Kyvadlo

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Balistika

Příspěvek od adam.benda »

Mimo téma (offtopic)
Jen pro ucelení...
Vystřelení třeba dělové koule je jen udělení rychlosti pouze v momentě výstřelu. Baron Prášil se sice snaží tuto rychlost si udržet (setrvačností její velikost i její směr), ale na kouli od momentu výstřelu působí brždění třením o vzduch a navíc hlavně gravitační zyrchlení. Toto všechno dohromady => balistická křivka.

Kugelexperiment provádět mimo gravitaci opravdu nemá cenu, protože kulička by si jamky vůbec nevšimla.. Ani by tam nemusely být ty kolejnice.. Od výstřelu pružinou by kuličky letěli pořád dál (se stejnou rychlostí) až do Tramtárie. Maximálně bychom mohli očekávat, že než do té Tramtárie doletí, přitáhnou se k sobě navzájem.

Ta balistická křivka mě ale připomněla jinou věc...
Kdo ví, tak dá prostor ostatním.. Schválně....:
Když pustíme z věže malý kamínek a současně velký šutr dolů v jednu chvíli, který z nich dopadne na zem dřív? Odpor vzduchu zanedbáme. Jen taková legrácka na uvolnění... :D


buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 835
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Hoši, hoši

Příspěvek od buky »

Mimo téma (offtopic)
Ilem píše:
martin11 píše:
...já jen doplním, že buky tu kuličku vystřelil...???.../ v tom beztížném stavu.../ ...ví někdo , zda-li je vystřelení totéž, jako gravitační zrychlení...??....m11 :lol:
Není.
Upřesním to: Je jedno jakým spůsobem dosáhneme zrychlení 2 koulí, buď to bude zrychlení gravitační nebo pružinou.
Rozdíl ale bude v tom, že koule která bude v jíždet do jamky bude v důsledku gravitace zrychlovat.

Bude ale zrychlovat ak bude v beztíhovém stavu? Jen zopakuji, že aby koule kopírovala jamku, tak kolejnice budou umístěny jak pod, tak i nad koulí.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoši, hoši

Příspěvek od Ilem »

Mimo téma (offtopic)
Když budeš mít kolejnice pod i nad koulí, koule rychle zabrzdí, protože každá protilehlá dvojice kolejí ji bude nutit rotovat opačným směrem.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Hoši, hoši

Příspěvek od poota »

Mimo téma (offtopic)
buky píše: Bude ale zrychlovat ak bude v beztíhovém stavu? Jen zopakuji, že aby koule kopírovala jamku, tak kolejnice budou umístěny jak pod, tak i nad koulí.
Každá změna směru ji bude jenom zdržovat.
Doufám, že to měla být jenom "řečnická otázka", protože jestli Ti tohle není jasné, tak už si ve vlastním zájmu tím "beztíhovým stavem" život nekomplikuj - stejně ho nebudeš mít nikdy k dispozici a jenom se tím zbytečně trýzníš, navíc bez jakéhokoli užitku :?

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 835
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Hoši, hoši

Příspěvek od buky »

Dík za odpovět, až tak jasné mi to nebylo :)
To znamená, že koule se budou chovat jinak ak se budou nacházet v gravitačním poli, nebo kde g=0.
Nejde o komplikaci, jde čistě jenom o porovnání.

A když jde o vlákno na tému Kyvadlo, tak jen zopakuju, že jde pouze o setrvační pohyb. Kývavej pohyb spůsobuje vychýlení kyvadla od těžiště působení gravitace. Proto i kyvadlo vždy zastane ve směru jeho působení (vertikální poloha)
Když budu v letadle které bude mít přímočarej horizontálni let, tak půjde o kývavej pohyb, ale jak náhle letadlo přejde do letu imitující bezváhovej stav, tak kyvadlo přejde do kruhového setrvačného pohybu v důsledku chybějicího g.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Hoši, hoši

Příspěvek od martin11 »

Mimo téma (offtopic)
s těma kolejničkama mě napadlo, že kdyby jsme vzali magnetickou kouli...a položili ji na kolejničky spojené do Möbelova proužku, tak nám to jednou pojede nahoře a jednou dole... :jump: ...jak toho využít...???.... vaše karkulka... :oops: :lol:

...jo a ještě jsem vymyslela...dneska....horizontálně se točící JOJO....kdo přijde na to jak jsem to udělal....dostane ode mne u Jeffa pivo..... :idea:

...tak přemejšlejte....čas běží....zítra to zveřejním, protože na základě toho by se mohli dělat další zajímavé pokusy...../ kyvadlomagnet a tak... :idea: /


... věřím, že se " TO " povede ......
hatlík
Starší člen
Příspěvky: 189
Registrován: pon 01 bře 2010 9:52

Re: Hoši, hoši

Příspěvek od hatlík »

Mimo téma (offtopic)
martin11 píše: ...jo a ještě jsem vymyslela...dneska....horizontálně se točící JOJO....kdo přijde na to jak jsem to udělal....dostane ode mne u Jeffa pivo..... :idea:
Jako ten důstojník, co koukal na tabuli na balistickou křivku a pak vymyslel houfnici střílející za roh - stačilo ji otočit na bok, že jo....

:lol:


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Moment setrvačnosti

Příspěvek od adam.benda »

Mimo téma (offtopic)
Na tom momentu setrvačnosti od Ilema něco bude...
Skoro by se mi to chtělo nazvat takovým nefyzikálním pojmem hybnost rotace.
Pak by tedy platilo, že když bychom měli kolejničky pro kuličku dál od sebe, efekt by měl být menší a kulička B dojede s menším předstihem, než kulička A.
Pokud bychom kolejnici k sobě víc přiblížili, rádius pro moment setrvačnosti by se tím zvýšil a B by měla dojet do cíle ještě rychleji než A.

Má teorie postavená na základu od Ilema (ale hodně "rychlá", takže se mohu snadno mýlit..):
Kuličky na startu získají shodnou rychlost a shodný moment setrvačnosti.
Kulička B po šikmé dráze do údolí získá jak vyšší rychlost, tak vyšší moment setrvačnosti.
Po cestě z údolí po šikmé dráze nahoru je spotřebována energie ze setrvačnosti, zvýšená rychlost ve velké míře zůstává zachována.

Sakra, ale fakt nevím.... Mám podezření, že tenhle text budu možná brzo škrtat... :ethink: :ethink: :ethink:


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Horizontálně

Příspěvek od adam.benda »

Mimo téma (offtopic)
martin11 píše:...jo a ještě jsem vymyslela...dneska....horizontálně se točící JOJO....kdo přijde na to jak jsem to udělal....dostane ode mne u Jeffa pivo..... :idea:
Poskytuješ, nám, Martino, málo indicií... Nevím, uděláš takový disk, aby osa jeho rotace byla svislá a ze strany k tomu přiděláš jedním koncem péro (pružinu) a druhým koncem chytíš pružinu k nějaké pevné konstrukci... No, ale kdo ví, co se Ti v tom košíčku líhne za hrůzy... :idea: :idea:


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Hoši, hoši

Příspěvek od poota »

Mimo téma (offtopic)
hatlík píše:Jako ten důstojník, co koukal na tabuli na balistickou křivku a pak vymyslel houfnici střílející za roh - stačilo ji otočit na bok, že jo....
Konečně jsem se dočkal od hatlíka něčeho chytrýho!!
Že je to stejně blbost, mi už ani tak moc nevadí. :D

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Hoši, hoši

Příspěvek od martin11 »

Mimo téma (offtopic)
poota píše:
hatlík píše:Jako ten důstojník, co koukal na tabuli na balistickou křivku a pak vymyslel houfnici střílející za roh - stačilo ji otočit na bok, že jo....
Konečně jsem se dočkal od hatlíka něčeho chytrýho!!
Že je to stejně blbost, mi už ani tak moc nevadí. :D

Zdravím - poota
...na Hatlíka se vyser.... :ptrain:


...k tomu horizontálnímu JOJO.....nic pokládat na bok nehodlám.../ já když pokládám, tak na záda... :idea: /

...spcifikuji.....představte si "Káču"...a tu pomocí provázku v ruce / jako JOJO/ a gravitace zemské roztočíte./ nějak namotanou vypustíte z ruky.../...prostě se bude Jojovat... nahoru a dolu ale točit se bude vertikálně.....další dotazy ..??.....zde. :idea: ...martin11 :lol:

žádné konstrukce, žádná pera, žádné gumičky...disk na osičce a kousek provázku.... :shock:


... věřím, že se " TO " povede ......
buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 835
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Hoši, hoši

Příspěvek od buky »

Mimo téma (offtopic)
martin11 píše:

...k tomu horizontálnímu JOJO.....nic pokládat na bok nehodlám.../ já když pokládám, tak na záda... :idea: /

...spcifikuji.....představte si "Káču"...a tu pomocí provázku v ruce / jako JOJO/ a gravitace zemské roztočíte./ nějak namotanou vypustíte z ruky.../...prostě se bude Jojovat... nahoru a dolu ale točit se bude vertikálně.....další dotazy ..??.....zde. :idea: ...martin11 :lol:

žádné konstrukce, žádná pera, žádné gumičky...disk na osičce a kousek provázku.... :shock:
No ale potom co je v tomhle případě odstredivá a dostredivá sila ? :roll:


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hoši, hoši

Příspěvek od Ilem »

Mimo téma (offtopic)
martin11 píše:
...k tomu horizontálnímu JOJO.....nic pokládat na bok nehodlám.../ já když pokládám, tak na záda... :idea: /

...spcifikuji.....představte si "Káču"...a tu pomocí provázku v ruce / jako JOJO/ a gravitace zemské roztočíte./ nějak namotanou vypustíte z ruky.../...prostě se bude Jojovat... nahoru a dolu ale točit se bude vertikálně.....další dotazy ..??.....zde. :idea: ...martin11 :lol:

žádné konstrukce, žádná pera, žádné gumičky...disk na osičce a kousek provázku.... :shock:
teda musel jsem to číst třikrát, než jsem pochopil. Přitom jako malé děti jsme si s něčím podobným hráli. Vzal se provázek a velký knoflík (nejllépe z mámina kabátu - ty měly průměr asi 4 cm). Provázek se protáhl protilehlýma dírama knoflíku a svázal do smyčky asi 50 cm dlouhé. Každý konec smyčky se vzal do jedné ruky přes roztažené prsty (aby se provázky směrem k ruce od sebe vzdalovaly), knoflík uprostřed. Pak se knoflík natočil, jako když Zedníček v básníkách točil virgulí a pak už stačilo jen střídavě oddalovat a přibližovat ruce a knoflík jojoval tak dlouho, dokud se nepřekroutil provázek.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Blbinky

Příspěvek od adam.benda »

Mimo téma (offtopic)
Ilem píše:teda musel jsem to číst třikrát, než jsem pochopil. ...
Tak já se přiznám, že jsem to přečetl víckrát a stále to nechápu... Pravděpodobně je to nad moje chápání. :shock:

No, co to zkusit taky ještě trochu jinde.. Přemýšleli jste někdy o tom, když vezmete do ruky provázek s nějakým závažím na konci a začnete rukou dělat docela malý kruhový pohyb a závaží vám na provázku najednou začne lítat... Naprosto běžná zažitá věc snad u každého z nás.. občas takhle "točíme" s různými věcmi... Nehledám v tom objevení Ameriky, jen mě zaujal ten princip, že ho vlastně podvědomě často používáme, ale co se tam vlastně ve skutečnosti děje...


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Blbinky

Příspěvek od martin11 »

...kdo napsal Blbinky...!!!!.... :evil:
....vše co je od karkulky :oops: berte jako vážnou věc, která vychází z volnomyšlenek../ brainstorming/
..večer to načrtnu, co si jako představuju....jestli přijedu domu včas, tak to zkusím udělat z Lega....je to vážná věc.....neberte to na lehkou váhu....
A Ilemovi jsem u Jeffa naznačil, co si představuju se setrvačníkem.....na příští setkání Ilem vezme koleje, já setrvačník....doufám , že sejdeme v rozchodu kolejí..... :idea: m11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“