Vyjetý olej

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Kdo to nekoupí, je fouňa! :D

Příspěvek od chiq »

gewo píše:http://www.darek.cz/blomus-solea-slunec ... -cm-z85815

považte" Z ušlechtilé nerezi! A jdou zaručeně přesně!
Výťažok ide na "charitu" Lata Brandis ladies´club :D


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

univerzální hořák

Příspěvek od jeff »

Takovýhle hořák je možné si objednat za mrzký peníz z Číny :D

Jeff
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

pokračování

Příspěvek od jeff »

ještě hořák a nějaká technická data
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Vyjetý olej

Příspěvek od Jim68 »

Moooc pěkný. U jednoho klienta to mají. 36kW spálí za hodinu ve špičce 4kg oleje. To dělá 48kg denně a 1,440kg za měsíc. Olej je lehký, je to asi 2,800 litrů. V souvislosti s tím mi potvrdil, že v okruhu padesáti kiláků už není nikdo, kdo by jim vyjetý olej věnoval - všem teď za něj platí, a docela mocně - 5-8 korun za litr.....
Ta stolitrová nádrž je fakt sranda, když do ní nacpeš jen 60 kilíček oleje. To je na 15 hodin, ne?

Dneska jsem studoval pyrolytické spalování ojetých gum. To je pane teploučko!! A zadarmo, gum je všude fůra..... :shock:


Jim68
Be happy!
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Vyjetý olej

Příspěvek od NAVAR »

To se pořád ještě vyplatí. Při 36kWh mi vychází asi 8kWh/1l oleje za 5-8kč. Když to srovnám s Čezem tak ekvivalent je minimálně 3-5x dražší.
Kdo má olej zadarmo má to lepší :)
Otázkou je co na to ekoteroristi, těm vadí i kravskej pšouk.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

zase to není tak zlé

Příspěvek od jeff »

Těch 1440kg oleje má při měrné hmotnosti 0,7kg/1l cca 2057l. Je to dost, ale ta spotřební špička zase netrvá tak dlouho. Nevím, kolik stojí litr mazutu, nebo topného oleje a jaký mají rozdíl ve spalném teple vůči vyjeťáku, nehledě na to, že se vyjeťák i friťák musí filtrovat, aby nezadělal trysku, zkrátka to vyjde levně jenom tehdy, pokud je to zadarmo, je dobré u toho mít nějakého člena domácnosti, nejlépe důchodce, aby průběžně připravoval palivo.
Pro srovnání s Čezem a RWE:
1m3 plynu stojí u nás 13,-Kč a tepla nám předá asi 10kWh, to je 1kWh za 1,30Kč
1kWh elektřiny bez přímotopů stojí cca 4,70Kč, s přímotopy vychází asi na 3,40Kč
že je elektřina dražší ale je všeobecně známé.
No a jak vyjde náš přítel olej
Za hodinu při výkonu 36kW 4kg oleje, to je asi 5,7l. 1l oleje tedy představuje 6,3kWh v teple.
na 1kWh spotřebujeme tedy 0,158l oleje, který je buď zadarmo, nebo za něj zaplatíme 0,95Kč při ceně 6.-Kč za litr.
Vyplývá z toho, že olej musí být zadarmo, neboť vznikají další náklady spojené s jeho manipulací, převozem...
Výhodou je, že prý na tento typ hořáku existuje certifikát o ekologickém spalování umožňující jeho oficiální provoz a tím i získávání oleje.
Co se týká provozu, hořák funguje podobně jako kotel, udržuje nastavenou teplotu, ale to je napsané v tom jeho popisu.
Mít na to tady místo, tak si pořídím tak 8 kubíkovou cisternu a měl bych na zimu se svojí spotřebou cca 50kW/h vystaráno, jenom bych jí musel postavit takovej malej domeček, protože by mi v zimě mohl olej zatuhnout a co pak.
Nic není tak jednoduché, jak to vypadá, ale líbí se mi, že je to vlastně po určité období nezávislý zdroj energie. Na jaře ale vzít náklaďák, naložit prázdné barely, vyrazit na lov a plnit a plnit, aby na zimu zase byla nezávislost...

Jeff


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

těžký olej

Příspěvek od jeff »

No, nikdy jsem olej nevážil, ale jak jsem měl někdy v ruce takovou tu plastovou flašku s litrem motorového oleje, je fakt, že mi nikterak lehká nepřipadala. 0,7kg/1l jsem odhadnul, ale je to údaj spíš pro hodně jemný olej, např. J2. S vyšší měrnou hmotností nám vychází lépe poměr výkon ke spotřebě a eventuální ceně. Tak si jen říkám, jak by na tom byl Mausoleum :lol:

Jeff


jvj56
Zasloužilý člen
Příspěvky: 276
Registrován: sob 09 kvě 2009 10:36
Dostal: 3 poděkování

vyjetý olej

Příspěvek od jvj56 »

Jak tady psal Peter, 0,85 -0,9 má hmotnost 1 l oleje v kg.
Topil jsem s ním ve starým Dakonu asi 7 let. Dost dobrý.
Z počátku mi líbali ruce, že jsem ho od nich vzal. Pak zadarmo a nakonec chtěli platit.
Dnes už topím ekologicky jen dřevem. :D


pacesatej
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: stř 28 pro 2011 10:48

Re: Vyjetý olej

Příspěvek od pacesatej »

ZDAREC mam dotaz zda mi nikdo poradí co stím aby mi z komína nelítali ty šerné kulicky a pod jednou za cas to z toho vylítne a sousedi se nejak křeněj…nejni toho moc ale je......da se to resit nejakým filtrem ci pod nemate nekdo skusenost…mam to na ohřev vody do radiatorů,,,hoři celkem pekne a vytopí to barak ani moc nekouří (jedu na cca 0,9 až 1,1 litru oleje za hodinu)ale proste ty saze jsou problem no…jak je kotel ochlazovaný vodou z topení tak to nema takové teploty a dela to ty saze…když pojedu na velká vykon tak to spoterebuje oleje jak zill na sto kiláků…diky


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Vyjetý olej

Příspěvek od poota »

pacesatej píše:ZDAREC mam dotaz zda mi nikdo poradí co stím aby mi z komína nelítali ty šerné kulicky a pod ..
Zkus si dát na youtube do vyhledávače "obrabotka" - Rusové tak říkají vyjetému oleji a jsou tam různé konstrukce jeho spalování - většinou nechávají plamen procházet děrovanou rourou.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
pacesatej
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: stř 28 pro 2011 10:48

Re: Vyjetý olej

Příspěvek od pacesatej »

zdravim diky za tip du to skusit obhlidnout ...planuju udelat nejakej fitr ze sudu dole ke kotli ale bojim se aby to zas nestratilo tah komina i kdyz ten ma asi 12metru,,,,jeste prosim te kolik berou ty horaky vase do klótlu oleje na hodinu?dik moc pajda


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Vyjetý olej

Příspěvek od poota »

pacesatej píše:,,jeste prosim te kolik berou ty horaky vase do klótlu oleje na hodinu?
Olej nespaluji, takže nevím.
Díval jsem se na to jenom letmo, ale mám dojem, že jim olej hoří na hladině, kam přivádějí shora primární vzduch a jeho množstvím regulují výkon. "Jmenovitý" výkon záleží asi nejvíc na ploše hladiny, která hoří.
Plamen odchází dlouhou děrovanou rourou nejspíš do výměníku s labyrintem a z něj už do komína. Dírami v té rouře se přisává další vzduch, aby se spálily i saze a kouř, a zvedla se teplota spalin.
Na můj vkus je to přece jen příliš "rusko-sibiřské", ale je to funkční.

Osobně bych dal přednost odpařovacímu hořáku ing. Tůmy, ale zkoušel jsem ho jenom s naftou - jak by pracoval s olejem, nemám vyzkoušené.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
pacesatej
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: stř 28 pro 2011 10:48

Re: Vyjetý olej

Příspěvek od pacesatej »

poota píše:Zkus si dát na youtube do vyhledávače "obrabotka"..
tak sem hledal a nic nic...jenom nejaký soustruhy a tak...


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Vyjetý olej

Příspěvek od poota »

pacesatej píše:tak sem hledal a nic nic...jenom nejaký soustruhy a tak...
Omlouvám se, správně je to "otraboteno maslo" a hořák je "gorelka".
Ta videa, na která jsem někde narazil, jsem nenašel, tak aspoň tohle:
http://www.youtube.com/watch?v=G4fEcEXP ... re=related
přes něj už si najdeš další.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
pacesatej
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: stř 28 pro 2011 10:48

Re: Vyjetý olej

Příspěvek od pacesatej »

joo diky moc..no koukam ze v jednoduchosti je fakt síla:-))kdyby si videl tu jadernou elektrarnu co mam doma já a vysledek v podstate když ne mensi tak maximalne stejný.....tak du hledat,diky moc.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“