Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Chloritan sodný a chlornan vápenatý - efektivní použití.

Moderátor: Palo

Odpovědět
xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

Asi jsem ten Laguna Tester přecenil nebo spíše nedomyslel jeho vlastnosti.
Jak píše Jarda v příspěvku a Remy ve své knize :) (dá se najit i na uložto.cz), tak chlordioxid s vodou reaguje a vytváří ty tři kyseliny. Stejně se chová i samotný chlor. Také při rozpouštění ve vodě vytváří kyselinu chlornou a chlorovodíkovou.
A pokud má pravdu Jarda a ten Laguna Tester posuzuje obsah chloru ve vodě podle přítomnosti těchto kyselin, tak bude i přítomnost chlordioxidu indikovat jako přítomnost chloru.
Měří prý ještě vázaný chlór ve formě např. chloraminu, tedy asi ve formě solí. To ale při této přípravě CDS a při destilované nebo alespoň demineralizované vodě asi nehrozí. Takže tam by měl asi ukazovat nulu. Bylo to tak?
Takže tímto způsobem se asi nějakého ujištění, že nevzniká volný chor asi nedočkáme :( Asi nezbude než věřit výrobci TwinOxidu.


Sindo
Stálý člen
Příspěvky: 68
Registrován: ned 02 pro 2012 21:04
Bydliště: Zvolen, SK
Dal: 94 poděkování
Dostal: 10 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od Sindo »

Premeriam to ešte pri výrobe z destily.


Uživatelský avatar
jardax
Zasloužilý člen
Příspěvky: 222
Registrován: úte 06 dub 2010 1:57
Dal: 56 poděkování
Dostal: 104 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od jardax »

Sindo píše:Dnes vyrobené CDS bez hadičkovou metodou 10+10 ml do 1/2 litra demineralizovanej vody som zmeral testerom od Laguny opakovane po dvoch hodinách, obe merania ukázali približne 3 mg/liter voľného chlóru.
Jestli se nepletu, 3mg/l je 3ppm.
Pls Sindo, mohl bys poměřit směs 3 kapky chloritanu + 3 kapky 50%ní citronky, nechat chvilku zreagovat, dolejt na deci?


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

To by potom znamenalo, že ten tvůj předpoklad, že Laguna Tester se chytá kyselin vytvořených rozpouštěním chlóru ve vodě, by nemusel platit!
To by nebylo špatné!


hormon
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: úte 12 bře 2013 0:41
Dal: 3 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od hormon »

...hydrogensiran sodny - je ako potrebny pre organyzmus? docital som sa ,ze je lepsi na konzumaciu VMS .Tak potom kys.chlorovodikova ,ako som tu cital ,ma dost VELKY vyznam pre ludsky organyzmus
...tak neviem cim je lepsie aktivovat?


Sindo
Stálý člen
Příspěvky: 68
Registrován: ned 02 pro 2012 21:04
Bydliště: Zvolen, SK
Dal: 94 poděkování
Dostal: 10 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od Sindo »

Musím si zohnať citrónku,doteraz som používal len HCL, s tou by to nešlo?


Sindo
Stálý člen
Příspěvky: 68
Registrován: ned 02 pro 2012 21:04
Bydliště: Zvolen, SK
Dal: 94 poděkování
Dostal: 10 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od Sindo »

Nemal by som to merať pri povedzme 20 st.C, to prvé meranie bolo asi pri 8 st., tak studenú vodu asi v bazéne nik nemá.


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

...tak neviem cim je lepsie aktivovat?
Vyzkoušej si to sám.
Uvidíš, že reakce s hydrogensíranem je daleko předvidatelnější než s kyselinou chlorovodíkovou. Probíhá už od minimálních koncentrací, kdy HCl s chloritanem už vůbec nereaguje. Takže si mohu připravovat roztoky v požadované koncentraci aniž by mi při tom vznikalo kdoví co.
Nápad vychází od firmy produkující výrobek TwinOxide, který se používá pro bezchlórovou desifenkci vody v bazénech a tako reakce je stále více používaná pro desinfekci pitné vody místo chlóru. Hlavně v USA. Výrobce TwinOxide garantuje, že při reakci nevzniká žádný chlór.
Díky této ochotě reagovat a díky nepřítomnosti chlóru se takto pohodlně připravuje CDS.
Na vstupu i na výstupu do reakce s chloritanem vstupují absolutně bezpečné látky. Hydrogensíran sodný i síran sodný jsou látky, které se běžně používají v potravinářství jako regulátory kyselosti.
Výsledný roztok reakce chloritanu s hydrogensíranem je daleko chutnější než s chlorovodíkovou kyselinou a daleko, daleko lepší než s kyselinou citronovou.
Vysledek neobsahuje žádnou kyselinu, což se může hodit pro aplikace, kdy přítomnost kyseliny může vadit.
Pokud hydrogensiran sodný koupíš třeba na http://www.fichema.cz, tak tě to cenově vyjde na stejnou částku jako chlorovodíková.
V Německu s TwinOxidem pro použití v oblasti MMS experimentují již delší dobu.
No a pokud máš pocit, že tu chlorovodíkovou kyselinu potřebuješ, nic ti nebrání si těch několik kapek 3,5% HCl naředit v troše vody a vypit to kdykoliv jindy. Má to příjemně kyselou chuť stejnou jako citron.


Sindo
Stálý člen
Příspěvky: 68
Registrován: ned 02 pro 2012 21:04
Bydliště: Zvolen, SK
Dal: 94 poděkování
Dostal: 10 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od Sindo »

Jardo. tak som dal 3+3 kvapky 50% citronky, po aktivácii som dolial deci demi vody, výsledok 5 mg/l voľ.chlór.
Odhadom sa to sfarbilo možno ešte cez tento obsah. Pokiaľ to mám ešte skúsiť inak, daj vedieť.


hormon
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: úte 12 bře 2013 0:41
Dal: 3 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od hormon »

...ma niekto konecny navod podla ktoreho by sa to mohlo uzivat.Ak ano mohol by ho tu upnut !
...lebo co tu clovek cita ,tak je to jeden nazor proti druhemu.Ato veru dost odradza od uzivania tymto sposobom.


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

...ma niekto konecny navod podla ktoreho by sa to mohlo uzivat.
Pokud budete užívat aktivovaný roztok, tak se proti množství používaném při aktivaci pomoci HCl nebo kys.citronovou podle mého názoru nic nemění. Pouze výsledný produkt je daleko snesitelnější a čistší. Je v něm navíc pouze kuchyňská sůl a síran sodný, který se v potravinářeství běžně používá jako regulátor kyselosti. No a samozřejmě ještě trochu znečištění, které je obsaženo ve výchozím chloritanu. To je ale ve všech třech způsobech přípravy.
Co se týká výroby CDS tímto způsobem, tak Jardax slíbil ještě dokončit definitívní měření výsledné koncentrace a udělat návod tzv. pro blbé (třeba pro mne :)) s dokonalou opakovatelností. Vypadá to ale zatím tak, že když vyrobíte CDS z 10 ml podle jeho nápadu (obzvláště toho druhého), tak výsledný produkt má obsah chlordioxidu malinko menší než kdyby jste vyrobili aktivovaný roztok z 10 ml (což by mohlo být odhadem 200 kapek), ale bude obsahovat pouze čistý chlorioxit rozpuštěný ve vodě. Nic víc.


artus27
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: pon 17 pro 2012 14:13
Dostal: 9 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od artus27 »

Dnes vyrobené CDS bez hadičkovou metodou 10+10 ml do 1/2 litra demineralizovanej vody som zmeral testerom od Laguny opakovane po dvoch hodinách, obe merania ukázali približne 3 mg/liter voľného chlóru.
Len neviem ci ten Laguna tester meria aj skutocne CLO2? Mozna je to len na meranie chloru. Potom taketo meranie je na nic, maximalne na vystopovanie mnozstva chloru vo vode?


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

Tak jsem vyzkoušel papírky, které mi poslal JardaX.
http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 48#p115048
Člověk toho od nich ani moc nežádá. Chci jen, aby mi ukázali, že koncentrace ClO2 ve dvou roztocích je stejná. A to ukazují.

Jak jsem psal, rád bych, aby se ta Jardova výroba (
dala ocejchovat tak, aby člověk mohl říct: "Dnes jsem si vzal chlordioxid ze dvou kapek". Ony ty kapky jsou už jaksi zavedené. Je to už taková mezinárodní jednotka :-)

Ukázalo se, že koncentrace v 0,1 litru vody, do které jsem nakapal 50+50 (2,5+2,5 ml) kapek chloritanu a hydrogensíranu, nechal zreagovat a pak dolil na 0,5 litrů a raději počkal 24 hodin až se opravdu všechno zreagovalo, je prakticky stejná, jako když jsem vzal cca 0,2 litru vody do nádoby a podle nápadu Jardy, dal do štamprle 50+50 kapek a pak to nechal raději zase 24 hodin reagovat až barva v nádobě byla stejná jako ve štamprli a pak to dolil na 0,5 litru.

Asi ty papírky reagují opravdu na volný chlordioxid, protože když jsem je ponořil jen do chloritanu, jejich barva se vůbec nezměnila.

Takže teď už ani moc měřit nebudu a jsem spokojený. Vím, že když udělám CDS z 50+50 kapek do 0,5 litru vody (hydrogensíranu mohu dát pro jistotu i trochu více nebo koncentrovanější), tak když pak vezmu 10 ml takového CDS, je to prakticky totéž, jako bych vzal 1 kapku MMS. :)
Naposledy upravil(a) xdraho dne čtv 21 bře 2013 0:01, celkem upraveno 2 x.


Sindo
Stálý člen
Příspěvky: 68
Registrován: ned 02 pro 2012 21:04
Bydliště: Zvolen, SK
Dal: 94 poděkování
Dostal: 10 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od Sindo »

Ak platí toto prepočítavanie, ušetril si mi kúpu papierikov ☺


xdraho
Zasloužilý člen
Příspěvky: 271
Registrován: úte 08 led 2013 15:49
Dal: 23 poděkování
Dostal: 87 poděkování

Re: Aktivace pomocí hydrogensíranu sodného - NaHSO4

Příspěvek od xdraho »

Na těch papírcích od Jardy nebyl opravdu vidět prakticky žádný rozdíl. Z obou roztoků jsem vzal vždy 10 ml a dolitím na 50 ml jsem to zředil na měřitelnou koncentraci. A v obou případech jsem naměřil nějakých 50 ppm.

A logicky by to tak asi mělo být. Už Jarda tvrdil, že když si počkáme až se barvy kapalin v nádobě a ve štamprli díky difuzi vyrovnají (krásně se to porovnává díky tomu, že štamprle stojí přímo v připravovaném CDS), tak musí být koncentrace ClO2 ve všech roztocích v nádobě stejná. No a ta trocha chlordioxidu, která zůstane v 50+50 kapkách, což by u běžného kapátka mělo být 5 ml, se proti 500 ml vody v připraveném CDS nemůže zase tolik uplatnit. Bude to dělat chybu řekněme cca 1 procento.


Odpovědět

Zpět na „VMS - Chlordioxid...“