak jednoduché a přímé sypání do topeniště není rentabilní a často může končit výbuchem. Podstatné je, že se musí zrní zhutnit do takzvaných briket, které budou držet pohromadě při spalování jako například polena dřeva. Problém však nastane v okamžiku zapalování. Ono to pořádně nehoří, je nutné mnohem většího zápalného tepla a pak je problém s udržováním při spalování. Proto byly vyvinuty speciální kotle pro takovéto spalování. Cena takovýchto kotlů je však astronomická a tak je jenom málo kdo používá. Dlouho jsem si lámal hlavu nad tím, jak dokázat toho, aby briketa ořela od zápalky a sálala teplo podobně jako je to u Anglické brikety, která je vyrobena z lisovaného listí a trocha parafínu.
Zkusil jsem slisovat suché listí a zalil jsem ho trochou parafínau jak bylo uváděno na návodu, ale briketa pořádně nehořela. Byl v tom fígl, na který jsem přišel díky vzpomínkám z mládí, kdy jsme vyráběly různé výbušniny a bengály hlavně na Silvestra.
Jejich zázračná briketa musí obsahovat katalizátor. Z toho jsem také vyšel. Stačí polít zrní kyselinou dusičnou, nechat řádně vysušit a máme reaktivní palivo do raket. Je to podobné jako s vatou. Podobně za druhé světové války vyráběli Nemci střelnou bavlnu, která byla jako náhražka do nábojnic pro pušky. Pamatuji si, jak jsme namáčeli travex do vody a v tom jsme pak máčeli noviny. Po usušení to bylo též ideální palivo do raket, které nám létaly až do výšky jednoho km. V travexu byl chlorečnan draselný a vytvářel spolu s novinami velice reaktivní kombinaci. My však nechceme létat, ale topit a při tom se pokud možno neotrávit a nezbořit chalupu. Naše okysličovadlo musí být mnohem méně silné a nesmí vytvářet jedovatý plyn při spalování.
Co použít???
Naskýtá se celá řada možností jako například koncentrovaný peroxid vodíku, zvaný kysličník a nebo ještě lepší, manganistan draselný, neboli hypermangán, který je v každé lékárničce. Je to takový fialový krystalický prášek, který při zahřátí vyvíjí obrovské množství kyslíku.
Vzal jsem asi jeden kg zrní, které bylo dosti plesnivé a které se dalo koupit za pouhé 2kč za kilogram a rozmíchal jsem ho v mixéru spolu asi s jednou polovinou kávové lžičky hypermangánu. Hypermangán je nutné pořádně rozmíchat, aby nedocházelo k nerovnoměrnému hoření. Pak jsem obsah zrní nasypal do papírové krabice a zalil trochou parafínu. Pak jsem to nechal zatuhnout. Vzniknul jednolitý docela tvrdý blok, který jsem zkoušel venku na volném prostranství zapálit. Nechytlo to od sirky sice plamenem, ale začalo to silně doutnat a tak za půl minuty se to docela rozzářilo a sálalo to teplo do okolí několik hodin. Žár byl tak veliký, že to propálilo i kus plechu na kterém to bylo. Je nutné to mít na keramické podložce nebo na cihlách. Zkoušel jsem namíchat ještě jiné koncentrace hypermangánu, ale buď to nehořelo a nebo to vystřelovalo hořící kousky z brikety. Půlka kávové lžičky hypermangánu na jeden kg zrní stačí. Parafínu stačí málo jenom tak z jedné svíčky. Zkoušel jsem to také v krbu a bylo to výborné. Dlouho to hořelo, zářilo teplo, téměř vůbec to nekouřilo a popela byla jenom nepatrná hromádka a nádherně to vonělo. Výhřevnost jak už jsme říkal jako u koksu, asi kolem 8 až 10kWh na jeden kg.
Zkuste to také a zkuste namíchat i jiná paliva. Určitě vás to zaujme....
Hlavně dejte pozor na oči. Nesprávná kombinace nebo poměr může vést k výbuchu...Tak pozor a pojistěte se. Stejně však ale nic nedostanete...

_________________
Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Převzatoz blogu Petra Šedého
PříspěvekNapsal: čtv 03 lis 2011 13:54 
Offline
Zasloužilý člen
Uživatelský avatar

Registrace: ned 02 led 2011 18:48
Příspěvky: 980
Karma: 11 
Pohlaví: Muž
Darovaná ocenění: 108
Ziskaná ocenění: 23
NAVAR píše:
Žár byl tak veliký, že to propálilo i kus plechu na kterém to bylo...


A v tom je skryté nebezpečí !
Borec chtěl topit zlatýma stránkama , kterých bylo všude kolem až hrůza zadarmo.
Jenže papír v takové vrstvě nehořel. I dumal dumal , až vydumal , že bude skrz dvířka foukat větrákem. Zlaté stránky hřály jedna báseň až do chvíle , kdy tím žárem vypálil díru do litinového článku.

Je třeba najít optimální poměr. ;)

_________________
Někteří lidé mají pocit, že vědí lépe než já co a kam jsem chtěl napsat. Budiž blahoslaveni.


Nahoru
 Profil  ICQ 
 
 Předmět příspěvku: Re: briketa
PříspěvekNapsal: sob 05 lis 2011 15:18 
Offline
Nový člen

Registrace: čtv 16 zář 2010 17:04
Příspěvky: 1
Karma:
Pohlaví: Neurčeno
Darovaná ocenění: 0
Ziskaná ocenění: 0
To NAVAR: Hraješ si s ohněm- míchat manganistan draselný s organikou rozhodně nelze doporučit. Doufám, že si něco takového neděláš do zásoby.


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: briketa
PříspěvekNapsal: pon 07 lis 2011 10:35 
Offline
Zasloužilý člen

Registrace: čtv 17 led 2008 17:08
Příspěvky: 4089
Karma: 13 
Pohlaví: Neurčeno
Darovaná ocenění: 385
Ziskaná ocenění: 243
Dorota píše:
To NAVAR: Hraješ si s ohněm- míchat manganistan draselný s organikou rozhodně nelze doporučit. Doufám, že si něco takového neděláš do zásoby.


...o briketách ...všeho druhu se tu již psalo a tuším i probíralo...s manganistanem se ale neuvažovalo...je to nový prvek...
jen pro připomenutí, nějaká firma , sídlí v Xaverově / nevím , jestli ještě vyrábí ale vloni jsem koupil 25 kg na zkoušku/ vyrábí papírové brikety....je tam slisováno / poměrně do pevna/ všechno, t. zn veškeré tiskoviny. myslím , že si asi moc hlavu nelámou nějakým kouskem PVC, který se při tom spálí...Tyto brikety mají jednu zvláštní vlastnost....po zhoření zůstanou v úplně stejném tv aru jako při vložení. výhřevnost je výrobcem daná, srovnává ji s dřevobriketou, osobně si myslím, že dává méně / nedá se to nijak doma změřit/. rozhodně tento popel bych nedával do kompostů / zbytky tiskařských barev - asi není nic moc/. jelikož topím pouze dřevem zajímám se o náhradní / alternativu/ do krbovek...již mám 10tun lis a připravenou formu k lisování....budu lisovat "polena" průměr 10 a délka 40cm.
Plán je takovýto...20-30% papírové hmoty nepotištěné / karton krabice / rozmočit a v míchačce na maltu promíchat / v přebytku vody/s pilanama nebo hoblovačkama...směs napustit do formy a lisovat. vylisovanou vodu znova do míchačky !!... nechat usušit / nevím jak dlouho to bude schnout, piliny se budu snažit získat ze suchého dřeva / truhlárna / piliny z pily by asi schly déle....nutno vyzkoušet...jakmile budou výsledky prvních pokusů dám vědět. a dotaz...lisoval někdo něco??? a pálil??? m11 :lol:
p.s. s tím manganistanem mě napadlo....tu míchací vodu udělat třeba 10% roztok a v lisování ho točit...recyklovat....nevím, jaké hrozí riziko samovznícení u vyschlých briket :idea: každopádně by byly desinfikované. také jsem uvažoval do těchto briket přidat trochu mouru, ale zase je obava ze samovznícení..... :evil: listí lisovat neuvažuji, ale mohly by se využít štěpky. :idea:

_________________
... věřím, že se " TO " povede ......


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: briketa
PříspěvekNapsal: pon 07 lis 2011 13:31 
Offline
Zasloužilý člen

Registrace: čtv 18 pro 2008 21:43
Příspěvky: 1474
Karma:
Pohlaví: Muž
Darovaná ocenění: 6
Ziskaná ocenění: 7
martin11 píše:
s tím manganistanem mě napadlo....tu míchací vodu udělat třeba 10% roztok a v lisování ho točit...recyklovat....nevím, jaké hrozí riziko samovznícení u vyschlých briket

U tohodle způsobu nebezpečí samovznícení nehrozí skoro žádné. :D Non

Než ti ty brigety vyschnou tak se ten hypermangán zredukuje na burel. ;)

Při používání vodného roztoku možná lepší rovnou použít sanytr ze kterýho se hypermangán beztak vyrábí. Tam už nějaký rizika jsou. Ale záleží na použitý koncentraci roztoku a způsobu skladování. Vedle rozpálenejch kamen bych to asi nestavěl.

_________________
The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: briketa
PříspěvekNapsal: pon 07 lis 2011 13:40 
Offline
Zasloužilý člen

Registrace: stř 16 dub 2008 11:00
Příspěvky: 1739
Karma: 15 
Pohlaví: Neurčeno
Darovaná ocenění: 37
Ziskaná ocenění: 262
Dorota píše:
To NAVAR: Hraješ si s ohněm- míchat manganistan draselný s organikou rozhodně nelze doporučit. Doufám, že si něco takového neděláš do zásoby.


S glicerinem je prý to ještě lepší, tam je to samovznícení sichr. :D Jinak děkuji za upozornění.

_________________
Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: brikety
PříspěvekNapsal: pon 07 lis 2011 14:02 
Offline
Zasloužilý člen
Uživatelský avatar

Registrace: úte 06 úno 2007 20:04
Příspěvky: 1851
Images: 0
Karma: 31 
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Darovaná ocenění: 798
Ziskaná ocenění: 300
Těch 10tun tlak je dost málo chtělo by to nějaké pojivo třeba uvařit škrob ,kdysi dávno sem zkoušel kasein to moc smrdí :lol:
nemusí toho být moc.
litratůra http://biom.cz/cz/odborne-clanky/briket ... kych-bylin


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: brikety
PříspěvekNapsal: pon 07 lis 2011 14:41 
Offline
Zasloužilý člen
Uživatelský avatar

Registrace: stř 26 zář 2007 23:23
Příspěvky: 5830
Images: 0
Karma: 101 
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Darovaná ocenění: 1726
Ziskaná ocenění: 2449
la píše:
Těch 10tun tlak je dost málo chtělo by to nějaké pojivo třeba uvařit škrob ,kdysi dávno sem zkoušel kasein to moc smrdí :lol:
nemusí toho být moc.
litratůra http://biom.cz/cz/odborne-clanky/briket ... kych-bylin

Stále se nemůžu zbavit dojmu, že to lisování je jenom takovej průmyslovej fígl, jak levně nahradit obal, ve kterém by se to dalo skladovat a házet do kamen. A v případě příliš drobných částeček aby to nevybuchovalo, ale pomalu odhořívalo.
Kdosi tu prezentoval smotané noviny, převázané drátem - to je docela dobrá, levná a v domácnosti schůdná cesta, která se mi líbí víc, než pořizovat si lis na rozmáčené noviny.
Do papíru se teď přidává stále víc křídy, takže tiskoviny dost špatně hoří - asi by bylo dobré soustředit se na zvyšování spalovací teploty natolik, aby shořela i ta křída. Reklamních tiskovin je dostatek a jsou zdarma.

Zdravím - poota

_________________
Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: brikety
PříspěvekNapsal: úte 08 lis 2011 15:50 
Offline
Zasloužilý člen
Uživatelský avatar

Registrace: sob 05 dub 2008 20:46
Příspěvky: 612
Images: 0
Karma:
Pohlaví: Muž
Darovaná ocenění: 51
Ziskaná ocenění: 22
la píše:
... chtělo by to nějaké pojivo ...třeba uvařit škrob ,kdysi dávno sem zkoušel kasein to moc smrdí :lol:
nemusí toho být moc.
litratůra http://biom.cz/cz/odborne-clanky/briket ... kych-bylin


Pojivo roste vsude kolem - loucni trava, 30-35% obj. podle obsahu bylin...

zde smes jednoho nejmenovaneho vyrobce ekobriket/pelet z letosni eko vystavy:

- 25-33% drevoodpad (nejlip piliny)
- 30-35% loucni trava
- slama

Percenta upravit podle potrebne pevnosti finalniho produktu...


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: brikety
PříspěvekNapsal: stř 09 lis 2011 7:38 
Offline
Zasloužilý člen

Registrace: čtv 17 led 2008 17:08
Příspěvky: 4089
Karma: 13 
Pohlaví: Neurčeno
Darovaná ocenění: 385
Ziskaná ocenění: 243
poota píše:
la píše:
Těch 10tun tlak je dost málo chtělo by to nějaké pojivo třeba uvařit škrob ,kdysi dávno sem zkoušel kasein to moc smrdí :lol:
nemusí toho být moc.
litratůra http://biom.cz/cz/odborne-clanky/briket ... kych-bylin

Stále se nemůžu zbavit dojmu, že to lisování je jenom takovej průmyslovej fígl, jak levně nahradit obal, ve kterém by se to dalo skladovat a házet do kamen. A v případě příliš drobných částeček aby to nevybuchovalo, ale pomalu odhořívalo.
Kdosi tu prezentoval smotané noviny, převázané drátem - to je docela dobrá, levná a v domácnosti schůdná cesta, která se mi líbí víc, než pořizovat si lis na rozmáčené noviny.
Do papíru se teď přidává stále víc křídy, takže tiskoviny dost špatně hoří - asi by bylo dobré soustředit se na zvyšování spalovací teploty natolik, aby shořela i ta křída. Reklamních tiskovin je dostatek a jsou zdarma.

Zdravím - poota


k briketám. nedavno jsem zahlédl v nějakém marketu...lis na brikety z papíru :idea: ..za 600.- tak jsem zbystřil a rozbalil obal a čuměl jak zjara :shock:
vypadalo to jako ten lis na PET lahve bylo to na sešlápnutí , z tenkýho, 0,6 plechu :shock: ...a popis funkce!
namočte jakýkoliv papír po / si nepamatuju ..asi hodině/ rozmočený papír naberte a dejte do lisu a sešlápněte. obsah lisu cca 3 litry. vyklopte a nechte uschnout.toť vše :cry:
10tun mě musí stačit, když stačí sešlápnutí / mimo jiné , budu to mít ze štípačky na dřevo, jen upravím - doplním štípací klín./
muj názor je, že není nutno lisovat silou do tvrda, ale papíru dát formu, aby při hoření se neodlupovaly jednotlivé listy.Tyto při hoření vytvoří izolaci a papír/ zlaté stránky/ nemohou prohořet :idea: / proto stačí i jednoduché slisování a to se podaří , když se to namočí. a když to proložím hoblinama tak se tomu také neuškodí. Manganistan přidávat nebudu a o té změně na burel jsem neměl tušení. prostě žádnej klíh, žádný sanitr...nic...tak myslím , že by stačilo zesračkovatělej papír "jen" namočit, udělat hroudu a nechat volně uschnout...to lisování je "JEN" aby se vypudila voda a nemuselo to schnout tak dlouho :idea: zdraví m11 :lol:

_________________
... věřím, že se " TO " povede ......


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Nova alternativa paliva ?
PříspěvekNapsal: stř 09 lis 2011 8:43 
Offline
Zasloužilý člen
Uživatelský avatar

Registrace: ned 02 led 2011 18:48
Příspěvky: 980
Karma: 11 
Pohlaví: Muž
Darovaná ocenění: 108
Ziskaná ocenění: 23
Ty jsi nechodil do skauta ?
když jsme dělali papírové koule na souboje stejnou technologií co ty popisuješ , tak schnuly na topení i týden.
no a pak to zkusíš zapálit a uvidíš.
nejlepší brikety co jsem měl byly z odpadu z dýh. bez pojiv , prostě kurevsky slisované. Měly jedinou nevýhodu - že v tom nic navíc nebylo , tak ve vlhké garáži zježily.
Jinak super.
Ale ty to řešit nemusíš , budeš kavitovat ;)

_________________
Někteří lidé mají pocit, že vědí lépe než já co a kam jsem chtěl napsat. Budiž blahoslaveni.


Nahoru
 Profil  ICQ 
 
 Předmět příspěvku: Re: Nova alternativa paliva ?
PříspěvekNapsal: stř 09 lis 2011 9:58 
Offline
Zasloužilý člen
Uživatelský avatar

Registrace: úte 06 úno 2007 20:04
Příspěvky: 1851
Images: 0
Karma: 31 
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Darovaná ocenění: 798
Ziskaná ocenění: 300
Takhle nějak vypadá hydraulický lis na briketování profi.
http://www.briklis.cz/briketovaci-lis/b ... slusenstvi

no levněji vychází lis rázový
http://www.pwr.cz/paliva/vyroba-vlastnich-paliv/
Výrobu na doma si bez pojiva dost nedovedu představit,no ještě se tomu dá trochu pomoct ohřátím,pak je materiál plastičtější.


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Nova alternativa paliva ?
PříspěvekNapsal: pát 11 lis 2011 19:53 
Offline
Starší člen

Registrace: úte 29 pro 2009 18:00
Příspěvky: 105
Karma:
Pohlaví: Neurčeno
Darovaná ocenění: 0
Ziskaná ocenění: 12
Bkiketama(pilinovýma) topím už několik let-odpad lze hodit kamkoli a je ho málo.Papír-lis sem si koupil a je to vhodné na novinový papír-kartony se moc lisovat nedají , je s nimi práce(otrhat plastové lepicí pásky-jinak to už vůbec neslisujete)-popele je z papíru ohromné množství a hodně to zanáší topeniště(jakékoli).A pokud jde o KMnO4-manganistan draselný-jako mladý chemik(před 40lety :( )jsem málem přišel o oči(stihl jsem zavřít víčka)-takže opatrně!!! :devil:


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí Brikety
PříspěvekNapsal: sob 29 pro 2012 9:26 
Offline
Nový člen

Registrace: pát 28 pro 2012 23:05
Příspěvky: 1
Karma:
Pohlaví: Neurčeno
Darovaná ocenění: 0
Ziskaná ocenění: 2
papír používám v minimálním množství pouze jako pojivo http://www.youtube.com/watch?v=R5XieFsmqcwTento příspěvek od čendos ocenili: 2 A(&F) (ned 13 led 2013 21:57), poota (pon 31 pro 2012 13:24)
  Rating: 6.25%
Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí Brikety
PříspěvekNapsal: ned 13 led 2013 21:41 
Offline
Zasloužilý člen

Registrace: sob 29 led 2011 20:43
Příspěvky: 290
Karma: 13 
Bydliště: Zlínský kraj
Pohlaví: Žena
Darovaná ocenění: 849
Ziskaná ocenění: 210
Před několika léty mne jeden saniták při převozu naučil topit s letáky.Několik (podle toho kolik kdo zvládne) zkroutí do vrtule a postaví nastojato ,nebo jen tak přihodí do kotle.Prohořívá to docela slušně.Už dělám vrtulky i z menších kousků,hned při třídění v kuchyni,takže pak to v kotelně není časově nijak náročné.Je to metoda ke spalování normálního papírového odpadu v domácnosti,pokud ho člověk nedává do sběrny.M.


Nahoru
 Profil   
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 18 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Google [Bot]


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Portal: Stargate Portal 3.2.0 © 2005 - 2010 Michael O'Toole


Český překlad – phpBB.cz
Copyright Rival a spol. 2005 - 2011