Bylinkové povídání.

Moderátor: aNONym

Odpovědět
Uživatelský avatar
hanka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 13 zář 2009 11:22
Bydliště: Severní Morava
Dal: 812 poděkování
Dostal: 875 poděkování

Jedlý kaštan.

Příspěvek od hanka »

aNONym píše:...Ještě přídávám foto naklíčených jedlých kaštanů, které jsem uchránil v období vánoc. Hlavně sám před sebou. :D
Taky jsem uchránila pár jedlých kaštanů, a chci z nich vypěstovat aspoň jeden strom na zahradu, ale nevím, kde je nechat vyklíčit (jestli v květináči, nebo na záhoně)a kdy potom zasadit ven. Vidím, že jsem asi zmeškala termín :roll: - nebo se to může udělat i později? Poraďte jak na to :) .
___________________
Slunce v duši.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Jedlý kaštan.

Příspěvek od A(&F) »

hanka píše:Taky jsem uchránila pár jedlých kaštanů, a chci z nich vypěstovat aspoň jeden strom na zahradu, ale nevím, kde je nechat vyklíčit (jestli v květináči, nebo na záhoně)a kdy potom zasadit ven. Vidím, že jsem asi zmeškala termín :roll: - nebo se to může udělat i později? Poraďte jak na to :)
... já jsem to udělal takhle ... http://www.zahradnictvikruh.cz/kastan-j ... skup07.php ... :D ... pár dní před Vánočkama mi dorazila zásilka obsahující mimo jiné také sazenici zmíněného kaštanovníku poživatelného ... jeden 43 cm dlouhý šlahoun s několika pupeny ... potom se skoro dva měsíce nic nedělo a najednou z ničeho nic vyrašil ... boční výhonky rostou přímo před očima ... nejdelší má už 16 cm ... 8) ... až nafotím, tak připojím i fotku ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
hanka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 13 zář 2009 11:22
Bydliště: Severní Morava
Dal: 812 poděkování
Dostal: 875 poděkování

Re: Jedlý kaštan.

Příspěvek od hanka »

A(&F) píše:... já jsem to udělal takhle ... http://www.zahradnictvikruh.cz/kastan-j ... skup07.php ... :D ... pár dní před Vánočkama mi dorazila zásilka obsahující mimo jiné také sazenici zmíněného kaštanovníku poživatelného ... jeden 43 cm dlouhý šlahoun s několika pupeny ... potom se skoro dva měsíce nic nedělo a najednou z ničeho nic vyrašil ... boční výhonky rostou přímo před očima ... nejdelší má už 16 cm ... 8) ... až nafotím, tak připojím i fotku ...
Když já se těšila právě na to pěstování :) , ale než čekat 10 let na první plody, tak to si raději taky koupím sazenici.
Nějak se mi ale nedaří poštou doručené sazenice uchovat naživu. 3x jsem takto koupila sazenici Stevie (pozdě na podzim a v zimě), ale po pár dnech až týdnech odešly. Můžete mi poradit, jak se má správně s doručenými sazenicemi zacházet? Vyzkoušela jsem:
- zalít a nechat v klidu
- přesadit do jiné zeminy
Patrně dělám nějakou chybu.
_________________
Slunce v duši.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jedlý kaštan.

Příspěvek od Ilem »

hanka píše: Patrně dělám nějakou chybu.
_________________
Slunce v duši.
Myslím, že ty chybu neděláš. Vidělas někdy třídící linku na balíky na poště? A může na těch balících být stokrát křehké, neklopit,... Nikdo to nečte. Pro poštu je levnější občas zaplatit nějakou reklamaci, než ztrácet čas s opatrným zacházením. Viděl jsem stejnou linku i u PPL a je to totéž. U ostatních to tvrdit nemůžu, tam jsem nebyl. Kdybych byl sazenice, nepochybně bych tu přepravu taky nepřežil. Jako člověk bych měl pěkných pár pořádných modřin.


"Dum spiro spero"
Ciceron
sumix
Nový člen
Příspěvky: 25
Registrován: stř 05 lis 2008 14:44

Kapky?

Příspěvek od sumix »

NAVAR píše:Když už jsme u těch léčivek, tak mám dobré zkušenosti s kořenem z tajgy alias čertovým keřem, latinský název Eleuterococus senticosus.
Zkoušel jsem používat komerčně vyráběnou tinkturu 3x denně 15-20kapek. Nejdříve se nic nedělo a spíše se mi po každé dávce trochu motala hlava (asi zvýšení krevního cukru). Účinky nastartovaly asi po 2-3 týdnech. Vůbec jsem nebyl unavený, mohl jsem „skály lámat“ , nebyl unavený a stačilo mi 4-5hodin spánku. Toto jsem aplikoval celý měsíc a nikde známky vyčerpání.
Tohle zní docela dobře, asi to vyzkouším :) Já můžu totiž klidně spát 10 hodin denně a stejně jsem utahaný, jako kdybych spal daleko míň. Chtěl bych se zeptat - nemáš zkušenost s výrobou kapek z kořene? Asi bych si někde (třeba tady http://www.prodejbylin.cz/eleuterokok_koren/index.html) sehnal drcený kořen na čaj, ale docela bych z toho chtěl zkusit vyrobit i ty kapky (asi by to vyšlo i levněji než je kupovat hotové?). Jen nevím, kolik alkoholu na jaké množství drti (aby to odpovídalo tomu doporučenému dávkování 15-30 kapek 3x denně). Předem díky, pokud s tím máš nějakou zkušenost (nebo kdokoliv jiný) :)


Uživatelský avatar
sano
Zasloužilý člen
Příspěvky: 942
Registrován: stř 08 úno 2006 23:48
Dostal: 18 poděkování

kvapky z koreňa

Příspěvek od sano »

ja to robím nasledovne.Rozdrveným koreňom naplním vhodnú sklenenú fľašku, minimálne do dvoch tretín. Zalejem kvalitným lekárnickým liehom, najlepšie asi 85%. Nechám lúhovať pri izbovej teplote najmenej týždne. Čím dlhšie lúhovanie, tým lepší výrobok dostaneš. / Napr cibuľovú tinktúru, priateľ od ktorého mám tento postup, má naloženú už tretí rok/.
Potom zleješ, precedíš cez bambusové sitko / dostať ho v čajovniach/, nie umelohmotové /lieh uvoľnuje ftaláty z umele hmoty/. vyžmýkaš do poslednej kvapky, zriediš na 15% destilovanou vodou /zmesný pomer poradí chemik, alebo magistra v lekárni/, a môžeš začať používať. Nakoľko tento výrobok nemá presne definované množstvo účinnej látky, začni s jednou kvapkou 3 x denne. Toto vydrž týždeň. Potom pridaj kvapku a môžeš požívať 3 x denne po 2 kvapkách. Toto rob týždeň. Po týždni pridaj ďalšiu kvapku. To by si už mal cítiť účinky. Budeš sa cítiť lepšie. Na tejto úrovni si dosiahol pozorovateľnú účinnú liečivú dávku. Toto dávkovanie môžeš bez nebezpečenstva používať roky. Nezvyšuj dávkovanie, a to aj vtedy, ak si netrpezlivý. Počkaj, pracuješ s centrálnym nervovým systémom. Tu je potrebná nenáhlivosť, trpezlivosť. Týmito kvapkami pôsobíš na celý organizmus. Po pol roku by mali začať ustupovať niektoré choroby vyplývajúce z chronického stresu. Takzvané psychogénne choroby. Tento proces sa nedá urýchliť. Stačí?

Alexander- sano


sumix
Nový člen
Příspěvky: 25
Registrován: stř 05 lis 2008 14:44

Díky!

Příspěvek od sumix »

Děkuju moc za osvětlení, Sano! Vyzkouším to, snad to aspoň trochu pomůže. Stresu není zrovna pomálu (pracuju na BP a čekají mne státnice a tak nějak moc nestíhám) a ta únava mě deptá už delší dobu (tím hůř, že si teď "můžu" dovolit spát dlouho, ale stejně se pak cítím zbitý). Ještě jednou dík :bye:


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kvapky z koreňa

Příspěvek od Ilem »

sano píše: Nakoľko tento výrobok nemá presne definované množstvo účinnej látky, začni s jednou kvapkou 3 x denne. Toto vydrž týždeň. Potom pridaj kvapku a môžeš požívať 3 x denne po 2 kvapkách. Toto rob týždeň. Po týždni pridaj ďalšiu kvapku. To by si už mal cítiť účinky. Budeš sa cítiť lepšie. Na tejto úrovni si dosiahol pozorovateľnú účinnú liečivú dávku. Toto dávkovanie môžeš bez nebezpečenstva používať roky. Nezvyšuj dávkovanie, a to aj vtedy, ak si netrpezlivý. Počkaj, pracuješ s centrálnym nervovým systémom. Tu je potrebná nenáhlivosť, trpezlivosť. Týmito kvapkami pôsobíš na celý organizmus. Po pol roku by mali začať ustupovať niektoré choroby vyplývajúce z chronického stresu. Takzvané psychogénne choroby. Tento proces sa nedá urýchliť. Stačí?

Alexander- sano
Sano, mám tu jedno balení ElEUTEROKOK OSTNATÝ (měl by to být Čertův kořen) od firmy Herba Vitalis. V návodu se píše: Do sklenky s 10ml vody nakapat 15 kapek....Dodržujte pravidelnost dávkování 3x denně 15 kapek. Mám postupovat podle tvého návodu, nebo toho jejich? Možná to mají víc ředěné, to nevím. Je to možné? Nevyznám se v tom. Ale poslední dobou jsem taky hodně unavený, tak bych s tím rád něco udělal. Dík.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Návštěvník

Re: kvapky z koreňa

Příspěvek od Návštěvník »

sano píše:...Zalejem kvalitným lekárnickým liehom...
Lekárensky lieh nie je vhodý na vnútorné použitie - je denaturovaný benzínom ktorý sposobuje krče a ,,tiky" na tvári . Na daný účel doporučujem kúpiť si potravinárskýlieh (predáva sa aj 60%) v najblišom oficialnom liehovare (nie ,,patoky" od suseda alebo z miestnéj pálenice) ktorý je 100%-ne nezávadný. P.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kvapky z koreňa

Příspěvek od Ilem »

Anonymous píše:
sano píše:...Zalejem kvalitným lekárnickým liehom...
Lekárensky lieh nie je vhodý na vnútorné použitie - je denaturovaný benzínom ktorý sposobuje krče a ,,tiky" na tvári . Na daný účel doporučujem kúpiť si potravinárskýlieh (predáva sa aj 60%) v najblišom oficialnom liehovare (nie ,,patoky" od suseda alebo z miestnéj pálenice) ktorý je 100%-ne nezávadný. P.
Lékárenské lihy jsou dva. Jeden čistý (teď nevím, jestli 89, nebo98%) a jeden denaturovaný benzínem Někdy označovaný jako lihobenzín, benzínu je tam 5%). Dost podstatně se liší cenou.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Hmm...

Re: kvapky z koreňa

Příspěvek od Hmm... »

Ilem píše:
Anonymous píše:
sano píše:...teď nevím, jestli 89, nebo98%...
Daň z liehu robí svoje . Skorej bi som povedal to prvé (i keď priznám sa ti moc sa mi to nezdá) , keď že 98% potravinársky lieh neexistuje . Vrchný strop je 96% , všetko čo je nad tým je sintetika . Pre ,,svoje potreby" na daný účel som ho svojho času občas kupoval v podnikovéj predajni v Old Herolde (Trenčin) . P.


sumix
Nový člen
Příspěvky: 25
Registrován: stř 05 lis 2008 14:44

Vodka

Příspěvek od sumix »

Ještě mě tak napadlo, je třeba na to používat koncentrovaný líh (těch +- 96 %) - nešlo by to třeba naložit do obyč. vodky (nemyslím nutně tu úplně nejlevnější - prostě nejakou třeba lepší, s obsahem alkoholu cca 40%)? Asi by se prodloužila doba, po kterou by bylo třeba to nechat vyluhovat, ale jinak by to snad mělo vyjít nastejno...? Nebo je v tom nějaká zrada? :)


Hmm...

Re: Vodka

Příspěvek od Hmm... »

sumix píše:...nešlo by to třeba naložit do obyč. vodky...
Šlo , no len v prípade ,,živých" bylin a i to za podmienky že za každých 5% pod 60% pridáš aspoň týžden navrch . Neplatí to v prípade koreňov , tam to chce minimálne 60% a viac . Mimochodom nie liehovitosť (pod 60%) ale UV žiarenie ,,hrá prím". Ono totiž výluh ,,pod slnkom" nie je to isté ako vylúh v tieni . Bližšie informácije k téjto problematike patria už ku know - how, takže z mojéj strany ,,na skle" sa o tom baviť nemienim . P.


Uživatelský avatar
sano
Zasloužilý člen
Příspěvky: 942
Registrován: stř 08 úno 2006 23:48
Dostal: 18 poděkování

Ahoj Ileme

Příspěvek od sano »

každá solídna firma si robí výťažky z rastlín po svojom a spôsoby použitia má overené. Ja by som tomu návodu veril. Ide to, čo chceš dosiahnúť. Keď ide o dlhodobejšiu únavu, poradil by som sa z odborníkom. Napr. poruchy štítnej žľazy ťažko odstrániš eleukterokokom.
Naposledy upravil(a) sano dne ned 21 bře 2010 21:21, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Luhování

Příspěvek od Merlin »

Při přípravě výtažku z kostivalu (kostihoj) jsme velmi úspěšně použili destilovanou vodu s DMSO.
Celý proces se zkracuje na 4 dny...


The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“