Vegetariánská bašta

Přístroje, nápady a rady pro udržení zdraví.
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Vegetariánská bašta

Příspěvek od 1220 »

Zde prosím pište své odzkoušené receptury na jídla bezmasá, pokud je někdo vegan, napište to.
Úvodem radostná vzpomínka na lyžařský kurz mateřské školky před cca osmi lety Na Mísečkách.
Řízením osudu jsem se ocitnul se synem a 40 dětmi a 5 učitelkami sportovní mateřské školky v zimě na horách jako pomocník lyžařského výcviku. Již v autobusu říkám : Na mně ušetříte, jsem vegetarián. Jenže ouha nikdo větší v autobusu nebyl :| To zařídíme pravila paní ředitelka školková.
A skutečně , hned první večer, se přišel podívat kuchař do jídelny a ptá se : kde je ten stokilový vegetarián ? Když mně uviděl, pokýval hlavou
a pravil : Aha a zmizel v kuchyni.
Musím říct , že opravdu uměl, bylo to pestré a velmi dobré. Brzy jsem si všimnul lačných pohledů učitelek i dětí od jejich talířků se skoro stejnými omáčkami a mdlými knedlíky povětšinou.
Třetí den to již říkali nahlas: Že jsme to taky neřekli.
Dostával jsem obyčejná jídla jako smažák, zapečené brambory , květák jako mozeček, palačinky, zeleninové saláty, čerstvé koblihy.......
Bylo to mnohem různorodější a živější než menu ostatních, a bylo znát , že by si dali taky..........

Tolik úvodem.
K.


Comenius
Stálý člen
Příspěvky: 43
Registrován: stř 21 úno 2007 12:36
Bydliště: Praha
Dostal: 2 poděkování

Dobré jídlo

Příspěvek od Comenius »

Protože ráda vařím i jím, chtěla bych tady taky občas přispět. I když vegetariánsky vařit není žádná věda, jíme vlastně to co ostatní, akorát místo masa asi víc tepelně upravené zeleniny, občas sójové maso, luštěniny, tofu, seitan, šmakoun, žampiony, tempech, různé veget. uzeniny . A asi taky víc zeleniny a ovoce, jen tak nebo ve formě salátů a také ořechy a různá semena. Ale to už spíš souvisí s tím, že člověk časem přirozeně přejde k větší jednoduchosti a k tomu, co mu dělá více dobře. Když s tím člověk začíná, mělo by to být také dobré. S vegetariánstvím lze začít i při zachování typicky české kuchyně vč. těch knedlíků a omáček. Lze použít pár fintiček, které vytváří hloubku chuti i u bezmasých jídel. Jako jedna z nich se mi osvědčilo do některých jídel přidávat nastrouhanou kořenovou zeleninu ( jako na svíčkovou),případně ji orestovat na troše oleje. Nikdy nesmí chybět dost cibulky, dochucovat je možno kromě různých koření taky kostkou zel. vývaru ( je ho možno koupit i bez glutamanu), misem, případně sojovou omáčkou. Unikátní, žel u nás se zatím nedá koupit ( vozili jsme si to z Německa) je Vitam, pikantní kvasnicová pomazánka plná enzymů a vitamínů řady b., která i jako dochucovadlo je úžasná. Ta strouhaná restovaná kořenová zelenina je dobrá do omáček typu guláš, nebo do zapečených jídel typu francouzské brambory, nebo zapečené těstoviny, kde kromě ocmažené cibule nesmí chybět nadrobno nakrájený párek Vegeťák.

Recept : GULÁŠ ( podle toho, co tam dáme může být pokaždé trochu jiný)
3 velké cibule, 1 bal. sójových nudliček, 250 g žampionů, 150 g kořenové zeleniny ( strouhané nebo na kostičky), l zel. paprika, 1a 1/2
bal. mleté sladké papriky, stroužek česneku, majoránka, pepř, l kostka zel. vývaru, trochu mouky na zahuštění, trocha oleje,
nové koření
Nahrubo nakrájenou cibuli smažíme na oleji, přidáme mletou papriku, ve slané vodě uvařené sójové nudličky, nové koření, pepř , podlijeme trochou vody, přidáme kořenovou zeleninu ( nebo jsme ji už smažili s cibulí), nakrájené žampiony, zahustíme trochou mouky rozkvedlané ve vodě, nakonec nakrájenou zel. papriku, majoránku, prolisovaný česnek, dosolíme a krátce povaříme. Podáváme s chlebem, knedlíky, brambory a pod.
Obměna - bez sojového masa, 1/2 bal ml. papriky, 1/2 bal. Kari, možno přidat další např. grilovací v menším množství, pak už ne majoránku, je možné použít jiné druhy zeleniny např.( mrkev brokolice, žampiony) nebo ( mrkev cuketa, hrášek, pórek)- jako omáčka k rýži, možno posypat strouhaným sýrem. Nesmí chybět zel. salát.
Obměna - 1/2 bal. papriky,1/2 bal. houbového koření ....
Zdravím a dobrou noc.


Naděje na obecné světlo, u konce dnů, je nepochybná.
Uživatelský avatar
Iv
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1080
Registrován: sob 07 říj 2006 17:51
Dostal: 8 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Comenius

Příspěvek od Iv »

Výborný, mohu jen doporučit, místo žampionu používáme čerstvé houby( i Babky) a jako chlap si to ještě přichutím trochu pálivou paprikou( abych se mohl dívat po ženskejch).Druhý den je nejlepší !!! + :good:


Svůj šírák odhazuji vdál a letím zpět ke hvězdám. (Cyrano)
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

gulášek

Příspěvek od jarda ovčák »

Namočíme přes noc fazule, čím větší, tím lepčí...
Uděláme základ na guláš a fazule uvařené v papinovým hrnci s pořádnou halouzkou líbečku doměka přidáme do základu, přidáme vodu a zahustíme jíškou, raději tmavou klidně z oleje.... Pro hubené rozkloktanou moukou.
Jako vylepšení na úplný konec přihodíme nasekanou bazalku a už necháme odpočinout pod pokličkou aspoň půl hodinky.. Ti fajnoví přihodí lžičenku chili, nebo něco ostřejšího, a konzumují jen zlehounka, druhý den je opravdu boží...

Pokud je řeč o bezmasé kuchyni, pak tedy moje zbožňované polévky....
To se vezme brokolice, nebo patizon bez vnitřku i se slupkou a nebo klidně hokkaido bez vnitřku i bez slupky a uvaří se ve vodě. Pak se odlije půl vody a vloží se do mixéru. já to dělám v takovým nerezovým dreku s názvem vorverk, ono to i vaří.může se zozmixovat ponorným mixérem. Vhodí se trocha líbečku, může i magi kostky a přiměřeně sýra, mléka či smetany.Nebo voda s moukou, jak komu vyhovuje.Sýr je dobrá cihla, klidně gouda, nebo i ten modře plesnivej.
Vznikne polívčička hodná bohů.Tímhle způsobem se dá použít i mrkev,lze kombinovat i s celerem či pastinákem.
polívčičku na talířku ozdobíme nasekanou petržílkou nebo saturejkou, bazalkou nebo kerblíkem či pažitkou.
Ti odvážnější meduňkou.Lehce zasněžíme černým pepřem neb nečím ostřejším, ale verze mild, tedy jemná je univerzálně dobrá.Svátečně můžeme posypat žemličkou neb chlebem nakostičky nakrájeným a v troubě dozlatova opečeným.....
Výhodou je možnost přípravy kombinací.... květák s mrkví, brokolice s dýní, při mrkvi, celeru vám vznikne podobnina svíčkové, do které rád přihodím fazulky a po odpočinku přes noc podávám jako hlavní jídlo.
Zkoušel jsem to i s běžnou dýní a funguje to bezva.Rodinka má ráda všechny, ale při brokolicové jsou nejraději.


Uživatelský avatar
Denny
Zasloužilý člen
Příspěvky: 440
Registrován: ned 27 zář 2009 15:24
Bydliště: Bruntálsko
Dal: 6 poděkování
Dostal: 14 poděkování

Vitariánská strava

Příspěvek od Denny »

Díky dlouhodobým, bolestivým i "dusivým" zdravotním problémům se z 95kilového chlapa stal 62kg "cvalík". MMS a Zapper řešili stav pouze částečně. Pak jsem pochopil, že můj problém spočívá v silně zanesených vnitřních orgánech plných léty ukládaného odpadu a kyselin. Proto jsem se pustil do "čistění" a hledal alternativu, jak se potravou co nejrychleji zbavit všeho zlého, co mě trápí a přitom se dále "nezanášet". Po půl roce čistění a přípravy jsem přešel na nevařenou stravu.
Již po dvou měsících na této stravě a cíleném odkyselování, mohu konečně a bez uzardění konstatovat, že všechny problémy jsou pryč.
Jistě se mohou kdykoliv vrátit, pokud se já vrátím do "starých kolejí" a proto budu tento stav ještě nějakou dobu udržovat a po té se rozhodnu, jak se stravovat dále.

Můj jídelníček je převelice jednoduchý, levný, výživný a zdravý. Uvedu jej také s užíváním dalších vitamínu a minerálů. Pokud by pak někoho zajímalo na co to, či ono, odpovím dodatečně.
Ráno si v osmotické vodě (asi 1,5 - 2dcl) rozpustím min. 5g chloridu hořečnatého a zapiju jím 3tbl Zn v chelát. formě. Po té vylisuji alespoň 1l čerstvé šťávy z mrkve, jablek a pomeranče k zavodnění organismu, vždy do ní ještě přidám asi 3g kys. ascorbové (vitC).

Ke snídani (zároveň i odpol. svačině) si připravím salát z různých druhů čerstvého ovoce (jablka, pomeranče, hrušky, kiwi, ananas, banány aj.) třeba i ze všeho najednou. Vše to zahustím nejlépe namočenou pohankou nebo p. lámankou, kokosovou moučkou a směsí různých ořechů a semen - v mixeru krátce rozmixuji vlašáky, mandle, lískáče, para, dýňová, slunečnicová a sezamová semínka, něco máku a případně i lněného semínka.
Také přidávám rozinky aj. sušené ovoce. Vše zaleju asi 2 - 4lžícemi kokosového oleje (abych tloustl) a dochutím skořicí nebo kakaem bez cukru. Věřte nebo ne, ale to můžu jíst a také jím každý den. Je to nesmírně dobré, výživné, přitom lehce stravitelné a oproti rohlíku a kafe, opravdu plné vitamínů, minerálů a stopových prvků. Toto snídani musím dokonce nechávat i manželce, byť jinak moji stravu neuznává.
Během každého jídla si dám doušek HCl a po jídle užívám 4ks pivovar. kvasnic a (pouze po snídani) po jedné B6, E (jen 30dnů, pak 30 pauza kvůli možnému předávkování a pak znovu 30/30), D3 a B12(pod jazyk). Mezi jídly pilně odkyseluji odkyselovací směsí, piju domácí kefír z Tibetské kefírové houby a také minerálku z osmotické vody, hořčíku a himalájské soli.

Oběd zase někdy příště - hezký den


Dal bych všechno co vím, za tisícinu toho, co neznám - "Denny"
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vitariánská strava

Příspěvek od 1220 »

Jsi průkopník Denny :good: , před mnoha lety jsem znal jednoho vitariána, mnoho let byl zdravotně na velmi slušné úrovni.
Co je to prosím osmotická voda ?
K.


Uživatelský avatar
hapalainen
Starší člen
Příspěvky: 196
Registrován: stř 07 úno 2007 23:51
Bydliště: Norsko
Dostal: 1 poděkování

To je síla

Příspěvek od hapalainen »

Ráno si v osmotické vodě (asi 1,5 - 2dcl) rozpustím min. 5g chloridu hořečnatého a zapiju jím 3tbl Zn v chelát. formě. Po té vylisuji alespoň 1l čerstvé šťávy z mrkve, jablek a pomeranče k zavodnění organismu, vždy do ní ještě přidám asi 3g kys. ascorbové (vitC).
Už po tomhle bych se zeblil a neudržel hokejku.
Ale proti gustu žádnej dišputát.


Hlavní je vyhrát zápas
Uživatelský avatar
Denny
Zasloužilý člen
Příspěvky: 440
Registrován: ned 27 zář 2009 15:24
Bydliště: Bruntálsko
Dal: 6 poděkování
Dostal: 14 poděkování

Re: Vitariánská strava

Příspěvek od Denny »

1220 píše:Jsi průkopník Denny :good: , před mnoha lety jsem znal jednoho vitariána, mnoho let byl zdravotně na velmi slušné úrovni.
Co je to prosím osmotická voda ?
K.
Je to pitná voda z vodovodu upravená pomocí reverzní osmózy. Podrobně je to uvedeno zde: http://www.pepinuvutes.estranky.cz/stra ... zni-osmoza
Dnes vlastně nepiju nic jiného, než čerstvě vylisované (na šnekovém odšťavňovači o 70ot/min.) ovocné a zeleninové šťávy - to je ta opravdu živá voda, nabitá energií a bez chemikálií (ty zústanou v odpadové vláknině, která příjde na kompost), již vzpomínanou minerálku a kefír z Tibet. houby (násadu můžu komukoli poslat dobírkou za 50Kč + poštovné). Ty šťávy přecházejí prakticky ihned do krve a také ihned tělu dodají vše, co potřebuje.
Samotnou vodu z RO nelze pít najednou ve větším množství, protože se jedná o tzv. ,,hladovou vodu" zbavenou všech sajrajtů, ale také minerálů a proto po požití, doslova ,,vcucne" do sebe všechno s čím příjde v útrobách do styku. Tak by ti odebrala z těla nejen, co tam nepotřebuješ, ale i naopak. Proto jí musíš upravit tak, aby tělu přinesla pozitivum. Lze ji sice užívat jako lék (2dcl popíjet alespoň 10min. - max.2 a později i 3x/d.), ale lépe ji ředit v poměru 1 : 1 s ovoc. a zele. šťávami (denně kolik zvládneš), nebo upravit jako minerálku. Lze ji samozřejmě používat při jakémkoliv zpracování potravin, při kterém je voda potřebná (vaření, zálivky, ředění pomazánek aj.)

citace:
Ráno si v osmotické vodě (asi 1,5 - 2dcl) rozpustím min. 5g chloridu hořečnatého a zapiju jím 3tbl Zn v chelát. formě. Po té vylisuji alespoň 1l čerstvé šťávy z mrkve, jablek a pomeranče k zavodnění organismu, vždy do ní ještě přidám asi 3g kys. ascorbové (vitC).
hapalainen píše: Už po tomhle bych se zeblil a neudržel hokejku.
Ale proti gustu žádnej dišputát.
:lol: Tak přesně takhle jsem se poměrně ještě nedávno řehtal také já a raději trpěl. Přesto všechno jsem si ale něco o tom přečetl, na sobě vyzkoušel a výsledek pak popsal. Není snad ten, kdo by při současné normální stravě netrpěl akutním nedostatkem hořčíku (a nejen ho).
Vím, žes to nemyslel ve zlém. Abys vůbec hokejku udržel, tak se jistě denně xkrát "napumpuješ superzdravými umělohmotnými energetickými" dobrůtkami. Takže již dnes tě mohu přivítat mezi námi marody - ostatně jinak bys zde asi nepsal.
Možná ti jednou mé zkušenosti také pomohou :idea:
Naposledy upravil(a) Denny dne stř 02 čer 2010 11:56, celkem upraveno 1 x.


Dal bych všechno co vím, za tisícinu toho, co neznám - "Denny"
Uživatelský avatar
hapalainen
Starší člen
Příspěvky: 196
Registrován: stř 07 úno 2007 23:51
Bydliště: Norsko
Dostal: 1 poděkování

Jako havíř

Příspěvek od hapalainen »

Někde pasli, že výkon na ledě jde srovnat s výkonem havíře na předku. To určitě není můj případ, já se stravuju podle doporučení a zdravotní problémy zatím nemám. Ty kalorie ale potřebné jsou a z mrkvové šťávy by jich asi bylo málo. Jinak po mrkvi se mi dělá zle a po rajčatech se zebleju už jenom když se krájí, ani je nemusím sníst.


Hlavní je vyhrát zápas
Uživatelský avatar
rival
Hlavní admin - živý člověk
Příspěvky: 1220
Registrován: stř 16 lis 2005 9:44
Bydliště: severní­ čechy
Dal: 14 poděkování
Dostal: 226 poděkování
Pohlaví:
Kontaktovat uživatele:

Re: Jako havíř

Příspěvek od rival »

No, vidíš... Já mám mrkev moc rád a rajská jablíčka z domácí zahrádky, ochucená solí i pepřem zbožňuji... Nechápu význam tvého příspěvku. Každý máme rád něco jiného a každý "blejeme" z něčeho jiného, to snad ví i malé dítě. Nebo má tvůj příspěvek nějaké hlubší moudro, které mi uniklo ???


rival - živý člověk
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

no jasně

Příspěvek od jarda ovčák »

Nakrájená rajčata na stejné dílky, nastrouhaná mrkev, pokapané olivovým extra virgin, na to nalijeme balzamikovej ocet,sůl,nastrouháme trošku pecorina a pár listků bazalky a špetka pepře čtyř barev.... voalá.....
Můžem kombinovat s okurkou, narájenou paprikou, nebo v lehounce ohřátým oleji pošolichat pár prolisovaných stroučků česneku.Pár jsou dva....
Ideální příloha k dozlatova upečenému........bů


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: no jasně

Příspěvek od lajos »

jarda ovčák píše:Nakrájená rajčata na stejné dílky, nastrouhaná mrkev, pokapané olivovým extra virgin, na to nalijeme balzamikovej ocet,sůl,nastrouháme trošku pecorina a pár listků bazalky a špetka pepře čtyř barev.... voalá.....
Můžem kombinovat s okurkou, narájenou paprikou, nebo v lehounce ohřátým oleji pošolichat pár prolisovaných stroučků česneku.Pár jsou dva....
Ideální příloha k dozlatova upečenému........bů
Nech si ty řeči, o půlnoci, tečou mi sliny i kaufland je zavřený


Uživatelský avatar
Denny
Zasloužilý člen
Příspěvky: 440
Registrován: ned 27 zář 2009 15:24
Bydliště: Bruntálsko
Dal: 6 poděkování
Dostal: 14 poděkování

Re: Jako havíř

Příspěvek od Denny »

hapalainen píše:............já se stravuju podle doporučení a zdravotní problémy zatím nemám.
Kamaráde budeš se muset učit poslouchat své tělo. V hlavě ten problém nemáš, respektive si ho nepřipouštíš, ale tělo tě jasně upozorňuje na to, že něco v pořádku není.
Ty kalorie ale potřebné jsou a z mrkvové šťávy by jich asi bylo málo.
To se ale opět mýlíš, přečti si stať...VRCHOLOVÉ VÝKONY VEGETARIÁNů.... https://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... c&start=45
Mrkev je neutrální a tudíž základ všech ovocných i zeleninových šťáv (případně i salátů)
Jinak po mrkvi se mi dělá zle a po rajčatech se zebleju už jenom když se krájí, ani je nemusím sníst.
No vždyť říkám, že máš problém, který si po přirozené stravě připouštíš a po té umělohmotné ne. :roll:
Budu citovat a zvýrazním pro tebe to podstatné: Pasteur na smrteľnej posteli prehlásil "Antoine měl pravdu. Je to terén." Tým bolo povedané, že keď v sebe vytvoríš podmienky, tak sú zvonku pozvané baktérie na hostinu. Čiže zlé pH a mikroflóra v čreve.

........ veškeré nemoci jsou o tom, jak moc našich nepřátel jsme ochotni pozvat na hostinu. Pokud bude prázdný stůl, opravdu se návštěvníci dlouho nezdrží a vypadnou, ale u velkolepé hostiny budou otravovat až do božího rána a vaše nervy z toho budou v hajzlu. V tomto případě bych tedy volil prázdný stůl a mít klid, což vařené maglajzy zahleňující střevo nejsou schopny zajistit.

Přeber si to.

Hezký den


Dal bych všechno co vím, za tisícinu toho, co neznám - "Denny"
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

díky Denny

Příspěvek od 1220 »

Našel jsem
http://www.filtracevody.cz/store/
Máš nějakou zkušenost s těmito úpravníky vody Denny ?

Jinak bůčkový šum celkem chápu, ale toto vlákno o něm není. :(
Moderátorem se ale státi nehodlám ......................... :oops:
Ještě mi vrtá hlavou dotaz, který směřuje k různým prvkům a sloučeninám a jejich množství v potravě. Možná se naivně domnívám, že to bude naprosto individuální, stejně jako dispozice vadí- nevadí bůček, nemusí tomu tak ale být.
Např obsah zlata. Některé prameny tvrdí, že zlato ve stopovém množství přijímat je nezbytné, jiné prameny tvrdí, že organismus náležitě vyčištěný si vytvoří vše potřebné a vůbec se tím zabývat nutné není.Člověk jí proto, aby žil..........................
Jak to tak píšu tak mi vytanula vzpomínka na jednoduché pročištění pomocí pšenice. Napřed vařenou, posléze asi jen cca 6 hodin máčenou pšenici. Občas jsme to dělali a bylo to úplně skvělé.
Ty vegesteaky nafotím až budou, ono to není časté menu.
Žijte blaze.
K.


Uživatelský avatar
Denny
Zasloužilý člen
Příspěvky: 440
Registrován: ned 27 zář 2009 15:24
Bydliště: Bruntálsko
Dal: 6 poděkování
Dostal: 14 poděkování

Re: díky Denny

Příspěvek od Denny »

1220 píše:Našel jsem
http://www.filtracevody.cz/store/
Máš nějakou zkušenost s těmito úpravníky vody Denny ?
Ano, používám tu RO za 1590 Kč. Bohatě postačuje ke spotřebě v běžné domácnosti. Tuším že za 24hod. z ní nakape až 200l kvalitní čisté vody.
Její připojení zvládne opravdu i průměrný domácí kutil. V případě tvého zájmu o koupi mám jednu dobrou radu. Přiobjednej si k ní hned oplachový ventil, který není součástí RO. Po delší odstávce RO se na filtru pomnoží zachycené baktérie a právě pomocí OV se jich zbavíš. Dobrý je také mít zvlášť ventil na osmózovou vodu (jednoduchý výdejní ventil). Já mám vše napojené pod kuch. linkou a na ní je pouze o ten jeden ventil více. (škoda, nemám po ruce foťák, jinak bych to přihodil).
http://www.filtracevody.cz/store/depart ... smoza.html
Jinak bůčkový šum celkem chápu, ale toto vlákno o něm není. :(
Moderátorem se ale státi nehodlám ......................... :oops:
:) A mě to zatím baví, vždyť ještě nedávno jsem nebyl lepší a teď tvrdím ZÁZRAK
.......jiné prameny tvrdí, že organismus náležitě vyčištěný si vytvoří vše potřebné a vůbec se tím zabývat nutné není.Člověk jí proto, aby žil..........................
A to je nyní také mým poznáním


Dal bych všechno co vím, za tisícinu toho, co neznám - "Denny"
Odpovědět

Zpět na „Zdraví“