Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Moderátor: aNONym

Odpovědět
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

kozí chlévek

Příspěvek od jarda ovčák »

No jasně že to stačí. Zima jim nevadí, aby nefučelo a nevlhlo. Kozy jsou nejhezčí zvířata a jejich mlíko je požehnáním....Jináč průměrná koza a ovce sežere stejně. kolem 3kg suchýho a 5až 8kg zelenýho. Ovce je sice mnohem větší ale koza vybírá, přebírá, vycuchá a zadupe.....JO a 3 až 5 l vody.


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kozí chlévek

Příspěvek od laik »

Ahoj
no sleduju že toho koza víc podupe a přebere než sežere....máme ji ted doma na hlídání (malá se jí nejdřív bála a ted už nechce aby sme ji vrátili :) ).....
ale přemejšlím pořád o te ovci ta není tak vybíravá ne?.....ta spase všecko ne?....ale prej je jim samotným hodně smutno a musí být aspon dvě.....
a taky jim stačí nižší plot ....já udělal kozičce dřevěnej asi 140cm vysokej a ona skáče až skoro nahoru.....a pořád všechno demoluje těma rohama.....a ryje něma do země.....no chová se jak koza :lol: .......


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
milda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1294
Registrován: čtv 30 črc 2009 20:34
Dal: 710 poděkování
Dostal: 489 poděkování

Re: Ačokča

Příspěvek od milda »

NAVAR píše: Skvělá rostlinka,
letos už jsem rozdával plody sousedům neb jsem nestíhal zavářet. Ještě má výhodu ve velmi dobré klíčivosti, akorát na mladé rostlinky je potřeba dávat pozor a taky chutnají škůdcům.
Po přečtení článku tady jsem nakoupil semínka, zasadil, vypěstoval sazanice..... zkrátka ačokča je všude -na rajčatech, leze do okurek, na stromy, ale plod do dnešního dne (3.9. ) ani jeden. Kvítky má, ale plody z nich nejsou..... :( :roll:

Má někdo podobné "štěstí", ať v tom nejsem sám.... :D :laugh:


Mo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 209
Registrován: sob 01 kvě 2010 16:07
Dostal: 3 poděkování

Re: Je čas na

Příspěvek od Mo »

Hana píše:siatie liekov.
...
Ahoj Hana :)
znie to veľmi zaujímavo, čo sa týka rajčín a uhoriek, tomu rozumiem, ale teraz, čo sa týka kríkov a stromov, tie treba tiež vypestovať zo semiačka?? to mi nie je jasné, ak nie, čo predpokladám, tak potom čo??
dík, pekný dník :D


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Ačokča

Příspěvek od NAVAR »

milda píše: Kvítky má, ale plody z nich nejsou..... :( :roll:
No ona je ačiokča zvláštní. Já bych to nazval "mimoděložním těhotenstvím" :)
Ona vykvete, ale plody vyrůstají úplně někde jinde, většinou pod květěnstvím a jsou hezky schované mezi listy.
Letos jsem jí sázel pozdě kvůli počasí ale plody už má.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
sanov
Stálý člen
Příspěvky: 44
Registrován: pon 06 zář 2010 17:10
Dostal: 1 poděkování

Ačokča

Příspěvek od sanov »

tiež som po prečítaní NAVAROVHO článku zasadil semienka ačokči. Neskoro, začiatkom júna. Kvitnúť začala až začiatkom septembra. Plody som dodnes nevidel. Ale som otimista. Teším sa na ačokču.


Nemôžeme robiť veľké veci. Môžeme robiť iba malé veci s veľkou láskou. Matka Tereza
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Plody ačokčy

Příspěvek od NAVAR »

Tady máte foto jak to vypadá.
Doufám tedy, že nezůstane jenom u fotek :)
Přílohy
acokca.jpg


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
Nemo
Starší člen
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 09 zář 2010 17:30
Bydliště: Ostrava
Dal: 64 poděkování
Dostal: 27 poděkování

Topinambury

Příspěvek od Nemo »

Hm čtu o ačokči pěkné věci, takže příští rok budu také sadit. Ale co tak Topinambury? Ty by se Vám nelíbily? Letos jsme je měli od známé poprvé. Když měly cca 3,5 metru, tak nám je vichřice vyvrátila (takže jsou hlízy malé). Příště si z nich vysázím živý plot kolem bazénu a dám jim oporu. Manželka jich většinu předčasně sklidila a s velkým očekáváním jsme je ochutnali. Chuť za syrova mírně nezvyklá ale příjemná. Trochu jako nepálivá ředkvička s příchutí oříšků. Tak jsem sedl k PC ať seženu informace a nestačil jsem se divit, jak moc léčivou dobrotu jsme to vypěstovali. Na příští rok doporučuji zkusit sehnat pár topinambur, množí se to stejně rychle, jako brambory. Naše babi, když zjistila, že je to dobré i na cukrovku, tak nám na to začala chodit. :lol: :lol: :lol:

Tady pro trochu inspirace:

http://www.zdravy-svet.cz/zdrava-kuchyn ... mbury.html
http://www.zijemenaplno.cz/Clanky/a33-T ... ambor.aspx


jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

mno....

Příspěvek od jarda ovčák »

Topibrambory, jak jim říkáme rostou furt.... je třeba je nasázet do řádků, vyrývat a ty malé házet zpátky....
hodně humusu a neloupat, vzít režnej kartáč, uvařit v osolený vodě , k tomu oříšek másla a kefír....
Topibrambory se sází někde k lesu....Tam si jeden sedne, a čeká a čeká a pak přide divočák a voalá, topibrambory s kejtou z divočáka mají úplně jinou dimenzi.Takže, je to hodně užitečné.... Navíc, jsou mrazuvzdorné, takže můžete kopat kdykoli, i v zimě či na jaře.....Na zahrádku to však nepatří, je to invazivní potvora, která není k zastavení.....
Navíc to díky nepoměru nadzemní hmoty vůči podzemní enormě vyčerpává půdu....takže po 5 letech už jsou to prdíky..... Když se zasypou ovčím hnojem, tak jsou jak erteple.


Uživatelský avatar
Nemo
Starší člen
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 09 zář 2010 17:30
Bydliště: Ostrava
Dal: 64 poděkování
Dostal: 27 poděkování

co s tím na podzim

Příspěvek od Nemo »

Jardo prosím Tě, ty topinambury na podzim - necháváte nať zavadlout? Nebo ji seřežete? Po seříznutí by asi ale síla nešla zpět do hlíz ne?


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

ačokča

Příspěvek od martin11 »

...zdreavím pěstitele....
...tuhle bylinu ačokču jsem měl po několik let napůl se sousedem na plotě....
...ze začátku jsem byl nadšen....chutná jako okurka....výborná je na kyselo zavařená...
musejí se sklízet nezralé lusky....a to dost brzy.....jinak uvnitř po dozrání velmi tvrdá jadérka a plod je dřevnatý....takže sklízet raději dříve....
....letos jsem je již neměl....není zas takový zázrak...spíše zpestření jídelníčku....jdete se podívat po zahrádce...a tu a tam něco u´dobnete...do pusinky....nejraději ďobu pastinák a pažitku.... :idea:
topinabury tak někam k lesu...do zahrádky ...jak píše Jarda určitě ne....tak...hezký podzim....zítra ráno...v 5.03...martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

mno...

Příspěvek od jarda ovčák »

Topibrambory jsem uklízel až na jaře.....To ty prýgle jdou bez potíží vytáhnout bez hlíz. V zimě to polehalo a sníh to zakryl a mráz jich tolik nezničil, i když jsou mrazuvzdorný, tak určitě ne úplně....
Tam, kde jsem dobýval, tak jsem to uklízel a vršek přikryl hnojem neb travní řezankou....dají se kopat i pod sněhem....
už to za barákem nemám, nemám tolik placu, mám to tady malý.....
Mičurin zkoušel zkřížit slunečnici, topibrambor , brambor a rajče a bůhví co ještě. škoda že nežije dodnes.....
mohla být sranda... teda on žije, v podobě aronií a spousty dalších.


Uživatelský avatar
milda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1294
Registrován: čtv 30 črc 2009 20:34
Dal: 710 poděkování
Dostal: 489 poděkování

Ačokča

Příspěvek od milda »

Tak moje ačokča má tento týden první plody :lol: Malý, ještě jsem neochutnal, ale uklidnil mě kolega v práci -prý nejsou moc dobrý, tak o nic moc nepřijdu.

Ačokča má tedy asi hoodně dlouhý vegetační období a chce ji včas předpěstovat.

Schovám si semínka (letošní mě vyšla dost draho), a včas na jaře zasadím. Ale ne moc, stačí 1-2 rostliny a ty se pak omotají kolem celý zahrady... ;) :laugh:


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Peroxid a rostliny.

Příspěvek od aNONym »

Před časem jsem Jardovi O. položil otázku: "Co budeš řízkovat?" ;) Non

A dneska jsem si na to pod vlivem zde čerstvě probíraných témat vzpomenul. Při pěstování rostlin vám může být H2O2 velmi účinným pomocníkem. Více zde:

- shrnutí http://www.growstar.cz/?p=43/peroxid
- diskuze potom tu http://grower.cz/forum/showthread.php?threadid=1882 a tady http://www.free-grower.cz/viewtopic.php?f=26&t=438

Funguje samozřejmě i na ostatní "běžné rostliny". :D


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Kus zajímavý knihy, ale i tak je dobrej. :D

Příspěvek od aNONym »



The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“