Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Chloritan sodný a chlornan vápenatý - efektivní použití.

Moderátor: Palo

Odpovědět
xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

Takže toho hydrogensíranu jsi použil více než jsem vypočítal? 50% hydrogensíranu je 500g soli na 500g vody?
Asi to bude rozumné. Všechen chloritan se spolehlivě spotřebuje a zbylý hydrogensíran se vyhodí.
A to jsi opravdu stihl tu reakční nádobku zavřít?
Těším se na to video.


Uživatelský avatar
jardax
Zasloužilý člen
Příspěvky: 222
Registrován: úte 06 dub 2010 1:57
Dal: 56 poděkování
Dostal: 104 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od jardax »

Jj, hsíran do pulitrovej petky 300g+300g vody. Dával jsem ho s výrazným přebytkem, přece jen je za pár korun :)
Jak to bylo vychlazený, tak se žádný masivní vývin plynu nekonal, ohřál jsem to v dlani. Bylo zajímaví, jak směs "zpívala".
Tohle šlape jak hodinky a odpadají keci odborníků o nebezpečnosti s rychlovarkou :D


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

Ty jsi opravdový kutil! Perfektní! :D
Doufám, že jsi nenechal zreagovat celých 300g najednou? To by už byla fakt síla.
Počkám si na to tvé video. Už se těším.

Nechceš až budeš mit to CDS do trochy kápnout naředěné HCl? Pokud se tam nedostalo nic jiného než ten chlordioxid, tak by se nemělo nic dít. Pokud se tam nějakým záhadným způsobem dostal třeba ten chlorečnan nebo chloritan, tak by to mělo třeba vytvořit bublinky.
Teď jsem to zkoušel na té mé várce co jsem vytvořil na dvoře, a je to absolutně v klidu. Žádné bublinky nevznikly. Takže snad to bude OK.

Ta má várka je ale opravdu o záhadné koncentraci. Nesmrdí to, dá se to naředěné cca 1:5 v pohodě použít na vyplachování úst, ale vzadu v krku na začátku nosohltanu to později přecejen štípe. Takže pokud budeš mít ty papírky, počkám si na závěr tvých měření :)
Určitě to mám podstatně silnější než těch mých 16+16 kapek na 160 ml vody ve skleničce od Alpy. (Toho materiálu bylo také podstatně více. 10+10 ml by mělo být řekněme 200+200 kapek! Ale mnoho zůstalo ve vyvíječce. Takže bozi vědí.)


Uživatelský avatar
jardax
Zasloužilý člen
Příspěvky: 222
Registrován: úte 06 dub 2010 1:57
Dal: 56 poděkování
Dostal: 104 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od jardax »

Příprava CDS z chloritanu a hydrogensíranu na:


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

Jardo, podle mého názoru jsi to přivedl k naprosté dokonalosti!

Perfektní opakovatelnost, žádné patlání se s x láhvemi a y hadičkami.
Teď to ještě čeká na někoho, kdo má ty zázračné proužky na měření koncentrace ClO2, aby to celé "ocejchoval".

Udělal jsem ti, s dovolením, reklamu i u "konkurence": http://www.zdravi-az.cz/Forum/viewtopic.php?f=8&t=3419


Uživatelský avatar
jardax
Zasloužilý člen
Příspěvky: 222
Registrován: úte 06 dub 2010 1:57
Dal: 56 poděkování
Dostal: 104 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od jardax »

xdraho - díky. Zázračný papírky dojdou ze států už brzo, tak to zkalibruju/ocejchuju a postnu report.

Teoreticky vypočítaná koncentrace oxidu chloričitého.
vycházím z reakce 5 NaClO2 + 4 NaHSO4 ---> 4 ClO2 + NaCl + 4 Na2SO4 + 2 H2O - takže hydrogensíran. Při použití HCl nebo citronky vzniká směs více látek a výpočet by byl značně nepřesný.
Molárky spočítal xdraho. Z 452,5 g chloritanu vznikne 269,8 g chlordioxidu. 10ml 24.5%ního roztoku obsahuje 3g chloritanu.
Ze 3 gramů chloritanu vznikne 1.78g oxidu chloričitéhu. Pokud jej rozpustíme v jednom litru vody, vznikne koncentrace přibližně 1780ppm.
takže koncentrace okolo 100ppm vznikne naředěním na 18l.
Polopatě: rozpustíte oxid chloričitý, který vzniknul z 10ml 24.5%ního roztoku chloritanu reakcí s hydrogensíranem v jednom litru vody. Naředit 1:17 a koncentrace by měla být cca 100ppm - tolik teorie.
Papírky ukážou, okolik jsem se seknul :)
Edit: Ještě pro ty, kteří se bojí, že jim petka v důsledku vysokého tlaku exploduje.
1.7g oxidu chloričitého zaujímá při 20°C objem 0.141l - cca 1.5 deci. Jednak teplota je výrazně nižší - menší objem a pak se chlordioxid průběžně rozpouští ve vodě. Takže z přetlaku žádné strachy :)


Uživatelský avatar
jardax
Zasloužilý člen
Příspěvky: 222
Registrován: úte 06 dub 2010 1:57
Dal: 56 poděkování
Dostal: 104 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od jardax »

Tak ještě jeden způspb přípravy CDS, tentokrát bez hadiček :)


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

Ahoj,
také hezký způsob! Opravdu neleníš.

Akorát mi připadá, že ta sklenička má zbytečně velký objem.
Mnoho plynu v ní zůstane a těžko přejde do vody. Až otevřeme velkou nádobu, tak asi uteče do ovzduší. Chtělo by to najít něco menšího. Ta čepička, která plyn nutí, aby procházel vodou, je pěkný nápad. Určitě lepší než probublávání z hadičky u klasické výroby CDS. Plyn bude mít daleko lepší kontakt s vodou než u bublinek. Ale nějak musíš zajistit volný průchod plynu mezi okrajem nádobky a čepičkou, ne? Asi je vhodné tam vyrobit nějakou "netěsnost".
I objem vzduchu nad hladinou vody je poměrně velký a když to bude stát přes noc na balkóně, tak z vody zase něco uteče do vzduchu nad hladinou a při otevření pak prchne ven.
Nebylo by lepší dát tu vodu co nejtěsněji pod víko velké nádoby a ve víku udělat jakýsi bezpečnostní ventil třeba tak, že do víka uděláš dírku a do ní položíš nějakou kuličku nebo ji přelepíš izolepou?

Už se těším na to tvé "cejchování". Čert ví, kolik plynu zůstane ve skleničce v původních roztocích a nepřejde do vyráběného CDS. A kolik plynu zůstane nad hladinou ve vyvíječce případně uteče nad hladinu ve velké nádobě. Tam ale vlastně zase klesne dolů a bude s hladinou v kontaktu a pomalu se asi zase vrátí do vody. Bůh ví.

Zdraví
Drahoš
Naposledy upravil(a) xdraho dne sob 09 bře 2013 10:59, celkem upraveno 1 x.


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

xdraho píše:Už se těším na to tvé "cejchování".
Bylo by fajn, kdyby se to povedlo dovést do stavu, kdy by se dalo říct:
"Když vezmu 10 ml (půlku malé štamprle?) mého CDS, tak mám množství obsahující chlordioxid z jedné kapky 24,5% roztoku chloritanu sodného, ale bez jakýchkoliv dalších přiměsí. Pak už si to naředím na koncentraci jakou zrovna potřebuji. Pro výplachy ústní dutiny třeba slabší, pro desinfekci něčeho třeba silnější." To počítání na kapky je už zavedené a člověk si to dobře představí.

Chtělo by to návod pro naprosto blbé (třeba pro mne):
"Vezmi 0,5 litrovou nádobu ze zavináčů, nalij do toho 0,25 litrů vody z ledničky (řekněme 10 stupňů teplé), postav do toho velkou štamprli, dej do ní 10 ml 24,5% chloritanu a 10 ml řekněme 50% hydrogensíranu, přiklop to mističkou tak, aby její okraje byly pod hladinou, velkou nádobu trochu stiskni a celé to zavři. Pak to dej zpět do ledničky a zítra v tom najdeš CDS, které v 10 ml obsahuje chlordioxid z jedné kapky původního roztoku chloritanu. To, že jsem spotřeboval třeba daleko větší množství chloritanu, při jeho láci vůbec nevadí!".

Myslím si, že tak nějak vznikla i ta koncentrace 24,5% prodávaného chloritanu. Někde jsem četl, že nasycený roztok je snad 26%. Takže je to hodně blízko nasycenému roztoku a přitom se to výborně počítá. 1 litr obsahuje 300 g chloritanu. To si zapamatuji i já se svou pověstnou sklerózou :D

Nemáš někde ve svých zásobách ještě testovací proužky na volný chlór? Přecejen by bylo fajn se ujistit, že tam ten volný chlór opravdu, ale opravdu není. Už jsem je chtěl v bazénové chemii koupit, ale měli jen jakési sady za 500 Kč, což mi na jedno měření připadá opravdu drahé. Ještě se porozhlédnu po známých, kteří mají bazény.
Teď jsem se koukal po netu a nejvýhodněji by měl vyjít "LAGUNA Tester 4v1". Je ale zase k dostání snad jen v okolí Prahy :(

Ahoj
Drahoš


Uživatelský avatar
jardax
Zasloužilý člen
Příspěvky: 222
Registrován: úte 06 dub 2010 1:57
Dal: 56 poděkování
Dostal: 104 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od jardax »

Jj, jak píšeš, aby to pochopila i moje babička, pro kterou je alchymie i sypání prášku do pračky :)
Proužky na volný chlór bohužel nemám, ale věřím psaní o TwinOxide.
V pondělí konečně dojdou papírky na ClO2, pak se uvidí.
Volný průchod plynu mezi okrajem skleničky a mističkou není problém, určitě ty 2 sleněné plochy dokonale netěsní a kdyby jo, tak se miska nadzvedne.
Objem nad hladinou reakční směsi tvoří zpočátku vzduch, potom oxid chloričitý. Když ustave vývoj plynu, začne se složení ve všech "plyných" místech "belíku" vyrovnávat. Jednoduchá fyzika. "Proces, při kterém v koncentračně nehomogenním systému dochází k samovolnému vyrovnávání koncentrací, nazýváme difuze". Totéž platí i pro kapaliny, jen to trvá déle, ale rovnovážný stav musí nastat.
Když jsem dnes belík rozdělal, žlutá barva v belíku a ve skleničce byla stejná.
O tom "bezpečnostním" ventilu jsem přemýšlel úplě stejně jako ty :) Napadla mě kulička i izolepa a ještě injekční stříkačka naplněná trochou vody, bez pístu, s tenkou jehlu zapíchnutá do deklu belíku.....
Ale žádný nebezpečný přetlak opravdu nevzniká.


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

Že se nějak vyrovnají koncentrace nad hladinou ve vyvíječce i ve velké nádobě, tak to jsem předpokládal. I když je tady ta čepička, která volnému mísení plynů z obou prostředí brání? Že se ale pravděpodobně vyrovnají i koncentrace v kapalinách, tak to jsem si netroufal domyslet, pouze jsem si to přál. :D Je fajn, že jsi to ověřil.

Ten LAGUNA Tester 4v1 nabízí kdekdo. Je to 10 proužků za cca 100 Kč. V pondělí se projdu po Ostravě. V centru ale chcípl pes. Možná to budou mít spíše v nějakých obchodňácích po okolí. Kdo to má ale obíhat!


Uživatelský avatar
jardax
Zasloužilý člen
Příspěvky: 222
Registrován: úte 06 dub 2010 1:57
Dal: 56 poděkování
Dostal: 104 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od jardax »

U toho Laguna testeru bych si nebyl úplně jistej spolehlivostí při zjišťování chlóru jako Cl2. Chlor se ve vodě rozpouští - spíše však reaguje za vzniku HCl a HClO. Jenže roztok ClO2 pamalu hydrolyzuje a vzniká kys. chlorečná, chlorovodíková a přechodně chlorná...
Jen pro zajímavost: rozklad velmi urychluje přítomnost chloridů a ještě rychleji probíhá v zásaditém prostředí. Proto bych doporučil vodu pro přípravu CDS prověřit. Přinejmenším pH.


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

Jardo, ty mne ničíš! Já tu jistotu prostě nenajdu :D :bhead:

Pokud se ClO2 mění ve vodě na ty kyseliny a ty se pak asi zase rozkládají dál, tak mám obavu, že někde na konci najdeš zase ten volný chlór.
Jak mohou potom výrobci TwinOxide ručit za to, že chlór nevzniká? Nebo za to ručí jen v okamžiku vzniku?
Neznamenalo by to potom, že CDS bychom neměli skladovat a raději si ho vždy připravovat čerstvý?
A z hlediska trvanlivosti asi raději z destilované vody. A to ještě raději z lékárny, protože ta, co se prodává v drogérii prý vůbec není připravena destilací, ale pomocí jakýchsi iontoměničů nebo čeho.
Ach jo!

Ten Laguna tester by měl testovat pH, volný chlór, vázaný chlór, celkovou alkalitu.


Uživatelský avatar
jardax
Zasloužilý člen
Příspěvky: 222
Registrován: úte 06 dub 2010 1:57
Dal: 56 poděkování
Dostal: 104 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od jardax »

Volný chlór ve vodě se stanový jako uvedené kyseliny. Druhotně pak jako halogenderiváty, které vznikají působením kyselin na organické látky.
Jsou dostupné studie, které jednoznačně dokazují, že při použití TwinOxide chlorderiváty nevznikají - při reakci chloritanu a hydrogensíranu nevzniká chlór. Rozklad ClO2 - hydrolýza - probíhá velmi pomalu, s ohledem tedy na zmíněný obsal chloridů a pH. Pro dlouhodobé skladování - komerční prodej - by bylo lépe vyrábět z destilky.


Sindo
Stálý člen
Příspěvky: 68
Registrován: ned 02 pro 2012 21:04
Bydliště: Zvolen, SK
Dal: 94 poděkování
Dostal: 10 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od Sindo »

Dnes vyrobené CDS bez hadičkovou metodou 10+10 ml do 1/2 litra demineralizovanej vody som zmeral testerom od Laguny opakovane po dvoch hodinách, obe merania ukázali približne 3 mg/liter voľného chlóru.


Odpovědět

Zpět na „VMS - Chlordioxid...“