Elektronická a jiná podobná úprava vody.

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od martin11 »

mám studnu s velmi tvrdou vodou. žádný magnet nikdy!!!!! :bhead: za posledních 40 roků nepomohl...a že jsem jich vyzkoušel :idea:
jestli se necháš ukecat nějakým prodejcem, tak se ozvi a napiš zkušenost....osobně jsem v tomto směru magnet a usazeniny, sedimentace - skeptický...zdraví m11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od poota »

Věřím všem, kteří píšou, že pomocí magnetů se voda změkčit nedá, ale stejně tak věřím všem, kteří píšou, že pomocí magnetů vodu úspěšně změkčují!
Vypadá to sice na první pohled jako nesmysl, ale ona není voda jako voda, i když jsou obě "tvrdé".
Takže se smiřme s tím, že některá voda jde magnetem změkčit a jiná ne - chce to prostě vyzkoušet. Pro začátek třeba u nádržky splachovače. Na jeho přívod se dají celkem jakékoli magnety umístit relativně snadno a dá se snadno měnit i jejich konfigurace. Taky kvalita vody v nádržce se posuzuje snadno podle množství a typu usazenin.
Když se magnety osvědčí tam, je možné je nainstalovat na celý rozvod.
Ještě připomínám, že magnety nemá příliš smysl montovat na kovové potrubí, a taky to, že sílu magnetů lze zvýšit vnějším magneticky vodivým propojením od potrubí "odvrácených" pólů - improvizovaně třeba důkladným omotáním vrstvy vázacího drátu.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše:Věřím všem, kteří píšou, .... Ještě připomínám, že magnety nemá příliš smysl montovat na kovové potrubí, ...
Dovolil bych si říct, že kovové není přesně a že by mělo být řečeno feromagnetické, tedy železné, nebo litinové. Nicméně kouda řekněme měděné trubky s magnety může být vložena do i do železného potrubí jako nástavec. Ideální by asi bylo do studný na konec sacího potrubí. Pokud je studna kyselá, sedí na křemičitých horninách, asi by pomohlo hodit do studny pár vápencových šutrů.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od A(&F) »

poota píše:sílu magnetů lze zvýšit vnějším magneticky vodivým propojením od potrubí "odvrácených" pólů - improvizovaně třeba důkladným omotáním vrstvy vázacího drátu.
... pokud se k používají válcové nebo ještě lépe obdélníkové magnety s póly na užších koncích, tak se osvědčily vázací pásky ... na konci, kousek od "bzíkadla", se udělá smyčka, do které se vloží magnet a ještě se přes to celé natáhne kousek hadice, která se ještě může zajistit další menší "káblbindrou" ... takovéto dvě sestavy se potom "proti sobě" na trubku umísťují mnohem snázeji ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše: ... a taky to, že sílu magnetů lze zvýšit vnějším magneticky vodivým propojením od potrubí "odvrácených" pólů - ....
Jsi si jistý? Jedinné čeho tak dosáhneš je, že část magnetického pole, které bez toho mostu prochází vodu, přetáhneš z velké části do mostu. Chová se to jak magnety připlácnuté na plechách. Zkus si to. C magnet se poskládat dost dobře nedá.

C je makačka udělat i jako elektromagnet. Cívka by musela být v takovém tvaru namotána od jednoho konce C ke druhému, kolem celé masy železa. Magnetické pole si vždy vybere cestu nejmenšího odporu a nejkratší.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od poota »

Slavek Krepelka píše: Jsi si jistý?
Kupodivu celkem skoro jo :D
Když propojím magneticky vnějším obloukem dva navzájem rozdílné póly, tak vlastně simuluji "magnetickým nástavcem" podkovovitý magnet, jehož zbývající a kupodivu také rozdílné póly by měly mezi sebou mít silnější magnetické pole než bez toho nástavce - tedy aspoň pokud se jedná o slušně vychované magnety, což zatím doufám, že jsou.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše: ... Kupodivu celkem skoro jo :D ...
Snad si to vyzkoušej.
S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od martin11 »

zdravím diskutuju a zkouším už spoustu roků. protože jsem také tou vodou / tvrdou/ postiženej. Slávek napsal do "křemičité " studny....tj do studny v pískovém podloží dát vápencový kámen....Hm...třeba jo....nevím...ale co bych měl vložit do studny která je komplet vyrubaná / průměr asi 120 cm/ v opuce? Jediné co na té vodě je dobré, tak kafe z ní.../ gurmáni dávají do kafe na špičku nože potaš, aby voda byla tvrdší a káva měla lepší aroma/ můj tatík si ode mne vozil vodu do Prahy...a pak byla rvačka o vodu ...v Praze na dobrý kafe....
Mám nápad....Jeffe na sraz přivezu kanistr tvrdé "kafové" vody...připrav se . po třech várkách budeš čistit konvici :idea: :pivko: zdraví martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od Waldes »

Trochu tu zamiešam karty aj ja.
Ono magnety nezmäkčia vodu, obsah minerálov sa nezmení po priechode cez magnetický upravovač vody ale stane sa niečo iné, pri ohreve sa nevylúči povlak ale jemná zrazenina, ktorá odíde aj s vodou preč, ja takto napájam pračku a za 15 rokov sa mi na ohrievacom telese nič neusadilo. (Ani inde) Dokonca takto upravená voda má tendenciu pomaly očistiť aj už existujúce povlaky.Na úpravu vody stačia dnes dva trochu väčšie placaté neodými medzi ktorými bude pretekať voda.
Rovnako ak prepojíme opačné strany magnetov magneticky vodivým materiálom tak sa to prejaví aj na toku celkovom, musí byť ale dostatočne dimenzovaný, nie tenký plech lebo ten sa nasýti a ostatné siločiary aj tak pôjdu vzduchom. Tiež sa musí oblúkom vyhnúť tej vnútornej strane magnetov, inak by jednoducho skratoval oba póly magnetu a tok medzi magnetmi by oslabil.
Waldes.


Nieje nič nové, len zabudnuté ...
Uživatelský avatar
vanad
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: pát 14 lis 2008 19:15
Bydliště: Zlín
Dal: 17 poděkování
Dostal: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od vanad »

Mohl bys mi (a nejen mě) prosímtě podrobněji popsat, jak to mám udělat? :idea:


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: magnety a jejich vliv na usazování vodního kamene ...

Příspěvek od A(&F) »

... ona ta účinnost magnetů na usazování minerálů může vycházet ještě i z jiných principů ...

... jelikož se nejčastěji usazují především vápenaté složky (mnohdy společně se železitými), tak magnetismus opravdu může hrát roli, jelikož "aragonity" ( CaCO3 ) jsou lehce diamagnetické = tj. od magnetů se odpuzující ... více viz má debata se Slávkem http://upramene.cz/forum/viewtopic.php? ... 269#p86269 + tam vložený odkaz na další příspěvek ( jenž se nachází na https://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 041#p86041 ), kde je video ukazující jak se aragonit chová v magnetickém poli (bez ohledu na jeho polaritu) ...... z toho mi tak nějak vyplývá, že pokud je potrubí z ferromagnetického materiálu (tj. železné), měl by být účinek magnetů (umístěných na vstupu do objektu) ve výsledku mnohem silnější v celém objektu než pokud je potrubí z plastu ...... dalším rozhodujícím činitelem ale může být i obsah železitých složek, kdy to potom (při umístění magnetů na vstupu) celé vyznívá mnohem lépe pro trubky plastové ... :D ... (teda pokud je tato teorie správná) ...

... mmch, GeWo sem někam kdys dal odkaz na článek, kde byl obrázek s "rozdvojením" přívodu (následně potom zase jeho sloučením), přičemž na začátku jedné rozdvojené větve byl magnet ....... po nějaké době provozu byly obě trubky demontovány, podélně rozříznuty a nafoceny usazeniny ... v té s magnetem to připomínalo velmi jemnou krupičku, kdežto v té bez magnetu byla zcela jasná krystalická struktura ... :) ...

... mmch, vlivem magnetismu na vlastnosti vody se zabývá i toto http://www.szu.cz/tema/zivotni-prostred ... itnou-vodu ... otázkou však je, nakolik jsou tam obsažené informace relevantní ...

[hr]PeS: ... dovolím si ještě připomenout příspěvek http://upramene.cz/forum/viewtopic.php? ... 415#p86415 ... konkrétně to, co je uvedeno v jeho posledním odstavci ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od Waldes »

vanad píše:Mohl bys mi (a nejen mě) prosímtě podrobněji popsat, jak to mám udělat? :idea:
Ak ti to do zajtra nikto nevysvetlí, zajtra budem mať čas a nakreslím ti to ...
Waldes.


Nieje nič nové, len zabudnuté ...
libcosenior
Zasloužilý člen
Příspěvky: 265
Registrován: úte 13 bře 2012 12:18
Bydliště: Banská Bystrica
Dal: 165 poděkování
Dostal: 131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronická a jiná podobná úprava vody.

Příspěvek od libcosenior »

@Waldes, nezmení to chuť vody? U nás je veľmi tvrdá voda, ale je aj veľmi chutná.


Žiť, to je tá najvzácnejšia vec na svete, pretože väčšina ľudí len existuje.
Armstrong-Elixir_zivota.pdf
Partykova.pdf
Perfektné fórum pre každého kto sa chce naučiť programovať
Uživatelský avatar
vanad
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: pát 14 lis 2008 19:15
Bydliště: Zlín
Dal: 17 poděkování
Dostal: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Diskuze k seriálu o magnetech

Příspěvek od vanad »

Waldes píše:
vanad píše:Mohl bys mi (a nejen mě) prosímtě podrobněji popsat, jak to mám udělat? :idea:
Ak ti to do zajtra nikto nevysvetlí, zajtra budem mať čas a nakreslím ti to ...
Waldes.
Mohl bys to tedy prosímtě nakreslit? Díky ;)


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Elektronická a jiná podobná úprava vody.

Příspěvek od la »

Zdravím, srovnání úprav http://www.vodaeco.cz/download/Bio_VFU_Brno_vyuc.pdf
echop http://www.e-cerpadla.cz/magneticka-upr ... -c-45.html
Magneticky upravená voda má vyšší rozpouštěcí schopnost ale bohužel vydrží ji to poměrně krátkou dobu(nevydrží více jak jeden den), proto je lepší magnety montovat před spotřebič který chceme chránit před usazeninami .
http://www.o8ode.ru/article/oleg2/magni ... a_voda.htm
http://www.o8ode.ru/article/oleg2/magni ... ine_boiler
:pivko: :bye:

PS:www.o8ode.ru/article/oleg2/magni ... a_voda.htm
stroj.př
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“