Linux.

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Příspěvek od Aquarius1 »

Dnes jsem do jednoho starého kompa nahnal linux,ostatně z něj tedˇpíšu a musím říci jediné.I když je to jen Puppy linux je to bomba,žádné otravování ,žádné hlášky a má všechno co potřebuju.Virové můžou dělat co chtějí a nic nevykoumaj jelikož tenhle system ukládá jen to to chci,ostatně na linux asi moc virů není že? ;) Škoda že ho nemůžu dát i do "toho mího" :roll: (když mne tam někdo pustí,myslím děti :lol: )Ale tam bych asi dal Danix,ten se mi líbí taky .To já jen že mám radost jako malej (kecám) ale tady mě nikdo nevyhazuje a nečučí mi do zad(kdy už ten fotřík vypadne :D )Zdravím všechny Aquarius1


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Uživatelský avatar
KEXIK
Starší člen
Příspěvky: 171
Registrován: čtv 23 lis 2006 17:59
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od KEXIK »

Ja používam Linux Mint je proste parádny :-) predtým som používal ešte PCLinuxOS ten bol tiež dobrý ale Mint je lepší. Od začiatku má nainštalované všetky potrebné veci a ja si doinštalujem len zbytok. Odporúčam. 8)


VE je buducnost ale malo ludi to chape
informacie,schemy,foto o vyvijacoch http://www.h2o-energia.wz.cz
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Příspěvek od Aquarius1 »

Tak na něj se taky mrknu.Mám staženo několik distribucí a jednu komplet verzi jsem koupil Mandrake 10 ale tu už před lety bohužel neumí přistupovat na disky s win NTFS. Mám trochu strach že si zruším win,nejsem v tomhle moc zběhlej i když jsem už několik kompů dal dohromady a občas někomu dávám dohromady system nebo zachranˇuju data :D Vím toho víc o woknech, linuxu se trochu bojím ale je opravdu dobrej,žádná zbytečná doinstalace má v sobě všechno.Hry nehraju tak mi vyhovuje.


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

NimbleX

Příspěvek od poota »

NimbleX je nová Live distribuce, novinkou je možnost naklikat si na jeho stránce předem, co má ISO obraz obsahovat. Postup výběru je příjemně přehledný a je možné se kdykoli vrátit k předchozí volbě. Podle těchto voleb se pak přímo na stránce vygeneruje příslušné ISO, které je možné během následujících 12ti hodin stáhnout, potom se smaže. Základní instalace má 200 MB, doporučená 206 MB, uživatelská v mém výběru 488 MB. Nabízí se i verze o velikosti pouhých 100 MB, která i přesto obsahuje KDE. Zatím jedinou vadou na kráse je to, že mezi předvolitelnými jazyky není čeština, takže klávesnice je qwerty a chybí hacky a carky. V načítaných internetových stránkách je ovšem čeština dokonalá. Doufám, že se co nejdřív čeština mezi podporovanými jazyky objeví.
Po nastartování z CD je k dispozici kompletní systém, celou distribuci je také možné instalovat na disk nebo nahrát ISO na USB klíčenku, z které se pak může provozovat. O vyladěnosti distribuce svědčí i to, že při provozování z CD není zpomalení nijak zvlášť patrné. Pro zvídavější přidávám ještě odkazy - poota
http://www.abclinuxu.cz/clanky/rozhovor ... -radulescu
http://custom.nimblex.net


Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Linux

Příspěvek od Aquarius1 »

Koukal jsem na ten Mint ale zvostanu u Puppe,je malinkej vleze i na usb klíčenku a je díky velikosti strašně rychlej.ISO má něco přes 100MB a dá se používat i jako live,srovnal bych rychlost asi jako winxp a freedos ten je taky strašně rychlej.Co se týče Puppe zvládá bez problému i multimedia všeho druhu.


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
koumak
Stálý člen
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 14 úno 2008 22:04
Bydliště: dielna

Linux

Příspěvek od koumak »

Tiez pouzivam najviac Puppy, maly, richly a hardwerovo nenarocny, obcas treba dokompilovat nejake moduly , u mna cislo 1.
Pozor ale na to ze spusta vsetko root.( skripty maju pristup.... )

Co sa tika uzivatelskej pritulnosti tak Mint a PCLinuxOS bohaty vyber balickov , aj pre "nepriatelov" konzoly :D .


chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

windóse - windóse ...

Příspěvek od chiq »

Mimo téma (offtopic)
...
Windows.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) chiq dne pon 20 dub 2009 21:02, celkem upraveno 1 x.


Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

najlepšie je do PC "buchnuť" Ubuntu a máte po problémoch ... ja som nedávno vo virtuáli skúšal ten nový Windows 7 a poviem vám ... žiadna sláva, je to Vista s novým skinom :cry:


Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Příspěvek od Aquarius1 »

Stáhl jsem si takovej prográmek na záchranu dat z pc po případné havarii systemu.Je to na windows,pomocí toho programu se dá obnovit boot sektor,zkopírovat veškerý obsah a spoustu dalšího takže i když počítač dokonale klekne a nejde spustit o svoje data nepříjdete.Stačí jen stáhnout spustit instalaci a zadat na stránce výrobce registraci (použil jsem vymyšlené jméno a e-mail co nepoužívám) a oni vám pošlou instalační kod.A proč to píšu? Je to na bázi linuxu a konečně něco co dokáže jednoduše zálohovat od Doosu až po Win Wista.

http://www.slunecnice.cz/sw/rescue-kit/stahnout/
;)


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Parted Magic

Příspěvek od poota »

Distribuuje se jako Live CD, nabootuje jako samostatný systém, a o tom, co umí, si můžete přečíst třeba na:
http://www.linuxexpres.cz/distro/distri ... sich-disku
Stažení je pochopitelně zcela zdarma a vypaluje se jako ISO. Zdravím - poota


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Ahoj

Příspěvek od laik »

Přemejšlím....
Mandriva , nebo Unbutu ?????
mám v plánu koupit si tu příručku Mandriva co obsahuje i instal dvd
čet sem že pro laiky při přechodu z woken je Mandriva dobrá varianta...
mě se win poslední dobou často koušou a zpomalujou,(kupovat si rychlejší mašinu jen pro to abych si napsal meil,koukl na net a něco vyplnil v exelu mě přijde zbytečný)...a to čistím vším čím se dá a neustále projíždím antivirama,antispywarama a vším anti..ale už mě to votravuje....mam puvodní xp bez jakýhokoliv SP a spouštění některých novějších programu už taky není možný....akorát pak naučit ženu pracovat z něčím jiným než je icq bude možná problém?....


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Ahoj

Příspěvek od poota »

To laik:
Přechod z Windows na Mandrivu s KDE je jednodušší, ta příručka je také výhodou. Pokud chceš prostředí Gnome, jako má Ubuntu, můžeš si ho také nainstalovat a srovnat si ho s KDE. Jsou tam i další desktopová prostředí, mezi nimiž se můžeš jednoduše přepínat, tedy přesněji řečeno máš při přihlašování možnost si vybrat pro sezení i jiné než minulé prostředí. Pokud budeš používat KDE, doporučuji Ti zatím raději verzi 3.5 - je naprosto bez problémů, což se o verzi 4.1 zatím říct nedá. Ale vývoj jde velmi rychle, takže počítám že tak za necelý půlrok by se dala bez obav používat i některá další čtyřková verze - jsou v ní docela zajímavé novinky. Z těch nejrůznějších Anti-programů si v Linuxu pohodlně vystačíš se Spamasasinem, který sleduje, co označíš jako spam a podle toho se naučí, co má automaticky vyhazovat. Příručka k Mandrivě je ke stažení i jako pdfko a DVD si také můžeš stáhnout jako ISO. Co není na DVD, najdeš po instalaci v repozitářích a můžeš si to doinstalovat, výběr je skutečně impozantní.
Ostatně celkem totéž platí o většině distribucí. Prakticky ve všech běží linuxové jádro a distribuce preferuje některý z desktopů, přičemž se dají nainstalovat i ostatní. Rozdíl je většinou v průběhu instalačního procesu, tedy hlavně v kvalitě rozeznávání hardwaeru a automatickém nastavování jednotlivých zařízení. Rozdíl v balíčkovacích systémech, jimiž se programy instalují, není pro běžného uživatele rozhodující, protože fungují ve všech distribucích bez problémů. Zdravím - poota


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Já mel zatím dojem, že KDE je proti Gnome pomalejší na méne výkonných mašinách a príliš windowsové. Ale už jsem to nejaký ten rok neporovnával.


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Ahoj

Příspěvek od laik »

Já si snad vystačím zatím s KDE když je víc win, aspon zvládne obsluhu i žena později se uvydí...
Akorát ještě jestli nebudu muset investovat do paměti?...jedu pouze na 256 sdram. (což se všichni diví že mě to vůbec jede)...
No každopádně nemám ani DVD mechaniku takže dalšíasi 400.- výdaj ale tu bych sejně kupoval,(vypalovačku)
Já kdysi koupil 2 paměti pár (za 400.-) v domění že to sou sdram a oni myslím ddr nebo tak něco 512
Neválí se doma někomu třeba jedna 256 ka sdramka?.....
mám jen dva sloty tak bych jednu 128nechal a druhou větší.....
No ale když o tom ted tak přemejšlím tak do 3 tisíc koupím starší pc i z DVD
a rovnou aby mě tam pasovali ty paměti...
NIc no tak hezkej den a do práce :bye:

každopádně dík za vyjádření...


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Ahoj

Příspěvek od poota »

To laik:
pokud máš jenom CD mechaniku, můžeš instalovat z CD, existuje dokonce dost distribucí, které jsou LIVE, to znamená, že se spustí z CD, na disk se nic nezapisuje a ani neinstaluje a nainstalovaný systém to vůbec neovlivní. Dá se to tak v klidu vyzkoušet, a pokud se Ti líbí, můžeš je i nainstalovat. Základní přehled je třeba na: http://proc.linux.cz/chci-vyzkouset.html
Existují ovšem i další, některé jsou přímo určené pro počítače s menší pamětí, třeba Puppy ( http://programujte.com/index.php?akce=c ... linux-live ). Chybějící čeština znamená, že menu a hlášky programů jsou anglicky, ale česká klávesnice a česká písmenka jsou normálně k dispozici. Danix je kompletně česky, starší verze Live je i jako CD. Z CD se také instalují i Live distribuce PCLinuxOS a SAM ( http://www.pclinuxos.cz/ ). Pro instalaci PCLinuxOS si vyber poslední verzi 2009.1, tam se čeština dává až při instalaci. Jako Live je lepší verze 2007.1 cz, kde je čeština rovnou i v Live módu. SAM má grafické prostředí XFCE, které se považuje za méně náročné.
Pokud Tvoje mechanika i vypaluje, stačí si některou distribuci stáhnout, vypálit a rovnou ji můžeš vyzkoušet. DVD mechaniku zatím nemusíš pořizovat, výhoda DVD je jenom v tom, že se na něj vejde víc programů, což je výhodné, pokud nemáš připojení na Internet, kde jsou všechny programy, které jsou pro danou distribuci k dispozici, umístěny do tzv. repozitářů. Proto stačí nainstalovat jenom základní systém, grafické prostředí a základní sadu programů, a zbytek si už vybrat a nainstalovat z repozitářů.
Nemusíš mít obavy z pomalosti KDE v kombinaci s menší pamětí - stačí když povypínáš všechny efekty, které nejsou nutné a zbytečně žerou paměť. Pokud máš spuštěné KDE, tak všechny programy, které jsou pro něj určené, běží rychle. Ovšem pokud máš spuštěné třeba Gnome, a v něm spustíš program pro KDE, tak ten si musí pro svůj běh spustit i větší část knihoven KDE, takže to chvíli trvá. Z toho vzniklo tvrzení, že je KDE pomalé. Zdravím - poota


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“