Standartní Alternátory a El.motory

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

pista
Stálý člen
Příspěvky: 76
Registrován: pát 02 úno 2007 18:20
Bydliště: nitra
Dostal: 10 poděkování

generator z 3faz.motora

Příspěvek od pista »

ak mate zaujem mam tu zbierku roznych 3faz.motorov


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Jak predelat 3fázový motor na alternátor ?

Příspěvek od Akord »

Prispeju tímhle linkem, kde je popsaná predelávka,
pripomínám, jde o zhruba 900otáčkový motor, jiný typ bývá méne výhodný a navíc nutno prevíjet na jiný počet pólu i stator.
Výkon a účinnost závisí nejvíc od kg medi, vetší počet pólu šetrí nejvíce železo a tím i hmotnost. Proto pri dosasahování pomalubežnosti nemá význam se soustredit na velký počet pólu, ale na predevším hmotnost aktivní medi ve vinutí. Proto zhruba platí - vetší motor = vetší pomalubežnost, až do míry, kterou omezuje použitelná hmotnost, rozmery, cena a mechanické ztráty. Opakuji, počet pólu pri daných i nízkých otáčkách, výkonu a účinnosti prakticky nerozhoduje, šetrí se tím nejvíc jenom železo, duležitý je objem medi. (Napetí je dáno jen počtem závitu, pokud mi tam s daným prurezem vlezou, o tom ta med je, nechci to zatím komplikovat pojmy jako tvrdost, synchronní reaktance a podobne.)

TADY TO JE: http://www.neodym.sk/3f.htm


tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Re: Jak predelat 3fázový motor na alternátor ?

Příspěvek od tbest »

Ahoj Akord, Dík za schéma předělávky. Je pravdivý ten údaj v nadpisu obrázku? Ze 100W motoru 10kW generátor?


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Zdravím a přimlouvám se...

Příspěvek od JiMi »

Pokud se někdo bude skutečně zabývat tou předělávkou 3f motoru na alternátor s PM, mohl bych se přimluvit, abyste tomu věnovali trošku víc času a zdokumentovali toho co nejvíc ? A nebo to zkuste rovnou v ode dneška nové sekci Lidé sobě.

Představoval bych si: popsat konkrétní motor, co je zač (nebo co byl zač), co je potřeba udělat, co zaplatit, co koupit, odkaz na obchod, kde byly neodymy koupeny, celkové finance na závěr, no a pak nějaký zátěžový test.

Přimlouvám se proto, protože jsem svině líná, a dřív nebo později mě to čeká taky (ta předělávka). Tak že bych jako přišel k hotovýmu. Nic ve zlým, to měla být jako sranda.
Ale bylo by to fajn.
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Jak predelat 3fázový motor na alternátor ?

Příspěvek od Akord »

tbest píše:Ahoj Akord, Dík za schéma předělávky. Je pravdivý ten údaj v nadpisu obrázku? Ze 100W motoru 10kW generátor?
To je nedorozumení, motor v tom rozsahu na alternátor se zhruba polovičním výkonem a to ne kvuli nemožnosti, ale kvuli vyšší účinnosti, ty 3f motory pod 1kW ji stejne nemají valnou.
Pokud to mýlí, pak ten nadpis zmením. Fotky jsem dával na fórum dávneji, z tohoto nemám, je pryč, ale mám predelaný i 4pól, který se mi válí, nekdy jej vyfotím, když to rozeberu.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

martin11
Ten článek a časopis mám, mechanika je hezká, regulace výtečná, ale alternátor má umelá čísla, navíc jsem 2ks oživoval kamarádum, a bylo mi jasné, že nemají šanci ani na účinnost, ani na proud. Jeden z hlavních duvodu jsou plné jádra cívek a magnetického obvodu, a v té dobe slabé feritové magnety, které normálne vyžadují pri pomalubežnosti koncentraci pole pomocí nástavcu.

jarop
ok, a čo chceš ako turbínu ? (mne chodila 100W pretlakovka lepšie, než rovnotlakovka)


tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Muller generátor

Příspěvek od tbest »

Pěkné fotky ze stavby Mullerova generátoru.
http://picasaweb.google.com/sellier.bru ... lerParAPOC
+ další projekty
http://picasaweb.google.com/sellier.bruno


viotr
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: pon 24 bře 2008 10:24

pomaluběžný generátor

Příspěvek od viotr »

když budu mít výkon savonia motoru 860W při 350ot/min při větru 15m/s, jaký mám zvolit z těch siemens motorů? A jaký zvolit poměr převodu? Chtěl bych aby to dodávalo 3x220Volt Kdo mi to předělá na PM generátor? Stačí přibližně. díky


Nějak to udělám :-D Někdy to snad bude :-)))
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: pomaluběžný generátor

Příspěvek od Akord »

viotr píše:když budu mít výkon savonia motoru 860W při 350ot/min ...
Jsou dost nízké otáčky, tak asi 3kW, jinak asi 2kW. Zdá se mi však chyba uvažovat pro daný výkon tak obrovský vítr, kdy by mel už rotor spíše stát. Doporučuji prehodnotit zadání výkonu na 8 až 10m/s. Dokonce to pri techhle nižších rychlostech udávají už i nekterí Číňané, co je nezvyklé.


viotr
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: pon 24 bře 2008 10:24

Re: pomaluběžný generátor

Příspěvek od viotr »

Akord píše:
viotr píše:když budu mít výkon savonia motoru 860W při 350ot/min ...
Jsou dost nízké otáčky, tak asi 3kW, jinak asi 2kW. Zdá se mi však chyba uvažovat pro daný výkon tak obrovský vítr, kdy by mel už rotor spíše stát. Doporučuji prehodnotit zadání výkonu na 8 až 10m/s. Dokonce to pri techhle nižších rychlostech udávají už i nekterí Číňané, co je nezvyklé.
savonia řešíme tady: https://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... &start=225
rádi bychom, aby to využilo co nejvíc z energie větru....

ten výkon je při rychlejším větru značný....při 20m/s je to 2kW, při 25m/s jsou to 4kW (u dvoumetrového savonia). Kdyby jsme opomenuli to namáhání... jak by to snášel ten tvůj pomaluběžný generátor? Produkoval by i tento nadvýkon?


Nějak to udělám :-D Někdy to snad bude :-)))
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Motory a generátory se delají zpravidla na 1.2, občas na 1.5 násobek pretížení jmenovitého proudu a jen výjimečne jinak. Dá se udelat i zkratuvzdorný generátor, ale vetšinou se to nedelá z ruzných duvodu. Obšírnejší odpoveď k veci s dalšími souvislostmi jsem poslal na vlákno uvedené v predešlém príspevku. Nadvýkon není jednoznačný pojem, protože se generátory vždy navrhují na konkrétní treba maximální výkon.


tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Re: koncept

Příspěvek od tbest »

ekowatt píše::D
Že by variace na : Parallel Path Electromagnetic Motor od Flynna?
Obrázek


Uživatelský avatar
ekowatt
Stálý člen
Příspěvky: 70
Registrován: sob 23 zář 2006 12:26
Bydliště: Slovensko
Dal: 1 poděkování
Dostal: 13 poděkování

Re: koncept

Příspěvek od ekowatt »

tbest píše: Že by variace na : Parallel Path Electromagnetic Motor od Flynna?
Ano vychádzal som z toho, na generátor by to možno nebolo špatne. Ak mi to tu nikto nevytkne že je to blbosť, prerobil by som rotor alternatora na tento spôsob.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re:koncept

Příspěvek od poota »

Jen tak mimochodem, obrázek Flynnova motoru mi nápadně připomíná "Jednofázový alternátor" na http://free-energy.webpark.cz/STROJE/alternator.pdf


Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Příspěvek od Elektro »

rewers6 píše:
Aquarius1 píše:Pravděpodobně z nemagnetické ale zaručit to nemohu.Při mojich zkouškách jsem měl hřídel magnetickou a jak dáš magnety do obvodu tak se hřídel stane silně magnetická,mohlo by to mít vliv na další segmenty motoru.
tak to si pis ze bude nemagneticka . A mam este jednu otazku .. Ako moze byt budeny rotor v generatore jednej elektrocentraly od hondy ked nema ani kruzky hm ?
Ak poznáš Tatrovácky alternátor, ten tiež nemá krúžky a budený je vinutím na statore a rotor len magneticky prepína póly.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“