Hydraulický pohon na štiepačku

Návrhy konkrétních zařízení.
Odpovědět
fredy
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: úte 04 srp 2009 17:15
Bydliště: Slovensko-Kysuce

Hydraulický pohon na štiepačku

Příspěvek od fredy »

Zdravím majstrov a kutilov tohto veľmi zaujímavého fora...nie že by som tu bol prvý krát ale píšem tu viac menej po dlhšej odmlke ;)
Môj problém s ktorým by som chcel poradiť je ako už je spomenuté v nadpise a to hydro-pohon na štiepačku na drevný odpad.V prvom rade nejde o klasickú štiepačku čo robí štiepku ale je to takz. špalíkovač alebo ako by som to nazval.
Nakoniec bude možné si ju pozrieť na videu .
Mám ju už zhruba 3 roky,spracovala toho už veľmi veľa ...len je tu jedno ale-ako to už býva.
Pohon tohto stroja som už riešil mnohými spôsobmi.
Najideálnejšie je pohon od traktora cez kardan lenže v tomto prípade ma pohon heroický výkon s ohľadom na doma vyrobený stroj a teda v prípade ak tam nedopatrením vložím niečo čo môj stroj nezvládne tak si to odnesie v lepšom prípade prevodovka-čo nieje žiadna lacná záležitosť.
Podľa mojích skromných prepočtoch je výsledná sila potrebná na spracovanie materiálu do hrúbky 10 cm cca 1000Nm a viac. :roll: Kto spracoval haluzovinu vie o čom hovorím...
Neviem,možno sa mýlim ale pri použití dvoch prevodoviek a určitého vstupného výkonu a vysledného prevodu to tak asi aj je.No jednoducho keď to pracuje tak má človek taký prirodzený rešpekt pred tým strojom..ide s neho strach :evil_vm:
No a prichádzam ku koreňu veci a to že by som to chcel poháňať hydromotorom ktorý sa dá veľmi dobre nastaviť proti preťaženiu zariadenia.
Na videu je pohon elektromotor 4Kw-900ot.min Konečné otáčky sú cca 48ot/min-čo je 2-3 špalíky za sek.
Momentálne mam k dispozícii motor-naftový jednoválec 7.4Kw/3600ot./25Nm no a k tomu by som chcel dať hydr.čerpadlo s hydromotorom.Prosím viete mi poradiť ako to mam poskladať-prípadne aké komponenty použiť.
Mám obavy že ak to celé poskladám tak mi nebude stačiť výkon motora-účinnosť hydromotoru je tak max 88%,samotné čerpadlo má tiež určité straty .Spomínam to hlavne preto že ten 4Kw motor ktorý mam na domáce použitie stíhal tak max do priemeru 8cm a bolo s tým spojené určité obmedzenie-materiál naložiť,doviesť,vyložiť,potom vložiť do mašiny atď.. :(
V prípade mobility stroja-pohon naft.motorom-popadnem tu haluz len raz..a je po paráde... :laugh:
Ja viem že to všetko by som možno aj našiel na internete ale možno sa už niekto s takým niečím popasoval a bude mi vedieť poradiť..
Vopred Vám ďakujem ..... ;)

Tu je spomenuté video.

Nemožné ihneď ,zázraky do troch dní...


Nemožné -ihneď,zázraky-do troch dní.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Hydraulický pohon na štiepačku

Příspěvek od Slavek Krepelka »

fredy píše:Zdravím majstrov a kutilov tohto
Dej na hřídel střižnej kolík. Ten se dá velice přesně nadimenzovat. Když to nadimenzuješ na nějaký standartní materiál, třeba nějaký hřebík, neexistuje, abys doprasil převodovku a oprava je minutová. Je to naprosto spolehlivé. Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
fredy
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: úte 04 srp 2009 17:15
Bydliště: Slovensko-Kysuce

Re: Hydraulický pohon na štiepačku

Příspěvek od fredy »

Skušal som aj tuto alternatívu ale zabudol som spomenúť ešte jeden dôvod prečo chcem aby tam bol hydr.pohon.
Ide o to že ten stroj pracuje s pravidelnými silnými rázmi-je to zaberačka na hnací stroj.Pri pripojení na elektromotor sa mi tie zvuky vychádzajúce z motora moc nepáčili-také pravidelné kvílenie a ani traktoru to moc neprospievalo,celý ten proces sekania sa prenášal do prevodovky traktora sprevádzané búchaním.
Preto si myslím že všetky tie nepríjemné rezonancie sa stratia pri hydro-pohone/možno sa mýlim/.
Ale aj tak ďakujem za radu...


Nemožné -ihneď,zázraky-do troch dní.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Hydraulický pohon na štiepačku

Příspěvek od poota »

Možná by pomohl i tlumič rázů - používá se dost často u volantových tyčí.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Hydraulický pohon na štiepačku

Příspěvek od Slavek Krepelka »

fredy píše:Skušal som aj tuto alternatívu ....
Na co ty špalíčky používáš? Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
fredy
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: úte 04 srp 2009 17:15
Bydliště: Slovensko-Kysuce

Re: Hydraulický pohon na štiepačku

Příspěvek od fredy »

Ano mam pripravenú takú tlmiacu spojku kruh o priemere 150 mm z gumy a je tam šesť kovových otvorov tak priemeru 20 mm v pravidelnom rozložení po obvode asi tak 30 mm od kraja.

Tieto takzvané špalíky používam ako palivo-vynikajúce palivo :smoke: /s neuveriteľnou výhrevnosťou/ v klasickom kotly na pevné palivo/liatinový niečo ako Viadrus/ale viem si to predstaviť aj ako palivo do kotla na drevoplin-s využitím do naft. či benz.motora ;)


Nemožné -ihneď,zázraky-do troch dní.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Hydraulický pohon na štiepačku

Příspěvek od Slavek Krepelka »

fredy píše: Tieto takzvané špalíky používam ako palivo-vynikajúce palivo :smoke: /s
Totiž z toho co vidím to sekáš proti ploše? Ono by zatraceně pomohlo to buďto nejdřív zlomit a pak doseknout, nebo střihat jako v nůžkách, nebo vůbec jít do čipsů, pokud by je tvůj kotel sežral taky. Čipsy vůbec nejsou na mechaniku náročné a je to bzukot.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
fredy
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: úte 04 srp 2009 17:15
Bydliště: Slovensko-Kysuce

Re: Hydraulický pohon na štiepačku

Příspěvek od fredy »

Proces strihania je na tomto type stroje veľmi dobrý-pri dobrom a s právnom nabrúsení nožov konaju prácu ešte lepšie ako nožnice,a ešte k tomu vykonávajú aj posuv materiálu -v tomto smere niet čo vytknúť.ˇ
"Čipsi" by boli možno aj lepšie ale pri surovom stave drevnej hmoty by sa horšie sušili-a neposlednom rade je tento typ stroja aj podstatne hlučnejší.

Čau ..Fredy


Nemožné -ihneď,zázraky-do troch dní.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Hydraulický pohon na štiepačku

Příspěvek od Slavek Krepelka »

fredy píše: ... "Čipsi" by boli možno aj lepšie ale pri surovom stave drevnej hmoty by sa horšie sušili-a neposlednom rade je tento typ stroja aj podstatne hlučnejší...
To je naprosto pravda. Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Čurko
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: stř 10 zář 2014 11:19

Re: Hydraulický pohon na štiepačku

Příspěvek od Čurko »

mám nový hydraulický pohon a otázka je, jak silný potřebuješ. Já jsem kupoval střední třídu, mě to stačilo, ale nabízeli mě i motory s hodně velkým výkonem a silou. Ja to koupil u firmy Parker http://www.parker.cz/produkty/hydraulika/hydromotory/, tak tam zkus třeba zavolat a uspějejš. Mě poradili dobře.


Odpovědět

Zpět na „Stavebnice“