Elektret - Baterie využívající pole země

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Dvell
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: pát 05 čer 2009 20:15

Minerály?

Příspěvek od Dvell »

Jen mně napadá kalafuna je přece pryskyřice ne? Jen tedy přečistěná.. nemůže tedy obsahovat soli, kteréžto by způsobovaly její částečnou vodivost?

S pozdravem

Dvell


"Dneska už nikdo nechodí s písničkou do boje a nezpívá když umírá, ptám se Vás čím to je? Možná že sme se konečně sami sebe zeptali, při tom šílenství, v té bolesti, proč vůbec sme kdy zpívali..."
Tomas

Re: Minerály?

Příspěvek od Tomas »

Dvell píše:Jen mně napadá kalafuna je přece pryskyřice ne? Jen tedy přečistěná.. nemůže tedy obsahovat soli, kteréžto by způsobovaly její částečnou vodivost?

S pozdravem

Dvell
Myslím, že sůl nebo minerály by se mi usazovaly na jedné z elektrod, to kroužení uvnitř je zajímavé. Nechápu proč.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

rotace krystalků

Příspěvek od adam.benda »

Tomas píše:Předělal jsem formu na výrobu elekteretu tak, že vidím mezi elektrody, zjistil jsem mezi nima kruhový pohyb. V horké směsy vosk kalafuna jsou malé lesklé krystalky(nevím co to je) a po připojení VN na elektrody pozoruji kruhový pohyb těchto krystalu ve směsy. Vzdálenost elektrod je 11mm kruhový pohyb je uprostřed, pruměr kruhu cca 7mm. (Tyto krystalky se nikdy nepřiblíži ani jedné elektrodě) Tak jak vychládá směs tak se pozvolna usazují na již pevnou část elekteretu. ..
Zdravím, tohle je moc zajímavé, nenapadá mě zatím téměř žádné jasné vysvětlení..

Možná je krystalek v blízkosti jedné elektrody sycen nábojem, což by ho za určitých podmínek mohlo přitahovat k elektrodě druhé, která jeho polaritu zase otáčí na druhou stranu a tím se začne krystalek vzdalovat zase k té první elektrodě a celý cyklus se opakuje.. Stejně je to ale podivné.. navíc, pokud bych měl pravdu, čekal bych spíš přímočaré "kmitání" krystalku a ne kruhový pohyb..

Ještě mě napadá nějaká souvislost s magnetickým polem, které vzniká při průchodu elektronů voskem.. Ale pokud tomu dobře rozumím, že rotace krystalků se odehrává jakoby v rovině, která je kolmá k elektrodám, pak to moc smysl také nedává..

A nebo je to celé mnohem "jednodušší" a jde o to, že nám v tavenině vzniká nějaké víření.. Vysvětlovalo by to i tu skutečnost, že se krystalky nikdy nedotknou elektrod.. Původ tohoto víření mi ale znám není.. velice zajímavé..


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Krystalky

Příspěvek od la »

Myslím si že když materiál dieletrika pod napětím pomalu tuhne tak vzniká jev zonová elektroforéza .
Vrstvy jsou fixovány pomalým tuhnutím dieletrika.
Popis : http://www.vscht.cz/ktk/www_324/lab/texty/cze/CZE.pdf


mejval
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: sob 01 srp 2009 9:58
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Elektret

Příspěvek od mejval »

Ahoj,
cetl jsem predchozi prispevky na tema elektret, ale nenasel jsem odpovedi, ktere jsem hledal, tudiz mam par dotazu, ktere bych byl moc rad, kdybyste mi je pomohli osvetlit.

1) cetl jsem (myslim ze i na wiki), ze se elektret drive pouzival jako zapalovac v nekterych petrolejovych lampach - hodil jiskru.. bylo to tak? nebo je mozne ziskat nejak z elektretu jiskru nebo vyboj?

2) co je pravdy na tom, ze kdyz vezmu elektret ve forme koaxialniho kabelu obnazeneho na teflon (samozrejme zelektretovaneho), tak pole elektretu udrzi naboj, ktery se dostal na drat (narazim na tento clanek http://www.ascanius.biz/sider/electret.php )

3) jak moc pripadne jakou metodu pouzit k vyrobeni elektretu z tohoto kabelu; teflon ma teplotu tani okolo 320 stupnu, tudiz klasicka trouba pada..

dekuji moc za pozornost,
mejval


Powers
Stálý člen
Příspěvky: 83
Registrován: pon 27 črc 2009 14:17
Dostal: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Earth Battery

Příspěvek od Powers »

narazil som na toto vyzera to velmi zaujimavo
proste el energia dodavana podou ... hlavne pre tych čo byvaju na dedine :)







Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Další pokus...

Příspěvek od adam.benda »

Obrázek

Zdravím všechny,
včera jsem se pokoušel zrealizovat funkční Elektret, karnauba s těžkým kovem (s karbidem wolframu), výsledek negativní.

Podrobnosti zde:
http://adambenda.net/index.php?id=10012


Uživatelský avatar
spaceball
Zasloužilý člen
Příspěvky: 614
Registrován: úte 05 kvě 2009 20:25
Bydliště: 48°15'N 16°22'E

re

Příspěvek od spaceball »

Možná Ti tá elektrostatická baterka funguje. Zkus proměřit tímto...
Obrázek


Spaceball Obrázek
_________________
To není průmyslové znečištění, co poškozuje naše životní prostředí. Jsou to nečistoty ve vzduchu a vodě, které za to mohou. G. W. Bush
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: re

Příspěvek od adam.benda »

spaceball píše:Možná Ti tá elektrostatická baterka funguje. Zkus proměřit tímto...
Co přesně je to za měřák? Nějaký super-lehký ukazatel ve vakuu reagující na elektrický náboj?


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: re

Příspěvek od poota »

adam.benda píše:Co přesně je to za měřák? Nějaký super-lehký ukazatel ve vakuu reagující na elektrický náboj?
Je to elektroskop, a funguje na principu odpuzování stejně nabitých prvků - třeba tenkých plíšků. Vyrábějí se i elektronické varianty, třeba http://hubenak.ttnet.cz/Elskop.htm
Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Re: Další pokus...

Příspěvek od Elektro »

adam.benda píše:Obrázek

Zdravím všechny,
včera jsem se pokoušel zrealizovat funkční Elektret, karnauba s těžkým kovem (s karbidem wolframu), výsledek negativní.

Podrobnosti zde:
http://adambenda.net/index.php?id=10012
Zdravím adam.benda.
Pri čítaní popisu batérie som pochopil tak, že vosk slúži len na izoláciu čiastočiek karbidu wolfrámu. Teda podľa toho čo si napísal, tak si použil neúmerne veľa vosku, a tým sa ti elektródy pri chladnutí oddelili. Podľa môjho názoru je treba použiť len toľko vosku, aby po zmiešaní s karbidom vznikla hustá zmes, ktorá sa len pomaly rozlieva. Chladnutie treba zabezpečiť tak, že po nalliatí zmesy do formy túto zohriať napr v rúre (troubě)
a rúru pomaly nechať vychladnúť pri pripojenom napätí na elektródach.
Nemusíš so mnou súhlasiť. Je to čiste môj osobný názor.
Želám príjemný večer.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: re

Příspěvek od adam.benda »

poota píše:Je to elektroskop, a funguje na principu odpuzování stejně nabitých prvků - třeba tenkých plíšků. Vyrábějí se i elektronické varianty, třeba http://hubenak.ttnet.cz/Elskop.htm
Zdravím - poota
Jinými slovy náboj naměřím, ale ani sebemenší využitelnou energii z toho nedostanu..


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Další pokus...

Příspěvek od adam.benda »

Elektro píše:Zdravím adam.benda.
Pri čítaní popisu batérie som pochopil tak, že vosk slúži len na izoláciu čiastočiek karbidu wolfrámu. Teda podľa toho čo si napísal, tak si použil neúmerne veľa vosku, a tým sa ti elektródy pri chladnutí oddelili. Podľa môjho názoru je treba použiť len toľko vosku, aby po zmiešaní s karbidom vznikla hustá zmes, ktorá sa len pomaly rozlieva. Chladnutie treba zabezpečiť tak, že po nalliatí zmesy do formy túto zohriať napr v rúre (troubě)
a rúru pomaly nechať vychladnúť pri pripojenom napätí na elektródach.
Nemusíš so mnou súhlasiť. Je to čiste môj osobný názor.
Želám príjemný večer.
Karbid wolframu je poměrně pěkně těžký prášek, pár gramů neznamená tak malé množství.. Prášek je tvořen částicemi o velikosti přibližně 7 um, vytvořilo mi to s voskem značně hustou směs, která se pomalu rozlévala..
Proces chladnutí mi přišel v pořádku, chladlo to pěkně pomalu, elektrody byly stále zapnuté..

Prakticky se stalo, co jsem očekával.. Nedovedl jsem si vysvětlit, kde by se využitelné napětí mohlo v Elektretu vzít.. Popravdě mi i vrtá hlavou, kde se tam vezme jen ten náboj měřitelný elektroskopem.. I když jsou velikosti zrn karbidu řádově v mikrometrech, přesto je v každém zrnu pekelně velké množství chaoticky rozpolohovaných elektrických dipólů, které by měli dávat v součtu nulu.. Polarizování částic ve vosku by dle mého nemělo mít žádný smysl (pokud polarizování nepřeorganizuje všechny dipóly uvnitř každého zrna, což si nemyslím..) :dknow:


jvj56
Zasloužilý člen
Příspěvky: 276
Registrován: sob 09 kvě 2009 10:36
Dostal: 3 poděkování

elektrody?

Příspěvek od jvj56 »

Mě se zdá, že máš malý elektrody a velkou vzdálenost (50 mm).
Je to názor bez zkušeností ! :D


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

film

Příspěvek od la »

Tenhle zajímavý chlapec to zvládl.

[youtube][/youtube]

ps: podrobněj


[youtube][/youtube]


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“