Uspora energie doma

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Izolace domu

Příspěvek od laik »

Co je ale zajímavé a už sem to to kdysi zmiňoval je izolace Lupotherm viz třeba zde:
http://magazin.obyvatele.cz/doporucujem ... bo-podvod-
Párkrát jsem to taky dělal a máme na to i školení, ale stále se to skoro vůbec nedělá.
Lidé nevěří tomu že 4cm alobalu z bublinkovou folií můžou být takovej zázrak...
Možná je problém ale hlavně v tom že jedna role asi 18m2, stojí kolem 11 tisíc
Když si najedete přímo na stránky Lupothermu do jejich eshopu a zadáte metry tam vám to spočítá kolik by vás to stálo.... Na české poměry nadstandart, ale dělalo se to protože na to šli hodit dotace na zateplení, takže majitel něco ušetřil....


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od Ilem »

Opět budu skeptik. Mám totiž zkušenosti se spaním pod širákem. Rozumný člověk si pod sebe dá karimatku, aby mu nenastydly ledviny. Pak jsme se dozvěděl o Alumatkách (stejný princip, jako lupotherm). Byly podstatně skladnější a měly mít stejnou izolační schopnost. Vyzkoušel jsem to a pořídil je celé rodině. První začala nadávat manželka, že jí na tom je zima a časem jsme se všichni vrátili ke karimatkám.
Domnívám se, že problém, který zde nastává se jmenuje oxidace. Povrchová vrstva hliníku se totiž při styku se vzduchem mění na kysličník hlinitý, který je úplně matný, tudíž neodráží IR paprsky.
Jsem docela výrazně přesvědčen, že taková izolace Lupotherm se po několika letech chová stejně, jako kdyby si dotyčný omotal barák několika vrstvami bublinkové fólie. Což o to, bublinková fólie izoluje též, ale vyšlo by to podstatně levněji.
To je můj názor, ale třeba se mýlím.


"Dum spiro spero"
Ciceron
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od martin11 »

S tou oxidací l jsi mě docela zaskočil...kdyby to tak bylo, pak by veškeré Al folie v podlahách, stropech i jinde "časem" ztrácely význam. takže "doufám" že třeba ve stropech či podlaze, pokud k folii nejde voda a vlhkost a všelijaké ovzduší folie neoxiduje. má někdo povědomí o tomto problému :idea: m11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od Ilem »

Vlhkost nevadí. Vadí vzdušný kyslík. Jakmile je materiál kolem hliníku porézní, musí k tomu nutně docházet.
Viz citace z Wiki.: "Hliník je v čistém stavu velmi reaktivní, na vzduchu se rychle pokryje tenkou vrstvičkou oxidu Al2O3, která chrání kov před další oxidací."

Ale nevěš hlavu, jeden pozitivní význam tam vidím. Skrz všechny izolace se rády prohrabávají myši. Když myš narazí na Al fólii, má smůlu. Myší tunel udělá tepelný most, ale fólie rozvede teplo do širší plochy, takže jaksi zprůměruje tepelný spád. Tím pádem v místě myšího tunelu není tak vysoký tepelný spád, jako by byl bez Al fólie. Tím malinko přispívá k lepší izolaci, i když je pokrytá vrstvou Al2O3.
Horší je to s datly. Ten prorazí i Al fóli a vzniknuvší dírou proniknou myši a dokonají dílo zkázy.
Mimo téma (offtopic)
Datlové obecně mají moc rádi zateplené domy. Dřív jsem si myslel, že jim to duní, jako by tam byl červ, tak ho hledají, ale pak jsem se dozvěděl, že datel hledá něco, co dobře zní. On tím vyťukává do svého okolí, že tady je pánem on, a všichni ať se klidí z jeho revíru. Čím víc to duní, tím větší má revír.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Ilem píše: Domnívám se, že problém, který zde nastává se jmenuje oxidace.... ale třeba se mýlím.
Mýlíš. Za tím hliníkem musí být izolace. Bez ní má vodivost hliníku navrch nad jeho schopností odrážet tepelné záření. V podstatě by měla být karimatka potažena na straně těla hliníkem, nebo hliníkové "zrcadlo" položit přes karimatku. Už i sníh udělá slušnou práci jako izolace za hliníkovou blánou. Proto se také dává na skelnou izolaci hiníková fólie a ta musí být na vnitřní straně izolace vzhledem k domu, jinak je na prd. Na čundru se dá také hliníková blána nacpat do spacáku, ale člověk dost zavlhne a zase to není to pravé.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od martin11 »

hm...a mám v tom zmatek....Slávek píše folie k tělu dále izolace.....a proč tedy trubky topení s izolací maj izolaci navrchu...tedy folii....proč není hliník vnitř té izolační trubky????
dále....miralon pod podlahou...proč se dává Al dospodu ...stranou folie dolů na zem???...je pro to nějaké odůvodnění???? dík za info a odpověď.. :pivko: .martin11 :D
ptám se hlavně proto, že ten miralon s Al mě čeká pro podlahové topení...abych mohl diskutovat s projektantem....ten to má naučené ze školy...a vidím, že nemusí mít pravdu....
a ještě...dělá se miralon Al nahoře i dole....má pak tadruhá vrstva nějakou cenu....pak je ten miralon mnohem dražší!!!


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od Ilem »

Slavek Krepelka píše: Za tím hliníkem musí být izolace. Bez ní má vodivost hliníku navrch nad jeho schopností odrážet tepelné záření.
Já nezpochybňuji to, že za hliníkem má být izolace. Já jen vyslovil přesvědčení, že skrz porézní izolaci se k hliníku dostane dostatek vzduchu na to, aby se na něm vytvořila vrstva oxidu.
A v případě alumatky se mýlíš. Hliník musí být pod izolací. Měl by vracet Tělesné IR paprsky sáláním zpět. Pokud tam není izolace, sálání se nekoná. Mám v tom bohaté zkušenosti. Zkoušel jsem obě strany mnohokrát, než jsem došel k závěru.
Nakonec to po 2 letech bylo jedno, protože hliník přestal odrážet a vrátil jsem se ke staré dobré neskladné karimatce.

Pokud jde o spaní na sněhu na hliníkové fólii, tam jde o něco jiného. Hliník rozvede teplo a vyzařuje ho zpět. Tím se zajistí, že sníh pod hliníkem netaje a funguje, jako izolace. Kdyby tam hliník nebyl, v místě dotyku sníh roztaje a přestane izolovat. Takže asi tak.
Naposledy upravil(a) Ilem dne pon 12 led 2015 13:24, celkem upraveno 1 x.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od Ilem »

martin11 píše:ten to má naučené ze školy...a vidím, že nemusí mít pravdu....
a ještě...dělá se miralon Al nahoře i dole....má pak tadruhá vrstva nějakou cenu....pak je ten miralon mnohem dražší!!!
Projektant to má naučené správně. Izolace musí být mezi zdrojem tepla a hliníkem. Jinak nemůže hliník otočit zpět IR paprsky. Dobře je to popsáno v tom příspěvku od Laika ( http://magazin.obyvatele.cz/doporucujem ... bo-podvod- ). Druhá vrstva Al má tu funkci, že rozvede případný tepelný most, jak jsem to popisoval a měla by ještě odrazit IR paprsky, které prošly vedením skrz první vrstvu. Připomeň mi to na srazu, já ti namaluju, jak to funguje. Takhle slovně se to asi popsat nedá.
Miralon je dobrý, že je neprodyšný, takže pravděpodobně skrz něj neprojde vzduch, aby Al zoxidoval. Horší je to u minerální vaty, kterou se například izolují trubky. Totéž si myslím o Lupothermu. Bublinková fólie je sice ve směru proudění tepla též neprodyšná, ale píšou, že bublinky jsou směrem k Al. Takže z boku může vzduch vesele proudit mezi bublinkami. Ale možná se to při montáži nějak oblepuje, aby tam vzduch z boku nešel, to nevím, nikdy jsem to montovat neviděl. Asi by to věděl Laik.


"Dum spiro spero"
Ciceron
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od martin11 »

..no to jsem se uklidnil....a na karimatce "snad" spát nebudu...to by ta moje ze mě musela udělat bezdomovce...
takže tohle tema je mě jedno. nicméně ještě....dělají se odrazné folie za radiatory UT a ty jsou Al k radiátoru a izolace ke zdi....tak nevím :idea: .....ale do podlahy Al dolů....díííík m11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od Ilem »

martin11 píše: Al k radiátoru a izolace ke zdi....tak nevím
Tam se sálání uplatňuje přímo, protože fólie neleží přímo na radiátoru. Izolace tam je především proto, aby člověk poznal, že se jedná o izolaci a taky kvůli pevnosti. Při tlouštce 3mm moc velký izolační význam nemá. I když lepší něco, než nic.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od Ilem »

Mimo téma (offtopic)
martin11 píše:...a na karimatce "snad" spát nebudu...
Neznám hezčí usínání, než když ti nad hlavou září hvězdy. Občas i nějaká "spadne".


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Ilem píše: a) Já nezpochybňuji to, že za hliníkem má být izolace.
b) A v případě alumatky se mýlíš. Hliník musí být pod izolací.
:)

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Ilem píše: ... Projektant to má naučené správně. Izolace musí být mezi zdrojem tepla a hliníkem. ...
Skutečně? Dej si ruku proti zrcadlu a taky třeba proti polystyrénu. Ono to ucítíš, že teplo tvé ruky vrací oboje. Navíc, prakticky všechny infrazářiče se vyrábí s povětšinou hliníkovým zrcadlem a bez izolace. Proč asi? Zatímco zrcado vrací většinu tepla více méně podle zákona úhlu dopadu a odrazu (světla), záleža na kvalitě povrchu, izolace dopadající paprsky roztříští, dost jich pohltí a co nepohltí vrací rozptýlené a to i na venkovní stranu. Fólie za izolací pouze vrací IR do izolace, a ne do místnosti, a pokud není fólie zvenku izolovaná, teplo, které neodrazila, je z ní odváděno tepelnou vodivostí, což je specielně znát, pokud je za ní něco studeného a hlavně tepelně vodivého, třeba vlhká hlína. Ona fólie za izolací taky samozřejmě poněkud pomůže, ale není to to pravé a fakt záleží, co je za ní a v jakém fyzickém kontaktu. Projektant to má naučený blbě" pokud za "zrcadlo" nedá alespoň nějakou izolaci, například vzduchovou mezeru zavřenou sklem, dřevěm atp. I tak je ale účinnější zrcadlo před veškerou izolací. Jenže to se v praxi taky neděje, protože vnitřní stěny ať již z čehokoliv, dřevo, sádrokarton a konec konců i zdivo zase fungují jako izolace, která tepelné záření rozptyluje. Nicméně jako nejvnitřnější vrstva stěny si teplo díky zrcadlu za ním udržuje a to je celkem to nejlepší, co se dá běžně spáchat, pokud člověk nechce bydlet v zrcadlové síni. Ono je třeba se dívat na celek a ne na část, vytrženou z pozadí.

Snad si to otestuj, jak to funguje v praxi.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od laik »

Lupotherm aby se do něj nedostával vzduch tak musí být ze všech stran důkladně oblepen páskou, stajně jako všechny spoje a pod. k tomu se dodává taková superlepící páska, která lepí na vše a ke všemu a to důkladně, já ji zalepuji třeba bazen či boty v práci a pod.
Hliníková izolace nevím že by podléhala oxidaci protože teď jsem po letech měnil na střeše vatu kterou mě kuny uplně sešlapaly dolu a ta hliniková parozábrana je krásná jako nová....
Problém je že mezi hlinikovou folií a jakýmkoliv materiálem MUSÍ být vzduchová mezera, jinak to postrádá smysl, takže i karimatka je v jádru na prd protože se dotýká spacáku, a hliniková folie nalepená třeba na vatě taky vlastně postrádá smysl protože je zase kontaktně přilepena, sice jen k poréznímu materiálu ale je prostě nalepená.
Ten Lupotherm se proto musí natahnout třeba na střešní laťě které jsou přibité na konstrukci domu či střechy, aby vznikla ta mezera..
Dávat hlinikovou folií do podlahy má smysl tak max. proti radonu protože je opět v přímém kontaktu z materálem, dám-li ji hliníkem dolů tak z betonem a dám li ji hliníkem nahoru tak zase z horním betonem, max. v místech kontaktu z trubkama podlahového topení bude mít nějakej odraznej smysl ale jelikož je zase v přímém kontaktu z plastem trubky tak nevím.... mělo by smysl do podlahy dát folií která je ve skladbě bublinka-hliník-bublinka.
Prostě ta vzduchová mezera je základ, bez ní to jsou vyhozené peníze, každopádně z pohledu stavebníka či topenáře jsem rád když ukecám lidi na to aby tyto folie třeba do podlahy daly, protože za prvé mám pěkný peníze z matrošu a za druhé z pokládky, ono když za pokládku izolace naučtuju třeba 60.-kč za metr, tak mě to vychází třeba na 800.-kč na hodinu, no neber to.
A stejnej nesmysl je když se třeba izoluje podkroví, vata se dá klasicky mezi trámy a pod trámy, to je v pořádku, ale potom se udělá rastr na sádroš a oboustranou lepící páskou se přilepí na konstrukci ta odrazná parozábrana hliníkem dolů a pak se na to přivrtá sádroš, potom je zase hliník přímo na desce sádrošu a je tam k hovnu....
Tady musí být konstrukce taková že se hliníková folie dá nahoru, mezi tepelnou izolaci a ten rast na sádroš, potom vznikne ta potřebná mezera.....
Uf, to sem se zas rozepsal,omlouvám se, ale snad jsem to vysvětlil dobře......


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Uspora energie doma

Příspěvek od Ilem »

laik píše:Lupotherm aby se do něj nedostával vzduch tak musí být ze všech stran důkladně oblepen páskou,
Tím je vše vysvětleno.
laik píše: takže i karimatka je v jádru na prd protože se dotýká spacáku, a hliniková folie nalepená třeba na vatě taky vlastně postrádá smysl protože je zase kontaktně přilepena, sice jen k poréznímu materiálu ale je prostě nalepená.
Právě proto musí být hliníkem směrem od tepla. Když ten hliník sloupneš, zjistíš, že je přilepen pouze na pevném materiálu. Tam, kde je vzduchová komůrka nic přilepeného není. A v tom místě právě dochází k odrazu IR vln. Právě ten porézní materiál je hodně důležitý, aby to fungovalo. Bez toho bys musel zajistit vzduchovou mezeru, jak píšeš. Pokud Al fólii nalepíš na polystyren, budeš to muset dávat obráceně - fólií k teplu, jak píše Slávek a zajistit vzduchovou mezeru, aby to fungovalo. Je tu ještě třetí možnost - fólie na vatě směrem k teplu, ale pak opět musí být mezera. Já už nevím, jak víc to vysvětlit.
Mimo téma (offtopic)
Pro Slávka: Když napíšu, že za hliníkem má být izolace - záleží na situaci. Znamená to, že z jedné strany je za hliníkem a když se díváš z druhé strany je před hliníkem. (Albert Einstein - Obecná teorie relativity - doporučuji k přečtení.)


"Dum spiro spero"
Ciceron
Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“