Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování ...

Společenské dění u nás i ve světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Special Thanks...

Příspěvek od Jim68 »

Díky, tak já dám před ten odvzdušňovák širokou trubku, teď je tam rychlost 2m/s. S pozinkovou nádobou mám právě tu starost, že ji sůl či kyselina poleptá a začne rezivět. Vyměnit ji nemůžu jen tak, je speciálně udělaná pro měřicí armaturu, samá díra a trubka.... Neodymy zkusím, mám tam plastové hadice. Fakt to zabere? Při té rychlosti...?


Jim68
Be happy!
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Special Thanks...

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Jim68 píše:Díky, tak já dám před ten odvzdušňovák širokou trubku ....
Musí Ti to udělat sběrnou nádobku, aby se Ti v ní mohla udělat nad nejvyšším místem bublina a do bubliny odvzdušňovák. Magnetohydrodynamika jsou přesně ty dva magnety. Prej to fachá spolehlivě. Prodává to dost firem i komerčně. Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Hellraiser17
Stálý člen
Příspěvky: 60
Registrován: sob 18 zář 2010 13:11
Bydliště: kousek od Prahy
Kontaktovat uživatele:

Zaostření LED baterky

Příspěvek od Hellraiser17 »

Zdravím.
Lámu si hlavu, jak zaostřit Led baterku, aby nesvítila všude, ale jen menší kužel. Mám jí na kolo a zatím to řeším stínítkem z nerezového leštěného plechu, ale takové nevzhledné a divné. Nechci oslňovat protijedoucí auta. Prostě jen usměrnit velký kužel světla na menší, bez ztráty svítivosti. Svítilna má 30w.

Pokud někoho něco napadne, budu velmi rád. Děkuji Martin.


Svoboda začíná tam, kde končí civilizace řízená penězi...
JOVA
Zasloužilý člen
Příspěvky: 257
Registrován: úte 21 lis 2006 11:01
Bydliště: Jižní čechy
Dostal: 7 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od JOVA »

Dovolím si tě přesměrovat: http://forum.fotonmag.cz/
Tam ti pomohou vyřešit tvůj problém.
Co je to za čip 30W?


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Zaostření LED baterky

Příspěvek od A(&F) »

Hellraiser17 píše:Zdravím.
Lámu si hlavu, jak zaostřit Led baterku, aby nesvítila všude, ale jen menší kužel. Mám jí na kolo a zatím to řeším stínítkem z nerezového leštěného plechu, ale takové nevzhledné a divné. Nechci oslňovat protijedoucí auta. Prostě jen usměrnit velký kužel světla na menší, bez ztráty svítivosti. Svítilna má 30w.
... nevěř uváděné watáži ... při 30W by musela neskutečně veliký chladič ... a nevím, z čeho bys ji napájel ... ;) ...

... namísto experimentů s předělávkou si raději pořiď tento typ ... http://aukro.cz/specialni-dobijeci-bate ... 62107.html ... za "třistapade českých" (+ poštovné) zatím asi nejlepší poměr cena/výkon, který je běžně dostupný ... je odolná proti stříkající vodě, slušná optika se zoomem v plném rozsahu, 3 módy svitu (plný, eko, + blikání), váha cca 250g, robustní celokovové provedení ... 3W chip, dobíjecí Lion článek (3,7V, 3200 nebo 3800 mAh), který je z 230V/12V dobíjetelný přímo v baterce (tj. bez nutnosti ho vyndavat ven, na rozdíl od funkčně stejného tohoto typu http://aukro.cz/3-w-cree-led-svitilna-s ... 96450.html ) ... na mód eko (cca třetinový svit oproti plnému svitu) vydrží svítit několik hodin (na plný cca hodinu) .... navíc, aku je velikostně stejný jako ty, co se používají akumulátorech nootebooků = stačí kuchnout nějaký vyřazený Lion accupack a z něj vybrat dobré články ... 8) ...

PeS: ... ve všech spojích má "ó kroužky" = možná je vodotěsná, ale to jsem zatím nezkoušel .... až ji utopím, dám pak vědět (což při mých aktivitách zřejmě nebude dlouho trvat :D) ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Hellraiser17
Stálý člen
Příspěvky: 60
Registrován: sob 18 zář 2010 13:11
Bydliště: kousek od Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od Hellraiser17 »

mám tuto: http://aukro.cz/extremni-vykon-30w-svit ... 65778.html svítí lépe než moje auto, tak předpokládám, že udávaná vatáž je psrávná, navíc jsem si před koupí zkouknul několik zahraničních fór. Váží cca 900g a napájí se 3x 3,7 /3200 mAh. Tuším, že o vodotěsnosti píčí jen kolem 2m, což bohatě stačí, zkoušel jsem svítit pod hladinou a uvnitř sucho, nic se nerosí... Dosvit cca 200-300m. Při montáži na kolo postačí bohatě 30-50m, takže sklon je mírně dolu, nicméně zbytkové světlo dost oslňuje a nerad bych byl přejet...
A(&F) Tu co jsi poslal jsem měl taktéž v merku, byť je silnější než většina předražených svítilen na kolo, ten výkon není nikterak oslňující, udávané parametry a jednoduchost ovládání nejsou špatné, nicméně už je doma...

Ještě pár obrázků, jak to vlastně vypadá...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Svoboda začíná tam, kde končí civilizace řízená penězi...
django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Zaostření LED baterky

Příspěvek od django1 »

Hellraiser17 píše:Zdravím.
Lámu si hlavu, jak zaostřit Led baterku, aby nesvítila všude, ale jen menší kužel.
Parabolou. Podívej se na konstrukci automobilových reflektorů od Laurina přes Klementa dodnes. Jediné, čím usměrníš světelný tok je parabola, čili otočit LED o 180° a svítit do paraboly. Pokud neznáš charakteristiku a vyzařování parabol, použij google.


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Zaostření LED baterky

Příspěvek od adam.benda »

Hellraiser17 píše:Zdravím.
Lámu si hlavu, jak zaostřit Led baterku, aby nesvítila všude, ale jen menší kužel.
Možná jednodušší než parabola bude čočka typu spojka. Pokud světelně vyzařující bod LED diody umístíš do ohniska spojkové čočky, měl bys z toho mít sloup světla zhruba bez rozptylu. Když to posuneš mírně před nebo za ohnisko, budeš mít postupně rozšiřující se nebo uzavírající se kužel světla.

Obrázek


Uživatelský avatar
Hellraiser17
Stálý člen
Příspěvky: 60
Registrován: sob 18 zář 2010 13:11
Bydliště: kousek od Prahy
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od Hellraiser17 »

Přesně to jsem potřeboval, teď mě tak napadlo, že jsem to mohl okoukat z nějake podobné svítilny s tímto typem čočky, ještě nad tím podumám, světlo z toho je úžasné, ale spousta ho jde zbytečně jinam.


Svoboda začíná tam, kde končí civilizace řízená penězi...
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Čočka - spojka

Příspěvek od adam.benda »

Dá se na to použít čočka z lupy nebo si objednat čočku u optika. Do dioptrie 6 (ohnisko 1/6 metru = 16,67 cm) jsem takhle běžně sehnal do 180 Kč (obyčejná minerální čočka bez antireflexu a dalších blbostí). Když si nebudeš chtít připlatit zabrušování na menší rozměr, obvykle dodávají čočky o průměru 60 - 65 mm ("univerzální" rozměr čoček - polotovarů pro výrobu skel do brýlí).

Možná by se Ti hodila čočka s větší dioptrií, než je 6 (aby ohnisková vzdálenost čočky byla menší a abys tím pádem nemusel mít tuhle optiku řešenou příliš dlouhým tubusem), ale tam je to zase o něco dražší. Asi se vyplatí spíš vyoperovat nějakou lupu...


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Aku LED svítilna na kolo ...

Příspěvek od A(&F) »

Hellraiser17 píše:mám tuto: http://aukro.cz/extremni-vykon-30w-svit ... 65778.html svítí lépe než moje auto, tak předpokládám, že udávaná watáž je správná, navíc jsem si před koupí zkouknul několik zahraničních fór. Váží cca 900g a napájí se 3x 3,7 /3200 mAh. Tuším, že o vodotěsnosti píší jen kolem 2m, což bohatě stačí, zkoušel jsem svítit pod hladinou a uvnitř sucho, nic se nerosí... Dosvit cca 200-300m. Při montáži na kolo postačí bohatě 30-50m, takže sklon je mírně dolu, nicméně zbytkové světlo dost oslňuje a nerad bych byl přejet...
A(&F) Tu co jsi poslal jsem měl taktéž v merku, byť je silnější než většina předražených svítilen na kolo, ten výkon není nikterak oslňující, udávané parametry a jednoduchost ovládání nejsou špatné, nicméně už je doma...
- udávaná watáž je vzhledem k použitému chipu(ům x 3) sice správná, ale ptám se, jak dlouho ??? (při plném svitu za použitého napájení 3x3,2Ah) ...... porovnej s katalogovými údaji ... ;) ... http://www.cree.com/~/media/Files/Cree/ ... ampXML.pdf ... ( popř. http://www.ledmania.cz/led-techinfo/cre ... -az-160lmw ) ...

- dosvit u té mnou doporučené je cca 150-200m (při zaostření na nejužší paprsek) ...
- co se týče použitelnosti v silničním provozu, to jsem si před časem vyzkoušel na vlastní kůži, když mi na jaře v jednom ze služebních aut za jízdy po půlnoci upadl připájený drát k přídavné řídící jednotce nabíjení aku (páječku jsem ssebou samozřejmě neměl) ... jelikož se zapnutými světly bych bez dobíjení těch zbývajících 50 km určitě nedojel, využil jsem toho, že je to obyčejný naftový chrochtadlo (+akumulátor v autě byl relativně nabitý), takže jsem na kapotu někam na levé světlo přilepil stříbrnou páskou od firmy 3M onu zmíněnou svítilnu (nastavenou tak, abych viděl zhruba 60metrů dopředu), její připojenou autonabíječku protáhl oknem a píchl do štekru v palubce (u tohoto typu lze dobíjet i během svícení !!), zapnul parkovačky (kvůlima zadním světlům) ... a směle vyrazil k domovu ... :ewhistle: ...... dopadlo to naštěstí dobře, policajty jsem žádné nepotkal, takže si tím pádem příslušníci neukroutili své ctěné hlavy ... :D :D :D ... (a já nepřišel o žádný bod) ...... ona totiž tato svítilna používá čtvercový LED chip, který se při nejužším zaostření promítá i na plochu (při sebemenším rozostření se však mění na kruh) ...

... ještě jsem Ti v rychlosti urobil pár základních měření, ze kterých si můžeš odvodit ostatní údaje ...
- vzdálenost vůči ploše byla rovné 3 metry
- průměr čočky svítilny je cca 22 mm
- při nejužším zaostření měl výsledný čtvercový promítnutý obrazec rozměry cca 210x210 mm
- při plném rozostření byl promítnutý průměr kruhu cca 2,15 m ...

... jelikož se mi už nechtělo v noci do auta pro pořádný foťák, tudíž se omlouvám za kvalitu snímků, bylo to foceno prastarým digitálem, který byl již několikrát "po smrti" ... navíc jeho automatika už ani nezvládla plný jas promítnutého obrazce (ta osvícená zeď je čistě bílá), o ostření za těchto podmínek už ani nemluvě ... pokud bude zájem, můžu to příležitostně přefotit ... obraz čipu je jinak hezky ostrý (což můžou potvrdit kluci, jenž se zúčastnili podzimního setkání)

PeS: ... info od známého ... na nedělních trzích v Ředhošti tento typ v provedení pouze s nabíječkou na 230V prý nějaký prodejce pravidelně prodává za 250,- CZK ... ;) ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Aku LED svítilna na kolo ...

Příspěvek od A(&F) »

... tak tuta rovněž nevypadá špatně ... http://aukro.cz/zoom-svitilna-s-led-cre ... 46087.html ... že bych rozšířil svou sbírku svítilen ??? ... :D ... že dodávána bez aku a nabíječky by mi z pochopitelných důvodů nijak nevadilo ... prodejce má v nabídce i řadu univerzálních držáků ... např. http://aukro.cz/drzak-pro-svitilnu-na-k ... 46154.html ...

mmch: ... na kole bych měl z důvodů redundance raději dvě tyto svítilny než jednu centrální ... jednu nechat svítit dopředu a druhou nakrátko na krajnici ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od jarda ovčák »

Vážení pábitelé, potřebuju vědět.....
V nové studni mi dělali odběry a řekli mi, že mám studnu vysavovat a dočista vyčerpat. Vyhodil jsem malé čerpadlo, koupil dospělé a nevyhovující zahradní hadici jsm vyměnil za černej polyš. Nalil jsem savo, a.... studna nejde vyčerpat. Čerpal jsem hodinu, což je 3,7 kubíku, čerpal jsem den a pak i noc a ...nic. Furt to teče jak pitomý.Řekli mi důrazně, VYČERPAT DODNA. Jak se vlastně dělá test vydatnosti studny?? Vrtaři mi řekli 17 kubíků, ale já vyčerpal přes 80. Studnu vyčerpat neumím, tak fakt nevím. Nestane se té studni něco, kdybych si chtěl udělat malej rybníček a valil tam vodu ze studni několik dní??? Nevíte o tom někdo něco?? já tohle fakt nevím.


„Kdybych byl postaven před rozhodnutí mezi zbabělostí a násilím, zvolil bych násilí.“ Gándí
JOVA
Zasloužilý člen
Příspěvky: 257
Registrován: úte 21 lis 2006 11:01
Bydliště: Jižní čechy
Dostal: 7 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od JOVA »

Každá studna jde vyčerpat. Musíš použít pouze patřičně velké čerpadlo :D .
S tou vydatností je to trochu složitější, hodně záleží na hydrogeologických podmínkách a vlastních pramenech které studna zastihla. Pokud budeš čerpat dostatečně dlouho, tak by se ti mohlo snížit díky depresnímu kuželu množství vody v podloží a tím i snížit množství vody ve studni. Po ukončení intenzivního čerpání se výška hladiny časem zase obnoví. Jinak buď rád co by jiní za takovouhle studni dali.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od poota »

Voda je v podzemí "skladována" v propustných vrstvách, které jsou proložené nepropustnými vrstvami. Ta spodní nepropustná vrstva může být různě tvarovaná a může také tvořit něco jako plochou mísu. Pak záleží na tom, jaký průměr má ta "mísa" a taky na tom, z jaké hloubky pod "hladinou" tu vodu čerpáš. To znamená, že dosucha studnu vyčerpáš až tehdy, když odčerpáš veškerou vodu, která je nad dnem studny. Pokud do té "mísy" voda přitéká, tak musíš čerpat rychleji, než ta voda dotéká.
Aby situace nebyla moc jednoduchá, tak do podobné "mísy" může být tvarovaná i nepropustná vrstva nad tou zavodněnou vrstvou - proto se musí vrt utěsňovat, aby se voda z horních vrstev "nevypustila" do těch spodních.
Další problém je ovlivnění všech zdrojů, které jsou na té Tvé zvodněné vrstvě závislé. Při Tvém intenzivním odčerpávání mohou přijít o vodu i dost vzdálení sousedé a nebo se jim mohou výrazně snížit hladiny ve studních.
Požadavek "vyčerpat do dna" je dán zřejmě jenom snahou o důkladné vyčištění a případně i zjištění vydatnosti zdroje pomocí zjištění, za jak dlouho stoupne hladina na původní výši.
Takže vyčištěno máš a vydatnost je "více než vyhovující", zřejmě hlavně proto, žes miláček Štěstěny.

Zdravím - poota
P.S. V poslední době si hydrogeologové stěžují, že hladina podzemních vod klesá - jak dlouho už tu vodu čerpáš :?: :laugh:


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Vážně i nevážně o všem kolem nás“