Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Chloritan sodný a chlornan vápenatý - efektivní použití.

Moderátor: Palo

Odpovědět
satmat
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: sob 23 úno 2013 20:49
Dal: 9 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od satmat »

Odpoveď máš tu vo vlákne na strane 3.Ja by som moc neváhal.Pre mňa je to prijatelné a to mám problém z pažerákom.
Momentálne používam tento hydrogénsíran
http://www.mountfield.sk/chemia-azuro-p ... H3009.html


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

S užíváním CDS vyrobeným pomocí hydrogensíranu ve velkých kvantech má asi nejvíce zkušeností jardax. Já osobně si myslím, že pokud to bude opravdu pouze roztok chlordioxidu ve vodě, tak na způsobu aktivace by nemělo záležet. Jedině, že by při aktivaci kyselinou citronovou vznikalo ještě něco navíc. Třeba opravdu ten chlor.
To škrábání v krku u mne (vyrábím CDS pomocí hydrogensíranu) nastává tehdy, když si vezmu příliš velkou koncentraci. Pro mne je ještě snesitelná koncentrace max. cca 300ppm. Při větší mne už začne poškrabávat v krku a v nosohltanu.
Zkus si to CDS více naředit.


ivanninaj
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: pon 08 dub 2013 8:20
Dal: 4 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od ivanninaj »

Vdaka za info. Takze v podstate v chuti a skrabani v krku rozdiel medzi aktivacion kyselinou citronovou a hydrogensiranom nie je? Skoda, dufal som, ze hlavne ta chut bude lepsia, lebo ta chlorova chut pri CDS mi riadne lezie hore krkom...

Edit: odstranění zbytečné citace - poo.


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

Tak nějakou pachuť to prostě mít musí. S tím se asi nedá nic dělat. Je tam přece plynná sloučenina chloru! Ale je to opravdu věcí zvyku. Já to například podržím nějakou dobu i v ústech. Kvůli péči o dásně. Mám obavy, aby se mi nevrátila ta krvácivost a záněty, které jsem měl před začátkem používání MMS a CDS.
Pokud ti to tak strašně vadí, tak si to nařeď o trochu více. Myslím si, že o koncentraci ani tak nejde, hlavně o množství. Prostě budeš pít místo 1 dl trochu více koncentrovaného CDS 2 dl s poloviční koncentrací.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od Slavek Krepelka »

xdraho píše: Chemická reakce, při které vzniká požadovaný chlordioxid, vypadá takto:
5 NaClO2 + 4 NaHSO4 = 4 ClO2 + NaCl + 4 Na2SO4 + 2 H2O
http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 64#p120064
Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
kutil
Zasloužilý člen
Příspěvky: 766
Registrován: pát 25 lis 2005 19:33
Bydliště: Morava
Dal: 48 poděkování
Dostal: 269 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od kutil »

sirius01 píše:Slávku, myslel jsem to takto:
1 ml standardu 3000 ppm dle JH odpovídá (= má účinek jako) 3+3 k. MMS1
pak 1 litr 3000 ppm odpovídá 3000+3000 k. MMS1
a 1 litr 1780 ppm odpovídá 1780+1780 kapkám MMS1
tento litr byl ale vyroben pouze z 200+200 k.
Honza
Ahojky vespolek,
pozorně sem si přečet vlákno o výrobě CDS, velice se mi zamlouvá ta kyblíková metoda :shock:
Celým vláknem se táhne přepořet směsi CDS na klasické kapky MMS1.
Já to pochopil následovně:
1 ml standardu CDS 3000 ppm dle JH odpovídá = má účinek jako 3 kapky MMS1
pak 1 litr 3000 ppm odpovídá 3000 kapkám MMS1
v tom případě 1 ml 1780 ppm odpovídá kolika ? kapkám MMS1
účinek je x krát menší tedy 3000/1780 = 1,685 x 3 kapky = 5,06
Tedy 5,06 kapek se rovná počtu 3 kapek standartu MMS
U tohoto roztoku cca 1780 ppm lze používat zhruba dvojnásobný počet doporučeného počtu kapek
Chce to enem vydržať
H.


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

Už se opakuji, ale musím uvést ještě jednou svůj pohled na věc:

Výchozími informacemi pro mne byly tyto:
Chemická rovnice: 5 NaClO2 + 4 NaHSO4 = 4 ClO2 + NaCl + 4 Na2SO4 + 2 H2O
Molární hmotnost chloritanu: 90.4418
Molární hmotnost chlordioxidu: 67.4521
Množství chloritanu v jednom litru 24,5% roztoku používaném všeobecně u MMS: 300g
1ml beru jako 20 kapek průměrného kapátka
Předpokládám, že veškerý chlordioxid se rozpustí ve vodě, nic neuteče bokem
=========================================================
Ze 452,5 g chloritanu (v rovnici je 5 NaClO2) vyrobím podle chemické rovnice 269,8 g chlordioxidu (v rovnici je 4 ClO2).
Ze 3 g chloritanu (obsaženo v 10 ml 24,5%-ního roztoku chloritanu = přibližně 200 kapek) pak tedy podle trojčlenky vyrobím 1,78g chlordioxidu.
Pokud jej rozpustíme v jednom litru vody, vznikne koncentrace přibližně 1780ppm.

1ml CDS s koncentrací 1780 ppm tedy obsahuje chlordioxid z 0,2 kapek 24,5 procentního roztoku chloritanu sodného (MMS1)
1ml standardu CDS 3000 ppm, pokud se množství chlordioxidu týká, odpovídá tedy 0,34 kapkám MMS1.

Rád bych věděl, jak se přišlo na to, že "1 ml standardu CDS 3000 ppm dle JH odpovídá = má účinek jako 3 kapky MMS1".
Možná tu hraje roli to, že aktivace je u JH prováděná kys. citronovou a při používané koncentraci kyseliny, při používání 1:1 kapek a při těžko zjistitelné rovnici popisující reakci se všechen chloritan nemůže zreagovat a potom množství chlordioxidu je menší než při používání dostatečného množství hydrogensíranu. Pak možná opravdu na to, co vyrobíme klasicky citronovkou ze 3 kapek, v případě hydrogensíranu opravdu stačí pouze 0,34 kapek chloritanu.

Prostě, aktivace dostatečným množstvím hydrogensíranu + kyblíková metoda = nejlepší způsob jak vyrábět CDS! :)


sarinen
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: sob 18 kvě 2013 11:28
Dal: 1 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od sarinen »

No já nejsem ryzí chemik, ale myslím, že z empirického pohledu, když namíchám třeba 3 kapky MMS (už aktivované) do 100 ml vody, pak změřím hodnotu ppm, tak mně cosi vyjde na indikačním papírku. Když vezmu CDS (vyrobeno z 10 ml chloritanu a 10 ml hydrogensíranu a budu mít z tohoto postupu 1000 ml koncentrovaného CDS, pak naředím cca 60 ml tohoto koncentrátu zase do 1000 ml vody, pak změření indikačním papírkem mám cca roztok s hodnotou ppm 50. nevím, kolik bylo ppm při klasickém způsobu výroby citronkou, ale pokud tyto dvě hodnoty na indikačních papírcích porovnám, zjistím, jak se liší hodnoty ppm. Pak stačí jednoduše zvýšit nebo zmenšit koncentraci již připraveného CDS tak, aby byly ve 100 ml stejné se 3 kapkami MMS. A mám ekvivalent 3 kapek MMS ve 100 ml se 100 ml roztokem CDS (jedna hodinová dávka).


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

Zajisté!
Také nejsem chemik a počítám to podle toho, co nás kdysi naučili na gymplu.
Pokud to vezmete přes měření koncentrace indikačními papírky, tak se musíte dostat k tomu, že ať to CDS vyrábíte jakkoli, tak obsah chlordioxidu by měl být stejný.
Mně zarazila ta věta, že "1 ml standardu CDS 3000 ppm dle JH odpovídá = má účinek jako 3 kapky MMS1".
Ať to počítám jak chci, tak mi to množstevně nevychází. A jak se dájí porovnat "účinky", to mi moc jasné není.


kutil
Zasloužilý člen
Příspěvky: 766
Registrován: pát 25 lis 2005 19:33
Bydliště: Morava
Dal: 48 poděkování
Dostal: 269 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od kutil »

xdraho píše:.....Rád bych věděl, jak se přišlo na to, že "1 ml standardu CDS 3000 ppm dle JH odpovídá = má účinek jako 3 kapky MMS1".
......Prostě, aktivace dostatečným množstvím hydrogensíranu + kyblíková metoda = nejlepší způsob jak vyrábět CDS! :)
Ahojky,
kókám že sem vám trochu zamotal hlavu, ale já toto info našel někde na začátku vlákna :oops:
Jinak naprostý souhlas že ta kyblíková metoda je ten nejjednodušší a nejlepší způsob výroby CDS :hip:
Ať se daří a vydržať
H.


blackpetr_
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 01 srp 2013 11:05

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od blackpetr_ »

Zdravím všechny,mám dotaz ohledně čistoty hydrogensíranu. V některých nabídkách je mizivé promile železa a těžkých kovů, tzn.99 % je hydrogensíran a zbytek nežádoucí(cena vysoká). Jiný výrobce nebo dodavatel má čistotu 93% hydrogensíranu, 0,2% voda a 150 mg železa na kg hydrogensíranu. Má takové množství železa na něco vliv nebo to lze v klidu použít?

Díky blackpetr_

http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... ladn%C3%AD SDK


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

Ten levnější a méně čistý hydrogensíran je takřka určitě určen pro potravinářské účely kde se používá jako regulátor kyselosti např. do pečiva. http://www.emulgatory.cz/seznam-ecek?prisada=E514
Takže ty miligramy železa do sebe dostáváme touto formou už dávno.
Při výrobě CDS pomocí hydrogensíranu bych přítomnost železa neřešil už vůbec.


kutil
Zasloužilý člen
Příspěvky: 766
Registrován: pát 25 lis 2005 19:33
Bydliště: Morava
Dal: 48 poděkování
Dostal: 269 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od kutil »

xdraho píše:.....Mně zarazila ta věta, že "1 ml standardu CDS 3000 ppm dle JH odpovídá = má účinek jako 3 kapky MMS1".
Ať to počítám jak chci, tak mi to množstevně nevychází. A jak se dájí porovnat "účinky", to mi moc jasné není.
Ahojky,
protože nutně potřebuji nahradit tříkapkový MMS CDS kem, tak pídím dál :oops:
Ve vlákně o MMS mě sirius01 odpověděl, že pokud doleju aktivované 3 kapky chloritanu 100 ml vody tak doslova:
sirius01 píše: To už tady mnohokrát byla různá měření od 25ppm do 50ppm
Pokud budu vycházet ze zde uvedených příkladů tak z 10 ml chloritanu vyrobím 1000 ml CDS o cca 1780 ppm. Dle kyblíkové metody při dávce 15 ml chloritanu získám litr CDS cca 2670 ppm. 1 ml tedy cm3 obsahuje 2,67 ppm ClO2
Pokud je správná informace že 100 ml 3 kapkového MMS má obsah 25 až 50 ppm pak abych dosáhl stejného množství ppm musím 10 ml kyblíkového CDS doředit na 100 ml abych získal hodnotu 26 ppm ve 100 ml jako má tříkapkové MMS (25-50 ppm).
Uvažuji správně?
Díky
H.v.
PS mně se ten jeden špric CDS kapátkem zdál slabý :oops:
PS2 - pokud to naředím na 100 ml zmenším obsah ppm vůči těm 100 ml, ale do sebe dostanu cca stejné množství ClO2 jako ze tří kapek MMS :good: No a vo to gou :shock:


Uživatelský avatar
jardax
Zasloužilý člen
Příspěvky: 222
Registrován: úte 06 dub 2010 1:57
Dal: 56 poděkování
Dostal: 104 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od jardax »

...


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

kutil píše:...... nutně potřebuji nahradit tříkapkový MMS CDS kem.....
Váš hlavní problém je, že pletete do sebe jednotky množství a jednotky koncentrace!

Množství se uvádí v gramech, případně miligramech nebo mikrogramech.
Koncentrace se uvádí v procentech (1% je jedna setina z celku), promilích (1 promile je jedna tisícina z celku) nebo v té pitomé jednotce ppm ("Parts per million" - 1 ppm je jedna miliontina z celku).

Jestliže vezmu 10 ml klasického roztoku chloritanu, který obsahuje 3 gramy chloritanu, tak z něj reakcí s dostatečným množstvím hydrogensíranu dostanu 1,78 gramů chlordioxidu. To je 1780 miligramů. Protože 1 miligram je miliontina kilogramu, tak jestliže 1780 miligramů chlordioxidu rozpustíme v jednom kilogramu vody, pak můžeme s dostatečnou přesností říct, že těch 1780 miligramů představuje 1780 miliontin z celku. Má tedy KONCENTRACI(!) 1780 ppm. (Není to absolutně přesně, protože 1 ppm je jedna miliontina z celku, ale když přidáme těch 1780 miligramů do jednoho kilogramu vody, tak celek není 1000000 miligramů, ale 1001780 miligramů, tedy přesně by ta koncentrace měla být 1776,837 ppm).

Z 15 ml, které obsahují 4,5 gramů chloritanu vyrobím 2670 miligramů chlordioxidu, který když rozpustím v 1 kilogramu vody, dostanu přibližně koncentraci 2670 ppm.
1 ml tedy cm3 má pak samozřejmě i nadále koncentraci 2670 ppm a obsahuje 2,67 miligramů(!) ClO2.

Dále už to zkuste domyslet sám.


Odpovědět

Zpět na „VMS - Chlordioxid...“