Kyvadlo

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Koule

Příspěvek od StepanPepan »

Mimo téma (offtopic)
Za předpokladu nulového tření a vakua se koule na obou stranách na konci drah musejí chovat naprosto stejně, jak víme z extrémně dobře empiricky podpořeného a nikdy nevyvráceného zákona zachování energie.

V praxi se delší dráha projeví většími ztrátami třením o dráhu i delší dobou působení odporu vzduchu, takže v praxi koule v dráze s nerovností dorazí později než ta na rovné dráze.

Video se dá nejpřirozeněji vysvětlit tak, že úsek rovné dráhy od místa, kde začíná na vedlejší nerovnost, byl natřen nějakou kapalinou, nepatrně zaprášen, zdrsněn atd, což by nemuselo být vidět ani na videu s vysokým rozlišením, natož na videu tak nekvalitním.
Komentář: StepanPepan se mu snaží ze všech sil sekundovat - poo.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Koule

Příspěvek od Akord »

Mimo téma (offtopic)
StepanPepan píše:Za předpokladu nulového tření a vakua se koule na obou stranách na konci drah musejí chovat naprosto stejně, jak víme z extrémně dobře empiricky podpořeného a nikdy nevyvráceného zákona zachování energie.
V praxi se delší dráha projeví většími ztrátami třením o dráhu i delší dobou působení odporu vzduchu, takže v praxi koule v dráze s nerovností dorazí později než ta na rovné dráze.
Čas, doba bude stejná, ale trení o vzduch vetší, protože je tam strední hodnota kvadrátu od rychlosti.
Nevím, zda jsi si všiml, ale v predešlém príspevku jsem psal, že nanejvýš duležitý pro porovnání je naprosto stejný, nebo limitne opačný rozestup kolejnic, aby šlo ríct, že to tím není. Kdybych tohle chtel nafintit, tak to udelám tím rozestupem, a nikdo nic nepozná, nikdo nebude merit desetiny mm na rozestupu. Dokonce stačí, aby se vhodná dráha podvolila svou pružností, pokud je polomer odvalování dost malý.
Komentář: když se na něčem shodnou dva, tak je to daleko přesvědčivější - poo.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

koule

Příspěvek od martin11 »

Mimo téma (offtopic)
prosím dotaz...související....
když vezmu kouli 20mm z ložiska./ je tato plocha...styku s podložkou závislá na pruměru koule ???/...jak velká je plocha styku s podložkou.../ sklo/ prosím údaj v mm2...nějak si s tím nevím radu :oops: ....ptám se proto, abych věděl, jak velká je třecí plocha....díííík ..martin11 :lol:
Komentář: podařilo se, martin11 je odbočením od tématu zaujat - poo.


... věřím, že se " TO " povede ......
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: koule

Příspěvek od Akord »

Mimo téma (offtopic)
Plocha je závislá na hmotnosti a velikosti koule, a velikosti pružné deformace obou materiálu. Pri valení není ta plocha podstatná. No a tahat vyložene kouli asi nemá smysl. Udává se součinitel valivého rení pro kouli na podložce, kde jde o to, kolik energie se pri procesu valení zmení v teplo, zpravidla drsností a nevratnou deformací.
Komentář: fundovaná odpověď na náhradní téma, Akord září - poo.


StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: Koule

Příspěvek od StepanPepan »

Mimo téma (offtopic)
Akord píše:
StepanPepan píše:V praxi se delší dráha projeví ... delší dobou působení odporu vzduch
Čas, doba bude stejná, ale trení o vzduch vetší, protože je tam strední hodnota kvadrátu od rychlosti.
Aha, to byl omyl...
Akord píše:Nevím, zda jsi si všiml, ale v predešlém príspevku jsem psal...
Nevšimnul, koukám, že jsi tam použil nečeské slovo "nebadane", proč nepíšeš slovensky? Slovensky tady každý rozumí, lepší 100% slovenčtina než 99% čeština.
Akord píše:... nanejvýš duležitý ... je naprosto stejný ... rozestup kolejnic
Pravda! Akorát se s rozšiřujícími kolejnicemi kromě převádění posuvného pohybu do pohybu rotačního ještě snižujě těžiště kuličky, takže bude mít navíc trochu potencionální energie oproti kuličce v zakřivené dráze, což jí zase urychlí.
Komentář: souhlas, ale pozor, aby ta shoda nebyla moc dokonalá - poo.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: koule

Příspěvek od martin11 »

Mimo téma (offtopic)
Akord píše:Plocha je závislá na hmotnosti a velikosti koule, a velikosti pružné deformace obou materiálu. Pri valení není ta plocha podstatná. No a tahat vyložene kouli asi nemá smysl. Udává se součinitel valivého rení pro kouli na podložce, kde jde o to, kolik energie se pri procesu valení zmení v teplo, zpravidla drsností a nevratnou deformací.
dík, takže tomu rozumím tak, že ocelová kulička se zaboří do skleněné podložky a svojí vahou vzniká tření, které se mění na teplo a to jsou třecí ztráty. tudíž, na oceli je tření větší než na skle...při stejném / hladlém/ povrchu...protože sklo je tvrdší...nejlépe je tedy diamantová koule na diamantové ploše....hm...a jak je ta ploška tedy velká...když se teoreticky nezaboří...pozor, nechci vás zkoušet....jen trocha teorie...mám pocit, že je téměř nulová....ptám se proto, že se prodávají magnetické koule...m11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: koule

Příspěvek od StepanPepan »

Mimo téma (offtopic)
martin11 píše: diamantová koule na diamantové ploše....hm...a jak je ta ploška tedy velká...
To už je úloha pro počítačové modelování.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: koule

Příspěvek od martin11 »

Mimo téma (offtopic)
...už jsem ti psal, tak jsem chytrej také....zkus tu plošku v mm2 odhadnout...bez modelování..../ nebo modeluj :idea: pokud máš počítač.../
...tak kolik mm2 :evil: ...jen dej pozor, aby se ti sem vešly ty nuly za desetinnou čárkou.... :idea: m11 :lol:
..a nedělám si legraci...ty magnetický kuličky opravdu prodávají...


... věřím, že se " TO " povede ......
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Koule

Příspěvek od Akord »

Mimo téma (offtopic)
StepanPepan píše:
Akord píše:Nevím, zda jsi si všiml, ale v predešlém príspevku jsem psal...
Nevšimnul, koukám, že jsi tam použil nečeské slovo "nebadane", proč nepíšeš slovensky? Slovensky tady každý rozumí, lepší 100% slovenčtina než 99% čeština.
Stepane, tohle neprehánej, znám českou gramatiku dost dobre na to, abych mohl zde opravovat i čechy a nedelám to. Také bys mohl nechat na mne, proč to tak delám, a laskave me nezavírej do svého chlívku, bo Ti tam vyžeru díru. Také mi nevnucuj microsoftí zbabranou klávesnici, nebudu opet rozepisovat duvody, já za ty debily, co tam delají softy opravdu nemužu. Znám mnoho známých, co to reší US natrvalo bez diakritiky. Težko jsi napsal tolik ruznorodého textu do PC, jako já, a na tolika ruzných softech a klávesnicích, chybí Ti na slušných pár let navíc za klávesnicí. Doufám, že více vysvetlovat nemusím. Opovaž se také použít slova jako modifikovat, iniciovat, .....Ty Čechu :) , mel bys také dávat radši pozor na sebe, protože po česky se nepíše slovenčtina, ale slovenština.


To s tím težištem je pravda, nutno zohlednit, já jsem to však napsal univerzálne, a nechtel to blíže pitvat. Je také zrejmé, že mezi snížením a urychlením nenastává rovnováha, a urychlení zmenou težište zdaleka nemusí pokrýt deficit pri roztáčení zmenou polomeru valení.
Komentář: souhlasí spolu, i když se vlastně "nemají rádi", jak dojemné - poo.
Naposledy upravil(a) Akord dne ned 02 led 2011 17:31, celkem upraveno 1 x.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: koule

Příspěvek od Akord »

Mimo téma (offtopic)
martin11 píše:...ty magnetický kuličky opravdu prodávají...
Jenže ty mag. kuličky mají na svém povrchu 2 póly., mám dojem, že jsi s tím chtel provést neco nekalé...:) kulička s jedním pólem na povrchu zatím není ani ve výrobe...
Komentář: ještě chvíli musíme zůstat u těch kuliček - poo.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: koule

Příspěvek od martin11 »

Mimo téma (offtopic)
Akord píše:
martin11 píše:...ty magnetický kuličky opravdu prodávají...
Jenže ty mag. kuličky mají na svém povrchu 2 póly., mám dojem, že jsi s tím chtel provést neco nekalé...:) kulička s jedním pólem na povrchu zatím není ani ve výrobe...
pro Akord :good: ....ne chtěl provést...chci provést... o monokouli jsme tady už ztratili nějakou diskusi...nebudeme ji opakovat... :lol: / myslím , že jsme se shodli.../

jinak 2 poly na té mag.kuličce mě nevadí...jen jsem chtěl vědět, jakou plochou se dotýkají podložky...a ještě více by mě zajímalo, jakou plochou se dotýkají 2 koule....je poloviční než s plochou...???... :shock:
...podle tvé odpovědi soudím, že koule se dotýkají tak velkou plochou o kolik se splácnou.... :oops: ....což se mi zdá divné....tak jak je to ve skutečnosti...???....jsem z toho :shock: :shock: ...m11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: Koule

Příspěvek od StepanPepan »

Mimo téma (offtopic)
Akord píše:Stepane, tohle neprehánej, znám českou gramatiku dost dobre na to, abych mohl zde opravovat i čechy a nedelám to. Také bys mohl nechat na mne, proč to tak delám, a laskave me nezavírej do svého chlívku, bo Ti tam vyžeru díru. Také mi nevnucuj microsoftí zbabranou klávesnici, nebudu opet rozepisovat duvody, já za ty debily, co tam delají softy opravdu nemužu. Znám mnoho známých, co to reší US natrvalo bez diakritiky. Težko jsi napsal tolik ruznorodého textu do PC, jako já, a na tolika ruzných softech a klávesnicích, chybí Ti na slušných pár let navíc za klávesnicí. Doufám, že více vysvetlovat nemusím. Opovaž se také použít slova jako modifikovat, iniciovat, .....Ty Čechu :) , mel bys také dávat radši pozor na sebe, protože po česky se nepíše slovenčtina, ale slovenština.
No vida, slovenština je správně, ale "nebadane" česky není s libovolnou diakritikou, měl jsi asi na mysli "nepatrně", že ano? ;)


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: na podporu teorie o kyvadle

Příspěvek od Slavek Krepelka »

GRS píše:http://www.hcrs.at/KUGEL.HTM
tento princip je mozne vyuzit aj v inych zariadeniach
Je to tu jak na dvorečku. Myslím tím následující odpovědi některých skalních zpátečníků.

Všechny tyto pokusy jenom poukazují na nedostatečnost Newtonových pokusů, a jejich mnohdy nesmyslnou interpretaci. Nejjednoduším pokusem je si podriblovat míčem o podlahu s gravitací a popinkat stejný míč nahoru proti gravitaci při stejných výškách. Něco se dozvíte.

Kyvadlo využívá sčítaní dodaných akceleračních sil s akcelerací gravitační síly.

U dráhy s kuličkami je to trošinku jinak a do úvahy je třeba dodat časový faktor tělesa v pohybu. Hatlik, Akord a Pepan nevidí nic, než Newtonovský princip kyvadla spuštěného z nehybného bodu a končícího v nehybném bodu. S tělesy nadále akcelerovanými, kterým už byla udělena počáteční rychlost, je to všechno jinak. Toto je důvodem, proč rychlovlaky ztrácejí podstatně méně energie cestou do stejného kopce než couráky. Jsou v něm podstatně kratší dobu. Pořád dokolečka. To je ten vrtulník ve vlákně Magnetické Pístové Motory.

Absolutní courák iďa do kopečka nulovou rychlostí bude ztrácet energii, aniž by se na kopec vůbec kdy dostal.

S více třením to při ukázané rychlosti pokusu s kuličkami nemá nic moc společného. Je to zanedbatelné.

Totéž se dá vyzkoušet i na spotřebě auta. Po rovině vám sežere na stejnou vzdálenost víc, než na vlnkách se stejným konečným převýšením, při stejné průměrné rychlosti, pokud akcelerujete jenom s kopce a do kopce necháte vůz zpomalovat. Dá se to i krásně počítat právě Newtonovskou matikou.

Jestli to Hatlik kdy skutečně odzkoušel a nefungovalo to, jenom to svědčí o jeho nedůslednosti při provedení pokusu. Nicméně velice pochybuji, že si necintá pentli.

Haf haf, Slávek.

Komentář: Slavek Krepelka shrnul prakticky všechny komentáře - poo.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
hatlík
Starší člen
Příspěvky: 189
Registrován: pon 01 bře 2010 9:52

Re: na podporu teorie o kyvadle

Příspěvek od hatlík »

Mimo téma (offtopic)
Slavek Krepelka píše: Totéž se dá vyzkoušet i na spotřebě auta. Po rovině vám sežere na stejnou vzdálenost víc, než na vlnkách se stejným konečným převýšením, při stejné průměrné rychlosti, pokud akcelerujete jenom s kopce a do kopce necháte vůz zpomalovat....
Samozřejmě, že se to dá vyzkoušet.
A samozřejmě, že spotřeba je vyšší při jízdě po trase, která má zvlnění.
Hafat si tu můžeš, co chceš.
Komentář: třeba hloupě, ale hlavně se nedat - poo.


StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

Re: na podporu teorie o kyvadle

Příspěvek od StepanPepan »

Mimo téma (offtopic)
Slavek Krepelka píše:Jestli to Hatlik kdy skutečně odzkoušel a nefungovalo to, jenom to svědčí o jeho nedůslednosti při provedení pokusu. Nicméně velice pochybuji, že si necintá pentli.
Největší kecal a provokatér jsi tu TY, Slávo. Ty to víš moc dobře a baví tě to.
Komentář: když se nedá argumentovat, tak rovnou "po něm" - poo.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“