Termoelektrický jev – přeměna tepla na el. proud

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

Re: Vyzkoušet

Příspěvek od belamachina »

Karel m píše:
Akord píše: Krome toho se to fakt dá vyzkoušet, pokud je princip správný, pak na konkrétním materiálu záležet nebude. Teslovo auto z popisu v linku je nesmysl, není treba žádný elektronkový prijímač, pokud by existovala v éteru energie, pak s tím libovolná elektronková mašina neudelá vubec nic. Je to fakt hrozné číst tyhle linky, je to jako špatný film v televizi, u kterého do jeho skončení človek čeká, že bude nakonec zajímavý, ale to se nakonec nestane.
Já osobně to odsoudím pouze a jedině po vyzkoušení. Jinak nic proti ničemu. Ještě dneska si moc lidí myslí, že špenát obsahuje velké množství
železa, ale není tomu tak.....
K.
su veci ktore vyzeraju fantasticky a podla mna ked je niekto ochotny sa pod taku vec podpisat vastnym menom tak za tim musi nieco byt. za pokus by to stalo.


1

Re: 1

Příspěvek od 1 »

Akord píše:
universal píše:peltierov článok s účinnosťou okolo 46% ...
... aluminium-nickel thermopile film
Díval jsem se na ten patent a cirkus kolem. Účinnost je dána jako procento z možného Carnota. Takže když Carnot dovolí 20%, tak celková bude 46 z 20, takže asi 10%.
20 procentní Carnot nastane pri treba horkém konci na 200 Celzia a chladném na 100 Celzia.

I tak je tech 46, nebo celkove 10% holý a v dokumentu ničím nezduvodnený údaj, takže nesmysl. Sice se na poli termoelektriny muže ješte lecos objevit, ale pokud by na tom bylo neco pravdy, pak chybí zduvodnení, popis co je v patentu neurčuje krome opsání bežné teorie o termočláncích nic bližší nebo podstatné o konkrétní podobe uvedeného termočlánku.

Článek kov-kov odporuje snad všem zkušenostem, aby mohl poskytnout cosi takové.
Pokud by hrálo roli dielektrikum, co pripouštím(i když ne takhle naivne), pak ale v dokumentu chybí o tomhle mechanismu zmínka a merení. Dosavadní praktické a teoretické zkušenosti však napovídají, že nejlepší možnosti premeny nastávají v polovodičových termočláncích. V tomhle prípade taky nepresvedčí odber energie z takového zdroje, protože tak jak je to na obrázku to nemá s realitou nic společné, svedčí to jen o absolutní nezkušenosti autoru, v tomhle fakt není autorský duvod, aby nenakreslili alespoň principiálne správné zapojení.

Jednou jsem delal jakoby páté kolo u vozu na jakémsi projektíku placeném z evropských fondu. Psal jsem nejakou omáčku, ale mel jsem snahu, aby to alespoň trochu sedelo, často šlo o zásadní poznatky a informace určující celý charakter projektu. Kolega delal projekty podobného typu jako na pásu, a psal taky hodne omáčky, hlavne organizoval celý scenár projektu, vše tak, aby bežný čtenár nebo posuzovatel nepochyboval, že to sedí, jinak to byl guláš pravd a výmyslú kombinovaný s často jalovými informacemi z internetu. Dostal deseti až stonásobní honorár proti mne. Mel z toho i s dalším kolegem výdelečnou činnost. Vubec se nedivím, že podobných patentu je na internetu hromada, jde o to, že mohou prinést peníze, a to, že se takové informace flákají pak po síti je nepodstatné. Jinak by o tom težko takhle nekdo psal z vlastní iniciativy - chce to hromadu času.
Príde mi že tie patenty či rôzne pokusy a zaujímavé schémy na internete sú buď:
- aj ked principiálne zaujímavé ale efektívnosť tak malá že j eto nepoužiteľné, alebo efektívnosť je porovnatelná s bežnými zariadeniami
- je to teoreticky funkčné, ba až prevratné ale podstatné veci sú nevyslovené, nikto predsa nie j e blbý ked nad tým strávil tolko rokov aby o to len tak lahko prišiel
- je to iba zlátanina roznych faktov aby sa vylákali peniaze

z toho mi príde že treba sa odpútať od faktov ktoré vnímame a ktorými sme zahltený. Henten napíše to henten zase hento a mi by sm elen reprodukovali do nekonečna nezmysli. Podla mna je dôležitá na začiatku teoret príprav ao tom nepochybujem, naštudovať si rôzne veci. Ale potom sa treba oslobodiť od prezentovaných zapojení a vyškúšať niečo iné. niečo čo si človek sám vymislí skombinuj eže by mohlo fungovať, pridá nejaké úpln enové sily a zlúčeniny. a ako sa hovorí pracovitému šťastie praje a určite sa to podarí. Podla mna zaručene v každom patente je to naschvál maximáln ezašifrované aby sa patentoval princíp ale podrobnosti sa nedajú skopírovať lebo sú nefunkčné a bud všeobecn ealewbo mylne popísané.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

slovo proti slovu

Příspěvek od Akord »

Ten, kdo se tady podepisuje jménem jsou hlavne nekterí členové fóra včetne mne.
Neprisuzujte mi prosím roli pomlouvače nebo soudce. Je to mé slovo proti jinému slovu.
Když prijde zlodej nebo lhár a obelže mne, abych cosi zkusil, mám to nejdrív zkusit, abych zjistil, že lže? I když jsem se choval už i takhle. Takže neberu argumenty typu nevyzkoušels-nemáš co ríct. Lhár má stejne silné slovo, jako ten, kdo nelže, pak jde jen o to rozpoznat lháre.
Zatím neznám nikoho, kdo by jakýkoliv úspešný experiment z linku kolem techto rychlerostoucích patentu dokázal verohodne obhájit, na to doposud plne stačí fantasie, i když podle mne její úroveň zatím Verneovky nedosahuje, protože jsou ve fantasii zamíchané zjevné nesmysly. I když nekteré kontakty na autoru nemusí být anonymní, pak výsledky jejich práce zatím za anonymní považuji. Mnohé tyhle práce považuji za primitivní, zištné, nebo zakomplexované, jedná se o slovní omáčky bez technického jádra.
Nepotrebuji delat neoduvodnené pokusy mající za následek bezduvodné ekonomické zničení jejich tvurce. To se rovná hazardu, automatum, nebo drogám. Všechno jen zkoušet je chybná filosofie, je potreba si správne skládat stavebnici overených principu. Ve dnešní dobe je jednodušší napsat blud, než zkoušet pokus, stejne jako tvorba treba stavebního projektu na papíre vyjde levneji, než soustava pokusu naživo, i když beru i improvizaci(ta se taky musí umet). Projekt nedelá zedník ani výrobce cihel. Zatím jsem tady četl temer výhradne jen patenty, které psali zedníci, kterí sice s oblibou používali cihly, ale pokud by je nedostali hotové, tak by si je vyrobit neumeli, a pokud by jim nekdo doplnil, že jsou lisovány treba z vysušených červených mravencu, pak by se nad tím nerozpakovali, o statice ve složitejších prípadech ani nemluvím. Mám za sebou pritom docela dost pokusu a experimentu, nač jen bušit hlavou do zdi, stejne bývá hromada i dobre pripravených pokusu statisticky neuspešná.


belamachina
Zasloužilý člen
Příspěvky: 328
Registrován: stř 17 led 2007 1:59
Dostal: 1 poděkování

tepo-> elektrina

Příspěvek od belamachina »

dneska sm sa dozvedel ze nasa armada mala vo vyzbrji prenosove vozy v ktorych boli kamna a k nim mali nejake zariadenie co dokazalo vyprodukvat na zakade rozdielu teplot okolo 0.5kw elektriky cim pohanali pristroje.

ma niekto paru co to bolo ako sa to volalo?

a dalsia vec podobna ma byt montovana na vyfukove potrubie nakladakov v USA , je to technologia c je tho plno na srotakoch ale je embargovana a neda sa vyviezt , ak mate niekto nejake blizsie info o tychto dvoch veciach budem vdacny.


QNX
Nový člen
Příspěvky: 14
Registrován: pon 21 dub 2008 21:58

Příspěvek od QNX »

Mám rozestavěný jeden termoelektrický generátor, ale dokončení vázne na tom, že nedokážu postavit účinný DC/DC měnič. Pokud je tady někdo dostatečně vybavený na návrh a výrobu měniče a zajímala by ho práce na vývoji TEG, tak s ním rád navážu spolupráci (nebo obchod, měl bych zájem nákup těchto DC/DC měničů do dalších kusů TEG, které plánuju postavit).

moje současné zařízení má tyto parametry:
Výstupní napětí max 5,3V
Výstupní výkon max 37W
Účinnost max. 6,5%

Požadované parametry DC/DC měniče:
Vstupní napětí 0-5.3V (je jasné, že nula je blbost, ale počáteční napětí co nejnižší)
Výstupní napětí 12V s možností dobíjení 12V akumulátoru (zatím neurčeného typu, ale čím univerzálnější řešení, tím lépe)


Chtěl bych postavit ještě několik kusů menších zaříní s výkonem cca 5W a připojením na 5W LED diodu pro účely osvětlování v místech bez přípojky el. proudu. tam by byl potřeba měnič s vstupním napětím.
0-0.17V
0-0.34V
0-0.51V
0-1.04V
(to podle použitého typu článku) Menší napětí znamená větší problémy s návrhem DC/DC měniče, ale větší životnost článku.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

QNX

Příspěvek od lajos »

K čemu nám, nebo komukoliv to bude dobré? S čím to prosím tě ohříváš a s jakým příkonem?


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Příspěvek od lajos »

Nějak net my nedal možnost(asi momentálně) upravit můj příspěvek-tak doplňuji firmu MAX-fakt špička, pokud máš na cenu jejich integráčů,můžeš již z 1V udělat cokoliv. Bav se dobře.


QNX
Nový člen
Příspěvky: 14
Registrován: pon 21 dub 2008 21:58

Příspěvek od QNX »

lajos: k čemu by to bylo dobré tobě nevím. Já ho mám pro sebe jako záložní zdroj oběhového čerpadla v topném systému. Když vypnou proud, tak můžu topit bez problémů dál, což je jinak u topných systémů s nuceným oběhem problém. Tepelný příkon je cca 550W (když to jede na plno). Konstrukce je udělaná tak, že se generátor pouze položí na kuchyňský sporák na dřevo (se zabudovaným tepelným výměníkem pro ústřední topení). Samozřejmě není problém udělat TEG i pro jiné zdroje tepla, např sluníčko, výfukové plyny, spalování čehokoliv ...... možností je spousta.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

QNX

Příspěvek od lajos »

Promiň, jsem asi nepochopil o co gou, z 550W tepelného výkonu 5W pro nějaké Ledky? Nějak mi utíká praktický smysl záležitosti, mimo to že z nějakého tepelného přebytku svítíš Ledkama, proč nee?
No ale ta účinnost je převratná, myslím že tady o tom to není.
Jaký že má příkon tvé oběhové čerpadílko?
Picola mývá kolem 120W, pochlub se a neschovávej se za částenýma informacema?


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Příspěvek od NAVAR »

QNX píše:Mám rozestavěný jeden termoelektrický generátor, ale dokončení vázne na tom, že nedokážu postavit účinný DC/DC měnič. Pokud je tady někdo dostatečně vybavený na návrh a výrobu měniče a zajímala by ho práce na vývoji TEG, tak s ním rád navážu spolupráci (nebo obchod, měl bych zájem nákup těchto DC/DC měničů do dalších kusů TEG, které plánuju postavit).

moje současné zařízení má tyto parametry:
Výstupní napětí max 5,3V
Výstupní výkon max 37W
Účinnost max. 6,5%

Požadované parametry DC/DC měniče:
Vstupní napětí 0-5.3V (je jasné, že nula je blbost, ale počáteční napětí co nejnižší)
Výstupní napětí 12V s možností dobíjení 12V akumulátoru (zatím neurčeného typu, ale čím univerzálnější řešení, tím lépe)


Chtěl bych postavit ještě několik kusů menších zaříní s výkonem cca 5W a připojením na 5W LED diodu pro účely osvětlování v místech bez přípojky el. proudu. tam by byl potřeba měnič s vstupním napětím.
0-0.17V
0-0.34V
0-0.51V
0-1.04V
(to podle použitého typu článku) Menší napětí znamená větší problémy s návrhem DC/DC měniče, ale větší životnost článku.
Nápad s Led diodami je skvělý. Zkusím se Ti kouknout na ten DC/DC step up converter, jestli existuje nějaké vhodné zapojení. Tuším že teoreticky by to mělo fungovat od 1,1V spíše však od 1,7V.
Pěkný den přeji.


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Příspěvek od NAVAR »

NAVAR píše:
QNX píše:Mám rozestavěný jeden termoelektrický generátor, ale dokončení vázne na tom, že nedokážu postavit účinný DC/DC měnič. Pokud je tady někdo dostatečně vybavený na návrh a výrobu měniče a zajímala by ho práce na vývoji TEG, tak s ním rád navážu spolupráci (nebo obchod, měl bych zájem nákup těchto DC/DC měničů do dalších kusů TEG, které plánuju postavit).

moje současné zařízení má tyto parametry:
Výstupní napětí max 5,3V
Výstupní výkon max 37W
Účinnost max. 6,5%

Požadované parametry DC/DC měniče:
Vstupní napětí 0-5.3V (je jasné, že nula je blbost, ale počáteční napětí co nejnižší)
Výstupní napětí 12V s možností dobíjení 12V akumulátoru (zatím neurčeného typu, ale čím univerzálnější řešení, tím lépe)


Chtěl bych postavit ještě několik kusů menších zaříní s výkonem cca 5W a připojením na 5W LED diodu pro účely osvětlování v místech bez přípojky el. proudu. tam by byl potřeba měnič s vstupním napětím.
0-0.17V
0-0.34V
0-0.51V
0-1.04V
(to podle použitého typu článku) Menší napětí znamená větší problémy s návrhem DC/DC měniče, ale větší životnost článku.
Nápad s Led diodami je skvělý. Zkusím se Ti kouknout na ten DC/DC step up converter, jestli existuje nějaké vhodné zapojení. Tuším že teoreticky by to mělo fungovat od 1,1V spíše však od 1,7V.
Pěkný den přeji.
Už jsem to našel. http://www.national.com/mpf/LM/LM2621.html 1,2 až 1,4V http://www.national.com/cat/index.cgi?i=213 Pro různá vstupní a výstupní napětí.
Tuším že ještě podobné convertery se používají v mobilních zařízeních (telefony, foťáky) pro napájení svítivých diod pro podsvícen dispeje.


QNX
Nový člen
Příspěvky: 14
Registrován: pon 21 dub 2008 21:58

Příspěvek od QNX »

lajos: je mi jasné, že "U pramene" je matematika a výpočty účinnosti tabu, ale co takhle udělat vyjímku a vzít do ruky kalkulačku?
Psal jsem o TEG s výstupem 37W a účinností 6.5%.
Jednoduchým výpočtem tedy dojdeš k závěru (pokud to tewdy nebylo jasné z textu), že těch 550W tepla platilo pro 37W modul!
Pro TEG 5W je to pouze 77W potřebného tepla. Už je to jasné? Účinnost 6,5% se ti možná zdá malá (je mi jasné, že co je pod 100% nestojí za povšimnutí), ale vzhledem k tomu, že se využívá teplo vytvořené za účelem vytápění baráku (tedy konkrétně v mém případě) a to se nikam neztratí ani když ho proženu přes TEG , tak se dá považovat těch 550W za teplo zdarma. Navic TEG je zařízení bez nároků na údržbu, takže jsem mu za těch 6,5% vděčný. Jo, to moje oběhové čerpadlo má v současnosti příkon 25W, ale plánuju, že ho nahradím modernějším ... pak to bude pod 10W.


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Příspěvek od NAVAR »

QNX píše:lajos: je mi jasné, že "U pramene" je matematika a výpočty účinnosti tabu, ale co takhle udělat vyjímku a vzít do ruky kalkulačku?
Psal jsem o TEG s výstupem 37W a účinností 6.5%.
Jednoduchým výpočtem tedy dojdeš k závěru (pokud to tewdy nebylo jasné z textu), že těch 550W tepla platilo pro 37W modul!
Pro TEG 5W je to pouze 77W potřebného tepla. Už je to jasné? Účinnost 6,5% se ti možná zdá malá (je mi jasné, že co je pod 100% nestojí za povšimnutí), ale vzhledem k tomu, že se využívá teplo vytvořené za účelem vytápění baráku (tedy konkrétně v mém případě) a to se nikam neztratí ani když ho proženu přes TEG , tak se dá považovat těch 550W za teplo zdarma. Navic TEG je zařízení bez nároků na údržbu, takže jsem mu za těch 6,5% vděčný. Jo, to moje oběhové čerpadlo má v současnosti příkon 25W, ale plánuju, že ho nahradím modernějším ... pak to bude pod 10W.
Myslím že je to dobrá myšlenka. Proč ne... Lepší vrabec v hrsti než-li holub na střeše. I malou účinnost beru, když je "zadarmo", mám vrabce v hrsti ale už přemýšlím jak chytnout holuba:-) Než se naučím chodit tak taky neberu schody po třech abych si nerozbil nos, pak by mne to mohlo odradit dostal bych třeba "fobii" ze schodů a nenaučil se chodit vůbec.
Tak ať se daří.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

QNX: Jsem za.
Delal jsem s TEG i s meniči a mužu se pripojit. Neco jako Picolo je potreba sešrotovat a vzít profi DC 24V obehovku za necelých 4000 Kč s lepší účinností. Protože delat drahý obousmerný 4kvadrantový menič kvuli jalovine z indukčního motorku klasického obehového čerpadla je fakt prepych. (Sinusový menič není záruka, že na nej indukční motorek korektne pobeží - bez dalších ztrát). Zajímalo by mne, jakým zpusobem si meril ten výkon a účinnost, protože já to delal taky. No a treba ty Bi-Te Peltiery pro chladiče procesoru a podobne na mne príliš nezapusobily. Na takové použití by možná byly i jiné typy. Prípadne mám v profilu e-mail.


QNX
Nový člen
Příspěvky: 14
Registrován: pon 21 dub 2008 21:58

Příspěvek od QNX »

Akord: Já ty parametry neměřil, opsal jsem jenom údaje od výrobce modulů.
Peltiery určené pro chlazení jsou v podstatě nepoužitelné, mají moc nízkou max. povolenou teplotu teplé strany, takže výsledná účinnost je třeba jenom 0.5%. Ten modul který mám já má povolenou teplotu 300°C krátkodobě až 350°C, navíc je celý hermeticky uzavřený v nerezovém pouzdru (vlhkost nezapoudřeným modulům nesvědčí) Rusové to používali jako zdroj el. energie v družicích, není to bežně dostupný modul. Problém je v tom, že se to k nám nedováží, takže jsou velice těžko dostupné. Chtěl bych se pokusit sehnat pár dalších, ale zatím nevím, jestli se to povede. Našel jsem i jednoho čínského výrobce, ale nemají tak dobré parametry a nejsou zapouzdřené .... jako nouzovka by se to mohlo vyzkoušet také. Problém je v tom DC/DC měniči. Převádět vstupní napětí třeba 0.17V ..... ani nevím, jestli to jde. U modulů s napětím v řádech voltů je zase životnost o dva až tři řády menší!


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“