Linux.

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Ubuntu

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše:Nevím, jestli sis toho všimnul - ale Ubuntu nijak nepropaguji. ...
Já to taky okoštoval díky Libkovi. Teď jsem na to znova čuměl a našel nějaké komenáře na rozdíl ubuntu a kubuntu a všecky dští na ubuntu desktop oheň a síru a chválej si kubuntu, že se s tím daj dělat věci. Tož na to číhnu. Já nehledám jako obvykle cingrlátka, ale vysoce funkční záležitost. Dík a ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
libcosenior
Zasloužilý člen
Příspěvky: 265
Registrován: úte 13 bře 2012 12:18
Bydliště: Banská Bystrica
Dal: 165 poděkování
Dostal: 131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux.

Příspěvek od libcosenior »

Ja mám ubuntu 12,4 pretože podobný systém má byť budúci rok v smartfónoch, tabletoch a chcem ho predtým trochu spoznať. Nehovoriac, že s ubuntu mám skúsenosti už zhruba 7 rokov a vyhovuje mi práve preto, že nemusím vedieť anglicky. :)
Obrazovka.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Žiť, to je tá najvzácnejšia vec na svete, pretože väčšina ľudí len existuje.
Armstrong-Elixir_zivota.pdf
Partykova.pdf
Perfektné fórum pre každého kto sa chce naučiť programovať
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Ubuntu

Příspěvek od poota »

Filozofie Ubuntu vychází ze dvou věcí - že má být pro uživatele co nejjednodušší a používat pouze softvér, který jeho licence umožňuje používat zdarma a zcela volně, a to v kterémkoli státě.
Výsledkem je distribuce, která si získala oblibu právě proto, že ji dokáže nainstalovat a rovnou používat třeba i "ústřice". Se softvérem to nevyšlo úplně beze zbytku, protože přece jenom některé ovladače a programy vyžadují v licenci třeba její odsouhlasení, což se řeší jejich separátní instalací, ale zase velice jednoduchou.
Jako výchozí pracovní prostředí zvolilo Ubuntu Gnome, které používá knihovny Corba, tedy jiné, než KDE. Právě Gnome je prostředím, ke kterému si hodně uživatelů nevytvoří i přes počáteční snahu ten správný vztah a nakonec právě kvůli němu od Ubuntu přecházejí na jinou distribuci a nebo alespoň k jinému pracovnímu prostředí.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

V čem je Linux "jiný"

Příspěvek od poota »

K rozumnému používání počítače neprogramátorem je nutné grafické rozhraní. Nejrozšířenějším se stalo Windows, a to i přesto, že v jeho době existovala i rozhraní dokonalejší - i v Česku byla dvě. Gates se rozhodl podřídit všechno tomu, co potřebuje BFU, tedy Běžný Franta Uživatel, což se mu v několika vývojových krocích celkem podařilo. Ovšem za jeho marketingovým oddělením oddělení programování kódů jenom silně pokulhává (dodnes!), takže "pod kapotou" se žádná velká sláva nekoná.

Naproti tomu Linux vzniknul ze zcela jiných důvodů, než vydělávat jeho prodejem peníze. Původním cílem bylo vyvinout systém se stejnými vlastnostmi jako má Unix, ale který by mohl používat kdokoli a zadarmo. Unix je vyloženě serverový systém, stavěný na co největší výkon a obsluhovaný pouze profesionály, pro které není problém cokoli naprogramovat a kteří dokážou na správné místo napsat to správné slovo, tedy vědí přesně "co" a taky "kam" a "kdy". Linux tedy vznikl proto, aby si tohle mohl kdokoli dělat i doma na "svém" systému, který nemusí kupovat za několik set tisíc.
Což po pár letech vývoje Linux skutečně splňoval - dalo se na něm, stejně jako v Unixu, dělat prakticky cokoli, ovšem stejně jako v Unixu jenom v textovém módu. V té době byl stěžejním programem textový editor, ze kterého se daly rovnou i vykonávat příkazy systému, procházet internet, vyřizovat poštu a psát i kompilovat programy. V této době se text pro tisk psal jenom jako jeden jediný dlouhý řádek, obsahující přímo v textu formátovací příkazy, jako třeba odstavce nebo typ písma. Na obrazovce se text zalamoval do řádků podle obrazovky. Pro tisk na tiskárně prošel text tiskovým programem, který ho naformátoval podle požadavku třeba jako obchodní dopis, soukromý dopis a nebo třeba knihu.
V tomto stádiu tedy splnil Linux prakticky všechno, proč byl vytvořen.
Obsahoval několik programovacích jazyků a také množství programů, které se spouštěly jednoslovným povelem, doplněným několika parametry. Systém taky už tenkrát obsahoval možnost napsat příkaz s otazníkem, čímž se vyvolala nápověda pro použití parametrů. Pokud se před příkaz předřadí "man", otevřou se podrobné manuálové stránky, které dokonale vysvětlí (v angličtině) funkci volaného programu a všeho souvisejícího.
Další cesta Linuxu, tedy vytvoření grafického prostředí, zde nazvaného X-Window, je už jaksi "nepovinná" a zpřístupňuje Linux široké laické veřejnosti, čímž se stává jakousi konkurencí MS Windows.
O "grafice" někdy příště.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
libcosenior
Zasloužilý člen
Příspěvky: 265
Registrován: úte 13 bře 2012 12:18
Bydliště: Banská Bystrica
Dal: 165 poděkování
Dostal: 131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux.

Příspěvek od libcosenior »

Keď som s linuxom začínal, (považoval som to za nutné, pretože som vtedy začal používať linuxové satelitné prijímače a sem tam bolo treba niečo nastaviť, upraviť, poprípade napísať nejaký jednoduchý script) vyskúšal som si niekoľko rôznych distribúcií, dokonca som si pracne nainštaloval Slackware (to mi skutočne dalo zabrať, skoro celá inštalácia sa robila príkazmi v conzole), minulý rok som si vyskúšal ArchLinux, ale aj tak som nakoniec ostal pri Ubuntu. Skúšal som v začiatkoch aj prostredie KDE, ale to ma neoslovilo, už som bol zvyknutý na GNOME.


Žiť, to je tá najvzácnejšia vec na svete, pretože väčšina ľudí len existuje.
Armstrong-Elixir_zivota.pdf
Partykova.pdf
Perfektné fórum pre každého kto sa chce naučiť programovať
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Linux.

Příspěvek od poota »

Je výhodou Linuxu, že si člověk může vybrat, a zadarmo, co mu sedí.
Ovšem na výběr je toho tolik, že většina lidí právě neví, co by jim mohlo vyhovovat a začnou tím, co je zrovna po ruce. A když to "není to pravé", tak se kajícně vrátí k Windows, s jejichž mouchami se už naučili žít.
Možná to tak vyznělo, ale opravdu nikomu nechci vymlouvat Gnome nebo Ubuntu. Jsou opravdu dobré a spoustě uživatelů vyhovují.
Spíš se snažím poradit těm, kdo by chtěli něco jiného, než právě vyzkoušeli.
A protože se jedná hlavně o ta uživatelská rozhraní, tak je tu chci tak trochu postupně probrat. Koho to bude zajímat, tak se může podívat a počíst - komu by to nic nedalo, ten se může věnovat něčemu užitečnějšímu.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Linux.

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše:Je výhodou Linuxu, že si člověk může vybrat, a zadarmo, co mu sedí.
Ovšem na výběr je toho tolik, že většina lidí právě neví, co by jim mohlo vyhovovat a začnou tím, co je zrovna po ruce. ....
Což je přesně můj případ. Ještě jsem včera přemázl Ubutu Kubuntem a juknul na to. Ve tři ráno jsem učinil rozhodnutí, že s Kubuntem, nebo aspoň s KDE se nejspíše domluvím. S Ubuntu mám hned problém s tím, že mi nedovolí rozházet přes obrazovku 40 - 50 odkazů a kdykoliv kterýkoliv jednoduše hodit do koše a přidat jiný. Ten postraní seznam je naprosto nedostatečný a úplně zbytečně žere obrazovku v programech. Co to je za blbost?

Zrovna tak je v Ubuntu nepřehledný sled otevřených stránek v prohlížeči. Ve Windovsech jich mám třeba 15 seřazených pod obrazovkou, takže jakž takž nacházím co chci zrovna otevřít. Tabs (ty ucha nad stránkama ) ve Firefoxu mi naprosto nevyhovují. Furt se mi daří zavírat všechny otevřené stránky na jednou, protože všechny programy se zavíraj pravá horní včetně Firfox okýnek a díky rutině na to pořád šahám i s těma blbýma uchama. V Ubuntu ten seznam otevřených stránek v okýnkách úplně chybí. Navíc co je ve Windowsech vpravo nahoře (zavření, zmenšení, odložení) hodil někdo v Ubuntu vlevo nahoru. Hlavně ať to je jiný :roll: Jestli je to praktický a dává nějaký smysl je úplně buřt.

S tou filosofií Unix - Linux by mi to bývalo moc vyhovovalo když končila éra DOSu. Tenkrát jsem se zaboha nechtěl předělávat na Windowse, ale dost dobře to z mnoha důvodů nešlo. Dnes bych ze zkušeností mnoha známých každýmu začínajícímu uživateli, kdo se nechce vrtat v programování a v psaném konfigurování a učit se hromady slovních příkazů, doporučil Mackintoše. Mně je akorát líto za to dát peníze.

S tou Linuxovou grafikou příkazů by se mi líbilo něco naprosto technického, jako bývala první grafická rozhraní programů ještě v DOSu, třeba PC Tools. Žádný fotečky a běhající prasátka a bublinky, který na člověke od někud furt vyskakujou a žádná chůva, která mi furt kecá do toho, co dělá. Není nad to, když se člověk něčím zabývá a komp mu připomíná co všecko zapoměl a neudělal a furt se mu něco tlačí na net.

Život s Windowsama je jak život s drahou, krásně nalíčenou a velmi povolnou bezcharakterní děvkou, která člověku furt do všeho kafrá a nenechá sí zavřít zobák, jemom by se flákala s cizíma a tahá domů syfla a kunčofty. Člověku nezbývá než chodit nabalnej ve šprcce zasypanej DDT a pořád měnit zámky. No a když už si na ni trochu zvykne, pasák mu ji za nekřesťanský penízek prohodí a zvykej si na jinou šťastlivče. To je sobáš :evil:

Mně by vyhovovaly jednoduché přehledné jednovrstvé nabídky, ne že se člověk musí k nějkému příkazu hrabat na čtyřikrát a ne, že příkazy někdo pořád každých pár roků přejmenovává. Kdo to má hledat a pamatovat si to všecko.

Autocad dodnes jedu přes tabletu a je to aspoň 3x rychlejší práce, než se jebat s myší a nabídkama. Proč? Protože tableta je jak zeď za ponkem na které visí pěkně přehledně všecek vercajk, jenom šáhnout a ještě se ten vercajk vrací po použití sám na zeď. Windowsy jsou čím dál nepřehlednější a chovaj se čím dál tím víc jak manželka, co ti do garáže jednou za rok vlítne a všecko zpřehází, spoustu věcí odnese do kůlny a přitahá ti do garáže hračky z dětského pokoje a jiné krámy. Kde byly pilníky jsou teď kleště a kde byly kleště jsou tvý starý podvlíkačky a pod podvlíkačkama hever. Jeblo by mi z magorů.

Takže se s tím Linuxem budu trápit. Jádro Linuxu je furt stejný, takže předpokládám, že co si na něj navěsím, to tam najdu a doplnit se dá vždy a vyhazovat se taky naučím. Hlavně se k tomu dostat přes rozumnou grafiku.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Linux.

Příspěvek od poota »

Z Tvého popisu mi sice není příliš jasné, jak to myslíš a po čem na té ploše toužíš, ale hlavně že je to jasné Tobě. Myslím, že určitě najdeš něco, co Ti bude vyhovovat, ale asi to nebude hned napoprvé.
Ke KDE - K Desktop Environment - je to celé provázané pracovní prostředí, které nabízí nepřeberné množství možností, z kterých použiješ pravděpodobně jenom několik procent, což Ti bude bohatě stačit. Výhodou je taky to, že se dá cokoli klikáním nakonfigurovat "jinak", teda podle svých představ. Není problém ho nakonfigurovat tak, že se nepozná, že to nejsou Windows.
Částečnou nevýhodou, která se příliš neprojevuje, je trochu delší start prostředí vzhledem k tomu, že se načítá dost knihoven. Pak je start jednotlivých programů docela svižný, zvlášť když se používají programy přímo psané pro KDE.
V odkazu je stručný přehled jak pracovních prostředí, tak i prostých okenních managerů, které se navenek chovají zhruba stejně jako ta prostředí.
http://www.linuxsoft.cz/sw_list.php?id_kategory=5
Pokud budu aspoň zhruba vědět, tak se pokusím představit i další prostředí a managery.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Linux.

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše:Z Tvého popisu mi sice není příliš jasné, jak to myslíš a po čem na té ploše toužíš, ....
Toužím po tom, aby nahozený komp ukázal libivolný a mou určený přehled programů, složek a dokumentů, který můžu libovolně a jednoduše měnit a poskládat si je tematicky do skupin, abych se v tom jednoduše orientoval. Tohle Windowse celkem dokážou. Nicméně netrvám na nějaké grafiké úpravě, stačí mi pozadí, které mi nedevastuje oči a na něm nějaká forma popisu jednotlivých dokumentů složek programů a přepážek kompu. Jedno kliknutí a jsem kde chci být bez přehrabování se ve složkách a podsložkách. Vyhovuje mi už třeba rozpolíčkovaný HTML dokument s odkazy, ale není to ideální, protože na provedení změn musím lízt do HTML editoru. Windowsovský bafnutí myší a zahození, či přihození je fajn vynález.

Že je toho hodně, jenom kouda obrazovky mi na to nestačí. Tohle je windowsovej a není teď moc plnej, že se s tím patlám. Samozřejmě, jak něco otevřu, přeplácne se to. Jak něco zmenším, vletí mi to do spodního menu a vím, co mám otevřený ale odložený stranou, kliknu na to a je to zpátky na obrazovce. Jak něco zavřu, samozřejmě to z toho zpodku taky zmizí. Prostě chci ít okamžitý přehled a přístup ke spoustě věcí hned po naskočení základní stránky kompu, který můžu velice rychle měnit ja potřebuju, stejně jako přehled, kde jsem.

Windowsy taky udělaj sem tam to, že samy změněj jména HD přepážek, tedy partitions a tím dost těch odkazů odstřelí a musím předělávat. To taky někdo nedomyslel. Hádám že definice těch přepážek se u Linuxu nemění jen proto, že nastartujiu komp se dvěma HD místo obvyklé jedné. Tohle jsou věci, které mne na WIN pořád lezou na nervy. Je ten program dost cochcákov. Třeby taky při každém nahození kompu vymějšlí, kudy bude dirigovat spojení s myší a tiskárnou a tabletou atd. a když to někdy vymyslí blbě a je tam konflikt, je člověk namydlený a s něčím se prostě nedomluví, protože to nejde manuálně zaseknout kde to pracuje. Od XP se nedaj trasy komunikací udělat napevno. Někdo prostě u MS už dávno věděl daleko líp než já teď, co já teď potřebuju. Je to jak jízda autem, kdy Ti zezadu tchán šlape na pedály a přetahuje se s tebou o volant, anžto má na řízení a cíl cesty jiný názor než ty, zatímco matka ti do toho furt kafrá. Toho se chci zbavit. Ten Kubuntu to možná má slušně vyřešený. Zatím jsem se jebal s Windows, protže Linux mi ještě chvilku moc nepůjde a potřebuju mezi tím s něčím operovat. Dnes jsem konečně našel dva trojany a vodundal je. Jenže už mi doprasily nějaký operační dokumenty a to ani nevím jak budu řešit a přeládovat to nemůžu, protože nemám disky. Ještě je zkusím někde schrastit.

Pokud máš tuchu o co mi jde a víš o vydání Linuxu, který se mi do toho požadavku vejde, jsem samý ucho. XP za chvíli stejně udělaj nepoužitelným, je mu už cca 10 let a musel bych se za chvilku předělávat na další a příšernějí windowse. Mám jich plné zuby. To už se můžu předělat rovnou na Linux.

Dík a ahoj, Slávek.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Linux.

Příspěvek od poota »

Zvolna začínám chápat :D
Chceš mít na ploše ikony, kterými můžeš spustit programy a nebo otevírat rovnou soubory v příslušných prohlížečích nebo editorech.
Doznávám, že mě by něco takového nikdy nenapadlo - okna otevírám přes celou plochu, používám několik ploch a přepínám se mezi nimi - ale budiž.
Takže třeba v KDE: dole na panelu máš vlevo nabídku programů podobně jako ve Winech nabídka Start. Tu si rozvineš, najedeš si na program, pravé myšítko Ti nabídne i možnost umístit ikonu na plochu. Takže to by byly programy, můžeš si na tu plochu dát, co srdce ráčí.
K souborům se dostaneš přes některý souborový manager, třeba Dolphin. Najdeš soubor a odtáhneš ho myší na plochu, kde se Ti udělá jeho ikona s názvem - opět tam můžeš mít, co srdéčko ráčí.
V tom Dolphinu máš vlevo pod sebou i jednotlivá zařízení - taky si je můžeš přetáhnout na plochu. Můžeš si tam přetáhnout i adresáře. Čili to, co máš na obrázku té svojí plochy, můžeš udělat úplně snadno i v KDE, a bude se Ti to opakovat úplně stejně na všech plochách - počet ploch si můžeš nastavit. Máš taky možnost mít na každé ploše jinou tapetu, abys je rozeznal - ale nutné to není.
Taky máš možnost obnovení sezení - pokud vypneš počítač, tak při dalším startu se Ti spustí všechno, co bylo bylo spuštěné při vypínání.
Tohle všechno se považuje za natolik jednoduché, že se o tom nikdo extra nezmiňuje. :D

Zdravím - poota
P.S. Není jenom Firefox - Chrome, Opera, Midori a další - je to v repozitářích volně k nainstalování.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Linux.

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše:Zvolna začínám chápat :D
Chceš mít na ploše ikony, kterými můžeš spustit programy a nebo otevírat rovnou soubory v příslušných prohlížečích nebo editorech.
Asi přesně. WIN jak klikneš na soubor, otevře to v přísušném programu ke kterému soubor patří a který je nastavený jako "default" což znamený vždy jeden a tentýž nastavený z několika jako ten pravý. Pokud je to třeba excell spread sheet a jde to otevřít jak excellem, tak něčím jiným, nastaví si člověk čím to chce otevírat, ale nevezme to možnost manuálně otevřít i něčím jiným. To mi právě po včerejšku připadá, že ten KDE tohle udělá a Ty mi to potvrzuješ, což je fajn. Jenom se musím prohrabat konfiguracema (asi nastaveními?). To je jen otázka času pozjišťovat, to je OK. Tohle právě ten Ubuntu trpaslík (gnome znamená skřítek či trpaslík) jak vidno moc nemá.

Dík a ahoj, Slávek


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Linux.

Příspěvek od poota »

Gnome neprovozuji a nechce se mi ho instalovat jenom kvůli zkoušení.
Nicméně mám dojem, že tohle všechno umí taky, protože je to celkem běžná vlastnost všech okenních managerů, které "umějí" ikony na ploše.
Abych přiblížil jaký je můj vztah ke Gnome.
Pokoušel jsem se s ním pracovat několikrát v době, kdy začínal jeho vývoj i vývoj KDE, a to zvláště proto, že je stavěné nad tehdy perspektivnějšími knihovnami cílenými na grafiku, a také proto mělo mnohem pohlednější ikony i dekorace oken. Tytéž knihovny používá i Gimp, který je pro úpravu bitmapové grafiky důstojným konkurentem Fotoshopu. V té době nebylo na discích místa nazbyt, zvlášť při současném provozování Windows, takže bylo docela lákavé jedny z knihoven ušetřit. Ovšem kromě hezčího vzhledu už mi Gnome nenabídlo nic lepšího, než tehdy současné KDE. Na tom se projevovala německá akurátnost a důraz na komplexnost funkcí - když to shrnu, tak KDE mi dělalo to, co jsem chtěl já, kdežto Gnome si dělalo všechno "po svém" a na mně bylo se tomu přizpůsobit. Takže maně mi začalo připomínat zmalovanou ženskou ;)
Současný stav Gnome neznám, ale objevují se porůznu stížnosti, že v něm není možné si přizpůsobit téměř nic - z toho si odvozuji, že buď někomu vyhovuje tak, jak je - a nebo má smůlu. KDE razantně zlepšilo svoje knihovny a už jeho předvolený vzhled mi vyhovuje natolik, že ho měním jenom minimálně - prakticky si měním jenom dekorace oken a dám si svoje pozadí - tím myslím jiný obrázek na plochu, nikoli snad svou :ptrain: :laugh:
Podle mého se KDE vyvíjí směrem, který pro mě nemá příliš smysl, to jsou různé 3D efekty, naštěstí jejich používání není závazné ani nutné.
Jediné, co se většinou KDE vyčítá, je velikost ve smyslu molochovitosti, ale je to daň za to, že se jedná o komplexní prostředí, provázané i s různými programy a ne jenom o pouhý okenní manager. Ostatní prostředí jsou na tom obdobně.
http://www.abclinuxu.cz/software/pracov ... ktop/gnome
http://www.abclinuxu.cz/software/pracov ... esktop/kde

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
libcosenior
Zasloužilý člen
Příspěvky: 265
Registrován: úte 13 bře 2012 12:18
Bydliště: Banská Bystrica
Dal: 165 poděkování
Dostal: 131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux.

Příspěvek od libcosenior »

Aby mal človek akú takú predstavu, ako všeliak sa dá nastaviť prostredie gnome a kde, treba si dať v googli vyhľadať obrázky Ubuntu a Kubuntu.

@Slávku, všetko je to o spoznaní jednotlivých distribúcií. Výhodou ubuntu a odvodených distribúcií je to, že veškeré potrebné nastavenie je popísané na fórach v češtine (slovenčine), poprípade v angličtine pre znalých jazyka.

Ja som niekoľko rokov používal staršiu verziu Ubuntu s Gnome, pretože Kubuntu s Kde bolo na mojom slabšom PC pomalšie - bolo náročnejšie na silu stroja.


Žiť, to je tá najvzácnejšia vec na svete, pretože väčšina ľudí len existuje.
Armstrong-Elixir_zivota.pdf
Partykova.pdf
Perfektné fórum pre každého kto sa chce naučiť programovať
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Linux.

Příspěvek od poota »

Na laborování s Linuxem se dá s využít účet "pokusného" uživatele, na kterém se dají vyzkoušet různá prostředí a nastavení. Až se najde to pravé, tak potom stejně nastavit i svůj pracovní účet.
Snadno se dá realizovat i několik různých uživatelů s různými nastaveními a dokonce i různými distribucemi, kteří si navzájem mohou sdílet svoje soubory i záložky.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux.

Příspěvek od laik »

Zdravím, částečně se taky považuji za propagátora Ubuntu i když ne už tak horlivého....
měl jsem s tím ted nějaké obtíže zlobilo pc a ubuntu se s stále opakujícím se samopadáním systému nemohlo vyrovnat na foru ubuntu se taky nic nevyřešilo snad problém z pamětí či něco pod.....(není asi tak blbuvzdorné jak win) takže se ted na hdd vubec nemužu dostat, ale to snad někdo ze známích vyřeší a já dostanu svá data zpět......
takže jsem si na jinej starší hdd nainstaloval nějakou starší 11kovou verzi ubuntu a na té teď dočasně jedu.
každopádně co považuji vždy za záchranu a dokonalou verzi linuxu je Slax, teda konkrétně ted ten novej, ten starší mám taky na live cd, ale nepochopil jsem jak nastavit v Konqueroru to aby se mě povolilo otevírání emailů a pod.
dříve mě to nedělalo, ale ted to hází obrázeček zamčeného zámku a zaboha mě to nešlo nijak odblokovat, každopádně ten novej Slax má už vestavěnej Firefox, tak jsem se i při nefunkčním pc pokud funguje alespoň mechanika mohl dostat na net.
Mám i live cd Mandrivy, či Pclinux os, nebo Kubuntu, ale nic z toho mě nešlo na mé staré stroje co sem si z nouze musel složit z komponenet na pudě nainstalovat, jen to 11kový ubuntu
Každopádně je pravda, že na ubuntu je nevyřešený to nepřehledný otevření více oken, poznám sice podle šipeček že jsou otevřený třeba tři okna v prohlížeči, ale musím si to rozkliknout a pak se překliknout kam potřebuji takže zbytečné pohyby navíc, a co mě velice ted odrazuje od znova instalace ubuntu až budu instalovat na novej pc je to že mám neustále problémy z novou multifunkční tiskárnou HP, která si z Linuxem horko těžko rozumí, tisk zvládá ale to skenování je problematické a mnohdy nejede, ale když už jsem ty ubuntu verzi 12něco, používal tak dlouho a i žena si na to zvykla, tak ještě vyzkouším možná ty uplně nejnovější a uvidím, je taky pravda že než jsem se s tím naučil stylem pokus omyl a nainstaloval si ty správné aplikace které potřebuji tak jsem tomu systému dal jako naprostej laik asi zabrat....
No co je snad ještě i blbost je postraní panel kdyby měl člověk širokouhlej monitor tak snad dobrý ale na klasické velikosti to zbytečně ubírá prostoru a když si nechám nastaveno aby se panel ukazoval jen při najetí myší na kraj tak trvá než se panel ukáže či zase skryje nebo člověk najede myškou omylem moc doleva a panel je tu zas a zavazí.......
...... Nemám proti Linuxu jinak žádné výhrady, přes wine jedou i windous programy jako třeba picasa kterou chtěla manželka. A jelikož 99% času kdy u nás jede pc je internet, tak na to by mě stačil i systém kde bude jen Firefox a nic víc.
Takže teď řeším jen problém z tou tiskárnou a pokud bude problém přetrvávat, tak kvůli tomu skeneru dám fakt asi zase xpčka, protože ta multifunkčka je u nás celkem hodně využívaná a vyhazovat a měnit za jinou se mě ji nechce.....
A možná snad ještě také zkusím to kubuntu, třeba se mě zalíbí, jdu je stahovat..... :bye:


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“