Ring volný-boxovárna

Společenské dění u nás i ve světě.
Odpovědět

Jste pro?

Anketa končí za stř 01 lis 2006 18:33

Ano,
11
85%
Ne
2
15%
 
Celkem hlasů: 13

Uživatelský avatar
Edgar
Zasloužilý člen
Příspěvky: 201
Registrován: stř 29 lis 2006 18:10
Bydliště: Brno
Dal: 2 poděkování
Dostal: 24 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ring volný-boxovárna

Příspěvek od Edgar »

Pánové chtěl jsem poprosit, nekrmme trolly.
Po letech jsem se vrátil na forum a v mém oblíbeném vlákně se několik stran planě polemizovalo s nějakým vulgárním zabedněncem. Doporučuji trolly důsledně ignorovat. Jakoukoliv interakcí mu zbytečně vyplavujete dopaminy.

Myslim, že nejsem sám, kdo sem chodí hlavně kvůli faktům a konstruktivní diskusi. Není potřeba vyšťourávat perly z kupy h*ven.

Děkuji
Edgar


Ještě u elektrotechnickýho vesla, ňákou dobu moh by sedět Tesla.
PKlepackova
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: ned 10 dub 2016 16:24

Re: Ring volný-boxovárna

Příspěvek od PKlepackova »

Edgar píše:Pánové chtěl jsem poprosit, nekrmme trolly.
Ono to kolikrát není snadné.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3118
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ring volný-boxovárna

Příspěvek od Ilem »

Edgar píše:Pánové chtěl jsem poprosit, nekrmme trolly.

Edgar
Ono ani tak nejde o ty trolly, ale o ostatní. Takový "vševědoucí" troll může napáchat hodně škody v hlavách těch, kteří ještě nemají úplně jasno.


"Dum spiro spero"
Ciceron
proud
Stálý člen
Příspěvky: 56
Registrován: ned 14 zář 2014 21:22
Bydliště: World
Dal: 18 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Ring volný-boxovárna

Příspěvek od proud »

Zdravim po dlouhy dobe. Nevim kam s tim,nenasel jsem nic ani vzdalene podobnyho,tak zacnu tady a pak se uvidi,nekdo treba poradi:-). Ted k veci: predstavte si ze mate valec z hliniku,cirka 50 cm vysokej o prumeru rekneme 30 cm. V nem je na loziskach ten stejnej,jen samozrejme mensi,ale jen tak o pul centimetru. To znamena ze se vnitrni valec ve vnejsim otaci.Mezi nima je nalityho trochu oleje.Osa vnitrniho valce je remenici spojena s motorkem o vykonu 1Hp.Co se stane,kdyz valec roztocime je celkem nasnade,olej se zacne fofrwem ohrivat a rozehreje i oba valce,vznikne nam hromada tepla,jako od kamen. Ale uz nepotrebujeme nic prikladat,jen ono teplo rozvist.Ja se priklanim k rozvodu teplho vzduchu spis nez teplem plejtvat k ohrivani vody do radiatoru. A ted co me tizi,nemuzu sehnat nikoho kdo by to dokazal postavit aby se to dalo vyzkouset v praxi,dnesni zamecnici neumej udelat rouru z hliniku a namontovat na ni domecky pro loziska,dole primo,nahore nejspis bude potreba dekl,aby se dal vlozit druhej valec.Pro ulehceni me napadlo sehnat ur roury hotovy a zariznout je,upravit a vsadit do sebe,ovsem kde vzit dve cirka metrovy roury z hliniku o takovym prumeru? Zatim jsem nenasel co hledam a rozhodl se timto pozadat Vas,sikuly o pomoc.Jde jen o ty dve roury posazeny do sebe tak aby se jedna tocila ve druhy a neutikal z nich ten nalitej olej,ostatni technicky veci jako remenice,motor a bedna na to vsechno stejne jako priprava na rozvody vzduchu(ventilatorem) uz jsou "prkotiny" co je lze udelat doma.Diky vsem kdo by meli zajem,obzvlast v dnesni dobe kdy se blizi koronakrize jakou jsme jeste nezazili co nas bude chtit hodit zpatky do jeskyni,to by se pak takovy topeni co by mozna utahly i dva slunecni panely,bez prikladani,hodilo.........?


Teprve,az pokacite posledni strom , az otravite posledni reku,
az ulovite posledni rybu , teprve tehdy prijdete na to,
ze penize se nedaji jist...poselstvi ...

proud
proud
Stálý člen
Příspěvky: 56
Registrován: ned 14 zář 2014 21:22
Bydliště: World
Dal: 18 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Ring volný-boxovárna

Příspěvek od proud »

Jeste malickost,jedna se o patentovanou vec v Americe,takze pravdepodobne celkem zivotaschopnou a podrobnejsi dokumentaci mam k dispozici pro vazny zajemce,najdouli se nejaky,paklize je nekomu cirka 30 tisic mesicne za plynovy vytapeni pakatelem,a zavislost na dodavkach plynu(dreva,uhli a podobne) ho nezajima,toho to zajimat nebude. :-)


Teprve,az pokacite posledni strom , az otravite posledni reku,
az ulovite posledni rybu , teprve tehdy prijdete na to,
ze penize se nedaji jist...poselstvi ...

proud
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3118
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ring volný-boxovárna

Příspěvek od Ilem »

Takové topení, pokud se ti podaří pochytat všechno teplo bude mít výkon max. 750 W. Ale jelikož předpokádám, že ztráty na řemenici nepochytáš, budeš rád za 700W. Když ten olej budeš ohřívat přímo topným tělesem, ušetříš si mnoho starostí a účinnost bude mnohem větší.


"Dum spiro spero"
Ciceron
proud
Stálý člen
Příspěvky: 56
Registrován: ned 14 zář 2014 21:22
Bydliště: World
Dal: 18 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Ring volný-boxovárna

Příspěvek od proud »

Zdravim..........to neni spatnej pomer,1Hp proti 700W tepla:-). Vzhledem k tomu ze mi staci na topeni teplovzduchem rekneme tak 40 stupnu celsia,pricemz mam vzduch pres bednu s teplem relativne rychle x krat prohnanej.......a hadam ze ze 700w toho tepla bude urcite mnohem vic........... jak 40 stupnu...............Problem je ze u nas malokdo zna teplovzduch a jeste min lidi s nim prislo do styku v praxi......Nicmene te poprosim o vzorec ze kteryho jsi to spocital s tim,ze predpokladam ze vis o cem tocis a mam zajem tomu rozumet vic,jelikoz se ridim jenom tim patentem,nejsem od fochu.A prijde mi celkem zajimavej 1 Hp motor svym odberem,tedy velice levnej s tim ze uz nemusim do vytapeni nic vrazet a nepotrebuju ani komin ;-). Diky


Teprve,az pokacite posledni strom , az otravite posledni reku,
az ulovite posledni rybu , teprve tehdy prijdete na to,
ze penize se nedaji jist...poselstvi ...

proud
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3118
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ring volný-boxovárna

Příspěvek od Ilem »

Příteli, máš v tom pěknej guláš. Když nacpeš 1hp do topného tělesa přímo, dostaneš 746 W. Na to tvoje točítko nemám žádný vzorec, jen jsem odhadl ztáty na oněch 46 W. Je to pouhý odhad. Čím vyšší jsou otáčky, tím větší jsou ztráty na řemenici.
Trochu si zopakuj fyziku. Pleteš do hromady výkon a teplotu. Na to už vzorce jsou.
Když chceš spočítat, kolik vzduchu ohřeje 1hp, potřebuješ 3 vzorce:
1. Vzorec pro výpočet spotřebovaného tepla: Q=m.c.delta t ( kde c není rychlost světla, ale měrná tepelná kapacita, rozdíl teplot bude v tvém případě 20 °C, protože ohříváš pokojový vzduch na 40°C) (c = 1,005)
2. Vzorec pro přepočet mezi Hp a kJ/s, protože c se v tabulkách udává kJ/kg (1hp = 0,7456998716 kJ/s)
3. Vzorec pro přepočet hmottnosti vzduchu na objem, pro jednoduchost bych použil hustotu vzduchu při 30°C, protože jinak bys musel počítat s integrálem a pro tebe bude navrhované zjednodušení dostatečně přesné ten vzorec je : m = V. ró ( ró pro 30°C je 1,166) 1 kJ/s = 1W
Výsledek dostaneš v m3/s, což je dost těžko představitelné, tak to ještě vynásobíš 3600 abys věděl, kolik vzduchu ohřeješ za hodinu.
A nakonec celý výsledek bude k ničemu, protože nebudeš vědět, jaké máš tepelné ztráty místnosti, ve které tím chceš topit.
V praxi se to dělá přesně obráceně. Nejdříve se spočítají tepelné ztráty a podle toho se určí potřebný příkon topení.

Třením oeje nemůžeš dostat vícc tepla, než obyčejným Jouleovým teplem. Něco jiného je u kavitace, kde se získává další teplo kavitační korozí. Tady k ničemu takovému nedochází.
To, že je to patentovené nic neznamená. U patentů se obvykle nezkoumá funkčnost řešení, pouze jeho novost.

Tímto jsem chtěl naznačit, že člověk, který plete teplotu a výkon dohromady, si zadal nadlidský úkol chtít topit třením oleje.
Dobrá rada: pusť to z hlavy když budeš mít dobře izolovaný dům, 1hp ti vytopí tak kuchyň. U hůře izolovaného domu možná WC na takovou teplotu, že ti nepřimrzne zadek k prkýnku. Promiň.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3118
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ring volný-boxovárna

Příspěvek od Ilem »

Abych tuto myšlenku úplně nezahodil. Existují výjimečné případy, kdy takové topení může být vhodné. Jsou to případy, kdy máš k dispozici zdroj nějakého kroutícího momentu ( např. bydlíš u potoka, nebo na kopci, kde fouká vítr) Pak, než převádět energii větru, nebo vody na elektrickou a zpět na tepelnou, může v odůvodněných případech být výhodnější, ohřívat třením olej a tím topit. Používat k roztáčení elektřinu je ekonomický nesmysl
Jen nevím, kdo ti to vyrobí. Musí to být přesné na setiny mm. Tak velký soustruh má málo kdo. Každá nepřesnost se projeví vibracemi - potažmo ztrátami. Bude to stát raketu. Jediná firma, o které si myslím, že by to zvládla je Plzeňská Škodovka, ,ale připrav se na šestimístnou částku, pokud se s tebou za tento "směšný" peníz budou chtít vůbec bavit.


"Dum spiro spero"
Ciceron
proud
Stálý člen
Příspěvky: 56
Registrován: ned 14 zář 2014 21:22
Bydliště: World
Dal: 18 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Ring volný-boxovárna

Příspěvek od proud »

Navic mam pocit,ze dotycnej vynalezce vedel proc ohriva valce a olej vzajemne touhle cestou,protoze to posledni co by si pral,je ten olej zapalit........? A myslim si ze prave takhle ziska naopak toho tepla mnohem vic nez prave primo,proto tedy toci.Myslim si ze tolik tepla neda zadnej primotop do 800W(tak slabej ani neexistuje a nebyl by prece olej vubec potreba),proto ty valce a olej ktery znasobej ono mnozstvi tepla.Ohrejvame tady metry krychlovy vzduchu,uz predehratyho z mistnosti privadenyho k dobrani tepla. Nicmene diky i za ostatni postrehy. S tou presnosti a vibracema jsi mi nasadil brouka do hlavy a nevim jak se k tomu staveli tenkrat kdyz patent podavali a zrejme museli ukazat prototyp,nebo prinejmensim dobry propocty,ze to skutecne dela co proklamujou.Mel jsem za to ze budou stacit dve roury,s mensim a vetsim prumerem a dekly s nasroubovanejma domeckama na loziska na vnejsi roure a na osy na vnitrni roure co se navarej;az na posledni vrchni dekl vnejsi roury co bude muset bejt sundavaci. O ztratach bych mluvil jednak pri ohrejvani vody kde musej bejt zakonite vetsi nez pri pouziti vzduchu co se ohrejva sam a lita dokola pres bednu se vzduchovym filtrem s onema valcema,zvlast kdyz je umistena v miste ohrivani a ne venku,tim veskery teplo zustava "doma",i to ktery ohreje onu bednu.Jinak znova opakuju ze nejsem od fochu,problematice vubec nerozumim,ale uspora (kominu a paliva) a cistota takovyho "vytapeni" me oslovily. Nicmene jeste pred revoluci jsem delal jako mladej kluk v obrovskejch papirnach a tam bylo valcu nespocet v mistama mnohem vetsich velikostech i prumerech a vsechno slapalo,asi je dnes nova doba a kdysi bezny veci uz nejak nejdou?:-))))))))))))))). Jinak mi porad kdo zaplati miliony za metrovej valec ve valci o prumeru cirka 30 cm,kdyz bude vic takovejch blbu co za takovej "prejproblem" daj takovy penize,vyplati se mi se preorientovat a dat se do vyroby........za mesic mi stoji pred vlastnim zamkem v zahrade velikosti pul republiky ferrari,ze? :-)))))))))))))))))))))))


Teprve,az pokacite posledni strom , az otravite posledni reku,
az ulovite posledni rybu , teprve tehdy prijdete na to,
ze penize se nedaji jist...poselstvi ...

proud
proud
Stálý člen
Příspěvky: 56
Registrován: ned 14 zář 2014 21:22
Bydliště: World
Dal: 18 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Ring volný-boxovárna

Příspěvek od proud »

Ale ted vazne:-) Prave proto shanim nekoho kdo by to dokazal vyrobit,jeden prototyp na vyzkouseni ....... Jinak to samozrejme bude pro CEZ(s takovou spotrebou) i plynare,kominiky a ostatni co zijou spalovanim cehokoliv,rana pod pas a tudiz zatracenihodna vec,to je mi jasny.Vzhledem k tomu ze jsem leta zil v domech s teplovzdusnym ohrivanim(ovsem bez soucasnejch zdejsich vyfikundaci),dokazu to cirka odhadnout a hlavne znam vyhody takovyho vytapeni,kdy ho pustite a v par minutach behate v tricku necekajic az se ohreje tisic veci a dojdou konecne az k vam bez primichavani ledovyho vzduchu zvenci a podobne,bez nejakejch podivnejch rekuperaci co ochlazujou a bez vejmyslu jakyhosi zateplovani co vam nazene do domu hromady nejruznejsich plisni a podobne.


Teprve,az pokacite posledni strom , az otravite posledni reku,
az ulovite posledni rybu , teprve tehdy prijdete na to,
ze penize se nedaji jist...poselstvi ...

proud
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3118
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ring volný-boxovárna

Příspěvek od Ilem »

Nemyslel jsem si, že tě přesvědčím. A také nepřesvědčil.
Máš u mě flašku kořalky dle vlastního výběru, pokud se ti to povede a z 1hp vmačkáš víc, než 740W tepla.

Ještě jednou. Funkčnost patentu se neověřuje, žádný prototyp se nepředvádí. Stačí popis. Obvykle bývá v přihlášce ještě obrázek. Protože ne všechno se dá popsat jednoduše a jednoznačně. Patent se uděluje na základě novosti řešení, nikoli jeho funkčnosti.

Myslím, že bys přece jen měl něco nastudovat, než se pustíš do takovéto akce. Například pojem tepelná pohoda. Zjistil bys, že vzduch musíš ohřívat na vyšší teplotu, než vodu, a z toho plynou větší ztráty. Také voda se ohřívá mnohem ekonomičtěji, protože má vysokou tepelnou vodivost a vysokou tepelnou kapacitu. U vzduchu po pár minutách běháš v tričku a když to vypneš, po pár minutách musíš mít kožich. Vzduch má svou výhodu tam, kde potřebuješ rychle zatopit. Jinak moc ne.


"Dum spiro spero"
Ciceron
proud
Stálý člen
Příspěvky: 56
Registrován: ned 14 zář 2014 21:22
Bydliště: World
Dal: 18 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Ring volný-boxovárna

Příspěvek od proud »

Zdar,no nepresvedcil,ale donutil me zamyslet a to pokladam za uspech,takze diky,zacinam premejslet na zaklade tvy oponentury ze si udelam neco sam,velikosti hracky,ale meritelny,asi to bude nejrozumnejsi,s malym elektromotorkem na baterii.Jinak k tomu vypnuti a zime-kdyz to vypnu,skutecne budu za chvili litat v kozichu,ale v Americe,kde nemaji v dome nic zdenyho,co by akumulovalo teplo a vracelo ho zpatky jako nase cihlovy zdi,otevrou dvere a uz se spina vytapeni,napriklad. Neni totiz rozdil v tom co ti teplo domu prinese,krome toho za kolik to teplo je a jak moc je "spinavy" a narocny na obsluhu,ale v tom co ti to teplo doma udrzi a za kolik.Ted topim v Petrach,velice levne uhlim,ALE! neprilozim,jsem v haji a o prachu v byte ani nemluvim.Plyn a kotel v automatice resi spinu a prikladani,ale rozdil v cene je pro idioty co takovou cenovou svinarnu podporujou tim ze si to poridej a ty penize davaj.Tohle vsechno by resila tahle vec a spolu s tim i zivotni prostredi a cenu...........ovsem paklize se mi povede to vyzouset a spocitat,pricemz si stejne myslim,ze muzu pocitat jak chci,ale vysledek v praxi nikdy nicim nenahradim. Povedel bych ti priklady ze soucasnosti ale bylo by to nadlouho,jak zjistili treba v Nemecku diky covidu, ze neni pravda ze auta s dieslovym motorem zasiraj ovzdusi jak se domnivali a kapacity spocitaly! Napriklad.


Teprve,az pokacite posledni strom , az otravite posledni reku,
az ulovite posledni rybu , teprve tehdy prijdete na to,
ze penize se nedaji jist...poselstvi ...

proud
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3118
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ring volný-boxovárna

Příspěvek od Ilem »

To ti vřele doporuřuju, udělat nejdřív něco malého, co zvládne každý soustružník a na tom si ověřit, jestli ta myšlenka je životaschopná.
Pokud jde o auta, už dávno se ví, že všechna auta na světě se podílejí na znečištění zhruba jedním procentem. Myslím, že i na tomto fóru je to někde zmíněno. Celá ta honba za "ekologií" je čisté politikum, které slouží jen k roztáčení ekonomického soukolí.


"Dum spiro spero"
Ciceron
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2443
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Ring volný-boxovárna

Příspěvek od lajos »

Když jsem dělal motorárně-měli jsme vodní brzdy na brždění motorů třeba 100kW-v domečku byli dva kovové kotouče a mezi nima voda pod mírným tlakem. Jsme řešili opačný problem, aby zátěž byla konstantní nesměla se zvyšovat teplota vody tak že jsme tam hnali vodu elektročerpadlem 10kW a z bazenu o obsahu 80 kubíků vody. To jen pro zajímavost průměr konstrukce brzdy bylo asi 60cm a délka po ose asi taky, dalo se tím ubrzdit (zatížit motor) i 250kW.


Odpovědět

Zpět na „Vážně i nevážně o všem kolem nás“