Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Chloritan sodný a chlornan vápenatý - efektivní použití.

Moderátor: Palo

Odpovědět
Uživatelský avatar
jardax
Zasloužilý člen
Příspěvky: 222
Registrován: úte 06 dub 2010 1:57
Dal: 56 poděkování
Dostal: 104 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od jardax »

Sindo - ty přepočty fakt platěj, zkoušel jsem to za různých podmínek a vychází to pořád podle výpočtů - prostě ten ClO2 se nemá kam ztratit a xdrahem doporučená reakce s hydrogensíranem je jednoduše spočítatelná - na rozdíl od citronky nebo chlorovodíkové. To je prostě jednoznačně spolehlivá reprodukovatelnost výsledků uzavřeného způsoby přípravy - není potřeba nic měřit, ale víš jak to je - kdo si v mrazu nedal jazyk na kliku či zábradlí :D
Drahoš - taky sem papírky máčel v kde čem :) a ClO2 to ukazuje spolehlivě.
Dnes můžeme na 100% tvrdit: smícháme tolik toho a toho, vznikne nám tolik onoho, nařeďte tolikrát a dostanete makovou koncentraci TEČKA
Navíc je jasné, že reakce s hydrogensíranem je "čistá" - nevzniká nám řada nežádoucích produktů TEČKA
Naposledy upravil(a) jardax dne čtv 21 bře 2013 20:28, celkem upraveno 1 x.


Sindo
Stálý člen
Příspěvky: 68
Registrován: ned 02 pro 2012 21:04
Bydliště: Zvolen, SK
Dal: 94 poděkování
Dostal: 10 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od Sindo »

Vieš, takto vyrobené CDS mi príde pri pití, ako limonáda :-), po skúsenosti s VMS, ktorá nebola zlá, či už aktivovanom, alebo neaktivovanom. Pri dávke 30 kvapiek za osem hodín takto urobenom CDS som stále v pohode. Skúšam pomaly pridávať, a nájsť strop. Popri tom si samozrejme dopĺňam aj HCL.


Sindo
Stálý člen
Příspěvky: 68
Registrován: ned 02 pro 2012 21:04
Bydliště: Zvolen, SK
Dal: 94 poděkování
Dostal: 10 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od Sindo »

Asi aký silný koncentrát CDS je možné vyrobiť bez hadičkovým spôsobom, teda maximálne nasýtený roztok CLO2? Bolo by fajn, keby sa CDS dal dávkovať po kvapkách :-₎


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

Bolo by fajn, keby sa CDS dal dávkovať po kvapkách :-₎
O kousek výše o tom píšu: http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=115519#p115519
Po kapkách asi těžko, ale dá se klidně dosáhnout toho, že když vezmu např. 10ml CDS, tak je v tom chlordioxid jako z jedné kapky aktivovaného chloritanu.
A 10 ml můžeš odměřit malou stříkačkou, štamprlí s ryskami a podobně.
Pak to poslední dny asi tak 2x až 3x zředím a klidně používám jako ústní vodu, pro kloktání, pro pití nebo pro potírání. Bez jakýchkoliv dalších chemikálií je to CDS opravdu hodně snesitelné.


sisa
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1178
Registrován: ned 16 kvě 2010 9:34
Bydliště: Praha
Dal: 1783 poděkování
Dostal: 634 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od sisa »

Koupila jsem hydrogensíran sodný, ale nevím, jak to naředit na roztok, abych mohla aktivovat MMS 1:1. Můžete mně prosím poradit?
A byl by nějaký takový návod jako u CDS, že smíchám x ml MMS s x ml hydrogensíranu sodného, nechám zaktivovat do 1 litru vody a když pak vezmu deci roztoku a doplním do litru vody, budu mít deci roztoku,t.j. hodinovou dávku 50 ppm?
Já jsem na ty propočty úplně blbá.
Děkuji moc.


Uživatelský avatar
jardax
Zasloužilý člen
Příspěvky: 222
Registrován: úte 06 dub 2010 1:57
Dal: 56 poděkování
Dostal: 104 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od jardax »

300g hydrogensíranu rozpostit v 300g vody, vznikne ti 50%ní roztok.
Roztok hydrogensíranu v poměru s chloritanem je vždy v přebytku, nemusíš hledět na přesnost +-autobus, ni se neděje.
Reakce 10ml 24.5%ního roztoku chloritanu s hydrogensíranem, plyn rozpustit v jednom litru vody. Vzniklí roztok naředit 1:17 a koncentrace je cca 100ppm. Na 50ppm naředit 1:34 cca...


Sindo
Stálý člen
Příspěvky: 68
Registrován: ned 02 pro 2012 21:04
Bydliště: Zvolen, SK
Dal: 94 poděkování
Dostal: 10 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od Sindo »

Jardo:
mám nové pásiky 4v1, a vzadu je návod výrobcu, ktorý pripájam. Kukni na to, či tie merania dávajú použiteľné výsledky. Inak, to prvé meranie CDS bolo asi pri zlej koncentrácii, môžem to zopakovať, približne „troj kvapkové“ CDS doplniť na deci vodou.

Xdraho:
nemám problém s dávkovaním, jedná sa mi skôr o miesto v chladničke, a tiež menšie balenie pri
cestovaní, čomu by zodpovedala väčšia koncentrácia CDS.

Sisa:
kúpila si to ako prášok, teda koncentrát, alebo je to už riedené-tekutina?
Přílohy
IMG9741.jpg


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

Vzniklí roztok naředit 1:17 a koncentrace je cca 100ppm. Na 50ppm naředit 1:34 cca...
Jardo, tobě se opravdu počítá lépe s těmi koncentraceni? Vždyť všechny návody, všechny zkušenosti se tradují v kapkách MMS. Jak si rychle při znalosti koncentrace třeba 100ppm spočítáš kolik máš toho roztoku vzít, když dotyčný ti radí brát 3x denně třeba 3 kapky MMS?
Já bych na ty tvé poměry spíše koukal takto:
Vezměte 10 ml 24,5% chloritanu což je cca 200 kapek (opravdu to sedí na ty 50 ml lahvičky s integrovaným kapatkem, které dostaneš v lékárně a dodává je i Palo) a udělejte z toho Jardovým bezeztrátovým nápadem 1 litr CDS. V 10 ml pak budete mít chlordioxid takřka přesně ze dvou kapek.

Teď jsem prošel obdobím rýmy, která díky CDS a KS trvala jen 3 dny. Dal jsem si to CDS udělané v koncentraci 50 kapek chloritanu na 500 ml vody bez ředění do rozprašovače ze Sanorinu a stříkal jsem si to hluboko do nosu se současným vdechnutím. Zkusl jsem to stříknout i do očí. Vůbec žádné škrabání nebo pálení!
Na co je potom taková koncentrace 50 nebo 100ppm? Není to přecejen trochu slabé?

P.S. Jardo, pošli mi to spojení na tebe. Rád bych se ti revanžoval za ty papírky.


sisa
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1178
Registrován: ned 16 kvě 2010 9:34
Bydliště: Praha
Dal: 1783 poděkování
Dostal: 634 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od sisa »

Kluci, děkuji. Pro mě je skutečně jednodušší přepočítávání na kapky, ale takto polopatě to převedu bez problému.

Tím bezeztrátovým způsobem je myšlena výroba v kýbli nebo je to i výroba hadičkou s lahvičkou v konvici na ohřívání vody? V obou dvou případech bude v 10 ml roztoku, vyrobeného aktivací 10ml chloritanu, chlordioxid jako ze dvou kapek? Omlouvám se jestli moc prudím, ale potřebuji si být jista.

A kam chodíte na ty uzavíratelné kýble?

Ještě se chci zeptat na skladování NaHSO4. Stačí suchá, tmavá komora a prášek držet ve skleněné láhvi od okurek?

Sindo, koupila jsem kilo prášku u fichemy - http://www.fichema.cz/.


PeterY
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: ned 31 bře 2013 11:51
Bydliště: Piešťany
Dostal: 1 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od PeterY »

No tak chlapy, už sa konečne zjednoťte aby sme to mohli naštartovať proces výroby. Podľa Jardax totiž z 10 ml chloritanu v konečnom dôsledku po nariedení dostaneme 340 dávok a z 10 ml chloritanu podľa XDraha 170 dávok.V niečom sa mýlim, alebo je to tak? A ešte dotaz. To všetko platí pri reakcii s bezhadičkovým spôsobom aspoň 12 hodinovej?


Uživatelský avatar
jardax
Zasloužilý člen
Příspěvky: 222
Registrován: úte 06 dub 2010 1:57
Dal: 56 poděkování
Dostal: 104 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od jardax »

Sindo - no zkusit a uvidíme. Pls, zkus ještě těmahle papírkama 3 kapky chloritanu a 3 citrónky v deci vody.
xdraho - mě se ty kapky právě moc nezamlouvaj, však víš proč :)
Ale jak píšeš - "Vezměte 10 ml 24,5% chloritanu což je cca 200 kapek (opravdu to sedí na ty 50 ml lahvičky s integrovaným kapatkem, které dostaneš v lékárně a dodává je i Palo) a udělejte z toho Jardovým bezeztrátovým nápadem 1 litr CDS. V 10 ml pak budete mít chlordioxid takřka přesně ze dvou kapek." - perfektní!!!
K těm koncentracím - memám problém pít 200ppm i víc, ale to víš, doporučení a hrozba poleptání dělá ze 100ppm a více mocného strašáka.
sisa - téměř bezeztrátové jsou uzavřené způsoby - bez probublávání a za použití hydrogensíranu. Pokud použiješ HCl, nebo citronku, vznikne ti špatně definovatelná směs produktů. Raději už nepíšu o škodlivosti, jinak mě tu zase rozcupujou na kusy :)
"Hadičkovej" způsob přípravy se dá použít i pro hydrogensíran, akorát zde je naopak potřeba, aby reagující látky byly vychlazené a ohřát až potom, co směs přestane bublat.
V těch průhlednejch belíkách se u nás prodávaj utopenci :)
Hydrogensíran můžeš skladovat v původním obalu. Není to nestabilní látka, nepotřebuje tmu, ani zimu.


Uživatelský avatar
jardax
Zasloužilý člen
Příspěvky: 222
Registrován: úte 06 dub 2010 1:57
Dal: 56 poděkování
Dostal: 104 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od jardax »

PeterY píše:No tak chlapy, už sa konečne zjednoťte aby sme to mohli naštartovať proces výroby. Podľa Jardax totiž z 10 ml chloritanu v konečnom dôsledku po nariedení dostaneme 340 dávok a z 10 ml chloritanu podľa XDraha 170 dávok.V niečom sa mýlim, alebo je to tak? A ešte dotaz. To všetko platí pri reakcii s bezhadičkovým spôsobom aspoň 12 hodinovej?
No jde o to, jestli chceš pít 50ppm nebo 100ppm. Potom je to 340/170 dávek. Je celkem jedno, jaká způsob přípravy z hydrogensíranu zvolíš....


PeterY
Nový člen
Příspěvky: 10
Registrován: ned 31 bře 2013 11:51
Bydliště: Piešťany
Dostal: 1 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od PeterY »

To jardax: Mám za to že v Tvojej receptúre nejde o 100 resp. 50 ppm ale o 50 resp. 25 ppm.Nechceš tú receptúru prehodnotiť? Vieš ide o to, že keď ste sa s xdrahom na čomsi dohodli, malo by to byť jasné Vám na akej koncentrácii ste vo výpočtoch vlastne skončili, ako aj ostatným, ktorých Vaše príspevky so záujmom čítajú.Ďakujem.


Uživatelský avatar
jardax
Zasloužilý člen
Příspěvky: 222
Registrován: úte 06 dub 2010 1:57
Dal: 56 poděkování
Dostal: 104 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od jardax »

jardax píše:xdraho - díky. Zázračný papírky dojdou ze států už brzo, tak to zkalibruju/ocejchuju a postnu report.

Teoreticky vypočítaná koncentrace oxidu chloričitého.
vycházím z reakce 5 NaClO2 + 4 NaHSO4 ---> 4 ClO2 + NaCl + 4 Na2SO4 + 2 H2O - takže hydrogensíran. Při použití HCl nebo citronky vzniká směs více látek a výpočet by byl značně nepřesný.
Molárky spočítal xdraho. Z 452,5 g chloritanu vznikne 269,8 g chlordioxidu. 10ml 24.5%ního roztoku obsahuje 3g chloritanu.
Ze 3 gramů chloritanu vznikne 1.78g oxidu chloričitéhu. Pokud jej rozpustíme v jednom litru vody, vznikne koncentrace přibližně 1780ppm.
takže koncentrace okolo 100ppm vznikne naředěním na 18l.
Polopatě: rozpustíte oxid chloričitý, který vzniknul z 10ml 24.5%ního roztoku chloritanu reakcí s hydrogensíranem v jednom litru vody. Naředit 1:17 a koncentrace by měla být cca 100ppm - tolik teorie.
Papírky ukážou, okolik jsem se seknul :)
Edit: Ještě pro ty, kteří se bojí, že jim petka v důsledku vysokého tlaku exploduje.
1.7g oxidu chloričitého zaujímá při 20°C objem 0.141l - cca 1.5 deci. Jednak teplota je výrazně nižší - menší objem a pak se chlordioxid průběžně rozpouští ve vodě. Takže z přetlaku žádné strachy :)
PeterY - tos mi dal brouka do hlavy, znovu jsem to přepočítal a sedí to na uvedené vejš


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

tos mi dal brouka do hlavy......
Jak říkám, kluci, to odměřování na kapky je daleko jednodušší, názornější a pro každého pochopitelné. Hlavně pro mne :)

10 ml 24,5 % NaClO2 je přibližně 200 kapek.
Uděláme z toho Jardovým kbelíkovým způsobem 1 litr CDS.
Pokud připustíme, že prakticky veškerý ClO2 se rozpustí ve vodě (malinko zůstane v původních roztocích a díky difuzi o stejné koncentraci jako ve vodě, proti jednomu litru je to ale zanedbatelné množství), tak můžeme říct, že:
v 10 ml z tohoto jednoho litru hotového CDS je ClO2 ze dvou kapek.
A koncentraci to bude mít přibližně 1780ppm, protože 10 ml 24,5 % NaClO2 obsahuje 3g látky a z toho vznikne 1,78g ClO2.

Pokud mne ta vysoká koncentrace irituje, tak přidáním 10 ml čisté vody dostanu poloviční koncentraci, přidáním 30 ml čtvrtinovou, atd.
Tak to vidím já, člověk zatížený programátorským převáděním všeho na algoritmy :)


Odpovědět

Zpět na „VMS - Chlordioxid...“