Generátor el. energie pro větrnou elektrárnu (levně)

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: schéma

Příspěvek od Akord »

Thecure píše:SCHÉMA
Pokud je to schéma, tak bych to podle ní zapojit neumel ani pri nejlepší vuli, jinak bych tak nereagoval. A to mám už nejaké schémy za sebou. Místo toho korení vyreš radši nejaký účel. Já napíšu to, co na wiki nenajdeš a dostane se mi vysvetlení z wiki, co je schéma. Neprijde Ti to divné?


Radek

Příspěvek od Radek »

Vite ja bych taky videl dost velkej problem v tom kde ty magnety taky sehnat. Jen tak jsem se rozhlednul na internetu a nasel ze magnet o velikosti 50x20x20 stoji 350,-, to pri 16 magnetech je 5600,- jen za magnety. Nesla by navrhnout nejaka primerena koncepce treba z magnetu z mikrovlne trouby, jsou to sice ferity a jeste k tomu prstence ale zase je to skoro zadarmo ve sbernem dvore a jako bonus clovek dostane docela dost smaltovaneho dratu o prumeru 1mm. Takze na alternator o vykonu okolo 200W by to stacit mohlo (ten prumer dratu).
Ja jsem mel pri shaneni magnetu stesti a sehnal jsem NEO
valec D=25 v=15mm asi za 45Kc ale to uz se asi nepostesti.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Já umím koupit takové magnety pod 250 korun za podmínky minimálního objemu za 5000 korun. Vetšina problému bývá v tom, že lidi neumejí magnet využít, a není neobvyklé, že stačí 3x menší magnet (obvykle príliš velká tloušťka v dusledku konstrukčních a výpočtových chyb). Rozmer 50x20x20 je zcela jiste neefektivní pro výkony do asi 1kW bez železa. Ferity jsou sice levnejší, ale dosažené výsledky za minimální cenový rozdíl nestojí. Neodymy vyjdou levne, pokud jich tam je tolik, kolik má, a jsou vhodne využity. Plýtvat zlatem dovede každý.


Didus

Magnety

Příspěvek od Didus »

Zkuste třeba tohle,připadne mi,že ty ceny nejsou přehnané.:http://www.neomag.cz/cz/katalog/neodymo ... g=3,razeni,


Thecure
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: čtv 08 led 2009 8:43

magnety

Příspěvek od Thecure »

Ještě mě napadlo
http://www.magsy.cz/page/155.magnet-neodymovy-ndfeb/
ale to asi znáte. Občas je něco k vidění na Aukru, např:
http://www.aukro.cz/item530441125_neody ... za_25.html
ale to je taky spíš náhoda..


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Dvoufázový proud

Příspěvek od poota »

Akorde, prosím o trpělivost a shovívavost. S dvoufázovým proudem jsem se blíže setkal až tady, a alespoň trochu zevrubnější informace o něm jsem nikde nenašel. Rád bych si jej trochu ujasnil, tedy jestli budeš mít chuť se se mnou zdržovat, ostatně se to může hodit i některým jiným.
Takže několik "blbých" otázek.
1. U třífázu jsou tři sinusoidy, které jsou posunuté o 120 stupňů. U dvoufázu jsou dvě a jsou proti sobě posunuté o 180 stupňů?
2. Transformátor, který má u sekundáru vyvedený střed a použiji ho jako nulák, dostanu na koncích dvě fáze? Pravé nebo nepravé?
3. Pokud by se cívky dvoufázového generátoru nepřekrývaly (já vím, že je to blbost, ale kdyby) - jak bude vypadat průběh napětí, bude to jeden cyklus sinusoidy, potom chvíli nic a pak další cyklus?
4. U třífázu vzniká točivé pole a jeho směr se změní prohozením kterýchkoli dvou fází. U dvoufázu je pole točivé, nebo se pouze střídá jeho směr?
5. Jednofázový asynchronní motor s pomocným vinutím a zpožďovacím kondenzátorem - o kolik stupňů je to vinutí zpožděné?
6. Dá se na pravý dvoufáz připojit takový motor, pochopitelně s druhou fází místo kondenzátoru? Teda zapojit se určitě dá, ale jestli se bude točit.
7. Na čem záleží, kterým směrem se roztočí?

Staří Číňané mají přísloví: Když se zeptáš, jako blbec vypadáš - když se nezeptáš, blbec zůstaneš!
Promiň mi ten kvíz, rozhodně tě nechci zkoušet a skutečně mám tento vědomostní deficit. Některé otázky spolu souvisejí, takže to ani nemusíš brát podle čísel. Jsem si vědom toho, že vysvětlovat takovéto triviálnosti je poněkud pod Tvoji úroveň, ale o to víc si budu vážit toho, když i na to obětuješ svůj čas. Díky - poota


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

poota píše:1. U třífázu jsou tři sinusoidy, které jsou posunuté o 120 stupňů. U dvoufázu jsou dvě a jsou proti sobě posunuté o 180 stupňů?
2. Transformátor, který má u sekundáru vyvedený střed a použiji ho jako nulák, dostanu na koncích dvě fáze? Pravé nebo nepravé?
3. Pokud by se cívky dvoufázového generátoru nepřekrývaly (já vím, že je to blbost, ale kdyby) - jak bude vypadat průběh napětí, bude to jeden cyklus sinusoidy, potom chvíli nic a pak další cyklus?
4. U třífázu vzniká točivé pole a jeho směr se změní prohozením kterýchkoli dvou fází. U dvoufázu je pole točivé, nebo se pouze střídá jeho směr?
5. Jednofázový asynchronní motor s pomocným vinutím a zpožďovacím kondenzátorem - o kolik stupňů je to vinutí zpožděné?
6. Dá se na pravý dvoufáz připojit takový motor, pochopitelně s druhou fází místo kondenzátoru? Teda zapojit se určitě dá, ale jestli se bude točit.
7. Na čem záleží, kterým směrem se roztočí?
1. O 90 stupňu. Tím je odpovezeno i na otázku 2, o tom, zda je trafo vícefázové rozhoduje magnetický obvod, odbočka nehraje roli, smysl vinutí obrací pouze polaritu, nebo delá 180 stupňu.
3. Ano, zhruba v tomto duchu, u jedné neprekryvné cívky je podstatne vetší problém dosáhnout napetí sinusového tvaru, chce to analýzu, jinak vetší ztráty. Neprekryvné jednotlivé cívky má však smysl delat pouze se železem, jinak dojde pouze k polovičnímu využití vzduchové mezery. Na vítr tento druh rešení vetšinou postrádá smysl, určitá výjimka opodstatnení je pro prípad bezprevodových trakčních motoru pro elektromobily s vysokým momentem pri nejnižších otáčkách.
4. U dvoufázu se taky zmení smer prohozením smyslu kterékoliv cívky, nebo fáze. Dvoufázové pole(90stupňu) je plne a korektne točivé stejne jako 3fázové.
5. Taky obvykle o 90. Ne vždy je však ta 2.fáze dimenzována na plný proud/výkon.
6. Ano. 2fázový generátor roztočí takový 2fázový motor.
7. Viz odpoveď 4.


MF

usmernovac

Příspěvek od MF »

Ahojte, co si myslíte o tomto usměrňovači? Domnívám se, že by měly na něm být poloviční úbytky na diodách. Šlo by to i na třífáz?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


MF

dynamo z kola

Příspěvek od MF »

Jen pro ty co jsou zvědaví jako já.

Zkoušel jsem jako generátor dynamo z kola, vrtulka má cca 40 cm v průměru. Při dost silném větru do zkratu dá cca 100mA. Na prázdno cca 1,2V.

Dynamo klade odpor i nezatížené, nějak se magnet chytá na plechy ve statoru.

Z principu nemůže dynamo dát víc jak 6V , je to schválně, protože potom by odešly řárovky na kole.

Řekl bych že je prostě dost nevhodné...

Až se mi povede sestavit pořádný dynamo , pošlu storvnání.

S pozdravem MF


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

MF

Příspěvek od lajos »

je to zdvojovací usměrňovač-na 3f nee


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Akord

Příspěvek od poota »

Děkuji za osvětu jménem všech bývalých blbců - poota


Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Re: MF

Příspěvek od Elektro »

lajos píše:je to zdvojovací usměrňovač-na 3f nee
Prečo nie. Keď bude alternátor zapojený do hviezdy, tak môže.
Ale je to len polvlnný usmerňovač, čo spôsobí veľké zvlnenie výstupného napätia a tým zvyšuje prúdové zaťaženie kondenzátora (I ripple).
Je lepšie použiť dvojcestný usmerňovač so Shottky diódami, ktoré majú menšie priepustné napätie.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

elektro

Příspěvek od lajos »

Nevím proč bych schvaloval schema které nemá praktický smysl na tři fáze. Proč by něšlo??? kam bys zapojil třetí fázi, proč bys to usměrňoval jednocestně, proč bys to zdvojoval, notabene když to možná ani nepotřebuješ?


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Je to v porádku a ve smyslu predešlých opozicí. V dobe schottkyho diod se výhody stírají, ale zvlnení relativne nestoupne, protože stoupne napetí, záleží jak se dimenzují kondy. 3fázová nebo 2fázová verze je taky možná, a vyvedený stred hvezdy pomáhá zajistit symetrii. Výhoda je v prípade, že potrebuju vyšší napetí.

Dynamo z kola je úplný nesmysl. Je ztrátové až hruza. 30procent účinnost je méta. Cokoli jiné, jen ne dynamo z kola.


Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Re: elektro

Příspěvek od Elektro »

lajos píše:Nevím proč bych schvaloval schema které nemá praktický smysl na tři fáze. Proč by něšlo??? kam bys zapojil třetí fázi, proč bys to usměrňoval jednocestně, proč bys to zdvojoval, notabene když to možná ani nepotřebuješ?
Keď bude alternátor do hviezd, tak spoločný vodič zapojíš na stred kondenzátorov a každú fázu dvomi diódami na kondenzátory. Použiješ teda 6 diód a máš zdvojené napätie na výstupe.
Ja to nepotrebujem, len som ti oponoval s tým použitím na 3 fázy.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“