Teslův transformátor

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
ruzicka

zpráva pro gewo - Rádce

Příspěvek od ruzicka »

Vzkaz pro autora - gewo Rádce.

Velmi hezky popisujete práci N.Tesly, jeho spec.trafa skutečně pracovaly s kvantonickým vakuem a byly schopny rozkmitat i samý základ světa - gravitační vakuum.
Rád bych s Vámi navázal kontakt.

ruzicka@josefov.npu.cz


Uživatelský avatar
sano
Zasloužilý člen
Příspěvky: 942
Registrován: stř 08 úno 2006 23:48
Dostal: 18 poděkování

svietiaca voda

Příspěvek od sano »



Torontik
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: pon 15 úno 2010 15:13
Bydliště: Ostrava

Pulsy vysokého napětí

Příspěvek od Torontik »

Zdravím.

Dočetl jsem toto zajmavé téma dočet až sem.
Takže, jak získat pulsy vysokého napětí o šířce té jedné mikrosekundy?
Jestli jsem správně pochopil, tak Tesla už pak používal pouze to shášené jiskřiště a ne rotační přerušovač (spínač) + jiskřiště?
Žeby jednoduše vysokonapěťovým transformátorem, usměrnit diodovým můstkem, kondík a to jiskřiště?
Nebo nějak zesílit vygenerovaný obdélníkový signál? Bude to mít stejné vlastnosti? Když už to bude generovaný signál, tak to jiskřiště by už tam být nemuselo, ne?
Kdyby bylo případně nějaké schéma na vyzkoušení budu rád...


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Teslov transformator

Příspěvek od poota »

Vlákno lehce učesáno - poo.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Torontik
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: pon 15 úno 2010 15:13
Bydliště: Ostrava

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od Torontik »

Zdravím, nevíte někdo jak jednoduše přerušit okruh vždy na vrcholu amplitudy sinusového průběhu? Někde jsem čet, že Tesla říkal, že je to "výhodné".


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od A(&F) »

... a který okruh myslíš ??? ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Torontik
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: pon 15 úno 2010 15:13
Bydliště: Ostrava

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od Torontik »

Nebo obvod...? Primární.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od A(&F) »

... před pár lety napsal GeWo zajímavej článek ... http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2009070015 ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od Waldes »

A(&F) píše:... před pár lety napsal GeWo zajímavej článek ... http://www.wmmagazin.cz/view.php?cisloclanku=2009070015 ...
Prepis celého článku tu dal Gewo stř 16 led 2008 5:50 , je to tretia alebo štvrtá strana tohto vlákna.
Waldes.


Nieje nič nové, len zabudnuté ...
Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pulsy vysokého napětí

Příspěvek od Waldes »

Torontik píše:Zdravím.

Dočetl jsem toto zajmavé téma dočet až sem.
Takže, jak získat pulsy vysokého napětí o šířce té jedné mikrosekundy?
Jestli jsem správně pochopil, tak Tesla už pak používal pouze to shášené jiskřiště a ne rotační přerušovač (spínač) + jiskřiště?
Žeby jednoduše vysokonapěťovým transformátorem, usměrnit diodovým můstkem, kondík a to jiskřiště?
Nebo nějak zesílit vygenerovaný obdélníkový signál? Bude to mít stejné vlastnosti? Když už to bude generovaný signál, tak to jiskřiště by už tam být nemuselo, ne?
Kdyby bylo případně nějaké schéma na vyzkoušení budu rád...
Ono si to málo kto uvedomuje ale i rotačný prerušovač v Teslovom prevedení mal zhášané iskry, bolo to zabezpečené prúdiacim olejom, deleným iskrišťom atď. On vlastne vymyslel zhášanie, práve preto aby zamedzil spätnej pol vlne. Ono treba dobre premýšľať o tých nákresoch a nielen povrchne prebrať zjednodušenú funkciu. Ako inak chceš vygenerovať obdĺžnik o napätí rádovo kilovolty ? a najmä ako chceš odolať spätnému rázu rádovo desiatky kV ? Ono je to síce skôr píla ale práve čím rýchlejšie sa ti to podarí prerušiť, teda čím je ostrejšia hrana tým vyšším ...
Waldes.


Nieje nič nové, len zabudnuté ...
maroš
Starší člen
Příspěvky: 117
Registrován: stř 06 bře 2013 16:18
Dostal: 3 poděkování

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od maroš »

Gugloval som na webe a pri hľadaní odkazov na Teslovú bifilárnu cievku našiel som vaše fórum tak som sa prihlásil, lebo som videl že tú su veľmi kvalifikovné odpovede. Poprosil by som Vás o vysvetlenie tohto pokusu. Myslím si že by bolo možné preveriť toto meranie. http://www.cez-okno.net/clanok/alternat ... uum-mobile. Toto vlákno je veľmi podobné mojej otázke


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od poota »

maroš píše:Poprosil by som Vás o vysvetlenie tohto pokusu.
Klasickou fyzikou se to zřejmě vysvětlit nedá jinak než chybným měřením - a na jinou fyziku nemáme dostatek věrohodných podkladů.
Takže nezbývá nic jiného, než si to vyzkoušet ;)
Věrohodnější ověření než nějakými měřicími přístroji by bylo připojení nějaké zátěže na výstup a současné napájení vařiče z téhož výstupu - odpadla by tak možnost chyby měření a přebytek výkonu by se rovnal příkonu zátěže.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
maroš
Starší člen
Příspěvky: 117
Registrován: stř 06 bře 2013 16:18
Dostal: 3 poděkování

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od maroš »

poota píše:Věrohodnější ověření než nějakými měřicími přístroji by bylo připojení nějaké zátěže na výstup a současné napájení vařiče z téhož výstupu
Neviem či by sa to technicky dalo urobiť. Keď som nad tým rozmýšľal tak ma napadlo že to meranie môže byť skreslené tým že na platni je frekvencia okolo 20 až 40 kHz, tam by robili prístroje veľké chyby ale skôr by namerali menšie hodnoty. Toto zapojenie vyzerá ako paralelný rezonanční obvod, ten sa vyznačuje tým že ak bola cievka, kondenzátor a prívody bezstrátové tak by tam elektrický náboj prúdil skoro rychlosť svetla (nemyslím elektrický rozruch. Neviem ako sa výkon indukčného variča zvyšuje, či zmenou frekvencie alebo zväčšením amplitúdy. Pretože ak by to bolo frekvenciou tak ten stav by nastal iba pri určitom výkone, (rezonancia. Veľkosť indukovaného napätia ui=dφ/dt, takže tam by malo indukované napätie veľké a fázový posun pri odporovej záťaži mal iba nepatrný vplyv. Bohužial nemám možnosť to odskúšať Ospravedlňujem sa nedala sa mi vložiť citácia.


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Teslův transformátor

Příspěvek od huhu »

Výkon se reguluje PWM ( pulse widht modulation ) čili změnou střídy.
V pokusu 9 uvádějí, že měli jen 250W střídač, což na napájení plotýnky nestačí. Vzhledem k tomu, že se stejně nepoužívá neupravené síťové napětí, bylo by vhodnější processory a FETy napájet napětím upraveným rovnou z bifilární cívky. Vynechaly by se další ztrátové členy ;)


Někteří lidé mají pocit, že vědí lépe než já co a kam jsem chtěl napsat. Budiž blahoslaveni.
Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Re: indukčný varič

Příspěvek od Elektro »

huhu píše:Výkon se reguluje PWM ( pulse widht modulation ) čili změnou střídy.
.... bylo by vhodnější processory a FETy napájet napětím upraveným rovnou z bifilární cívky. Vynechaly by se další ztrátové členy ;)
Zdravím Huhu.
Ak si si všimol v tých videách používajú na zaťaženie bifilárnej cievky výlučne odporovú záťaž. Z toho usudzujem, že bifilárna cievka pracuje v rezonancii s frekvenciou variča. Ak by si chcel z bifilárnej cievky priamo napájať varič, tak musíš výstupné napätie usmerniť a vyhladiť kondezátorom. Pripojením kondenzátora cez usmerňovač na bifilárnu cievku zmeníš odporovú záťaž na kapacitnú a vyradíš cievku z rezonancie. To isté sa stane, keď k bifilárnej cievke pripojíš indukčnú záťaž. Preto v tých pokusoch používajú výlučne odporovú záťaž, ktorá nezmení rezonančnú frekvenciu, ale len sploští (rozšíri) rezonančnú krivku a tým sa podľa hodnoty zaťažovacieho odporu mení len výstupné napätie a nie rezonančná frekvencia. Na napájanie meniča použili obyčajnú cievku s usmerňovačom a filtračným kondenzátorom, takže tá cievka nepracuje v rezonancii, ale len ako vinutie vzduchového kondenzátora.
Sú to síce len moje pozorovania a dedukcie z tých videí, takže nikomu nič nevnucujem, len ponúkam vysvetlenie vyplývajúce z použitia mojich vedomostí stredoškoláka.
Želám príjemný večer.


Hľadajme možnosti ako sa to dá a nie ako sa to nedá.
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“