Vitamin C

Přístroje, nápady a rady pro udržení zdraví.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Vitamin C

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Elkimek píše:... Netušíš jaký může být poměr vstřebatelnosti při lipo:IM? ...
Experti tvrděj že 4g lipo ústně se rovnají účinností cca 15g do žíly coby sodium askorbát. Ústně hádám tak čtvrt kila C v pilulkách. S čím se to tluče to teda zase nevím, akorát vím, že se to netluče s kyselinama v hrnku. Podle mne se to ale v těle tak po hodině už nebude "tlouct" s ničím, i když reagovat ano. To už je ale vyšší dívčí :dknow:

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Lopata43
Stálý člen
Příspěvky: 39
Registrován: stř 02 lis 2011 11:50
Dostal: 4 poděkování

Re: Vitamin C

Příspěvek od Lopata43 »

když už vítamin C tak jedině z ovoce či zeleniny například formou čerstvých vymačkaných štáv. Syntetický vitamin C se totiž chová v těle jinak protože nemá k sobě látky, které usnadnují jeho vstřebávání tak jako je to u přírodního vitamin C.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Vitamin C

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Lopata43 píše:když už vítamin C tak jedině z ovoce či zeleniny ....
Kdyby jsi si početl ve výzkumech lidí, kteří se tím C hodně zabývali, a to syntetickým, zjistil bys, jak velice se mýlíš, stejně jako Ti, od kterých jsi tyhle rozumy nakoupil. Ono to chce brát vědomosti ze všech stran, ne jenom z jedné. Nejnebezpečnější jsou informace z prodejních stránek. Oni si ti fiškusové vybírají, co se jim hodí do krámu, což je sice přirozenost kupčíků s čímkoliv a dělá jim to dobře na kapsu, ale nezbytně to nedělá na kapsu a hlavně na zdraví dobře zákazníkovi, který na ně dá.

S laskavým podravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Lopata43
Stálý člen
Příspěvky: 39
Registrován: stř 02 lis 2011 11:50
Dostal: 4 poděkování

Re: Vitamin C

Příspěvek od Lopata43 »

i Clarková píše že v umělých tabletách vítamínů je plno sajrajtů jako rozpouštědla, rtut a podobné věci.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Vitamin C

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Lopata43 píše:i Clarková píše že v umělých tabletách vítamínů je plno sajrajtů jako rozpouštědla, rtut a podobné věci.
:shock: Píše. A co? Mluvil jsi o umělém vitC, což je čistá sloučenina LC. Ta se navíc používá vázaná na sodík, takže askorbát sodný rovnou do žil. To nemá s tabletama nic společného. Pokud si člověk koupí přírodní C, rozdíly jsou taky. Někdo prodává nadrcené jihoamerické třešně, někdo tablety atd. Zase se tedy lze dohadovat o formách. Co s týče přirozeného, je vázaný na organické sloučeniny a minerály, proto není zdaleka tak agresivní jako čistá kyselina askorbová, je pufrovaný a bude lépe stravitelný než čistá askorbová. Proto se askorbová pufruje sodíkem, hořčíkem a jinými kovy. Zatímco sodíku sneseme hodně, s hořčíkem a dalšími je to už dost jinak. Proto se používá na vysoké dávkování askorbát sodný s umělým céčkem. Navíc by asi dost píchlo to dopovat ještě HCl do krve, aby se sodík při reakcích neutralizoval na sůl a ne na hydroxid, ale i to je otázkou, protože on taky pak při vystupování ze sloučeniny askorbátu může odstraňovat hydroxylové skupiny z buněčnýc obalů, což je ideální situace, ať již přímo, nebo štěpením vody na své OH a uvolněním vodíku. To by někdo musel vykoumat a zatím jsem nenarazil na to, že by to někdo koumal z tohoto hlediska. Pokud je to ale tak, bylo by nasnadě, že askorbát sodný dovede ještě další triky než jenom doručit C do tkání.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
vrabco
Stálý člen
Příspěvky: 42
Registrován: pát 22 črc 2011 6:54
Bydliště: Martin
Dal: 128 poděkování
Dostal: 52 poděkování

Re: Vitamin C

Příspěvek od vrabco »

Dalšia šnúra o C-čku.
26.6.2013 "Zabudnutý poklad vitamín C. Hosť: Mgr.Peter Tuhársky"
http://www.slobodnyvysielac.sk/informac ... /m5/p19/r3


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Kurděje

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Jsem v Ottawě položil ruce na mého oblíbence z mládí Francise Chichestra. Kniha se jmenuje "Along the Clipper Way". Zhruba "Ve Stopách Kliprů". Jde o hodně sebraných popisů z cest jednak malých plachetnic a jednak velikých obchodních plachetnic, jak kliperů, tak velrybářských lodí atp. Domákl jsem se pár velice podstatných informací z první ruky o co vlastně s těma námořnickýma kurdějema šlo. Nelezlo mi do makovice, proč:
a) to naprostá většina důstojnictva, na rozdíl od řadových námořníků, překonávala zdaleka nejdéle
b) proč se ty kurděje na moři objevovaly už po několika týdnech, ale nezávisle na momentálně standartní stravě, ale v závislosti na tom, kudy a kde se loď motala
c) co se děje, že nedostatek VitC způsobuje křivici na souši
d) Jak je to s neznalostí kurdějí u pustevníků a pouštních karavan

Ten člověk mi dal nádhernou lekci a kam se hrabe celá vědecká literatura.

Všeobecně podmínky na moři na velkých plachetnicích znamenaly:
1) Prakticky neustálé mokro všude na lodi. Mluvíme o lodích dřevěných, které byly v podpalubí poněkud připozatopené jak mořskou vodou, která sem tam někdy vletěla do podpalubí, taky všechny bez vyjímky tekly a taky kondenzací dechu v chladnějších až mrzlých šířkách
2) Velice vysoká vzdušná vlhkost vůbec, v podpalubí nejspíše rosný bod, takže 100%
3) možnost usušení oblečení, dek, čehokoliv pouze občasná, pokud se loď pohybovala v teplých pásmech a slunečném počasí, jinak žádná. Naprostou většinu času poté, co se dostali pod 45tou jižní šířku, což byla polovina cest kliperů, žili v mokrých nasolených hadrech, spali minimálně v zavlhlých, ale často více méně mokrých pokrývkách, bez jakéhokoliv topení a velice chladném prostředí, proti kterému bude jeskyně obývák, spojené se spaním v naprosto vydýchaném vzduchu. Bylo pořád zabedněno, specileně v bouřlivých jižních šířkách, aby do lodi nehrcl nášup moře a nepršelo.
4) Strašná dřina, ve strašných podmínkách, specielně hluboko v jižních šířkách, 45°-60° (60° je polární kruh) práce s mokrými a i zmrzlými lany až 8cm silnými, s plachtami aj 1200ft2 zhruba 120m2 a to často za bouřkových větrů i přes 100km/h, visíce v ráhnoví až 50m nad palubou, déšť, kroupy a sníh, nemluvě o práci na palubě v neustálé vodní sprše.
5) Střídání služby po 4 hodinách, takže spaní velice nepřirozené.
6) Samozřejmě potrava, která seděla na mouce a soleném mase
7) kupodivu i v lijácích na přídělu sladké vody cca 1L denně na hlavu

Z tohoto leze
a) šílená plísňová zátěž díky vlhkosti a vše organické
b) vyčerpání zimou
c) vyčerpání fyzické
c) samozejmě nedostatek vitamínů
d) dehydrace organismu
e) psychický stres

Nedovedu si představit smrtelnější životní podmínky kromě přímého průmyslového otrávení.

Co se týče popisu příznaků, vyjadřují nesmírný údiv nad ohromnou škálou příznaků, ze které se "nedalo" přes různé podobnosti nic scecifického vyvozovat a vypadá to, že snad dodneška oficiálně vyvozeno není kromě toho, že jde o nedostatek VitC a sem tam někdo se ofiko zmíní o oslabené imunitě. Trochu jsem po tom koukal a jeden případ mi poněkud :idea: situaci. Jednalo se o snad 65letého námořníka, který utržil v mládí v námořní bitvě zranění na noze. To bylo už 50 let vyhojené, ale při kurdějích se mu zajizvená rána otevřela a vypadala stejně hnusně, jako kdyby byla celkem nedávná a nehojila se. To mi okmžitě vyhodilo koíagen, což jsou pojivové tkáně včetně kostních, jizvy, obaly orgánů, buněčné obaly, svalové blány, šlachy, žíly a samozřejmě i kůže. V podstatě nás kolagen drží pohromadě.

Tož jsem si našel plísně a ty mrchy to strašně rády, protože si z toho kolagenu dělají svůj. Tím mi z toho vylezlo, že u kurdějí jde díky kombinaci mnoha vlivů k napadení organismu plísněmi, specielně kolagenu, díky velikému oslabení imunity nedostatkem C (a nejenom C) a eventuelně i vysokým obsahem plísní v prostředí. Samozřejmě z toho leze i ta křivice, která byla dost metlou stejně jako infekční nemoce, které dávno před očkováním padaly na kolena společně s kurdějemi a křivicí díky převýchově populace na povědomí o důležitosti C v potravě.

Další je však příběh paninky, která se dala sama přes Atlantink poté, co se jí v něm utopil manžel při jejich společné a nešťastné první plavbě. Nějak jí to nedalo, koupila jachtici a jela sama a to dlouho, v teplých šířkách (už po druhé světové). Jedla mizerně a doháněla to vitamínama z pilulí. Kurděje se jí sice neprojevily příšerně, ale projevily se jí po necelém měsíci na moři. S tím se projevily a psychické problémy, nejen únava, a kdo ví co vše.

Z jiných případů a z té paniky poněkud vyplývá, že dietně je čerstvá syrová strava, a může se člověk cpát jak uvedeno aj syrovou cibulí a bramborama, daleko nadřazená dietním doplňkům a to jakýmkoliv a samozřejmě vařené stravě, i když kdo ví, kolik těch pilulí dotyčná polykala a podle všeho ne moc. Bude zde nejspíše hrát roli také vitamínová a minerálová kombinace spolu s množstvím a taky, jde-li o potravu živou, či mrtvou.

Když si to dál dám dohromady s pouštníma nomádama a asketama, kteří o kurdějích pokud vím nic nevědí, leze mi z toho potvrzení onoho plísňového nášupu v prostředí na lodích, stejně jako asi podstatně menšího, ale přeci jen znatelného, v chudých obydlích na vesnicích, podlahy udusaný kravinec a došky atd, takže taky plísňoviště. Dám-li si dohromady ještě aj jak velice rychle se kurděje na moři dovedou objevit krzevá celý organismus od hlavy až k patě, je docela jasné, jak rychle se plísně tělem dovedou šířit při zbořené imunitě. Nicméně jsem zatím nechytil jedinnou zmínku o raku. To ale moc neznamená. Oni na těch lodích moc ty kurděje neštudovali. Hnili od zubů až po palce od nohou uvnitř aj vně a když někdo zhebnul, a byly jich desetitisíce, šoupli ho přes palubu.

Rozdíl mezi posádkou a kapitánským můstkem, tedy důstojnickým ubytováním, byl veliký. Mužstvo v podpalubí, důstojnictvo na palubnich nástavbách, větratelných a přeci jenom relativně daleko sušších a naprosto rozdílná fyzická zátěž stejně jako dost veliký rozdíl ve vystavení počasí atd. Jinak kniha taky uvádí, že Angláni byli osli, protože citrón, to je to kyselý a žlutý, je podstatně vhodnější citrus na C a prevenci kurdějí než lemon, což je to zelený a ještě kyselejší. Jenže prachy jsou prachy a pro Anglické kupčíky, kteří vše řídili, byly ty lemony (lime, od čehož si Angláni vysloužili přezdívku limeys "lajmís") lacinější.

Jinak se zde opravím. Jistý Čínský ztroskotanec druhé světové, u kterého jsem jinde uvedl že přežil bez zásob jídla a vody na voru 107 dní, se ve skutečnosti po tropickém Atlantiku plácal 120 dní, než ho Argentina vylovila. Taky jsem nějak minul, že se cpal nejen syrovýma rybama, ze kterých aj vyžvýkával neslané štávy, ale taky řasama, které seškrabával ze spodní strany voru a možná to chroustal aj se šnekama.

Zdá se, že terapeutický umělý vitamín C tedy askorbát sodný, dietní VitC přírodní a umělý a čerstvý a pilulkový budou přeci jen každý poněkud jiné zvíře, ne díky chemické podstatě čistého a umělého VitC, ale díky vhodnosti použití toho kterého, za jakých podmínek a k jakému účelu.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
early123
Starší člen
Příspěvky: 151
Registrován: úte 21 pro 2010 21:10
Bydliště: Piešťany,SR
Dal: 73 poděkování
Dostal: 70 poděkování

Re: Vitamin C

Příspěvek od early123 »

Zdravím,

pre info,tak už na to konečne prišli? :laugh:

Jaro


http://diva.aktuality.sk/clanok/38001/k ... -rakovina/


*Roman*
Stálý člen
Příspěvky: 60
Registrován: ned 05 kvě 2013 12:31
Dal: 47 poděkování
Dostal: 21 poděkování

Re: Vitamin C

Příspěvek od *Roman* »

Zdravim,
dovolte dotaz, jez jsem nakonec dal do tohoto vlakna, ale klidne at se presune na spravnejsi misto. Chvili jsem na nej hledal odpoved ale nalezl jen castecne, pokud uz tu nekde jsou, omlouvam se.
Jedna se mi o neutralizace. Vim ze napr. HCl ma mit odstup od zasaditych latek. Na druhou stranu vitamin C a soda si vzajemne nevadi. Kdyz dam k vitC horcik, sumi to podobne jako vitC se sodou, ale jestli se ucinek vitC horcikem snizuje, netusim. Obdobne co vitC a Tepperw. smes a podobne mineralni latky, soli.
Fakt, ze spolu 2 latky ve vode reaguji a projevuje se to "sumenim", vetsinou asi znamena neutralizaci, ale u vitC a sody nikoliv. A mozna i u jinych kombinaci. Napr. stopove prvky a mineraly jsou rovnez vetsinou zasadite, a casto je lidi kombinuji, jak na ne pusobi vitC rovnez tezko rict. Napr. co na Lugol & selen & zinek dela vitC, nebo oni na nej... A otazky se mnozi, ted me napadlo, nejen pokud jde o vitC, ale nektere dalsi vitaminy B (napr. B13), nebo D...

Doplnujici dotaz - napr. vitC neutralizuje MMS/CDS. Predpokladam ze je jedno, zda-li se podalo CDS oralne (a pres travici trakt), nebo treba ve forme CDS&DMSO masaze zad nebo koupele (pres kuzi a rovnou do krve). Hraje tento fakt nejakou roli?

Dekuji moc za komentare.
Vsechny zdravi
Roman


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Vitamin C

Příspěvek od Slavek Krepelka »

*Roman* píše:Zdravim, dovolte dotaz, jez jsem nakonec dal do tohoto vlakna, ale klidne at se presune na spravnejsi misto. ...
Ty dotazy jsou bohužel natolik široké, že by na zodpovězení vyžadovaly několik kapitol učebnice anorganické a organické chemie. Už pokud se podíváš jen na askorbáty kovů, tedy sodíku a hořčíku, o kterých mluvíš, záleží na formě kovu jak jde do reakce, na teplotě a koncentracích. V podstatě zásadité chloridy, uhličitany a další s askorbovou reagují na askorbáty, které jsou v těle využitelné jako vitC. Je ale spousta organických askorbátů, které jsou taky využitelné. Co se týče MMS a CDS, specielně ClO2 se s askorbovou sice popere v reakci, ale vzniká ta nejpříznivější (nejstravitelnější a v podstatě strávená) forma kyseliny askorbové, kyselina dehydroaskorbová, která jako prý jedinná je schopna procházet jakýmikoliv pojivovými tkáněmi, buněčnými stěnami, stěnami tepen, mozkovou bariérou atp.
Víc detailů je tu po vláknech o MMS a i tady, ale úplné to samozřejmě zdaleka není.

S pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
*Roman*
Stálý člen
Příspěvky: 60
Registrován: ned 05 kvě 2013 12:31
Dal: 47 poděkování
Dostal: 21 poděkování

Re: Vitamin C

Příspěvek od *Roman* »

Slavku, diky i za tuhle odpoved.
Ano, prijde mi to tema siroke a slozite.
Nevadi, kdyz se necemu dopatram, dam to sem.
S pozdravem,
Roman


Estel
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 14 bře 2013 20:57

Re: Vitamin C

Příspěvek od Estel »

Ahoj, chtěl bych se zeptat odkud kupujete tak velké dávky cčka a zda je rozdíl pokud použiju na výrobu LC vit. c potřavinářské či farmaceutické kvality.
Diky moc .


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Vitamin C

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Estel píše: .... zda je rozdíl pokud použiju na výrobu LC vit. c potřavinářské či farmaceutické kvality. Diky moc .
Ani nevím že v tom je rozdíl, ale asi jo. Ústně potravinářsky stačí, hlavně to nedělat z tablet, jsou samá křída. Kde to Česku nevím, ale hádám že obchody s potravinovými doplňky jako tady. Kupuju to po půl kile :D i když ne moc často. Ačkoliv používám na své skrovné potřeby "syntetický" jak je, je asi moudré ho vyreagovat sodou bikarbonou na sodium askorbate. Pokud se chceš praštit přes kapsu, lze se taky vrhnout na některý takzvaný přírodní, který je vázaný v drti plodin. Kde sehnat pogoogluj, má ho i Fichema a určitě spousta dalších obchodů, prej nějaké DM drogerie.

Jinak na trochu jinou notu. Měl jsem nasycený roztok C v kapátkové lahvičce a po cca 2 měsících docela náhle zešťavelovatěl.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Vitamin C

Příspěvek od A(&F) »

Slavek Krepelka píše:Měl jsem nasycený roztok C v kapátkové lahvičce a po cca 2 měsících docela náhle zešťavelovatěl.
... oxidace ... ;) ... popř. rozklad světlem (či katalyzovanou degradací, ale ta je v Tvém případě málo pravděpodobná) ... :dknow: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Vitamin C - přírodní ...

Příspěvek od A(&F) »

Slavek Krepelka píše:vrhnout na některý takzvaný přírodní, který je vázaný v drti plodin
... jen tak pro zajímavost ... v rostlinné říši je nejvyšší obsah Céčka prokázán v Malpígii / Arcerole / Arceole nebo-li v Malpigii marhaníkolisté / Barbadoské třešni, zvané též "západoindická" ... (no to je zase bordel v názvosloví :bhead: ... takže nejlépe hledat Malpighia punicifolia, popř. Malpighia glabra, což je však přitom Acerola lysá ... některé prameny však uvádějí, že tyto dva lat. názvy jsou pouze synonyma pro jednu a tutéž rostlinu ... :ewhistle: ) ...... prý má až 30x větší obsah vit. C než pomeranč (kterýžto ho má ale 2x méně než brokolice ... ;) ) ...

... no a v živočišné říši je pak hojně obsažen ve "Slávkách jedlých" ... :D :D :D ... ( :laugh: ) ...

-----
doplněno: ... před časem to zde již bylo podobně zmíněno v http://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=63380#p63380 ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Zdraví“