Meg-diskuze

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Meg-diskuze

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Akord píše: ... Výkon v trafe a funkcia trafa nikdy na napätí nezávisí. ...
Není trafo jako trafo a MEG není trafo, i když používá hodně stejných komponentů jako trafa. Jakmile člověk vleze do komplexních sestav jader a cívek (na jednofázových zařízeních) které používají více než jedno jádro a dvě, cívky, je všechno jinak. Ne že hádám Akorde. Mám to dostatečně prakticky omakané. U komplexních sestav se dějou věci. Úplně se mění budící hodnoty a stejně tak provozní právě s napětím, daleko více než s proudem a po komplexní sestavě se indukce pohybuje až nepředvídatelně a určitě do toho má co kecat i frekvence. Zkušenosti z trafo-technologie jsou použitelné jenom částečně. Taky se můžou dít dost věci s magnetickým flux. U sestav leze flux z jádra a to i velice hrubě a daleko a přitom to nemusí vůbec mít vliv na efektivnost transformace mezi cívkami, udělal jsem i hodně přes 99%, dokonce bych se odvážil říct 100%. To u běžných traf neexistuje, protože tam je to skoro výlučně znakem saturace jádra a tím ztrát. U sestav to takhle zdaleka nezbytně nefachá a MEG je už relativně komplexní sestavou, navíc využívající nestandartní zdroj, tedy ferity. Srovnáváš mocí mermo jabka a jajka. MEG je o voze a Ty mluvíš o koze.

S laskavý pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Meg-diskuze

Příspěvek od Akord »

Jaké ferity? Na meg-trafo se doporučuje metglas, nebo né? Jinak rečeno pásek z kovového skla. Má hodne nízké ztráty. Pokud nejdu na merný výkon, tak udelám trafo z metglasu pres 95%.kdybych se mel dostatečnou motivaci se vsadit, možná bych mel šanci v takové souteži na maximální účinnost vyhrát. Že meg není trafo? Pripustil bych rekneme pár minut i nad 100%, než trochu odmagnetuje magnety. Ale co pak? Kdo pak a čím ty magnety dobije zdarma? No a ty kV mi prijdou teké jako žert. Celé je to jenom myšlenkový pokus, víra v to, že čím vetší komplikace nastolím, tím víc kombinací na ruzné "sloučeniny"...nic reálné.
Stejný efekt má nasypat do vody součástky a pak varit. Celé je to jen trafo se SS sycením, jako má transduktor.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Meg-diskuze

Příspěvek od poota »

Akord píše: Pripustil bych rekneme pár minut i nad 100%, než trochu odmagnetuje magnety. Ale co pak? Kdo pak a čím ty magnety dobije zdarma?
Proč by se měl ten magnet odmagnetovávat?

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Meg-diskuze

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Akord píše:Jaké ferity? ...
Proč mne ta tvá otázka nepřekvapuje? Aspoň se podívej, o čem mluvíš. Já už to udělal.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Meg-diskuze

Příspěvek od Waldes »

poota píše:
Akord píše: Pripustil bych rekneme pár minut i nad 100%, než trochu odmagnetuje magnety. Ale co pak? Kdo pak a čím ty magnety dobije zdarma?
Proč by se měl ten magnet odmagnetovávat?

Zdravím - poota
Aj podľa mňa nemá žiaden veľký dôvod, jeho tok vedie vždy aspoň jedným ramenom a len na krátku dobu, kedy sa jedno rameno uzatvára a druhé otvára je trochu priškrtený. Aj tento malý problém sa dá poľahky odstrániť ak sa použije trojramenné jadro a trojfázový mód. Presne pre to som svojho času začal hľadať možnosť domácej výroby kvalitného jadra. No ani za tie roky sa amorfné železo v prásku nedá voľne kúpiť ...
Waldes.


Nieje nič nové, len zabudnuté ...
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Meg-diskuze

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Waldes píše: ... Aj podľa mňa nemá žiaden veľký dôvod, ...
Nemá absolutně žádný důvod. Je to jako předpokládat, že když k sobě dáme dva ferity (magnety) souhlasnými póly, že se vzájemně nějak odmagnetují. Praxe takovou věc nepotvrzuje ani v nejmenším a není mi jasné, jak samozvaný "expert" na magnety vůbec může takový nesmysl navrhnout. Je to naprosto mimo mísu. Jde pouze o zabránění části pole feritu vzít určitou dráhu navíc s tím, že se mu nabízí již částečně ustanovená jiná a snadná oproti vzduchové, tedy feromagnetická. I kdyby jí nebylo, pole feritu si překážku oběhne vzduchem. Jó, kdyby byla ovládací cívka přímo na feritu a měla dostatečnou koercivitu, pak jo. To ale není případ MEGu.

S takovýma argumentama to začíná být úplně o ničem pánové a přestávám si být jistý, že nejde jen o prudění.

S laskavý pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Meg-diskuze

Příspěvek od Akord »

ad ferity:
zase začínáš nálepkovat a psát dojmy,
s ferity začal Waldes
05 dub 2013 20:43
reagoval jsi na to sám
05 dub 2013 22:43
pak lajos
06 dub 2013 16:55
takže já jsem žádné ferity do diskuse nezavedl, pouze jsem na to reagoval, ty na mou poznámku pak reaguješ offtopic

ad odmagnetování:
že nevíš, že se i ferity pritlačením k sobe souhlasnými póly mohou částečne odmagnetovat(oslabí se postupným ustálením na nižším B), tak je to tvuj problém, a nezakládá duvod na tvé nálepkování. Nezapomínej, že jako moderátor by jsi mel očekávanou míru pravidel dodržovat také, stejný text by mi už poota nejspíš editoval. Tak se laskave dohodnete, co se ješte smí, toleruje, a co ne, ať tady nefunguju jako barometr. Podle tebe označení "samozvaný expert" je v porádku? Podle mne je to facka korektnosti.
Dále nemáš pravdu v tom, že vinutí by muselo být na magnetu. Odmagnetování magnetu pri zkratech na generátorech je bežná vec, a tam také nejsou na magnetu cívky.

poota: duvod na odmagnetování je vždy, pokud pracovní bod magnetu na jeho B-H charakteristice sjede z kopce príliš dolu doleva. To muže pri dostatečných intenzitách H (velké ampérzávity vinutí) a malé tloušťce magnetu reálne nastat.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Meg-diskuze

Příspěvek od Akord »

Waldes píše: Aj tento malý problém sa dá poľahky odstrániť ak sa použije trojramenné jadro a trojfázový mód. Presne pre to som svojho času začal hľadať možnosť domácej výroby kvalitného jadra. No ani za tie roky sa amorfné železo v prásku nedá voľne kúpiť ...
Waldes.
To sa teda odstrániť nedá, ideš proti princípu trafa, alebo indukčnosti. V každom jadre, aj 3fázového trafa je vždy iba jednofázový pulzačný tok. Takže nemôžeš ísť proti superpozícii v jadre, ktorý chceš v tom istom jadre vyvolať, to by som potom mohol vložiť do hocijakého symetrického trafa doprostred magnet, a ten by nič neovplyvnil, ak by jeho tok nešiel aj cez jadrá, kadiaľ má ísť. Použitie magnetu zavádza do prúdu iba nelineárne skreslenie.
Amorfné železo v prášku nebude už mať ani zďaleka vlastnosti amorfného železa v páske, preto sa nevyskytuje a nepoužíva. Podobalo by sa najskôr na ferit s nízkym B, a stalo by sa pre bežné trafá nepoužiteľné a stratové.


Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Meg-diskuze

Příspěvek od Waldes »

Akord píše:
Waldes píše: Aj tento malý problém sa dá poľahky odstrániť ak sa použije trojramenné jadro a trojfázový mód. Presne pre to som svojho času začal hľadať možnosť domácej výroby kvalitného jadra. No ani za tie roky sa amorfné železo v prásku nedá voľne kúpiť ...
Waldes.
To sa teda odstrániť nedá, ideš proti princípu trafa, alebo indukčnosti. V každom jadre, aj 3fázového trafa je vždy iba jednofázový pulzačný tok. Takže nemôžeš ísť proti superpozícii v jadre, ktorý chceš v tom istom jadre vyvolať, to by som potom mohol vložiť do hocijakého symetrického trafa doprostred magnet, a ten by nič neovplyvnil, ak by jeho tok nešiel aj cez jadrá, kadiaľ má ísť. Použitie magnetu zavádza do prúdu iba nelineárne skreslenie.
Teraz si ma fakt rozosmial, trojramenné trojfázové trafá sa v Bratislavskej BEZke vyrábali už v 80tich rokoch, boli šikovné, malé a používali ich do CO zváračiek !!! Zjavne si nevieš predstaviť ako také trojramenné jadro vyzerá, inak by si takúto kolosálnu .... nezahlásil.
Akord píše:Amorfné železo v prášku nebude už mať ani zďaleka vlastnosti amorfného železa v páske, preto sa nevyskytuje a nepoužíva. Podobalo by sa najskôr na ferit s nízkym B, a stalo by sa pre bežné trafá nepoužiteľné a stratové.
Možno nemá až také dokonalé vlastnosti ale zjavne sa používa, ja som to našiel v popise na nejaký 12kVA alternátor viď môj príspevok vo vlákne Homemade jadra práškové a iné https://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 93#p115993 Ja sa ti divím, nie si neskúsený 20 ročný pubertiak, že sa ty nevieš vyhnúť takýmto unáhleným záverom, to že ty o niečom nevieš neznamená, že to nieje!
Waldes.


Nieje nič nové, len zabudnuté ...
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Meg-diskuze

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Akord píše: ... takže já jsem žádné ferity do diskuse nezavedl, ...
Akorde, ty ferity do MEGu zatáhl v prvé řadě Bearden a tím pádem jsou i v diskuzi. Vůbec nevíš o čem se tu dohaduješ. Ani jsi na to nekoukl. Že prý trafo :roll: Že Ti není hanba.

Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Meg-diskuze

Příspěvek od Akord »

Waldes píše:Teraz si ma fakt rozosmial, trojramenné trojfázové trafá sa v Bratislavskej BEZke vyrábali už v 80tich rokoch, boli šikovné, malé a používali ich do CO zváračiek !!! Zjavne si nevieš predstaviť ako také trojramenné jadro vyzerá, inak by si takúto kolosálnu .... nezahlásil.
Akord píše:Amorfné železo v prášku nebude už mať ani zďaleka vlastnosti amorfného železa v páske, preto sa nevyskytuje a nepoužíva. Podobalo by sa najskôr na ferit s nízkym B, a stalo by sa pre bežné trafá nepoužiteľné a stratové.
Možno nemá až také dokonalé vlastnosti ale zjavne sa používa, ja som to našiel v popise na nejaký 12kVA alternátor viď môj príspevok vo vlákne Homemade jadra práškové a iné https://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 93#p115993 Ja sa ti divím, nie si neskúsený 20 ročný pubertiak, že sa ty nevieš vyhnúť takýmto unáhleným záverom, to že ty o niečom nevieš neznamená, že to nieje!
Waldes.
1. Zase si sa nechal uniesť? Čo čítaš každé 2. slovo? Také trafá som aj počítal, a predstav si ešte aj s kolegom z tej BEZky, kde sa robili ovíjaním vinutia trafopásom. S tým, čo to tam zaviedol do výroby. Tak mi tu nenos drevo do hory, mám ich tu poruke hneď niekoľko.
2. V tvojom linku je odkaz aj na môj link, z ktorého vyplýva, že som práškové materiály lisoval, skúšal aj meral, dokonca je tu z toho isto niekde na fóre fotka. Zadrel som pritom aj jednu formu. Ďaleko jednoduchšie by bolo, ak by si predpokladal, že čo napíšem nie je ďaleko od pravdy. Ty si koľko práškových materiálov vyrobil a zmeral? Iná moja fotka vlastného výrobku, čo je tu na fóre má z prášku celý stator z alternátora, ale to by si miesto rečí musel viac študovať históriu.


Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Meg-diskuze

Příspěvek od Waldes »

no a päť, ten anglický text si si tam ani nevšimol, pravda ?
Waldes.


Nieje nič nové, len zabudnuté ...
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Meg-diskuze

Příspěvek od Akord »

Slavek Krepelka píše:
Akord píše: ... takže já jsem žádné ferity do diskuse nezavedl, ...
Akorde, ty ferity do MEGu zatáhl v prvé řadě Bearden a tím pádem jsou i v diskuzi. Vůbec nevíš o čem se tu dohaduješ. Ani jsi na to nekoukl. Že prý trafo :roll: Že Ti není hanba
Ty jsi vubec muj text nepochopil. Mne je také úplne jedno, zda feritové/neferitové jádro, nebo i magnety, s obema materiály nemám potíže, a co udelám s jedním umím i s druhým, pokud nejde o cenu hmotnost a rozmery. Pripomínám, že jsem reagoval na toto :
Waldes napsal: "môj experiment niekedy z 2000 roku na feritovom jadre "

Hanba nemá být proč, venoval jsem tomu patričnou péči, to jen ty tady deláš na mne loterie.
Ve svém vláknu mám opastovanou komunikaci s vedoucím projektu meg v nové pace, není predpoklad, že bych se vyjádroval k nečemu, co jsem si nenastudoval. Jiste by bylo od tebe korektnejší uznat radši svuj predešlý kiks.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Meg-diskuze

Příspěvek od poota »

Akord píše:poota: duvod na odmagnetování je vždy, pokud pracovní bod magnetu na jeho B-H charakteristice sjede z kopce príliš dolu doleva. To muže pri dostatečných intenzitách H (velké ampérzávity vinutí) a malé tloušťce magnetu reálne nastat.
Promiň, předpokládal jsem, že alespoň někdy je nějaké zařízení dimenzované tak, aby nebyly magnety "přetěžovány" :oops:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Meg-diskuze

Příspěvek od Akord »

Waldes píše:no a päť, ten anglický text si si tam ani nevšimol, pravda ?Waldes.
A čo má byť? Ja som mal prášok tiež zo zahraničia. Dokopy 25kg. Viem o tom dávno svoje. Kľudne si rob z amorfného prášku, ak si myslíš, že ti to pomôže. Z toho tvojho anglického textu sa môžem tak zasmiať. Sprav a uvidíš, potom sa môžeme pobaviť. Ja som spravil a zmeral železopráškové toroidy s priemerom 120mm a výškou 40mm. Fotku som dal dávno pred tou tvojou.
...pár milihenry s hromadou závitov možno dosiahneš.... o niečo lepšie, než vzduchová cievka to bude...

Ty si si vôbec prečítal moju citáciu v tom istom tvojom príspevku, kde ten anglický citát uvádzaš? Ak by sme sa nevideli, kým budeš mať nejakú merateľnú vzorku tak príjemného silvestra.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“