Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Moderátor: aNONym

Odpovědět
Uživatelský avatar
sano
Zasloužilý člen
Příspěvky: 942
Registrován: stř 08 úno 2006 23:48
Dostal: 18 poděkování

Navar, cesnak,

Příspěvek od sano »

Ahoj Navar,
je to jedno, pokiaľ neprídu holomrazy, tak to v pohode prezimuje na hriadke. Zasaď o o trochu hlbšie, než obvykle. Horšia ako mráz je mokrá vlhkosť. Treba skúsiť. toto sú veci, ktoré musí človek sám omakať. Ale neboj sa. Pokiaľ nemáš extrémne podmienky/ sucho, chlad/, tak cesnak v pohode prezimuje. Zdá sa mi, že malé cibuľky sú odolnejšie ako veľké zúbky. Rozpísal som sa trochu viac, len aby som niečo povedal ku okrajovým podmienkam. Ale tieto nastanú málokedy.

maj sa
a ešte raz ďakujem za magnety.


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Navar, cesnak,

Příspěvek od NAVAR »

Uvidím, za pokus to stojí a tuším že mi takhle už vyrostl trs česneku z květu který jsem na podzim zaryl do hlíny. S normální sadbou nemám problém, minulý rok jsem jí sázel koncem listopadu do promoklé namrzlé hlíny. Hrozná řehole, bláto jsem měl až za ušima. Nicméně vše se ujalo (cca 800ks). Možná tím že do záhonku přidávám velké množství popela, písku a pilin, lépe to drží vlhkost pokud je sucho a pokud je deštivé počasí funguje to jako drenáž.
Slova "tam Ti nic neporoste" jsem nebral v potaz a vyplatilo se to. Takže nedobrému dovozovému česneku odzvonilo. je to o práci, vykašleš se na pole, pole se vykašle na tebe, tak se to tuším říká.
Jinak magnety v pohodě.... pokud by jsi jěště něco potřeboval klidně se ozvi, třeba to zrovna budu mít.
Měj se


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
sano
Zasloužilý člen
Příspěvky: 942
Registrován: stř 08 úno 2006 23:48
Dostal: 18 poděkování

navar, magnety

Příspěvek od sano »

Môj dedo hovoril " Keď nese....š na zem, zem se...e na teba."


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: navar, magnety

Příspěvek od NAVAR »

:) Čteš mi myšlenky, přesně tak jsem to myslel a slyšel. Akorát jsem to napsal trochu kulantněji.
Jinak pravdivé a výstižné.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Ačokča

Příspěvek od aNONym »

Neboli "papriko-okurka". Nesmírně produktivní a nenáročná rostlina. Velmi obsáhlé stránky jsou http://achocha.unas.cz/ . Letos jsem měl pouhé dvě 2 rostliny a do teď jsem sklidil dohromady již 17 kg plodů v konzumní velikosti (1-4 cm pro přímou spotřebu a na nakládání, + ty větší potom po "odsemenění" na sušení, lečo a nakládání). Žádné hnojení ani jinou speciální péči jsem jim neposkytoval. Jenom vodu. ;) Non

Zajímavost pro zahrádkáře s bolavými zády: Pěstování Ačokčy má jednu velikananáskou výhodu. Velmi ráda šplhá a bez problémů se uchycuje na čemkoliv, takže vytvoříme-li jí oporu mezi 1 metrem od země a výškou očí, při sběru se potom vůbec nemusíme ohýbat !! :D :D

Výhody:
- nemá zde přirozené škůdce, je odolná proti plísním (na rozdíl od okurek)
- čerstvé plody sklízíme většinou až do poloviny října !!! (není nad to, se před zimou pořádně nafutrovat vitamíny 8) )
- čerstvě utržené jsou velmi lahodné chuti (od hráškové, přes okurkovou až skoro do paprikové)
- zpracovávat se dají také její mladé listy a výhonky (i s plody a květenstvím) na vynikající salát, do nádivky, apod.
- velmi jednoduše se trhají, dokonce i naslepo, např. potmě (zasunete ruku mezi listy a je téměř 100% jistota, že téměř pokaždé narazíte na nějaký plod )

Zasadil jsem jednu i ve městě k jižnímu boku paneláku, kde se po hrubé omítce vyšplhala až do výšky 9 metrů, ale než jsem ji stačil nafotit, tak ji někdo strhnul. Někteří lidi jsou zkrátka hovada. :?

Zajímavost pro ekologické zahrádkáře: Vnější dužina zralých plodů (těch dutých s černými semeny) se po podélném rozříznutí na 2 až 4 části velmi silně zkroutí směrem ven (pro vystřelování semen z plodu). Dalším sesycháním se stáčí ještě víc. Dají se tak díky pružnosti vzniklého smotku přidělávat např. rajčata k tyčkám (namísto provázků a umělohmotných pásků). Podobně se dají po utržení použít i větší spirálovitě zkroucené úpony (lehce se namotávají a dobře drží i po seschnutí).

Zajímavost pro věřící křesťany: Na semenech je z každé strany z každé strany malý křížek. Nejvíce je to znatelné u ještě světle nahnědlých nedozrálých semen (u těch zralých černých, co vypadají, jako by prošly peklem, to vidět už moc néjní. ;) )

Semínka budou časem pro zájemce k dostání v "Blešáku U Pramene".
Přílohy
ve znamení kříže.jpg
Ačokča po rozřezání na díly.jpg


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Ačokča

Příspěvek od NAVAR »

Skvělá rostlinka,
letos už jsem rozdával plody sousedům neb jsem nestíhal zavářet. Ještě má výhodu ve velmi dobré klíčivosti, akorát na mladé rostlinky je potřeba dávat pozor a taky chutnají škůdcům.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Ačokča

Příspěvek od A(&F) »

... souhlas, ... chutnají ... a to tak že velmi ... zrovna dneska v noci mi nějaká prapraprapravnučka Dominika a Aničky totálně zdecimovala můj pokusný podzimní výsev Ačokči ... a to už ty rostlinky byly cca 15 cm veliký ... s nádherně úžasnejma lístečkama ... v květináčích zůstaly jenom centimetr dlouhý pahejly ... :?


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Ačokča

Příspěvek od NAVAR »

Ačokča na podzim? To je jak zabíjačka v červenci. :) A nebo že by mi něco uniklo?


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Ačokča

Příspěvek od A(&F) »

... to teda je ... :D :D :D ... jedno z oken směřujících na jih jsem přidáním odnímatelného boxu z komůrkového plexiskla proměnil v improvizovaný pokusný miniskleník :P ... a pokud se ještě za rostlinu umístí lehce prohnutá lesklá deska (v mém případě použito tenké PVC, potažené zrcadlovou fólií, natvarované přímo podle květináče ;) ), tak potom rostlinky ani v zimních měsících příliš netrpí nedostatkem světla ... dosvěcuju zcela minimálně nebo vůbec ... 8) ... minulej rok jsem takto měl např. čerstvý jahody v lednu až březnu ... i bez Marušky s měsíčkama ... :lol: :lol: :lol:

PeS: ... namísto hi-tech zrcadla by možná mohla postačit i rozpáraná Tetrapacková krabice ... :idea:


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Ačokča

Příspěvek od NAVAR »

Takže vlastně zimní zaharada. Taky po tom prahnu a počítám s ní i do projektu domu, jestli někdy snad se k něčemu doplácám.
Mám nutkavou touhu zahradničit i v zimě, jak to říká čínské přísloví: "Kdo chce být štastný celý život ať se stane zahradníkem".


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Motorové kolečko - MoTůčko

Příspěvek od aNONym »



The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

rotavátor

Příspěvek od laik »

Zdravím
chtěl sem se zeptat ,nemáte někdo zkušenosti z levnými rotavátory co se dají koupit v marketech v cenách od 6 do 9 tisíc?....
na podzim sem si poryl kus trávníku abych zvětšil záhony a tak sem si říkal jak by si z tím drnem poradil nějakej levnější hoby rotavátor....
říkal sem si že bych ho teoreticky využil i na rytí ,že bych ty rotační listy vyměnil za kolečka a do zadu malou radlici ,co?...
zatím s tím zápasím motykou ,ale jak určitě víte je to trochu hokna :D
jediný co mě trochu vrtá hlavou je to ,že mám na záhonech několik desítek žížal na metr2 a jestli bych je tím rotavátorem nerosekal na kousky??? to by se jím asi nelíbilo... :( a mě taky ne a dcerušce taky ne

ps:dnes sem si udělal radost a koupil novou motyku a jde to skoro samo ,tak nákup rotavátoru asi odsunu :D když už sem takhle zvládl 40m2 tak těch dalších 40 už bude sranda :lol:
jde mě i o to jestli se nákup rotavátoru vyplatí,ale spíš ohledně uspory času než práce...a co si myslíte o těch malích elektrických rotavátorech?...


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: rotavátor

Příspěvek od NAVAR »

Já Ti člověče nevím :) Levně koupený je většinou 3x placený. To raději tu motyku a nebo Vari systém, tak se to tuším jmenuje. 80m2 čtverečních nic není, tím jsem začínal a jsem tak na 500m2, růčo fůčo. Rotavátor potřebuješ stejně tak 2x do roka, na jaře a nebo podzim, tak si jej zkus spíše půjčit a nebo zkus obdělávat více jak 1000m2 a to už se vyplatí koupit si vlastní.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

rotavátor

Příspěvek od laik »

Zdravím
no mam zatím asi 100m2 zahrady poryto
a zas o moc víc se mě na zahradu nevejde ,pokud chci jestě nějakej trávník a navíc mám tu spoustu stromu a jiných dřevin
no jinak ,sem přemejšlel že bych ten rotavátor využil i k práci za peníze ,aby se investice vrátila ,ale to bych musel asi koupit už trochu kvalitnější mašinku.....no zatím to nechám být.......do doby ,až koupíme nějakej ten několika hektarovej pozemek ,někde trochu dál od Brna a civilizace....tam se budu moct pořádně rozjet....ted se teprve učím ,jak se správně hospodaří , ekologicky a v souladu z matkou přírodou....


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: rotavátor

Příspěvek od NAVAR »

Tak přeji hodně úspěchů. :good:
Po velké sametové šaškárně před lety, bylo lidem jaksi vnuknuto že si všechno můžou koupit a tak z brabořišť nadělali trávníky, zrušili chov slepic, králíků atd. Dneska už si většina udržuje už jenom "front garden" aby ukázali jak jsou světoví "in" a v Evropě i když jsou v pr... protože musí baštit "plnící hmotu" z marketů.
Začal jsem znovu před pár lety, kdy mi řekli zrovna že jsem blázen a magor, začal jsem na 100m2 a skončil na cca600m2. Mít o trochu větší volnou plochu tak se dostanu i na více a tvdrím že jako jedinec který musí do zaměstnání na 10h denně jsem schopen po práci vypěstovat v některých plodinách nadbytek. Je to řehole ale skvělá, člověk má z toho radost.
Akorát na některé "zapomenuté" vědomosti se musím zeptat pamětníků, některé si oživuji a taktéž zjískávám vlastní zkušenosti.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“