Teplovzdušný solární panel

Elektřina, teplo...
Odpovědět

Jakým způsobem využíváte solární energii?

1. Fotovoltaický panel
14
9%
2. Solární systém pro ohřev vody
25
16%
3. Teplovzdušný panel nebo Trombeho stěna
56
37%
Kombinace 1 + 2
5
3%
Kombinace 2 + 3
3
2%
Kombinace 1 + 3
3
2%
Kombinace 1 + 2 + 3 (jiná další energetická řešení pro úsporu financí specifikujte v příspěvku)
3
2%
Žádný, maximálně se nechávám sluníčkem opalovat.
43
28%
 
Celkem hlasů: 152

martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od martin11 »

richardu píše:
Nazdar, že jsi se tak zeptal ... před mnoha lety jsem chytil hlášku, že Smithsonian buduje právě veliký podzemní cisternu na akumulování letního tepla pro potřeby vytápění v zimě. Nevím už kde a nikdy jsem se nepídil, jak to dopadlo, ale jméno instituce uvázlo v závitech, je to pěkná sběř.

Ahoj, Slávek
Taky jsem zaslechl,že jsou nádrže ,ve kterých se uchovává přes léto ohřátá voda a přes zimu jí používají na vytápění.
Jenže co jsem koukal na net tak jsem našel 3000litrové nádrže což si myslím že je málo a hlavně jsou drahé vyjdou kolem 70tis.korun což na pokus je docela dráhé :).

Ahoj Richard

...v původní stavbě, / kterou jsem po rozvodu musel opustit/ jsem měl 5m3 nádrž zásobu teplovod.topení...bylo to v době, kdy byla elektřina za hubičku, zvláště noční....
nyní se prodávají i plast nádrže 5-8m3 snesou 90°C na akumulaci , ze dne na den dostačující.
v úterý jsem na výstavě, na Pragotermu ...konzultoval teplovzdušný zásobník....a dozvěděl jsem se následující....
Čedič :!: :!: :!: má prej jen o něco horší aku vlastnosti nežli voda !!!!!! takže vyčlenit v domě centrální místnost, nejlépe v podzemí cca 150m3 vyslkádat čedičovými balvany a je akumulátor na teplo ....když se vlétě ohřeje na 85-90°C tak to vydrží 3 měcíce topit byt 3+1 bez problémů....nesmí se moc větrat , předpokládá se dobrá okna a dveře, isolované stropy a stěny....i během zimy se dá něco navíc nachytat....
...asi by to šlo realisovat v nějakém "novém" pasívním domě...a při stavbě s tím už počítat v projektu...ale idea je to hezká :idea: m11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od huhu »

Před lety mi řikal Heinrich Schwarzkopf řečený Blacky, že němci podsklepí celý dům, tu místnost naplní vápnem naředěným na hustotu želé a celé léto do toho perou teplo z panelů, celou zimu ho čerpají do domu.
No, chtělo by to ověřit, Blacky není stavebník, je vyučený kadeřník, tenkrát dělal správce počítačové sítě v Lufthanse a dneska na důchodku prodává zmrzlinu ve Stráži pod Ralskem .... Ale tenkrát mě nabádal , abych to udělal v domě, který jsem zkládal. :)


richardu
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: ned 20 lis 2011 21:13

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od richardu »

martin11 píše:
richardu píše:
Nazdar, že jsi se tak zeptal ... před mnoha lety jsem chytil hlášku, že Smithsonian buduje právě veliký podzemní cisternu na akumulování letního tepla pro potřeby vytápění v zimě. Nevím už kde a nikdy jsem se nepídil, jak to dopadlo, ale jméno instituce uvázlo v závitech, je to pěkná sběř.

Ahoj, Slávek
Taky jsem zaslechl,že jsou nádrže ,ve kterých se uchovává přes léto ohřátá voda a přes zimu jí používají na vytápění.
Jenže co jsem koukal na net tak jsem našel 3000litrové nádrže což si myslím že je málo a hlavně jsou drahé vyjdou kolem 70tis.korun což na pokus je docela dráhé :).

Ahoj Richard

...v původní stavbě, / kterou jsem po rozvodu musel opustit/ jsem měl 5m3 nádrž zásobu teplovod.topení...bylo to v době, kdy byla elektřina za hubičku, zvláště noční....
nyní se prodávají i plast nádrže 5-8m3 snesou 90°C na akumulaci , ze dne na den dostačující.
v úterý jsem na výstavě, na Pragotermu ...konzultoval teplovzdušný zásobník....a dozvěděl jsem se následující....
Čedič :!: :!: :!: má prej jen o něco horší aku vlastnosti nežli voda !!!!!! takže vyčlenit v domě centrální místnost, nejlépe v podzemí cca 150m3 vyslkádat čedičovými balvany a je akumulátor na teplo ....když se vlétě ohřeje na 85-90°C tak to vydrží 3 měcíce topit byt 3+1 bez problémů....nesmí se moc větrat , předpokládá se dobrá okna a dveře, isolované stropy a stěny....i během zimy se dá něco navíc nachytat....
...asi by to šlo realisovat v nějakém "novém" pasívním domě...a při stavbě s tím už počítat v projektu...ale idea je to hezká :idea: m11 :lol:

Čedič asi ne :(. Ze své zkušenosti vím čím větší barák tím tam je míň místa natož jí nacpat kamenem. Ještě si nedokážu představit jak budu ohřívat kámen. Spíš jsem měl namysly ty nádrže zakopaný na zahradě. Plastovou nádrž jsem na netu našel jenže není nijak izolovaná a nevim jak velikou, aby to vydrželo alespoň 2měsíce a investice nato vynaložená, aby se co nejdřív vrátila.


LubosV
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 03 čer 2010 20:43
Bydliště: Slavkov u Brna
Dostal: 2 poděkování

Akumulace tepla na zimu

Příspěvek od LubosV »

Ahoj,
o akumulaci tepla z léta na zimu jsem taky něco slyšel.
Jde to do pevného média - ty kameny - to se pak dá nahřívat buď vodou, nebo přímo vzduchem. Vzduch je jednodušší (nikde to nikdy nepoteče).
Nebo do tekutého - např. voda. Nádobu na vodu, která dokáže akumulovat teplo na zimu: Slyšel jsem, že dobrá varianta je vyřazená cisterna od železnice. Zakopávalo se to venku, a dost hluboko.
I já jsem měl takové plány. Jenže pak přišla fáze finančního výpočtu :bhead:


Vlastní zkušenost je nesdělitelná ...
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

DOPLNĚNÍ: Jak zamezit pronikání studeného vzduchu z kolektor

Příspěvek od A(&F) »

A(&F) píše:
Ciza píše:Otazka co se mi honí hlavou, v místnosti nahoře budu mít otvor kterým proudí teplý vzduch v případě že svítí slunko a ohřívá se mi vzduch. Ale co v případě kdy slunko zapadne na podzim kolem seste hodiny, sice se mi pokoj v lepším případě ohříval celý den, ale od páté hodiny mi tímto otovrem přece uniká teplý vzduch přímo ven. I když mám ventilátor s klapkami, nezabrání to teplému vzduchu aby tudy unikal ne?
... a což to udělat jinak ... použít podobného principu jako u dvouvývodové napáječky ... akorát že obráceně ... ;) ...

- vnější kolektor (Trombehu stěnu) udělat uzavřený s nuceným oběhem vzduchu zevnitř domu ...
- horní vývod (ohřátý vzduch) svést izolovanou trubkou dolů do výškově stejné úrovně jako je nasávání studeného vzduchu z domu do kolektoru (spodní konec) ...
- trubky kolektoru (teplý i studený konec) ukončit ve dvou od sebe vzdálených šachtičkách pod úrovní podlahy ...
- šachty by ještě možná mohly být u podlahy propojeny slabší trubkou pro rychlejší vyrovnání potenciálu mezi oběma vývody ...
- v teplé větvi je ventilátor řízený termostatem, jenž by spínal pouze v okamžiku dosažení vyšší teploty v kolektoru než je v domě ...

... při tomto způsobu by se oproti klasickému řešení využilo i tepla vznikajícího za slabšího svitu slunce, např. ke konci dne, tedy v době, kdy původní koncepce trombeho stěny je již nepoužitelná (vzduch se ve vnějším kolektoru postupně nahřeje a poté se "přefoukne" dovnitř domu) ...
... ještě mne napadla další řešení, jenž by eliminovala nutnost použití stáleho napájení ventilátoru ...

1.) ... jedno řešení spočívá v použití u horního výduchu například dvou palcové U-trubice, jejíž spodní ohyb by byl cca v jedné třetině výšky od spodního okraje venkovního panelu ... to samé potom u nasávacího konce, ale obráceně ... mohl by potom zafungovat i komínový efekt (podobně jako u přetlakový jev u napáječky) ...

2.) ... (dle původního návrhu nastíněného v citaci) horní dlouhý výduch udělat flexilní (sklopný), jehož poloha by se nastavovala (např. přes provázkový převod s protizávažím) pomocí malého ss motůrku ovládaného termostatem ... tzn. horní poloha ústí výduchu při velkém svitu slunce (ústí by se nacházelo u stropu = vzduch ohřátý kolektorem by samovolně proudil do místnosti) ... a spodní poloha výduchu by potom byla při malém svitu (ústí by se nacházelo v šachtě pod úrovní podlahy = vzduch z místnosti by neproudil skrz kolektor) ...

... myslím, že tato řešení jsou mnohem spolehlivější než jakékoliv uzavírací mechanizmy výduchů (např. žaluziové klapky), ale jsou to zatím pouze teoretické úvahy, jejichž funkčnost by se musela vyzkoušet praktickým pokusem (popř. přesněji spočítat ... ;) ) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
LubosV
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 03 čer 2010 20:43
Bydliště: Slavkov u Brna
Dostal: 2 poděkování

Re: DOPLNĚNÍ: Jak zamezit pronikání studeného vzduchu z kole

Příspěvek od LubosV »

Možných řešení je mnoho, v reálu už míň. S takovou flexibilní hadicí v obyváku by mne doma hnali.
Ze zkušenosti opakuji: proudění vzduchu jen komínovým efektem je zbytečně slabé, výstupní vzduch pak má přes 70°C, což zase zvyšuje tepelné ztráty kolektoru (ven). Rozdíly teplot v kolektoru (70°) a venku (říjen 0°) jsou již značné a prostup tepla/ztráty taky.
V říjnu jsem instaloval silný ventilátor, výstupní teplota klesla na cca 45°C, a toho tepla bylo najednou citelně víc.
za těch 25W elektřiny to rozhodně stojí.
Jen teď je to bída, nezasvítí a nezasvítí.

Jen ještě pro mne: Pochulbte se, kdo už nějaký kolektor máte hotový.


Vlastní zkušenost je nesdělitelná ...
richardu
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: ned 20 lis 2011 21:13

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od richardu »

Tak chlapy potřebuju poradit.
Mám barák asi 135m2 a to 2x potřebuju ho nějak vytopit samozřejmě, že levně. Mám udělaný rozvod topení a zatím topím uhlím, ale nevím jak dlouho, než si zase někdo tam nahoře něco usmyslí.
Jak už tady psal LubošV Trombeho stěna by nebyla špatná jenže nejvíc tepla potřebujeme v zimě to zase nesvítí moc slunce. Tak jsem psal a ptal jsem se na akumulační nádrž ta by taky nemusela být špatná dala by se dohřívat Trombleho stěnou a mezi tím co by bylo zataženo tak by topila nádrž. Otázka zní : jak velkou nádrž bych potřeboval, abych vytopil 24radiátorů asi 300litrů vody v systému. Koukal jsem i na bioplyn v Indii na to jedou normálně. Možná by se dalo taky přitápět větrnou elektrárnou.
Zajímavý na tom je, že mě tyto věci začínají napadat až na zimu ,když musím chodit do sklepa :roll:
Díky všem co se mi k tomuto tématu nějak vyjádří Richard


Hetfild
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: ned 08 led 2012 12:15
Bydliště: Frýdek - Místek /Slezko

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Hetfild »

Zdravim ,Panove....
Chtel bych si vyrobit dva Air Solar panely o velikosti v-2,5m a s-1,5m. s kterych bych tahnul potrubi o delce 6 metru do obyvaku.
Panely budou nasavat venkovni vzduch.
A proto mam par otazek....k provedeni panelu,k polykarbonatu,k ventilatoru....

1. provedeni
a* vnitrek udelat prepazkovy jak je zde na fotkach
b* vnitrek udelat jak je ve svete z plechovek ale pouzit misto nich ALU trubice svisle.
c* vnitrek udelat z AL hadice poskladanou uvnitr panelu
samozremje vse natreno cernou barvou.

2.polykarbonat
Musi byt komurky vodorovne nebo svisle nebo je to jedno.Ptam se kvuli zisku paprsku slunce.

3.ventilator
a*musi byt umisten na vyduhu vzduchu...
b*mohu pouzit potrubni ventilator u vyusteni u panelu a nebudou straty na tepelnym zisku nez to dotlaci do mistnosti...a snizi se tim hluk
c*mohu pouzit ventilator na 12V pohaneny solarnim-fotovoltanickym panelem ktery bude u vyusteni do pokoje,panel foto bude zabudovany do Air panelu...bude dostatecne silny,nebo se muze dat i do mist pro nasavani vzduchu a ohraty vzduch dotlaci do mistnosti, aventuelne pouzit ventilator jak pro nasavani tak vyusteni.Nezavislost na elektrine.

Pocitam s investici kolem 15-20tisic Jak udelat ram panelu vim jen nevim ktery system na ohrev je lepsi,jak polozit polykarbonat a nejvetsi orisek je pro me ventilator.

Diky za odpovedi..Petr


Vazme si toho co mame,ze jsme sobci sami k sobe si uvedomime az to ztratime....
brera
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: ned 15 kvě 2011 16:15
Bydliště: kósek vod Brna
Dostal: 2 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od brera »

Ahoj, tak jsem se přemluvil abych sem konečně napsal. Myslím že něco velice podobného co sis naplánoval jsem loni od léta do podzimu dával dohromady na našem domku. Všechno mám nafocené, kdyby byl zájem můžu se pokusit to sem dostat (píšu sem poprvé). Panely mám dva, ze dvou hliníkových plechů, uvnitř labyrint z "U" hliníkové lišty. Polykarbonát jsem neřešil jestli komůrky vodorovně nebo svisle. Ventilátor spíná příložný termostat nastavený na 30 stupňů. Rozvody jsou dvě větve asi po 8 metrech do dvou místností. Ventilátor je na 220 V, 1000 kubíků za hodinu, 156 W. Po asi třech měsících provozu musím říct že asi 4 m čtvereční jsou málo na přitápění, jěště uvidím jakou sílu bude mít jarní sluníčko. V místnostech mám talířové ventily na stropě s vlastním pohonem otvírání a zavírání. Přes spínací hodiny každý den hodinu ráno a hodinu večer větrám. Při svitu slunce i při nulových teplotách termostat sice spustí, ale po několika minutách se kolektor ochladí a systém se vypne. Celková investice asi 25 tis. Spíš to beru jako zvýšení komfortu bydlení, který ovšem zaplatím za elektřinu, než jako zdroj úspory. Do budoucna plánuju rozšířit počet kolektorů na šest, a udělat vnitřní okruh. Při větrání bude nasávat vzduch zvenku jako dosud, ale když spustí termostat měl by kolovat vzduch z místností, z 20 na 30 stupňů není takový skok jako z nuly. Napřed ale budu muset ještě přikoupit akumulační nádrž ke kotlu a vyřešit regulaci, kterou dosud nemám aby to mělo nějaký význam a přínos.Toť asi vše, kdyby byly nějaké dotazy, pokud budu moct rád odpovím. Honza


Hetfild
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: ned 08 led 2012 12:15
Bydliště: Frýdek - Místek /Slezko

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Hetfild »

Prilozeni fotek bude skvele,.a nebudu za ne vdecny jen ja.pak budu mit otazky i kdyz jich mam uz ted dost.


Vazme si toho co mame,ze jsme sobci sami k sobe si uvedomime az to ztratime....
brera
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: ned 15 kvě 2011 16:15
Bydliště: kósek vod Brna
Dostal: 2 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od brera »

Ahoj, tak přikládám nějaký fotky, klidně se ptej :ethink:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Hetfild
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: ned 08 led 2012 12:15
Bydliště: Frýdek - Místek /Slezko

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Hetfild »

Diky moc za Fotky....

Mel jsem otazky ale fotky mi je kompletne zodpovedely ohledne male funkce tvych panelu,prvne jsem myslel ze je to jen tim ze mas moc silny ventilator.Co se tyce remeslne prace musim smeknout,musela to byt fuska a vypadaji pekne ale koncept funkcnosti systemu je spatny.Jojo,kritizuje se mito kdyz jsem nic jeste nepostavil ale zase hodne nastudoval na internetu.Proste 1+1=2 a ve tvem pripade vyslo 1+1=3.Psal jsi ze budes muset postavit jeste dalsi panely neboli rozsirit plochu,nez se do toho pustis a vyhodis hromadu penez tak ti dam par tipu za par kacek ktere ti snad pomuzou zvysit vykon a potom budes vedet kolik plochy pridelat.

1/ fotka c.1,2,3,4
....absorber je moc tenky ,podle fotky vypada ze je tlusty 5-7cm to znamena maly objem vzduchu /ventak sepne a teply vzduch je pryc-silny ventak/
.....panely nemas zaizolovane na bocich a zadni cast panelu/teplo musi zustat uvnitr a ne propoustet-unikat skrz/
....doporucuji oblozit timto http://www.puren.com/cz/produkty/stavba ... index.html hlavne deskou PIR treba http://www.bauder.cz nebo http://www.bachl.cz/ ,je tenka a izolativni.Proste PIR s folii.

2/ventilator fotka c.6
nammontuj urcite toto http://www.ventilatory-vzduchotechnika. ... tacek-300w diky tomu ti to nevytahne veskery teply vzduch z panelu na jeden zatah.Regulujes podle potreby.Ventilator mas moc silny tahem na objem ohrateho vzduchu v panelu.

3/ rozvody od panelu fotka c.7
...natahni od panelu k ventaku a od ventaku do mistnosti toto http://www.ventilatory-vzduchotechnika. ... 0mm-5000mm nebudes mit ztratovost tepla po ceste do mistnosti.

4/fotka c.1
...mezi ty prinitovane L-profily bych nalepil nejakou tmavou kahlicku aby akumulovala teplo ktere potom zvysi zisk 7-10ks podle velikosti ,spis do vrchni poloviny.Toto je jen napad,funguje to u kamen tak proc by nemohlo u panelu......

...Tady jeden odkaz pro inspiraci http://www.builditsolar.com/Projects/Sp ... eating.htm

Otazky ohledne tveho systemu jsem mel a sam si na ne i odpovedel,ale jsem zatim jen teoretik.Pokud neco pouzijes co jsem doporucil nebo neco jineho je jen na tobe.Vychazel jsem co sem videl na fotkach.Dosud nevim jak mas panel daleko od polykarbonatu v usazen v krovu.Patris mezi prukopniky samodomo a jeste sto vrazil do strechy a to se cti.

Ja sve panely chci udelat ve stylu Trombeho jak je uz u predesleho samodomo.proste na stenu ale s moznostisundani ze steny a moznych uprav.taky uvazuji ze bych udelal pred ty dva panely jeste jeden na predehrev vzduchu ktery pujde do tech vetsich a vic se ohreje. Nebo udelam pod panelami neco jak zaizolovane pareniste a naskladam tam par cihel ktere se naakumuluji a budou poustet do panelu predehraty vzduch.Musim to hodit na papir a pak tady.I kdyz vlastni praxe mi rekne vic. :roll:


Vazme si toho co mame,ze jsme sobci sami k sobe si uvedomime az to ztratime....
brera
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: ned 15 kvě 2011 16:15
Bydliště: kósek vod Brna
Dostal: 2 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od brera »

Jen pro upřesnění, fotky jsou víceméně ze stavby,takže teť je všechno zaizolováno minerální vatou. Potrubí od kalhotového kusu za ventilátorem až k ventilům je sonovent - měl jsem obavy z hluku, ale v místnostech není vůbec nic slyšet, jen motorky který otvírají ventily. Ohledně ventilátoru asi tak: s regulátorem jsem počítal hned ze začátku, ale po zapojení jsem byl velice překvapen malým výkonem ventilátoru bez připojení do systému. Celková délka cesty vzduchu od sání až do místnosti je asi 13 metrů a u ventilu v místnosti mě proud vzduchu vůbec nepřipadá tak silný jak jsem očekával, proto jsem se rozhodl že regulátor nepoužiju. Co se týká kachlíků, myslím že by se nestihly nahřát než sepne termostat, to bych tam musel mít nějak nastavenou prodlevu, nebo by spínací teplota musela být vyšší než vypínací. Proto počítám s více kolektory, budou paralerně propojeny, takže proud vzduchu se zpomalí a mělo by to vydržet déle foukat, ještě když by se přivedl vnitřní vzduch mělo by to být lepší.
Ten poslední odkaz mám taky v záložkách, je vidět že kdo hledá - najde. Trombeho stěnu jsem bohužel nemohl použít, nemám moc místa na jižní stěně domu. Je tam veranda, takže samý okno. Přeji ti hodně úspěchů při stavbě, ať se dílo zdaří. Honza


Hetfild
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: ned 08 led 2012 12:15
Bydliště: Frýdek - Místek /Slezko

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Hetfild »

....tak to je potom jina,prave ted jsem si uvedomil ze mas dlouhe rozvody,takze rozsireni absorbcni plochy je dulezite.Neco jineho je kdyz se to teplo zene jen pres stenu.
Jsem zvedavej u sebe Ja to budu davat na JZstenu a rozvod 5-6m do obyvaku a do budoucna zvazuju jeste dat neco na JV stenu a rozvod 4-5m do chodby a do toho panelu bych chtel zabudovat i ohrev tep.vody ale to uvidim po skusenostech s tim prvnim zhotovenim. vse bude viset na stene,ume ta moznost je.Petr


Vazme si toho co mame,ze jsme sobci sami k sobe si uvedomime az to ztratime....
RSvorcik
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: sob 03 pro 2011 23:30

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od RSvorcik »

Začínám vyrábět horkovzdušný kolektor. Mám už hotové dvě hliníkové vany 200 x100 x10cm na to mám v úmyslu dát 1cm makarolon. Přemýšlím jak udělat vnitřní část myslel jsme dát na spodek 5cm vaty na ni odrazovou hliníkovou folii ABA pak vzduchovou mezeru asi 2cm na ni černý filc a zase mezeru asi 2 cm a pak makrolon. Nasávání buď zezadu nebo ze spodu . Panely bych spojil do sebe a přes termostat bych spínal ventilátor ještě nevím přesně jaký budu mít asi 7m potrubí svisle tak bych dal ventilátor doprostřed buď TT 100 nebo výkonnější a dražší TD 250/100.Poradí mi někdo jestli můj návrh bude fungoval nebo co bych měl změnit.


Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“