Stránka 1 z 71

solární energie

Napsal: úte 15 kvě 2007 17:09
od jeff
Nejjednodušší způsob ukládání energie je, když se energie nemusí nikterak měnit a rovnou ukládat, nebo používat. Proto na ohřev TUV je nejekonomičtějčí využít přímo energii ze Slunce. Solární panely taky stojí nějaké drobné, ale je to statická bezpohybová záležitost a poměrně spolehlivě to funguje. Slunce sice svítí, nesvítí, ale vítr taky fouká, nefouká. Energie z větru se prozatím využívá mechanická a je asi nelepší ji přeměnit na elektrickou. Jen je opravdu problém, jak ji co nejvhodněji uložit. Moc jsme si zvykli na elektřinu a život bez ní si už ani nedokážeme představit. Za první republiky se používala jen na svícení nízkowattovými žárovkami a ještě tak na poslech rádia a na to stačilo dost málo, ale dneska? Všichni víme, co je všechno na elektřinu a nemá se o tom smysl zmiňovat.
Ještě k tomu chlebu. Nebylo by špatné si alespoň občas dát chleba, nebo rohlíky vyrobené klasickou technologíí ze správných surovin, namísto z různých polotovarů a náhražek, aby nebyly rohlíky gumové, nebo vatové a chleba se nerozsypával už druhý den. Neuškodí si to doma vyzkoušet, je to rozdíl! A co se současnou nehoráznou cenou piva? Nakonec i to pivo se dá vyrábět doma a takových lidí v poslední době začíná dost přibývat. To sem ale nepatří, držme se tématu.

Jeff

Napsal: pon 18 kvě 2009 18:21
od buky
Trochu mimo tému. Je naozaj veľký rozdiel podať ten moj pokus na české forum. Ste naozaj lepší ( a to nie iba v hokeji :oops: ) . Ak prídem na niečo nezvyčajné tak sa určite ozvem a to aj v prípade magnetického motora ktorý mám tiež rozpracovaný.

Naše fórum

Napsal: pon 18 kvě 2009 18:39
od rival
buky píše:Trochu mimo tému. Je naozaj veľký rozdiel podať ten moj pokus na české forum. Ste naozaj lepší ( a to nie iba v hokeji :oops: ) . Ak prídem na niečo nezvyčajné tak sa určite ozvem a to aj v prípade magnetického motora ktorý mám tiež rozpracovaný.
Děkuji (děkujeme) za bonmot. Ale je třeba ke Tvému pozitivnímu hodnocení dodat, že toto fórum je česko-slovenské. Tedy, snažíme se zde všichni spojit své síly dohromady. Držím palečky v dalším bádání :good:.

Napsal: sob 06 čer 2009 8:05
od buky
Bratia česi,kolegovia bádatelia! Sľubil som, že ak prídem na niečo nové, tak sa ozvem. A veru že som aj veľmi pravdepodobne prišiel a to konkrétne - Potenciálna energia v praxi. Teraz som už silne presvedčený, že Gravitácia nie je sila, ale ENERGIA!!! A to je vo fyzike neskutočný zvrat a pre nás bádateľov neskutočný krok v pred. Určite to roztočíme aj na tomto fore! Pozri http://www.post.sk/forum/ - fyzika - potenciálna energia v praxi .

Palo

Napsal: ned 07 čer 2009 15:10
od buky
Zaujímavý postreh, tri pologule a záhadné kruhy v obilí- A JE TO!

Re: Palo

Napsal: ned 07 čer 2009 17:13
od Palo
buky píše:Zaujímavý postreh, tri pologule a záhadné kruhy v obilí- A JE TO!
Záhadné kruhy v obilí vznikají až při dvou a více těchto objektech blízko letících (nemusí být vždy létající talíře, stačí létající "koule"). Kruhy jsou úmyslně vytvořené obrazce. S pohonem UFO to nemá nic společného. To jen tak naokraj (jako že by to byl vedlejší nežádoucí produkt).

Palo

Napsal: ned 07 čer 2009 19:01
od buky
Aha tak je to! No, zas som o niečo múdrejší :)

PM

Napsal: čtv 01 říj 2009 18:59
od buky
Energia je schopnosť fyzikálnej sústavy konať prácu. Je to miera všetkých foriem pohybu. Energia nám pri zmene umožnuje získať prácu čo je - sila * dráha.

Hmotnosť našej planéty a hmotnosť iného telesa nám umožnuje získať SILU čo znamená aj prácu.

Ale čo je najdoležitejšie veľkosť sily sa dá meniť - pákou, prevodom (rozdiel potenciálov) a to by nám malo umožnit zostrojiť PM.

Kde je teda zásadní problém?

Re: PM

Napsal: čtv 01 říj 2009 20:36
od poota
buky píše:Kde je teda zásadní problém?
Asi v tom, že pákou sice změníš sílu, tedy třeba ji zvětšíš, ale bohužel současně také opačným směrem změníš i dráhu, tedy ji zmenšíš - a co čert nechtěl, součin té nové síly a nové dráhy Ti dá jako výsledek novou práci, která je stejná jako ta stará práce. A aby toho nebylo už tak dost, musíš také započítat ztráty toho převodu. "Čistou" mechanikou to nejde, musíš tam někde kousek energie uchmatnout odněkud odjinud. Když se Ti to povede, tak se to bude opravdu "hýbat samo". Ale aby z toho byl nějaký užitek, tak té energie musíš uchmatnout daleko víc. Ale kde, jakou a jak - to je ten zásadní problém.
Zdravím - poota

Energie

Napsal: pát 02 říj 2009 6:49
od buky
Poota, no ano uchmatnúť čo najviac energie, ale čo vlastne tá energia je? akú má podobu, myslím či je to plyn, alebo kvapalina, má pevné skupenstvo? Moj názor je že zámena energii medzi sebou je len matematický model.

Možeme považovať za energiu hmotnosť dvoch telies, alebo permanentné magnety? V oboch prípadoch dochádza predsa k práci, aj ked len po určitý moment.

Re: Energie

Napsal: pát 02 říj 2009 11:16
od poota
buky píše:...ale čo vlastne tá energia je? akú má podobu, myslím či je to plyn, alebo kvapalina, má pevné skupenstvo?
Energie má různé formy - tepelná, elektrická, magnetická, kinetická, gravitace - ale vždycky se jedná o nějaký rozdíl, který se dá využít. Tím se ten rozdíl zmenší a pro další využití buď musíme najít jiný, a nebo ho opět zvětšit - buď přidat tam, kde ho má být víc, nebo ubrat tam, kde ho má být méně. Například máme kámen v jisté výšce nad zemí. Ten nám může vykonat určitou práci tím, že dopadne na zem. Ale tím jeho možnost konat práci skončila. Pro odběr další práce ho musíme buď zvednout zpátky, nebo pod ním vyhrabat díru. Problém je v tom, že oboje dá stejnou a nebo spíš větší práci, než nám ten kámen při svém pádu odevzdá.
Výroba energie je jenom zdánlivá, protože se jedná jenom o převedení jedné energie na jinou, což má vždycky nějaké ztráty. Proto do tohoto procesu přeměny vkládáme vždycky víc energie, než z něj odebíráme.
Příznivější poměry jsou při čerpání energie, kdy téže energii zvyšujeme rozdíl hladin. Dobrým příkladem jsou tepelná čerpadla, která i přes ztráty načerpají více tepla, než by se získalo přímou přeměnou jejich spotřeby na teplo.
Musíš si ujasnit, co vlastně chceš, o co Ti opravdu jde. Jestli chceš brát energii úplně zadarmo, jednoduše a z ničeho, a nebo jestli chceš mít jenom energii podstatně levněji, než je v kraji zvykem. Potom se musíš rozhodnout, kterou cestou se toho budeš snažit dosáhnout - jsou cesty ověřené a cesty zcela nové. U těch se musíš zase rozhodnout, jestli Tě lákají spíš ty pravděpodobně úspěšné s menším ziskem, nebo ty tajemné a zcela neprobádané s nadějí na velký zisk a s vysokou pravděpodobností neúspěchu.
Zatím se snaž probádat co nejvíc co nejrůznějších řešení a přístupů - hledej v nich inspiraci a snaž se najít jejich chyby a čím by se daly vylepšit a zdokonalit.
Zdravím - poota

Sila

Napsal: pát 02 říj 2009 18:25
od buky
Poota, vsadil som na silu a logiku, nakoľko je pre mňa sila pohyb, práca ( len to zacykliť :D ).

Ak sa ma spýtaš čo je pre mňa voda v priehrade ("potenciálna energia"), tak pre mňa je to potenciálna sila.

Ak sa ma spýtaš čo poháňa vodnú turbínu ("kinetická energia"), tak pre mňa je to hybnosť vody.

Pre mňa je sila proste fyzikálna veličina číslo jeden preto, lebo je dobre merateľná a to aj pri permanentných magnetoch. Zašiel som dokonca tak daleko že som upravil na jednom fore aj zákon hybnosti p = F * v.
Čím večšia rýchlosť telesa, tým večšou silou može pôsobiť.

Re: Sila

Napsal: ned 04 říj 2009 18:50
od poota
To buky:
podívej se na Viktora Schaubergera, asi Ti bude sympatické, že považuje za zpozdilost pracně a nákladně zastavovat vodu v přehradách, a potom ji znovu rozbíhat tlakem dosaženého převýšení. Podle něj je daleko efektivnější nechat vodu proudit a převýšení, které je k dispozici, využít na její co největší urychlení. I když tohle Ti zřejmě na chodící PM stačit nebude.
Zdravím - poota

poota

Napsal: ned 04 říj 2009 21:26
od buky
Ano súhlasím, ale je to aj tak zaujímavý kolobeh z hlediska energie. Aby som zdvihol vodu do výšky, tak na to potrebujem energiu.

Ale ak už voda začne mať pohyb v podobe zrážok, tak je tam tiež pohyb, práca až kým voda nedosiahne nadmorskú výšku a na tento (gravitačný) pohyb už nepotrebujem energiu?

Co je vlastne energia v prípade ak voda stúpa do výšky, má pohyb v plynnom stave až kým neskondenzuje.

A co je energia ak voda padá, tam je tiež pohyb (práca).

Gromit - martin11

Napsal: pon 05 říj 2009 8:52
od buky
Uf! - to je na mňa moc zložité :D .

Skúsim ešte inak: pustím 1kg teleso (vozík) z takej výšky aby gravitačné zrýchlenie bolo pri náraze na tenzometer, ktorý je položený na betonovom 5t kvádri, 5m/s.

A teraz druhý pokus ale s tým rozdielom že vozík bude pustený po skokanskom mostíku a tesne za odrazom (vodorovný smer) bude mať tiež rýchlosť 5m/s.

Aký bude rozdiel v náraze na tenzometer, ak predpokladáme že ide o ten istý tenzometer a je položený na 5t betonovom kvádri ?

Ja tvrdím že rozdielny preto, lebo pri zvislom smere zarátavam ešte aj účinok gravitačnej sily, ale pri vodorovnom smere gravitačnú silu už nezaratávam.

V prvom pokuse bude teda sila nárazu väčšia.