Efektivní elektrolýza

Souhrn všeobecných informací nejen pro "Vodíkáře".
Odpovědět
Uživatelský avatar
Eter
Starší člen
Příspěvky: 149
Registrován: čtv 20 lis 2008 11:59

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Eter »

Kto z vas uz nastartoval a prevadzkoval aspon na volnobeh motor o objemu nad 1000cc na HHO?


Uživatelský avatar
Eter
Starší člen
Příspěvky: 149
Registrován: čtv 20 lis 2008 11:59

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Eter »

Vydel som JOVOvu HHO zvaracku a tusim som aj niekde cital ze to skusal startovat a nechytilo mu to pri vyvine 6-7L/min. Bol bi som rad ak bi sa Jova k tomu vyjadril.


JOVA
Zasloužilý člen
Příspěvky: 257
Registrován: úte 21 lis 2006 11:01
Bydliště: Jižní čechy
Dostal: 7 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od JOVA »

Máš špatné informace. Nikdy jsem se na mojí svářečku nepokoušel připojit žádný motor.
Zde na fóru to zapojení motoru na BP prezentoval Novák, nejprve v modelářském provedení a pak i na motoru z favorita. Bohužel, co jsem koukal, tak jeho příspěvky na to téma odvál čas.


KollarLaco
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: stř 25 led 2012 7:14
Dal: 1 poděkování

Re:

Příspěvek od KollarLaco »

MartinFALCON píše:Tak mě napadá, zkusil třeba taky někdo použít stříbrné elektrody, jak by na tom byly?
Skús nerez 316 L tá je odolná voči kyselinám.V prípade potreby viem dodať.Mám s nerezou skúsenosti,vyrábam nerez.zábradlia a aj ju predávam.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Re:

Příspěvek od Slavek Krepelka »

KollarLaco píše:
MartinFALCON píše:Tak mě napadá, zkusil třeba taky někdo použít stříbrné elektrody, jak by na tom byly?
Skús nerez 316 L tá je odolná voči kyselinám.V prípade potreby viem dodať.Mám s nerezou skúsenosti,vyrábam nerez.zábradlia a aj ju predávam.
Hmm, moc toho evidentně není.
316 stainless je založena na 304 stainless s extra chromem. Její jedinná odolnost extra oproti 304 je proti korozi způsobené různými chloridy. Pokud se v nějakém chemickém láku chloridy nevyskytují, 304 je naprosto stejně odolná. Samotná HCl, tedy chlór rozpoštěný v naprosto čisté vodě, nežere ani 304. L za číslem jenom udává, že tato ocel má velice nízký obsah uhlíku (Low carbon), který způsobuje korozi v přechodové zóně svarů, pokud nejsou vyžíhané. Nevím jak v Evropě, ale zde, v Severní Americe se už z ekonomických důvodů klasická nerez s vyšším obsahem uhlíku nevyrábí a označení L je používáno jenom jako garance nízkého obsahu uhlíku, za kterou se platí extra. Co jde z Číny je prý sračka vše, ať je to ozbačené jakkoliv a mnoho firem specifikuje ne-Čínský původ materiálů.

Co se týče elektrod jakýchkoliv, korodují, či jinak chemicky reagují díky elektrolýze, což je naprosto jiná chemie než ta klasická a zabránit se tomu asi nedá, ať se použije cokoliv. Žere to i platinu a zlato.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
neoanthropus
Starší člen
Příspěvky: 185
Registrován: čtv 19 led 2012 0:53
Dostal: 2 poděkování

Re: Re:

Příspěvek od neoanthropus »

Mimo téma (offtopic)
Slavku ako vždy, zas z tvojéj strany jedna "genialna myšlienka" (blbosť) za druhou. V týchto oceliach v rámci tolerancii normi DIN je jediný výrazný rozdiel v obsahu fosforu, molibdénu a medi. S chromom pokjal ide o tolerančné rozmedzie to nemá nič spoločne. Viď http://www.akros.sk/druhy-nerezovych-oceli/menu/. Keď o kvalitách a triedach ocelí nič nevieš tak tu nezavádzaj a neschovávaj svoju neznalosť za keci o nekvalitnej Čínskej nerez oceli. Prezradím ti že i Činská ocel ak má "štempel" DIN alebo ISO je kvalitou na tej istéj úrovni ako ocel vyrobená v téjto norme kdekoľvek na svete. Ak by ju nemala, nebola by a to nie len na svetových trhoch predajná. Od toho tam ten ISO alebo DIN "štempel" je.
Slavek Krepelka píše: Samotná HCl, tedy chlór rozpoštěný v naprosto čisté vodě,
Slávku naštuduj si už prosim ťa konečne niečo o téj HCl. Je to už fakt trapné ako tu i po x upozorneniach v tejto veci stále do kolečka trepeš jednu blbosť za druhou. Už v tom slovnom spojení "kyselina chlorovodíková" je priamo povedané že ide o chlorovodík (HCl) a nie len o chlor (Cl) ako tu stále po rôzných vláknach vypisuješ. Nato aby si dokázal spojiť vodík s chlórom do jednéj molekuli potrebuješ buď veľmi vysoké teploty (800st.C) alebo výkonovo dosť silný generátor UV žiarenia a to všetko pokjal možno bez prítomnosti kyslíka. Jeho prítomnosťou v reakčnom procese sa celá reakcia H+Cl výrazne spomalí. Bežná (technická, lekárenská) kyselina chlorovodíková je vyrábaná ako "sifón" tj. chlorovodíkový plyn (HCl) sa zavádza do vody ktorou sa necháva volne prebublávať buď do jéj nasýtenia alebo len do požadovanej koncentrácie. Hranica nanasýtenia vody týmto plynom je závislá od jéj teploty a je maximálne 35% čo je zároveň aj hraničná hodnota koncentrácie téjto kyseliny pri bežných teplotách. Ten plyn ktorý uniká po otvorení nádoby v ktorej sa táto kyselina nachádza nie je chlór ale chlorovodík. Dám i tebe jednu dobrú radu: Začni sa už konečne riadiť tým čím sa podpisuješ tj. "Učíme-li se od géniů, stává se genialita rutinou. Učíme-li se od blbců, stává se rutinou blbost."ak nechceš zostať do konca svojho života ďalším "géniom". N


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Re:

Příspěvek od Slavek Krepelka »

neoanthropus píše: V týchto oceliach v rámci tolerancii normi DIN je jediný výrazný rozdiel v obsahu fosforu, molibdénu a medi. S chromom pokjal ide o tolerančné rozmedzie to nemá nič spoločne. Viď http://www.akros.sk/druhy-nerezovych-oceli/menu/. Keď o kvalitách a triedach ocelí nič nevieš tak tu nezavádzaj a neschovávaj svoju neznalosť za keci o nekvalitnej Čínskej nerez oceli. Prezradím ti že i Činská ocel ak má "štempel" DIN alebo ISO je kvalitou na tej istéj úrovni ako ocel vyrobená v téjto norme kdekoľvek na svete. Od toho tam ten ISO alebo DIN "štempel" je.
Děkuji za opravu, skutečně jsem pomixoval informaci a jde především o dodatek molybdenu v 316 nerezu oproti 304. Všem se nesmírně omlovám :oops: Co se týče čínských nerezů, nezbývá mií než stát za tím, co jsem napsal. Tuto zkušenost jsem učinil přímo během posledního půl roku, kdy General Electric, jako hlavní dodavatel zařízení pro pitnou vodu odmítl čínský materiál na výrobu pod-dodavateli, pro kterého pracuji. Bylo mi řečeno, že je to kvůli kvalitě oceli. Jedná se o 316 stainless. Nejspíše zde nejde o chemickou kompozici, ale stejnorodost, ale to je jenom dohad.
neoanthropus píše:
Slavek Krepelka píše: Samotná HCl, tedy chlór rozpoštěný v naprosto čisté vodě,
Slávku naštuduj si už prosim ťa konečne niečo o téj HCl. Je to už fakt trapné ako tu i po x upozorneniach v tejto veci stále do kolečka trepeš jednu blbosť za druhou. Už v tom slovnom spojení "kyselina chlorovodíková" je priamo povedané že ide o chlorovodík (HCl) a nie len o chlor (Cl) ako tu stále po rôzných vláknach vypisuješ.
Hmm, takže mne někdo něco blbě naučil. Není to poprvé. Taky děkuju.
Nicméně, mimo průmyslovou produkci lze vyrobit HCl ve směsi s hypochlorous acid probubláváním Cl vodou, pokud je chlorová voda následně vystavená UV.

Takže zde se všem také omlouvám. Jak vidno, neměl to štěstí se učit od géniů v dobách povinné (a nepovinné) školní docházky. :bhead:

http://www.ucc.ie/academic/chem/dolchem ... em017.html
Reactions
Chlorine is soluble in water (which solution is called Chlorine Water) and this loses its yellow colour on standing in sunlight, due to the formation of a mixture of Hypochlorous Acid and Hydrochloric Acid.
Cl2 + H2O ==> HOCl + HCl

Reaction of Chlorine with Hydrogen
A mixture of Chlorine and Hydrogen explodes when exposed to sunlight to give Hydrogen Chloride. In the dark, no reaction occurs, so activation of the reaction by light energy is required.
Cl2 + H2 ==> 2 HCl

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
neoanthropus
Starší člen
Příspěvky: 185
Registrován: čtv 19 led 2012 0:53
Dostal: 2 poděkování

Re: Re:

Příspěvek od neoanthropus »

Mimo téma (offtopic)
Slavek Krepelka píše:Nicméně, mimo průmyslovou produkci lze vyrobit HCl ve směsi s hypochlorous acid probubláváním Cl vodou, pokud je chlorová voda následně vystavená UV.
Bolo to tu už spomenuté no nevadí, dáme repete.
neoanthropus píše:Nato aby si dokázal spojiť vodík s chlórom do jednéj molekuli potrebuješ buď veľmi vysoké teploty (800st.C) alebo výkonovo dosť silný generátor UV žiarenia a to všetko pokjal možno bez prítomnosti kyslíka. Jeho prítomnosťou v reakčnom procese sa celá reakcia H+Cl výrazne spomalí.
Výroba HCl za pomoci UV žiarenia pre jej technologickú náročnosť sa používa len pri niektorých špecialnich analýzach. Z pohladu celosvetovej produkcie tejto kyseliny je podiel touto technologiou vyrobaný len nepatrný zlomok z 1%. N


Uživatelský avatar
Eter
Starší člen
Příspěvky: 149
Registrován: čtv 20 lis 2008 11:59

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Eter »

JOVA píše:Máš špatné informace. Nikdy jsem se na mojí svářečku nepokoušel připojit žádný motor.
Zde na fóru to zapojení motoru na BP prezentoval Novák, nejprve v modelářském provedení a pak i na motoru z favorita. Bohužel, co jsem koukal, tak jeho příspěvky na to téma odvál čas.
Ahoj Jova dik za odpoved mozno si to nebol ty, ale niekto to tu skusal. Nemyslim tym Novaka, bol to niekto iny co to tu pisal. Ale to je jedno.

Kto z Vas, mate zaujem rozobrat HHO, H2 ako hovori Sao do mrte. Myslim tym niekoho skuseneho, nemam zaujem diskutovat o vyrobe HHO, ale o pouziti v spalovacom motore. Mim sa urcite neozve a Novak tiez. Tak s kym o tom podiskutujem ???
Niekto kto je v tom lepsi ako ja. :) Napiste mi SZ


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Mimo téma (offtopic)
ťuťu píše:
Eter píše:...Mim sa urcite neozve ...
Sedí ve vězení, za podvody.
:lol:
Udělil jsem Ťuťu varování za tento vzkaz. Obratem mi Ťuťu vznesl námitku přes SZ, tvrdíce, že jde o fakt. Nezbývá mi než zde vysvětlit, o co jde z pozice moderátora a o co nejde.

Ťuťu, pokud je faktem to co tvrdíš, je na tobě takový fakt podpořit nějakým přijatelným důkazem. Moderátoři nemohou ověřovat každé, z jejich hlediska nepodložené tvrzení a není to jejich povinností. Jejich povinností je zajistit spoustu věcí a jednou z nich, a to velice důležitou, je ochrana fóra před soudním napadením. Zde nejde o pravděpodobnosti, protože je například v tomto případě nesmírně nepravděpodobné, že Mim, pokud je tvrzení nepravdivé, by se někdy kvůli něčemu takovému pouštěl do soudního sporu s tebou a Rivalem. Zde jde o jistoty. Není na nikom z nás předvídat, kdy se kdo s dostatkem peněz na soudní proces rozdurdí natolik, že ho zajhájí. Nyní to sice vypadá jako malichernost a bezpředmětné handrkování, ale pokud to náhodou jednoho krásného dne neprojde a někdo se do administrátora fóra soudně pustí, bude v tom Rival lítat sám, protože tebe, či kohokoliv, kdo se původního přestupku dopustil, nikdo nedožene. Ty se zde můžeš schovat za anonymitu, což je zde na fóru tvá veliká výsada. Rival ji nemá.

Doufám, že důvod oceníš nejenom ty, ale všichni členové fóra. Pokud by jsi měl zájem, můžeš se na poněkud širší zdůvodnění obrátit sem. http://upramene.cz/forum/viewtopic.php? ... 586#p97586
Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Replika Mimova vyvíječe

Příspěvek od poota »

Vlákno učesané - poo.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Amater
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: sob 31 bře 2012 0:36

Re: elektrolýza

Příspěvek od Amater »

martinq píše:Tak mně napadá proč se zabývat Meyerovou elektrolýzou, ona i normální elektrolýza je učinná kolem 85% - 99%, zkoušel jsem to zp10 a po nasypání sody do vody z vodovodu nebo destilky se mi odpor zvedne na 4A- 7A (záleží na počtu připojených elektrod a jejich vzdálenosti, čim blíže tim větší spotřeba proudu a větší množství plynu), zkusil jsem připojit samotný zdroj k elektrodám a výsledek uvolnění plynu a odpor byl stejný jako se zapojenym zp10, ono najít správnou dobu pulzu, sílu a rezonanci je bez použití počítače s možností přesného nastavení skoro nemožné, natož s potenciometry. Našel jsem že 1m3 (kubík) je obyčejnou elektrolýzou uvolněn při spotřebě 4,6kW. Takže dát si do auta nádržku s objemem kolem 5l stlačit do ní 50l plynné směsi, přidat navíc alternátor (nebo vyměnit) tak aby jsme se stávajícím odběrem navýšily přeměnu pohybové na elektrickou o 2kW a hurá na cesty. Do nádrže s elektrolytem není potřeba dolévat kyselinu, sodu ale pouze vodu.
Dobry den.Muj nick mluvi za vse takze se predem omlouvam erudovanym clenum.Jde mi o tuhle vetu.Našel jsem že 1m3 (kubík) je obyčejnou elektrolýzou uvolněn při spotřebě 4,6kW.
To opravdu plati?Jake mnozstvi vodiku je mozne uvolnit s energii 60 kW?Bez Meyerovy elektrolyzy,jen destilovana voda se sodou,zadne komplikovane zarizeni.Jen zhruba.
Dekuji predem za odpoved.


QWETR
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: sob 11 úno 2012 22:30
Dal: 1 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od QWETR »

Budes doma delat vodikovou bombu?
Nezapomen na rodneho bratra Kyslika. :D
:smoke: bacha na ty konce :angel:


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: elektrolýza

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Amater píše: Dobry den.Muj nick mluvi za vse takze se predem omlouvam erudovanym clenum.Jde mi o tuhle vetu.Našel jsem že 1m3 (kubík) je obyčejnou elektrolýzou uvolněn při spotřebě 4,6kW.
To opravdu plati?Jake mnozstvi vodiku je mozne uvolnit s energii 60 kW?Bez Meyerovy elektrolyzy,jen destilovana voda se sodou,zadne komplikovane zarizeni.Jen zhruba.
Dekuji predem za odpoved.
Nazdar, prosím Tě to si tohle nedovedeš spočítat? 60 : 4.6 = 13.043 m2 směsi x 0.666666 = 8.6956 m2 vodíku
Čau Slavek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: elektrolýza

Příspěvek od poota »

Amater píše: .. 1m3 (kubík) je obyčejnou elektrolýzou uvolněn při spotřebě 4,6kW.
...Jake mnozstvi vodiku je mozne uvolnit s energii 60 kW?
60 : 4,6 = 13
po zaokrouhlení vychází, že 13 metrů kubických.
Upozorňuji, že je to jenom výpočet ze zadaných hodnot! Takže vlastní praxí neověřeno.

Již jsem tu párkrát vyjádřil svůj názor, že samostatný vodík je jako palivo nevhodný - daleko efektivnější je jako "nosič" na něj navázané energie, jak se o tom zmiňuje Viktor Schauberger. Způsob, jakým je možné na něj tu energii navazovat mi zatím není znám a obávám se, že nejspíš s elektrolýzou souviset nebude, i když s jistotou to pochopitelně tvrdit nemůžu.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Rozklad vody a vodík - všeobecně“