Přestavba motoru Š120 na stirling

Moderátor: JiMi

Odpovědět
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Jak píše petr111, výrobci úmyslne poddimenzovávají TČ proto, protože kdyby to neudelali, tak budou mít špatný merný výkon i účinnost. Na rozdíl od tech, co tomu nerozumí vubec, ale princip ledničky jakoby znají se docela provokativne ptáš. Pokud udeláš ve výparníku jakoby pretlak, tak donutíš kompresor, aby nemohl dodávat patričnou práci do obehu. Svážeš atletovi nohy a rekneš bež. Pak se ptám, jak a čím chceš dodávat do chladícího obehu práci, pokud chceš, aby bežel a neveríš na perpetum. Nehlede na to, že snížíš merný výkon, a narostou ti jiné druhy ztrát.


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Právě proto

Příspěvek od 1220 »

Jsem nutil do modelu ;)
Víš co JiMi ? Když se mi za tři roky podaří odejít do předčasnýho důchodu, tak pro Tebe nějaký demonstrační model udělám, co Ty na to ? Dřív to gratis nejde. :good: :cry:
K.


JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

No prosím, díky...

Příspěvek od JiMi »

Akord píše:Pokud udeláš ve výparníku jakoby pretlak, tak donutíš kompresor, aby nemohl dodávat patričnou práci do obehu. Svážeš atletovi nohy a rekneš bež.
Zdravím,
a díky za vysvětlení. Stačilo pár vět a je to zřejmější.
Když to přeženu do absurda, a chladivo se bude ohřívat pomalu až na výstupní teplotu, nebudu limitně potřebovat vůbec žádný kompresor, dokonce nebudu potřebovat ani žádné tepelné čerpadlo.
To s tím atletem bylo dobrý.
Akorde, dík, dávám bodík.
Pro ostatní, buďme v klidu, já se celou dobu ptal stylem CO KDYBY, takže není potřeba stavět drahé a zbytečné modely, když existuje jednoduchá odpověď nebo alespoň nápověda.

Nebylo by špatné, když už někdo má potřebu říct o komkoliv, že potí sračky, tak ať to sdělí konkrétnímu posluchači přes SZ. Nepotřebuju mazat med kolem huby, ale když nechceš poradit nebo odpovědět, tak raději neříkej nic. Já jsem totiž tu diskuzi už opustil s tím, že je to asi tak nezajímavý, nebo taková blbost, že mi na to raději ani nikdo nechce odpovědět, aby mě nemuseli shazovat. No až se ozval Petr111 s myšlenkovým průjmem, tak jsem jako správná potrefená husa jen chtěl vědět, v čem konkrétně je to až taková úchylárna.
A kdyby řekl, že vlastností kompresoru je dodávat do systému práci, ne ho omezovat, bylo by už u druhého jeho příspěvku jasno. Namísto toho průjem přejmenuje na sračky, pardon sr....

Přiznávám, nejsem takový praktik jako hodně z vás tady, takže se mi často stává, že jednoduché dané věci, mi z některých zjednodušujících úvah vypadávají, nebo jim v tom momentě nedokážu správně přiřadit jejich váhu a důležitost.

Takže nemyslím, že zrovna moje otázky jsou provokativní. Doufám, že toto fórum není koncipováno tak, že když něco nevím, tak se nesmím ani zeptat. To bych teda fakt porušoval pravidla. Troufám si tvrdit, že ze všech mých příspěvků tady je zřetelně vidět, že se učím za pochodu, a jsem celkem vděčný za jakoukoliv přínosnou myšlenku.
Ale představa, že přijdu do školy, položím otázku a dovím se, že mám v hlavě nasráno, to mi nemusíte říkat, to vím. Ale pak ta škola neplní funkci, pro jakou je vytvořena. Stejně jako můj hypotetický kompresor.
Jdu na kafe.
Buďme všichni dobří.
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: No prosím, díky...

Příspěvek od chiq »

JiMi píše:...Když to přeženu do absurda, a chladivo se bude ohřívat pomalu až na výstupní teplotu, nebudu limitně potřebovat vůbec žádný kompresor, dokonce nebudu potřebovat ani žádné tepelné čerpadlo.
....
já se celou dobu ptal stylem CO KDYBY, takže není potřeba stavět drahé a zbytečné modely, když existuje jednoduchá odpověď nebo alespoň nápověda.
JiMi
Schauberger, Fig. 11 a12, Obr.A a B
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

JiMi, nevím, proč jsi tak fajnový. Já už dosti krát pucoval skutečné sračky, takže tyto fiktivní beru spíše jenom jako dynamiku projevu. Príliš mnoho diplomacie taky nekdy smrdí.


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Státní peníze

Příspěvek od 1220 »

Akord píše:JiMi, nevím, proč jsi tak fajnový. Já už dosti krát pucoval skutečné sračky, takže tyto fiktivní beru spíše jenom jako dynamiku projevu. Príliš mnoho diplomacie taky nekdy smrdí.
To je to, a leta výchovy k nesvobodě, ono to vejde až do krve. Byla by šance aby to zase vyšlo, ale to trvá taky leta.Když by člověk mezitím ztratil zdraví, tak je to možná bezvýchodný.Nedej se vytočit JiMi, krásně si začal, to víš technikusové si rádi dloubnou a mohou se i rozčílit, když se technika vytrácí. Vždyť to není román, ani fejeton. Ani to nemusí být líbivý,ani člověk nemusí psát denně jenom proto, že má čtenáře . Já si třeba teď dám pauzu, abych se mohl více soustředit na dílo. Až to bude a když se mi bude chtít, tak řeknu kudy cesta vede, nebo nevede. Taky se může stát, že to mezitím řekne někdo úplně jiný. Žádný budíček, rozcvička, nástup, nic se nemusí. Svoboda je úžasná věc. Jenom kdyby se lidi blbě nezabíjeli v autech, nechlastli ..........a nenechali se zotročit,ani sami sebou, ani druhými. Dokud člověk žije, má semínko, ze kterého může pro něj vyrůst neomezená svoboda. :color: :color: :color:
K.


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Aktualizace dokumentu projektu.

Příspěvek od NAVAR »

JiMi píše:Od teď má blok pod sebou už zhotovený podstavec a v dokumentu je i nákres pro zámečníka.
Pokud jste si to stáhli už dřív, tak nic jiného jsem tam nedoplnil, takže to nemusíte stahovat znovu jen kvůli té aktualizaci. Míním tady zůstat, takže to nikam neuteče.
Až tam časem doplním třeba výpočty přestupů tepla, tak pak bych si Vás dovolil upozornit, že je tam něco zajímavého, k čemuž bych uvítal oponenturu.
Teď se může zdát, že to trošku spí, ale nedá se nic dělat. Potřebuju koupit pájecí soupravu, neb mi ji v kšeftě nechcou dát zadara. A jelikož jsem svobodný člověk s partnerkou a dětmi (no někteří to možná znáte). Ale už to bude.

Potřeboval bych radu: předpokládám, že ty tepelné výměníky sestavím a spájím z měděných plechů.

Bude na to stačit obyčejné pájení propan-butanovým hořákem, nebo musím pořídit soupravu acetylen-kyslík a pájet to stříbrem ?
PB hořák je tak 3.5 litru, ACETYLEN začíná na 6-ti. A ty flašky pořád měnit. Počítám, že až začnu dělat něco s chladivy, budu muset pájet natvrdo, ale s tím bych zašel za známým chlaďařem, aby mi to na zakázku udělal. Ostatní pájení bych chtěl zvládnout sám.
Co jsem se díval na stránky prodejců hořáků (CHOBOLA), tak běžné pájené instalace snesou až 1,6 MPa, což mi připadá dost dobrý, na sklepní podmínky.
Tož tolik dneska.
JiMi
A co třeba tohle, viz příloha. Taková správná svářecí pistole co má blízko ke zdejším tématům :D
Pěkný denj přeji.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


ga
Stálý člen
Příspěvky: 56
Registrován: stř 08 bře 2006 15:01

Re: pasivní domy

Příspěvek od ga »

petr111 píše:Technologie pasivních domů je už docela dobře zmáknutá, jen si člověk musí zvyknout, že dům nemá otevírací okna.
No a s tou cenou zateplovacích materiálů......viděl jste někdo zkoušky s tepelnou izolací z ovčí vlny ?
Jen mě to napadlo, dnes jsem stříhal ovce, vlna se vykupuje za 6,- Kč za kg. Takže se všude válí spusta nevyužité ovčí vlny, nevyplatí se to odvézt ani do výkupu. Jinak kam se hrabe minerální vata........
Jo ja jsem to testoval asi pred 6 rokama.. asi za 3 roky tu ovci vlnu sezrali cervy...
Muselo by se to asi napustit nejakym "jedem"..
Co se tyka izolace baraku tak mam super zkusenost na starym baraku se slamenymi bloky.... (z duvodu tloustky zdi a zapustenych oken jenom na jedne severni strane, ovsem vnitrni teplota v zime je hned o par stupnu vyssi)


Uživatelský avatar
Marteen
Stálý člen
Příspěvky: 86
Registrován: pát 14 zář 2007 19:42

Slameny blok

Příspěvek od Marteen »

Pre ga,

Chcel by som zateplit dom slamou a v tejto suvislosti by ma zaujimalo ako si uchytil slameny blok na dom a ako si riesil povrchovu upravu slameneho balika na dome.


ga
Stálý člen
Příspěvky: 56
Registrován: stř 08 bře 2006 15:01

Re: Slameny blok

Příspěvek od ga »

mdz píše:Pre ga,

Chcel by som zateplit dom slamou a v tejto suvislosti by ma zaujimalo ako si uchytil slameny blok na dom a ako si riesil povrchovu upravu slameneho balika na dome.
ahoj..
v tomhle vlakne je to dost OT, poslu ti neco v SZ 8)


JOVA
Zasloužilý člen
Příspěvky: 257
Registrován: úte 21 lis 2006 11:01
Bydliště: Jižní čechy
Dostal: 7 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Dotaz

Příspěvek od JOVA »

Zdravím všechny stavitele teplovzdušných motorů.
Nedalo mi to a postavil jsem si jen tak na zkoušku taky jeden nízkoteplotní stirling. Dvě hliníková čela, přehaněč z polystyrenu, hlavní píst z gumové membrány, setrvačník z CD, prostě klasika. Co mě, ale zarazilo je chování vnitřní náplně. Při zahřátí dojde vlivem zvětšení objemu vzduchu uvnitř ke vzniku přetlaku a protože je strojek poměrně těsný má ten přetlak tendenci vytláčet píst a nechce se mu moc do otáček(ukázka na fotce). Teprve po odpuštění tohoto přetlaku, nebo po nějaké době, když přetlak vlivem netěsnosti poklesne začne se to chovat normálně. Jak začne klesat teplota, ve stroji nastává pro změnu zase podtlak a píst je už pouze vtahován tímto podtlakem a prakticky nepracuje s tlakem. Zajímalo by mě jestli se podobně chovají i „dospělé stirlingi“ a jak se u nich řeší změny objemu náplně při zahřívání?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

JOVA, pekná prácička.
Po prvé bys musel kompenzovat pretlak, nebo podtlak napríklad pružinou, abys mohl srovnávat. Jinak se zmení výchylka pracovního pístu. Dospelé stirlingy tím pochopitelne netrpí, protože nebývají takhle mechanicky nesymetrické a nedochází v nich ke zmene objemu náplne pri zmene teploty. Po druhé nízký teplotní rozdíl vyžaduje malý kompresní pomer, aby motor bežel v optimu.


JOVA
Zasloužilý člen
Příspěvky: 257
Registrován: úte 21 lis 2006 11:01
Bydliště: Jižní čechy
Dostal: 7 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od JOVA »

Pro AKORDA.
Nějak tvé odpovědi nerozumím. Co myslíš tou mechanickou nesimetrií? Poměr velikosti přehaněče a pístu? A proč by u větších strojů nemělo docházet ke změně objemu náplně? Já vím že se to tak nějak neřeší, ale pokud mám stroj studený a pak ho zahřeji na provozní teplotu několik set stupňů musí se přeci zvětšit objem plynů uvnitř a někam se ten přetlak upustit. Jinak by musel pracovní píst skončit vytlačený v horní úvrati a stroj by se netočil. Mluvím samozřejmě o otevřeném systému.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Omlouvám se za nejednoznačnost. Mel jsem v tom na mysli pouze mechanický problém. V prípade gumené/pružné membrány se zvetšením tlaku pri zastaveném stroji zmení pracovní objem plynu, protože se membrána nafoukne i mimo záves. Klasické pístové stroje to pochopitelne neudelají, protože chybí pružný element. I tam je však problém zvýšených mechanických ztrát, pokud je na jedné strane pracovního pístu atmosferický tlak, a pritom je v pracovním objemu stirlinga pretlak. Vzniká tím značná mechanická pulsace a související ztráty. Lze to obejít tlakováním klikového prostoru, nebo dvoučinným pracovním pístem, nebo tesneným tlakovaným prídavným objemem pod spodní částí pracovního pístu, prípadne i tou pružinou pri menších výkonech, pokud klika na to není patrične dimenzována jako predpokládám v predešlém ministirlingu. Pri stojícím stroji ke zmene objemu plynu pri zahrívání nedochází, dochází jenom ke zmene merného objemu m3/kg, což je prevrácená hustota kg/m3. Kdežto v prípade pružného pístu dojde i ke zmene samotného objemu vlivem zmeny tlaku. I kdyby pracovní píst pri klasickém stirlingu zustal v nekteré uvrati, pomery se po nastartování po pár otáčkách upraví a stroj se rozbehne, pokud strední tlak nebude mimo úplne mimo pracovní rámec. Nemel jsem na mysli možnou zmenu polohy pracovního pístu pri zmene teploty náplne, pokud píst predtím nebyl v úvrati.
(Pokud jsem neco plácl, tak to opravím.)


Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz

Příspěvek od Waldes »

JOVA píše:Zdravím všechny stavitele teplovzdušných motorů.
Nedalo mi to a postavil jsem si jen tak na zkoušku taky jeden nízkoteplotní stirling. Dvě hliníková čela, přehaněč z polystyrenu, hlavní píst z gumové membrány, setrvačník z CD, prostě klasika. Co mě, ale zarazilo je chování vnitřní náplně. Při zahřátí dojde vlivem zvětšení objemu vzduchu uvnitř ke vzniku přetlaku a protože je strojek poměrně těsný má ten přetlak tendenci vytláčet píst a nechce se mu moc do otáček(ukázka na fotce). Teprve po odpuštění tohoto přetlaku, nebo po nějaké době, když přetlak vlivem netěsnosti poklesne začne se to chovat normálně. Jak začne klesat teplota, ve stroji nastává pro změnu zase podtlak a píst je už pouze vtahován tímto podtlakem a prakticky nepracuje s tlakem. Zajímalo by mě jestli se podobně chovají i „dospělé stirlingi“ a jak se u nich řeší změny objemu náplně při zahřívání?
Ahoj JOVA,
keď je pracovný piest v hornej uvrati preháňač by už mal smerovať dole a pracovný plyn by mal už chladnúť. Mám z toho taký pocit, že by bolo treba zlepšiť chladenie. Zotrvačník z CD sa mi zdá veľmi málo, na obvod by som pridal kovový krúžok. Inak veľmi pekná prácička.
Waldes.


Nieje nič nové, len zabudnuté ...
Odpovědět

Zpět na „Přestavba motoru Š120 na stirling“